Ehli sünnet ve’l cemaat kimdir? Ehli sünnet ve’l cemaat olmayan bir kimse Müslüman sayılır mı?

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Ehli sünnet ve’l cemaat kimdir? Ehli sünnet ve’l cemaat olmayan bir kimse Müslüman sayılır mı?

Soru: Ehli sünnet ve’l cemaat kimdir? Ehli sünnet ve’l cemaat olmayan bir kimse Müslüman sayılır mı?

CEVAP: Asrı saadette herhangi bir problem ortaya çıktığı zaman ihtilafa yol açmadan kolayca halledilirdi. Çünkü Peygamber (sav) en az günde beş defa Müslümanlarla bir araya gelip onlarla birlikte karşılaştıkları problemleri gözden geçiriyordu. Peygamberi aşan bir mesele ortaya çıktığı zaman hakkında vahy-i ilahi nazil olup onu açıklıyordu. Peygamber (sav), irtihal ettiğinde tabii olarak Kur'an-ı Kerim ile Peygamber (sav)'in sünneti her şeyi açıkça belirtmediğinden, birçok meselelerde ihtilaf baş gösterdi. Bu sebeple ibadet ve hukuk alanında mezhepler oluştuğu gibi inanç sahasında da fırkalar meydana geldi. İnanç sahasındaki fırkalar: Mu'tezi le, Şia, Havariç, Neccariye, Müşebbihe, Mürcie, Cebriye ve Ehli Sünnet olmak üzere sekiz sınıfa ayrılmıştır.

Halil Gönenç Hocaefendi

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Ehl-i Sünne ve'l Cemea...

Peygamberimiz'in yolu Kur'an'di...

Kuran'in emirlerini, Kur'an'in emrettigi sekilde yerine getirenler;

ve

Kur'an'in yasakladiklarindan da, Kur'an'in yasakladigi sekilde kacanlar, korunanlar,

Ehl-i Sünne ve'l Cemea'dir...

(Türkiye'miz'de ehl-i sünne 4 mezheple sinirlandirilmistir... Garabete bakiniz... Halan da mes'eleye bu sekilde bakiyorlar... Sevsinler sizi...)

ömerusta

Kıdemli Üye
VEDÂ HUTBESİ
(9 Zilhicce l0 H./8 Mart 632 M. Cuma)
Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Vedâ haccında, 9 Zilhicce Cuma günü zevâlden sonra Kasvâ adlı devesi üzerinde, Arafat Vâdisi'nin ortasında 124 bin Müslümanın şahsında bütün insanlığa şöyle hitab etti:

"Hamd Allah'a mahsustur. O'na hamdeder, O'ndan yardım isteriz. Allah kime hidâyet ederse, artık onu kimse saptıramaz. Sapıklığa düşürdüğünü de kimse hidâyete erdiremez. Şehâdet ederim ki; Allah'dan başka ilâh yoktur. Tektir, eşi ortağı, dengi ve benzeri yoktur. Yine şehâdet ederim ki, Muhammed O'nun kulu ve Rasûlüdür."

"Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım. İnsanlar! Bugünleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecâvüzden korunmuştur.
Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O'da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.
Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutallib'in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.
Ashabım! Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Cahiliye devrinde güdülen kan davaları da tamamen kaldırılmıştır. Kaldırdığım ilk kan davası Abdulmuttalib'in torunu Iyas bin Rabia'nın kan davasıdır.
Ey insanlar! Muhakkak ki, şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir. Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakınınız.
Ey insanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah'ın emriyle helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınların da sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınızı; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evlerinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.
Ey mü'minler! Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız. O emanetler, Allah'ın kitabı Kur-ân-i Kerim ve Peygamberin sünnetidir.
Mü'minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman'ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman'a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz. Fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.
Ey insanlar! Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir. Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır. Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur. Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir. Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.
Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O'ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah'ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.
Dikkat ediniz! Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:
- Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.
- Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı, haksız yere öldürmeyeceksiniz.
- Zina etmeyeceksiniz.
- Hırsızlık yapmayacaksınız.
İnsanlar! Yarın beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? "
Sahabe-i Kiram birden söyle dediler:
"Allah'ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şahadet ederiz!"
Bunun üzerine Resul-i Ekrem Efendimiz (S.A.V.) şahadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve söyle buyurdu:
"Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! Şahit ol yâ Rab! "
Ayrıca web sitemizde bulunan "Peygamberimizin Hayatı" adlı eserin "X-Hicretin Onuncu Yılı" bölümünde yer alan "Veda Haccı" konusuna da bakabilirsiniz.
buradan bakın kendinizi bula biliyorsanız
siz ehli sünnet vel cömaat siniz selamlar

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI

fakiri

Kıdemli Üye
Ve her kim ki, kendisine doğru yol besbelli oldukdan sonra peygambere muhalefet eder, MÜMİNLERİN YOLUNDAN BAŞKASINA UYUP GİDERSE onu döndüğü o yolda bırakırız. (Fakat ahiret de) kendisini cehenneme koyarız. O, ne kötü bir yerdir! (Nisâ Sûresi :115. ayet)

NOT : Bir müddet önce dedik ki, nasıl ki bulaşıcı hastalıkvirüsü ve mikrobu taşıyanlar en basit sağlık kuralı doğrultusunda KARANTİNAYA alınıyorsa, aynen öyle de dini konularda mikrop ve virüstaşıayanlar da karantinaya alınmalıdırlar...Eğer, bu çok basit kuralı ıuygulamazsanız size de CÜZZAM bulaşabilir.

ıtri

Üye
Ehl-i Sünnet ve-l Cemaat te bir fırka sayılır. Kimler bu işin içine girer; Allah bilir. Çünki ehli sünnet denilen zümrenin içinde öyle inanç ve grublar varki, en doğrusu Allah bilir demek.
Diğerleri müslüman sayılırmı, sorusuna gelince;
Kimsenin müslümanlığını test etmek kimseye düşmez.
Zaten bunu yapmak müslümanlar arasında tefrika çıkarmaktır -ki karşılıklı suçlamalarla ümmet paramparça olur.
Onun için en sağlıklı görüş Peygamberimizin (sav) "kalbini açıp baktınmı" uyarısına dikkat ederek kendi müslümanlığımızla, hizmetimizle meşgul olmak, ayrıştırıcı değil birleştirici olmak kimseyi suçlamamaktır.
Vakti zamanında bu forumda Irak şii liderin bir roportajı yayınlanmıştı, okumuştumda kimseye karşı peşinfikirli olmamak gerektiğine inanmıştım.

Son olarak herkezin müslümanlığı sorusuna kuvvetle ve inançla ALLAH BİLİR diyorum. Gerisi laf kalabalığı olacaktır.

agbi

Yasaklı
KONU BAŞLIĞI bence yanlış.

İnsanları TEREDDÜTTE DÜŞÜRÜYOR.

BİR NEVİ

Cumalık müslüman lar : yalnız Cuma namazına gidenler

Bayramlık müslümanlar : yalnız Bayram namazına gidenler

Ramazanlık müslümanlar : yalnız Oruç tutup bir ay namaz kılanlar

TABİRLİERİ GEÇMİŞ ten gelir ve bizler bu şekilde TABİR LERİN KARŞISINDA OLMALIYIZ.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Soru: Ehli sünnet ve’l cemaat kimdir? Ehli sünnet ve’l cemaat olmayan bir kimse Müslüman sayılır mı?
Ehli Sünnet = Sünnet Ehli

VEl Cemaat = Cemaate (sahabe efendilerimize) uyan

Ehli Sünnet VEl Cemaat = Peygamberimiz SAV ye ve sahabe efendilerimize uyan kimselerdir

Ehli sünnet vel cemaate uymayan kimse bile bile bunu yapmaz. Belki kendine göre gerekçeleri olailir. Olsa olsa günahkar olur

Amelde şu veya bu sebepten dolayı gevşeklik olabilir. Ama asla inançta eksiklik olmaz...

Allah CC kendine şirk koşulması hariç dilediğini bağışlar...

Peygamberimiz sav efendimiz bir hadislerinde

"Yahudiler 71 fırkaya, hristiyanlar 72 fırkaya ayrıldılar. Benim ümmetim 73 fırkaya ayrılır. Biri hariç diğerleri ateştedir" Buyurmuştur. (Cehennemde cezasını çektikten sonra cennete girer)

Ateşten kurtulan tek fırka ehli sünnet vel cemaat fırkasıdır.

Ehli sünnet vel cemaat fırkası günümüzde amelde 4 mezhep (hanefi, şafii, hanbeli, maliki) ve itikadda iki mezhep (Eşari, maturidi) ile diğer mezheplerden ayrılmıştır.

Herşeyden önce ve herşeyden sonra, ezelden ebede kadar bütün güzel salatu selamlar efendimiz Hz. Muhammed Mustafa SAV ye, onun temiz ve pak ehlibeytine, sahabe efendilerimize, enbiyaya, evliyaya ve kıyamete kadar Efendimize bağlı kalacak olan ehli sünnet vel cemaate olsun... Hamdlsun alemlerin Rabine CC, hamdolsun alemlerin sahibine CC

fakiri

Kıdemli Üye
Ehl-i Sünnet ve-l Cemaat te bir fırka sayılır. Kimler bu işin içine girer; Allah bilir. Çünki ehli sünnet denilen zümrenin içinde öyle inanç ve grublar varki, en doğrusu Allah bilir demek.
Diğerleri müslüman sayılırmı, sorusuna gelince;
Kimsenin müslümanlığını test etmek kimseye düşmez.
Zaten bunu yapmak müslümanlar arasında tefrika çıkarmaktır -ki karşılıklı suçlamalarla ümmet paramparça olur.
Onun için en sağlıklı görüş Peygamberimizin (sav) "kalbini açıp baktınmı" uyarısına dikkat ederek kendi müslümanlığımızla, hizmetimizle meşgul olmak, ayrıştırıcı değil birleştirici olmak kimseyi suçlamamaktır.
Vakti zamanında bu forumda Irak şii liderin bir roportajı yayınlanmıştı, okumuştumda kimseye karşı peşinfikirli olmamak gerektiğine inanmıştım.

Son olarak herkezin müslümanlığı sorusuna kuvvetle ve inançla ALLAH BİLİR diyorum. Gerisi laf kalabalığı olacaktır.

Ehl-i Sünnet vel Cemaat, Peygamber Aleyhşisselâmın ve O'nun yolundan asla ayrılmamış olan Esahb-ı Kiram'ın yolunda olanalrın yoludur diye tarifini bulmuş... Bu tarifin dışına çıkanalrın hepsi ehl-i bidat'tir. Ulema bu konuda yüzlerce eser vermiş ve çok uzun zaman mesai harcayarak ehl-i sünnet harici olan fırkaları ortaya koymuştur. Hâl böyle iken, bize "kimseye karşı peşin fikirli olmamak lazım!" demek değil, ulemamızın dikkatini çektiği bozuk ve sapık mezheblerden uzak durmak düşer.
Asıl lakırdı bu şekilde edilen boş aflardır !
Herkes kendi başına bir yol tutturmuş gidiyor işte !
Keçileri saldım çayıra mevlâm kayıra misali !

:rtfm:

Hikem

Kıdemli Üye
Ehl-i Sünne ve'l Cemea...

Peygamberimiz'in yolu Kur'an'di...

Kuran'in emirlerini, Kur'an'in emrettigi sekilde yerine getirenler;

ve

Kur'an'in yasakladiklarindan da, Kur'an'in yasakladigi sekilde kacanlar, korunanlar,

Ehl-i Sünne ve'l Cemea'dir...

(Türkiye'miz'de ehl-i sünne 4 mezheple sinirlandirilmistir... Garabete bakiniz... Halan da mes'eleye bu sekilde bakiyorlar... Sevsinler sizi...)

Zatı aliniz ehli sünnet ve'l Cemaatın günümüzdeki mezheblerini kaçla sınırlamak isterdiniz, veya bir sınır koymak gerekmiyormu?

İslami ilimleri yüksek düzeyde tahsil etmemiş olanların çetin meseleri müzakere etmeleri caiz görülmemiştir...Sapla samanın karışma ihtimali mümkündür..

hirahos

Kıdemli Üye
İmam Rabbani Hz.leri buyurur (59. Mektub):

Ey Mahdum (oğul),

Bilmiş olasın ki ebedi necatın (ahiret kurtuluşunun) müyesser olması için; insana şu üç şey mutlaka lazımdır: İlim, amel, ihlas.

ilim, iki kısmıdır:

Birinci kısım: Amel olup bunun beyanını ilm-i fıkıh üzerine almıştır.

İkinci kısım: Bundan maksad, mücerred itikad ve kalbi yakindir. Bunun anlatılması, tafsilatı ile ilm-i kelam kitaplarında vardır. Haliyle, ehli sünnet vel-cemaatın görüşlerine göredir. Şöyle ki: Bunlar, fırka-i naciye (kurtulacak tek fırka) olup bu büyüklere tabi olmadan, hiç kimse için bir kurtuluş ümidi, imkanı yoktur. Bunlara kıl kadar muhalefet vuku bulsa, iş tehlikeye girer. Hem de ne tehlike!

...

Amellere gelince, imanın teferruatı arasında sa’ydır (çalışma, uygulama) ki bunların kemali dahi, imanın kemali ile ölçülür.

...

Ve bilcümle ilim ve amel: Şeriattan istifade edilmiştir. İlmin ve amelin ruhu makamında olan ihlasın tahsili ise, Sufiye tarikatına süluke bağlıdır. Seyri ilellah mesafesini kat etmeyen salik, seyr-i fiilahta tahakkuk edemez (o makama gelemez) ve bu kimse: İhlasın hakikatinden uzak olup ehli ihtisas olan muhlis zatların erdiği kemalattan da mahrumdur.

....

Ves'selam... Fi emanillah

Havas

Kısıtlı Erişim
Birisi çıkmış,"ehli sünneti tek hak mezhep" olarak,sanki allah ile sözleşmesi varmış gibi gayet emin açıklarken,biriside ehlisunnet taifesinden "risaleinnur" gibi , ,fantazi rüya ,sanrılarla dolu bir kitabin(diyanetin eleştrisidir) ışığında ben "en doğrudayım" diyebiliyor.
Başka bir diğeri ise risaleden hiç aşağı kalmayan "mektubatı rabbani" gibi ucube bir kitaba binaen ben "en doğrudayım" diyor..

Bu taifelerin hepsi ehlisunnetci guruhtandır..bakmayın o masum duruşlarına aslında ,karşı karşıya geleseler ,yiyecekler birbirlerini..

ehli sunnetin allah indinde hiç bir değeri yoktur..Önemli kuranı kerimdir..

"HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU.BATIL BATMAYA MAHKUMDUR"
AYET

SORARIM SİZE ŞU SAYDIĞIM GÜRÜHDAN KAÇ KİŞİ ÇIKIPTA KENDİ İNANDIĞI KTABINI ,VELİSİNİ SAVUNABİLDİ?

SAVUNMAZDA..

NEDEN?

ÇÜNKÜ BATILDIRLAR..BATIL HAKKA KARŞI NASIL KENDİNİ SAVUNABİLRKİ

fakiri

Kıdemli Üye
Birisi çıkmış,"ehli sünneti tek hak mezhep" olarak,sanki allah ile sözleşmesi varmış gibi gayet emin açıklarken,biriside ehlisunnet taifesinden "risaleinnur" gibi , ,fantazi rüya ,sanrılarla dolu bir kitabin(diyanetin eleştrisidir) ışığında ben "en doğrudayım" diyebiliyor.
Başka bir diğeri ise risaleden hiç aşağı kalmayan "mektubatı rabbani" gibi ucube bir kitaba binaen ben "en doğrudayım" diyor..

Bu taifelerin hepsi ehlisunnetci guruhtandır..bakmayın o masum duruşlarına aslında ,karşı karşıya geleseler ,yiyecekler birbirlerini..

ehli sunnetin allah indinde hiç bir değeri yoktur..Önemli kuranı kerimdir..

"HAK GELDİ BATIL ZAİL OLDU.BATIL BATMAYA MAHKUMDUR"
AYET
SORARIM SİZE ŞU SAYDIĞIM GÜRÜHDAN KAÇ KİŞİ ÇIKIPTA KENDİ İNANDIĞI KTABINI ,VELİSİNİ SAVUNABİLDİ?
SAVUNMAZDA..
NEDEN?
ÇÜNKÜ BATILDIRLAR..BATIL HAKKA KARŞI NASIL KENDİNİ SAVUNABİLRKİ

Sen, bu foruma üye olduğundan beri aradığın BELÂNI er ya da geç bulacaksın ! Bundan hiç şüphen olmasın !

Not : Bu arada forumu elimden gelse hemen Haclerdim.

Havas

Kısıtlı Erişim
Kaldın ayaklarımın arasında..Üzerine bazsam itikadımca abdestim bozulur,basmıyorum..Okadar cemaatin coni 'liği sanamı kaldı?Sen hemen atla co! misali atlarken senin savunduğun taife arkadan senin dalaşmanı seyeridiyor..

"cihan-ârâ cihan içindedir ârâyı bilmezler
ol mahiler ki derya içredir deryayı bilmezler"

seni burada kale olan yok..aslında forumun seni çoktan dışarı atması lazım.forum kalitesini düşüüyor konuyu dağıtıyorsun...uryanul ihvan!

fakiri

Kıdemli Üye
Senin neseb-i gayrı sahihlerden olduğunu burada anlamayan mı kaldı sanıyorsun ? Eğer, öyle olmasaydı Amerikan serserilerinin ağzı ile konuşur muydun ? Karşımda olmuş olsan sana dünaynın kaç bucak olduğunu saydırıdım ama, forum yönetiminin ve sanal ortamın kalkanıyla ayakta durabilyorsun. Ancak, eninde sonunda senin işini bitireceğim.

ıtri

Üye
Ehl-i Sünnet vel Cemaat, Peygamber Aleyhşisselâmın ve O'nun yolundan asla ayrılmamış olan Esahb-ı Kiram'ın yolunda olanalrın yoludur diye tarifini bulmuş... Bu tarifin dışına çıkanalrın hepsi ehl-i bidat'tir. Ulema bu konuda yüzlerce eser vermiş ve çok uzun zaman mesai harcayarak ehl-i sünnet harici olan fırkaları ortaya koymuştur. Hâl böyle iken, bize "kimseye karşı peşin fikirli olmamak lazım!" demek değil, ulemamızın dikkatini çektiği bozuk ve sapık mezheblerden uzak durmak düşer.
Asıl lakırdı bu şekilde edilen boş aflardır !
Herkes kendi başına bir yol tutturmuş gidiyor işte !
Keçileri saldım çayıra mevlâm kayıra misali !

:rtfm:

Siz formu hacklemeden bir şeyler yazalım bari..
Senin gibi düşünmüyor ve hala yazdığım mesajdaki düşüncemi devam ettiriyorum.
Kimlerin tasnif yaptığı beni pek ilgilendirmez.
Tasnife girmez nice şeyler olduğu gibi, girenlerinde ne kadar sünnet ehli olduğuna bırakınız birileri karar vermesin.
Hapsini Allah Bilir.
Köşeden ahkam kesmeyle olmuyor..

manifesto

Yasaklı
Forum'un üye profili çok çeşitli
Buradan anlaşılıyor aslında
Ultra müslümandan light müslümana sade müslümanda sadece müslümana mezheplisinden mezhepsizine yolcusundan hancısına
Ancak konu ve içeriği ile alakalı hiçbir şey yok
Ehlis Sünnet müslüman mezheplerinden biri
Ehli Sünnet olmadan da müslüman olunur
Hangisi daha faziletli hangisi daha üstün
Bana sorarsanız mezhebine göre değil müslümanın kendi sahip olduğu kurbiyet ve kullukla alakalı
Yani ben falancılardanım sen falancılardansın pek sökmez

Allah hiçbirimize sen filancılardan mısın yoksa falancılardan mısın diye sormayacak..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Zatı aliniz ehli sünnet ve'l Cemaatın günümüzdeki mezheblerini kaçla sınırlamak isterdiniz, veya bir sınır koymak gerekmiyormu?

İslami ilimleri yüksek düzeyde tahsil etmemiş olanların çetin meseleri müzakere etmeleri caiz görülmemiştir...Sapla samanın karışma ihtimali mümkündür..

Ehl-i Sünne denince 4 mezhebi anlayanlar da (be ki de senin gibiler) sapla samani degil ayvayi karistiranlardir... Afiyet olsun... Dikkat et bogaz bölgende tahrisat olmasin...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Ben mezhepten anlamam cok bilmis...
Ben müctehid tanirim...
Sen de takdir edersin ki cok bilmis, müctehidleri 4'le sinirlandirmak mümkün olmaz...
Gecmisine ya ayip etmis olursun ya da hakaret etmis olursun,
Anladin mi...?

CENGİZHAN

Yasaklı
Bir ehl-i sünnet vel cemaat TARİKATI :

ACZMENDİLER....

ve bihi nesteinu
Aczmendi demek: Ehl-i iman ve islamdan olup, ehl-i sünnet velcemaat itikadi ve ameli mezheblerinin huduları içinde,ehl-i sünnet velcemaatten olup, Risale-i Nur talebeleridirler..!
Müslüman olduklarından Müslüman gibi yaşamak isterler..! İnsan olduklarından İnsan gibi yaşamak isterler..! Yani Oldukları gibi görünmek, göründüklari gibi olmakla tanınırlar..!

Aczmendilerin Fiil ve Faaliyetlerini tartmak isteyen MİHENG:Kur'an ve Sünnete bakmalı..! Yani Asr- saadete gitmeli bakmalı, madem islamiyyet en mükemmel hali ile o asırda yaşandı ve bize numuneler orda mevcuddur..!

Bizler asr-ı saadete gidelim aczmendilerle, acaba manzara nasıl görünür..? veya As-rı saadetti bu asra davet edelim Ashab r.a gelsinler asrımıza aczmendilerle bir yerde toplanalım manzara nasıl olur..?

Hulasa: Biz aczmendiler, Mülkü Allah'ın bilip,iman ile Allah'a teslim olup, (a.s.m) efendimizi Peygamber olarak kabul edip nefslerimizden çok sevip ittiba edip, islamiyyeti UYMAMIZ GEREKEN HAYAT ÖLÇÜLERİ KANUNLARI bilip,teslim ve taraf olduğumuzdan, Bu ölçülerle ve bu ölçülerde HAYATIMIZI YAŞAMAK İSTERİZ..!

Tüm gayretimiz Emr-i ilahiye tabi olup, Rızayı ilahiyi kazanmaktır..! Bunun en mükemmel yolu ise Allah'ın Habini(a.s.m) efendimizin Sünnetlerine ittibaıdr...! Bu yazılanlar maksadı tarif içif arif olanlara verilen bir işarettir..!

http://nedir.antoloji.com/aczimendi/

hirahos

Kıdemli Üye
Bir ehl-i sünnet vel cemaat TARİKATI :

ACZMENDİLER....

ve bihi nesteinu
Aczmendi demek: Ehl-i iman ve islamdan olup, ehl-i sünnet velcemaat itikadi ve ameli mezheblerinin huduları içinde,ehl-i sünnet velcemaatten olup, Risale-i Nur talebeleridirler..!
Müslüman olduklarından Müslüman gibi yaşamak isterler..! İnsan olduklarından İnsan gibi yaşamak isterler..! Yani Oldukları gibi görünmek, göründüklari gibi olmakla tanınırlar..!

Aczmendilerin Fiil ve Faaliyetlerini tartmak isteyen MİHENG:Kur'an ve Sünnete bakmalı..! Yani Asr- saadete gitmeli bakmalı, madem islamiyyet en mükemmel hali ile o asırda yaşandı ve bize numuneler orda mevcuddur..!

Bizler asr-ı saadete gidelim aczmendilerle, acaba manzara nasıl görünür..? veya As-rı saadetti bu asra davet edelim Ashab r.a gelsinler asrımıza aczmendilerle bir yerde toplanalım manzara nasıl olur..?

Hulasa: Biz aczmendiler, Mülkü Allah'ın bilip,iman ile Allah'a teslim olup, (a.s.m) efendimizi Peygamber olarak kabul edip nefslerimizden çok sevip ittiba edip, islamiyyeti UYMAMIZ GEREKEN HAYAT ÖLÇÜLERİ KANUNLARI bilip,teslim ve taraf olduğumuzdan, Bu ölçülerle ve bu ölçülerde HAYATIMIZI YAŞAMAK İSTERİZ..!

Tüm gayretimiz Emr-i ilahiye tabi olup, Rızayı ilahiyi kazanmaktır..! Bunun en mükemmel yolu ise Allah'ın Habini(a.s.m) efendimizin Sünnetlerine ittibaıdr...! Bu yazılanlar maksadı tarif içif arif olanlara verilen bir işarettir..!

http://nedir.antoloji.com/aczimendi/

Aczmendiler bir tarikat olmadıkları gibi, nurculuktan çıkmış bir gruptur. Ve ehli sünnete uymayan görüşleri vardır. Yanlış bilgiler vermeyiniz.