ermenistan maçı nasıl olur

battalgazi67

Paylaşımcı
Ermenistan maçı nasıl olur?
27 Kasım 2007 Salı 10:54
Şansımıza Ermenistan çıktı. Ermenistan ile diplomatik ilişki yok. Peki ne olur?

[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Dünya Kupası eleme grubunda Ermenistan’la oynanacak maçlar büyük merak konusu...
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Dışişleri sorun yaşanmadan maçların oynanacağı görüşünde.

[/FONT][FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]A Milli Futbol takımının Ermenistan’la oynayacağı eleme maçlarıyla ilgili değerlendirmeler şöyle: [/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]DIŞİŞLERİ; Biz bağımsızlığını ilan eder etmez, Ermenistan’ı tanıyan ilk ülkeyiz. Aramızda sadece diplomatik ilişki yok. Mevcut durumda diplomatik ilişkiler gayriresmi olarak Gürcistan üzerinden yapılıyor. Türkiye, FIFA’nın ciddi ve saygın bir üyesidir. Böylesine önemli uluslararası bir organizasyon için vize sorunu hiçbir sıkıntı yaşanmadan bir şekilde çözülür.[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Yusuf Halaçoğlu (Türk Tarih Kurumu Başkanı) Sonuçta iki ülke arasında bir futbol karşılaşması oynanacak. Spor, spor olarak yapıldıktan sonra hiçbir şeyi etkilemez. Ermenistan ile maç oynayacağız diye "Türkiye’nin bu ülkeye sınırını açacağı" veya "İki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem başlar gibi" bir hava yaratılması doğru olmaz. Halklar arasında bir sorun yoktur. Sorun, Ermenistan yönetiminin Türkiye’ye karşı olan anlaşılmaz tutumundan kaynaklanmaktadır.[/FONT]
[FONT=Verdana, Geneva, Arial, Sans-serif]Aydın Engin (AGOS Yazarı) Türkiye, herkesin bildiği meseleyi Ermeni diasporası ile tartışacağına, yüzünü komşusu Ermenistan’a dönüp tartışsa, ben bir şekilde sonuç alınacağına inanıyorum. Örneğin daha önceden yapılacak bir spor karşılaşması da, bunun bir parçası olabilirdi. Çünkü Türkiye’de yaşayan Ermenilerin yüzü Ermenistan’a dönüktür. Ermenistan halkını ilgilendiren de Türkiye’deki Ermenilerdir. Aslında oturup, aşılamayacak sorunlar yok ortada. İki ülke milli takımlarının Dünya Kupası’na gidebilmek için karşılacak olmasının, ilişkilerin ilerlemesine küçük ama anlamlı katkıda bulunabileceğini düşünüyorum. Dikkat edin, kesin ifade kullanamıyorum, "düşünüyorum" diyorum. [/FONT]
[/FONT]