Euzu Billahi Mineşşeytanirracim'den ne anlıyoruz?

Hattabi

Ordinaryus

أعوذ بالله من الشيطان الرجيم

Kovulmuş Şeytandan Allaha sığınırım.

أعوذ : Ben Sığınırım
بالله : Allaha
من الشيطان : Şeytandan
الرجيم : Recm edilmiş olan(taşlanmış,kovulmuş) (Yani Allahın rahmetinden kovulmuş)

-Açıklamalar-

طلب الله سبحانه وتعالى من كل مؤمن ان يستعيذ بالله من الشيطان الرجيم

Allah her müminden Kuran okumadan önce -kovulmuş şeytandan- Allaha sığınmasını istemiştir.

فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Nitekim Yüce Allah : ''Kuran okuyacağın zaman -kovulmuş Şeytandan- Allah sığın'' buyurmuştur.(Nahl Suresi,98)

وواضح أن الآية الكريمة .. تطلب منا الإستعاذة بالله من الشيطان

Bu ayet açıkça gösteriyor ki : Bizden Kuran okumadan önce -kovulmuş Şeytandan- Allaha sığınmamız isteniyor.

Euzu Besmeleyi her zaman söylemeliyiz.Zira Şeytan insana vesvese vermeye devam eder.Bir yoldan deneyip başaramadıysa diğer yoldan gelir.

فَفِي الصَّحِيحَيْنِ مِنْ حَدِيثِ سُلَيْمَانَ بْنِ صُرَدٍ - رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ - قَالَ : اسْتَبَّ رَجُلَانِ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - وَنَحْنُ عِنْدُهُ جُلُوسٌ وَأَحَدُهُمَا يَسُبُّ صَاحِبَهُ مُغْضَبًا قَدِ احْمَرَّ وَجْهُهُ . فَقَالَ النَّبِيُّ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - : إِنِّي لَأَعْلَمُ كَلِمَةً لَوْ قَالَهَا لَذَهَبَ عَنْهُ مَا يَجِدُهُ - لَوْ قَالَ - أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ . الْحَدِيثَ لَفْظُ

Nitekim bir rivayette : İkim adam kavga,münakaşa ediyorlardı.Efendimiz(sav) onları görünce şöyle dedi : Ben öyle bir kelime biliyorum ki onu söyleseler öfkeleri giderdi .o Euzu Billahi Mineşşeytanir racimdir, buyurdu.

قُلْ ( أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ ) هَكَذَا أَخَذْتُهُ عَنْ جِبْرِيلَ عَنْ مِيكَائِيلَ عَنِ اللَّوْحِ الْمَحْفُوظِ .

Başka bir rivayette Efendimiz(sav) - Euzu Billahi Mineşşeytanir racim de - Zira ben bunu böylece Cibrailden,Mikailden ve Lehvi Mahfuzdan aldım.

وصفة الاستعاذة أن يقول أعوذ بالله من الشيطان الرجيم، وهذا قول أبي حنيفة والشافعي

İstiaze(Sığınmak) vasfı : Euzu Billahi Mineşşeytanirracim'dir.

Bu görüş Ebu Hanife ve İmam Şafî'nin görüşüdür.

فَإِذَا أَحَدُكُمْ دَخَلَ الْغَائِطَ فَلْيَقُلْ : أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الرِّجْسِ النَّجِسِ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

Yine Nebi(sav) : Herhangi biriniz pis bir yere(tulavet)'e gireceği zaman : Euzu Billahi miner-rics-necsi-şeytanir racim(Kovulmuş,necis,pis olan Şeytandan Allaha sığınırım) ' desin.

في تفسير قولنا : أعوذ بالله من الشيطان الرجيم بحسب اللغة فنقول : قوله ( أعوذ ) مشتق من العوذ وله معنيان :

أحدهما : الالتجاء والاستجارة .

-Euzu Billahi Mineş şeytanir racim tefsiri-

Euzu iki manaya gelmektedir :

1-İltica(Sığınmak) , İsticare (Yardım ve korunmak isteme)

والثاني : الالتصاق

2-İltisak(İki uzvun birleşmesi,Yapışık,bitişik,ulaşmak) demektir.

يُقَالُ : " أَطْيَبُ اللَّحْمِ عَوَذُهُ " وَهُوَ مَا الْتَصَقَ مِنْهُ بِالْعَظْمِ

Bunun için denir ki : Etin en temizi , onun avezidir.(Yani kemiklerinin ulaştığı,bitişik olduğu yerdir)

فَعَلَى الْوَجْهِ الْأَوَّلِ مَعْنَى قَوْلِهِ : أَعُوذُ بِاللَّهِ ، أَيْ : أَلْتَجِئُ إِلَى رَحْمَةِ اللَّهِ تَعَالَى وَعِصْمَتِهِ ، وَعَلَى الْوَجْهِ الثَّانِي مَعْنَاهُ أَلْتَصِقُ نَفْسِي بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ

Birinci Euzu'nun anlamı : -Euzu Billah(Allaha sığınırım) : Yani: Elteciu İlâ Rahmetillahi Teala ve İsmetih.(Yüce Allahın rahmet ve ismetine sığınırım)

İkinci Euzu'nun anlamı : - Eltesigu nefsî bifadlillahi ve rahmetih(Allahın fazlına ve rahmetine iltisak ederim,yapışırım.)

Mineş-Şeytanir-Racîm:

Racîm : Taşlanmış,Kovulmuş demektir.Çünkü Allahın rahmetinden kovulduğu için böyle söylenir.

Hattabi

Ordinaryus
Euzu Billahi Mineşşeytanirracim

Hattabi

Ordinaryus

فَعَلَى الْوَجْهِ الْأَوَّلِ مَعْنَى قَوْلِهِ : أَعُوذُ بِاللَّهِ ، أَيْ : أَلْتَجِئُ إِلَى رَحْمَةِ اللَّهِ تَعَالَى وَعِصْمَتِهِ ، وَعَلَى الْوَجْهِ الثَّانِي مَعْنَاهُ أَلْتَصِقُ نَفْسِي بِفَضْلِ اللَّهِ وَبِرَحْمَتِهِ

Birinci Euzu'nun anlamı : -Euzu Billah(Allaha sığınırım) : Yani: Elteciu İlâ Rahmetillahi Teala ve İsmetih.(Yüce Allahın rahmet ve ismetine sığınırım)

İkinci Euzu'nun anlamı : - Eltesigu nefsî bifadlillahi ve rahmetih(Allahın fazlına ve rahmetine iltisak ederim,yapışırım.)