Evlenmek Istediginiz Bir Kişide Neler Istersiniz

bozkurt

Yeni
:lac:EVLENMEK KOLAY DEİL BU DEVİRDE HELE BİDE ADAM GİBİ ADAM BULMAK

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com
reLax abi tam bize göre bir konu(ymuş) :p :D

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

'Bir kimse güzelliği ve malı için bir kadınla evlenirse, ikisinin de hayrını görmez. Dini için evlenirse maksadı olan mal ve güzellik kendiliğinden verilir.'

İnsan, dinine bağlı olunca şunlara sahip olur;
Allah korkusu ve rızası içinde olur, Allah rızası için sever, nefsi için sevmez, merhamet ve şefkat sahibi olur, ağırbaşlı olur, İslâm'a göre evde ki konumunu bilir ve ona göre hareket eder...

Koca eşine tenhada sevdiğini söyler, onu sevinderecek arada sırada hediyeler alır...
Ona sevgisini sunar, onu sevgisi ile doyurur...
Kadında eşine karşı, itaatli olur, âsi olmaz, sakin ve sessiz olur, İslâm dininin emirlerine göre vazifesini yerine getirir... Kocasının kazandığı mala hıyanet etmez, çok şey istemez, israfa kaçmaz, kocasını zor durumda bırakmaz...

Evlatlara karşı adaletli olunur, en güzel şekilde yetiştirilir...
Anlaşmazlık ve sorunlar karşısında gürültü patırtı hiçbir zaman olmaz, herşey sakin ve sessizce konuşulur, çözüme kavuşur, tatlıya bağlanır ve neticesinde koca karısının alnından öperek onun gönlünü alır... Haklı da olsa haksızda... Çünkü bunu yapmak erkeğe yakışır... Ama kadında hiçbir zaman saygı çerçevesini aşmamalı ve sesini kocasının önünde yükseltmemeli...

Ayrıca hiçbir şey şunun kadar lezzetli değildir;
Hanımınla birlikte namaz kılmak ve namaz bittikten sonra alnından öpüp, Allah inşaAllah Cennet'te de seni bana eş nasib eder demek :) Bu onu ne kadar çok sevdiğimizi gösterir...

Kısaca bakacağım tek şey dini olur...
Resûlullah ahlâkına sahip olması...
Kur'ân'a bağlı olması...
Allah'a hamdolsun diyeyim ben :)
Vesselam...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Ohoooo Tevekkül..

sen beni geçtin artık :)

Küçük Müçük demeyelim ilk seni evLendirelim...

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com
Ben o söylediklerimi çok söylemişimdir forumda :)
Evlenme konusunda tek duâm; hayırlı bir zamanda hayırlısı ile...
Yoksa ne uykusuz gecelerim oldu bu sebepten ne de kendimi hırpalayışım :)
Duâlarımda da ayda bir aklıma gelir :D
Ezelde yazılmış birşeyin ne sözü olur ne de üzüntüsü...

O yüzden inşaAllah hayırlısını takdir etmiştir deyip, susmak ve düşünmemekten başka yapılması gereken birşey yok... Tek düşünce; dinimi kurtarmam...

Selametle...

ela rana

Asistan
insani şeyler istesekteee bulamıyorusss:thinking:bisde olmayanııistemiyoruzzkiii:thinking:allahh sevgisi taşısınn dürüstt karşılıklıı saygı :thinking:buu basittt olmasıı gerekenlerr bilemm yokkk.bulamadıkk onaaa bii sözümüsss yokk ama insanii duygularrr yokk oluyor üsüntümüsss ondan:thinking:rabbimmm herkess içinn hayırlısını nasipp etsin.inş.

şehadet

Paylaşımcı
Kişinin kısmetindeki çıkar elbet ama hayırlısını istemek daha güzeldir.

eylül

Veled-i kalbî
*kendim için bişey istemem:D
*hayırlısı inşaallah
*rabbim anneme saliha bir gelin nasip eylesin :D:D
bu yazıyı okuyunca geçen gün mescitte dua eden bir arkadaşı hatırladım.
o da buna benzer bir dua ediyordu; Allah'ım inan kendim için istemiyorum, anneme acı ve ona kara kaşlı, yakışlı bir damat nasip et. Allah'ım tamam ben hakk ediyorum en kötüsünü ama annem için istiyorum...
diye bir şeydi...

Allah gönlünüze göre versin, sizleride gönüllerinizdekine göre şekillendirsin...amin!!

tevekkülcü

Paylaşımcı
reLax abi tam bize göre bir konu(ymuş) :p :D

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

'Bir kimse güzelliği ve malı için bir kadınla evlenirse, ikisinin de hayrını görmez. Dini için evlenirse maksadı olan mal ve güzellik kendiliğinden verilir.'

İnsan, dinine bağlı olunca şunlara sahip olur;
Allah korkusu ve rızası içinde olur, Allah rızası için sever, nefsi için sevmez, merhamet ve şefkat sahibi olur, ağırbaşlı olur, İslâm'a göre evde ki konumunu bilir ve ona göre hareket eder...

Koca eşine tenhada sevdiğini söyler, onu sevinderecek arada sırada hediyeler alır...
Ona sevgisini sunar, onu sevgisi ile doyurur...
Kadında eşine karşı, itaatli olur, âsi olmaz, sakin ve sessiz olur, İslâm dininin emirlerine göre vazifesini yerine getirir... Kocasının kazandığı mala hıyanet etmez, çok şey istemez, israfa kaçmaz, kocasını zor durumda bırakmaz...

Evlatlara karşı adaletli olunur, en güzel şekilde yetiştirilir...
Anlaşmazlık ve sorunlar karşısında gürültü patırtı hiçbir zaman olmaz, herşey sakin ve sessizce konuşulur, çözüme kavuşur, tatlıya bağlanır ve neticesinde koca karısının alnından öperek onun gönlünü alır... Haklı da olsa haksızda... Çünkü bunu yapmak erkeğe yakışır... Ama kadında hiçbir zaman saygı çerçevesini aşmamalı ve sesini kocasının önünde yükseltmemeli...

Ayrıca hiçbir şey şunun kadar lezzetli değildir;
Hanımınla birlikte namaz kılmak ve namaz bittikten sonra alnından öpüp, Allah inşaAllah Cennet'te de seni bana eş nasib eder demek :) Bu onu ne kadar çok sevdiğimizi gösterir...

Kısaca bakacağım tek şey dini olur...
Resûlullah ahlâkına sahip olması...
Kur'ân'a bağlı olması...
Allah'a hamdolsun diyeyim ben :)
Vesselam...
bizim yazacaklarımızı yazmış kardeşimiz,bize hakkıyle ya nasip demek düşer,nede olsa tevekkülcüyüz ya dimi kardeş,elhamdülillah

serair

Asistan
Evlenilecek erkekler nasıl olmalıdır?
Muhalefet diye düşünmeyin lütfen... Ciddi bir soru bu.

Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

Kızınızı küfvüne (dengine) uygun olanla evlendirin. Tirmizi

Küfüv, erkeğin soyda, malda, din işlerinde ve şerefte kadına uygun olması demektir. Yoksa, zengin olmak, maaşı çok olmak, tahsilli olmak ve aynı yöreden olmak demek değildir.
Küfüv, erkeğin salih Müslüman olması, namaz kılması, içki içmemesi, yani İslamiyete uyması ve nafaka kazanacak kadar iş sahibi olması demektir.

Erkek şu hususlarda kadından üstün olmalıdır. Eşit olsa da olur.

1- Sanatta erkek daha üstün olmalı ve denk olmalı. Aşağı sanatlı erkek, yukarı sanatlı kadının dengi sayılmaz.

2- Erkek kadından zengin olmalı yahut geliri, kadınınkinden çok veya eşit olmalı. Zengin kadın, fakir erkeğin dengi sayılmaz. Erkek, mehr-i muacceli ve bir aylık nafakayı verecek güçte ise, zengin kadına denk sayılır. Köylü erkek, şehirli kızın dengi sayılır.

3- Erkek kadından daha dindar olmalı veya eşit olmalı. Fâsık erkek, saliha kızın, hatta salih kimsenin kızının dengi olamaz.

Evlenecek erkeğin eşinin, kendisinden yaş, boy, mal, soy ve tahsilde aşağı olması şart değil ise de iyi olur. Geçim kolay olur.

Dört şeyde de erkek, kadından üstün olmalıdır: Güzellikte, edebde, huyda ve takvada.

rainbow yani kısaca;Erkek kadından daha olgun,daha boylu,daha zengin,daha soylu,daha tahsilli,daha güzel (yakışıklı),daha namuslu,daha edebli,iyi huylu ve dindar olmalı yoksa namuslu,edebli,güzel ve dindar bir kadının dengi olamaz.
Erkek kadından daha olgun,daha boylu,daha zengin,daha soylu,daha tahsilli,daha güzel (yakışıklı),daha namuslu,daha edebli,iyi huylu ve dindar olmalı.

Evlenmek İstediginiz Bir Kişide Neler İstersiniz?
Yaş, boy, mal, soy ve tahsilde,güzellikte, edebde, huyda ve takvada kendimden üstün olmasını...

bozkurt

Yeni
s.a. kardeşlerim konuma ilgi gösterdiginiz için teşekkür ederim

MAV!M

muamma
huyu güzel,yüzü güzel,yüreği pamuk şekeri olsn... yeter... =)

diyecek sözüm yok başka,tevekkül çook güzel açıklamış maşaallah...

Allah herkese en hayırlısını,hayırlısınında hayırlısını nasip etsin..
iki dünyasınıda mamur edecek yuvalar ihsan eylesin... amin...

ziruh

Kıdemli Üye
Erkek kadından daha olgun,daha boylu,daha zengin,daha soylu,daha tahsilli,daha güzel (yakışıklı),daha namuslu,daha edebli,iyi huylu ve dindar olmalı.

Yaş, boy, mal, soy ve tahsilde,güzellikte, edebde, huyda ve takvada kendimden üstün olmasını...

başka söze ne hâcet :ayn

Sükut-u Hayal

AşK-I KüBrA
şühüdüm ah minimm eylül ne istiyonuz sizzz:O