Haberiniz var mı? Myanmar'da Müslümanlar ne halde? Çin'i duyan oldu mu?

Mesihçi

Ordinaryus
Haberiniz var mı? Myanmar'da Müslümanlar ne halde? Çin'i duyan oldu mu?

Bizim Müslümanlar Filistin'e takıntılı oldukları için ve bir parça da Arap hayranı oldukları için bu haberleri görmezden geliyorlar. Günlerdir gazetelerde okuyorum. Bekliyorum ki biri bu konuda bir başlık açsın. Baktım olacak gibi değil artık kendim açtım.

Daha geçenlerde Çin'de binlerce Müslüman'a meydanlarda işkence ettiler. Uygur Türkleri'nden bahsediyorum. Bizim basında haber bile olmadı. Ülkücüler olmasa duymayacaktım bile. Hadi onlar Türk. Bizimkiler Türk'ten pek hazzetmiyor öğrendik yakınlarda.

Myanmar'da yaşananlara ne demeli? Aylar önce bir haber döndü konu kapandı. Aylardır haberleri okuyorum. İçim kan ağlıyor. Her gün yeni katliamlar yapılıyor. Budistler iyice azıttı. İşte son marifetleri;

"Myanmar'ın iç kesimlerinde Budistlerin 2 cami ileMüslümanlara ait 157 evi ateşe vermesi sonucu yaralanan 10 kişiden birinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Görgü tanıkları, başkent Yangon'un 110 kilometre kuzeyindeki Okkan kentinde düzenlenen saldırıların ardından çok sayıda Müslümanın evlerini terk ederek civardaki ormanlık alanda saklandığını söyledi.
Kent sakinleri, yaklaşık 400 Budist'in sopalar ve tuğlalarla Müslümanlara ait iş yerlerine saldırdığını belirtti. İki camiyi ateşe veren Budistlerin, daha sonra her birinde en az 60 ev bulunan 3 Müslüman köyüne saldırı düzenlediği öğrenildi.

Polis yetkilileri, saldırılar sırasında yaralanan 10 kişiden birinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
Güvenlik güçleri, 18 saldırganın gözaltına alındığını, kente 300 takviye polisin gönderildiğini belirtti,
Myanmar'ın 60 milyon nüfusunun sadece yüzde 4'ünü oluşturan Müslümanlar, vatandaş sayılmıyor ve sık sık Budistlerin saldırısına uğruyor.
Geçen yıl Myanmar'ın Arakan eyaletinde Budistler tarafından düzenlenen saldırılarda çoğu Müslüman yaklaşık 200 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden 125 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.
İnsan Hakları İzleme örgütü, geçen hafta yayımladığı 153 sayfalık raporda, Myanmarlı yetkilileri, Arakan eyaletinde Rohingya Müslümanlarına karşı etnik temizlik yapmakla suçlamıştı. Örgütün Asya'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Phil Robertson, şunları ifade etmişti:
"Myanmar hükümeti, evlerini terk etmek zorunda kalan Müslümanlara yardım ulaştırılmasını engelleyerek ve seyahat özgürlüklerini kısıtlayarak etnik temizlik kampanyasına katkı sağlamaktadır. Saldırılara bir an önce son vermemesi ve sorumlu kişileri adalet önüne çıkarmaması durumunda Myanmar hükümeti, ülkedeki etnik ve dini azınlıkları hedef alan şiddet olaylarından sorumlu olacaktır.""

Kaynak: Habertürk.com

Diyeceğim o ki gözünüzü açın biraz. Bin yıl önceki (üstelik inancımla alakası olmayan) haçlı seferlerini her gün başıma kakıyorsunuz. Gözünüzün önünde yaşanan vahşetin farkında bile değilsiniz.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Filistine takıntılıyım @Mesihçi... düzelene kadar takıntım sürecek. sadece ben takık olsam iyi insani yönünü kaybetmemiş birçok Hristiyan da takık.

işte sana tamamlanmamış bir yazımı göndereyim aşağıda:

GAZZEDEN DERLEME

2009 yılından bu yana nasıl bir doğum sancısı çektiğimi size anlatabilecek bir kelimem yok. Onca çabalamama, emek harcamama rağmen Gazze’yle ilgili doğru düzgün bir tek yazı bile yazamadım. Kaç tane kağıdı çöpe attım, kaç dokümanı sildim, sayısını hatırlamıyorum. Bir öykümde Gazze’de bir savaş çocuğu oldum. Birinde Gazze’de dört çocuk annesi çaresiz bir kadın oldum. Başka birinde çocuğunu korumaya çalışan bir baba oldum. Bir diğerinde Gazze’de baskılar altındaki bir savaş muhabiri oldum. Bütün bunlar için Gazze çocuklarından gelen mektupları okudum, Gazze’yle ilgili tüm haberleri arşivledim. Kıyım, yıkım, ambargo, abluka, sefalet, açlık,çaresizlik, korku, güvensizlik, mahrumiyet hem de yıllarca. Gazze’yle ilgili okuduğum her haber birikip gözlerimden damladı. Yazdığım hangi öykümün kelimeleri gerçekleri anlatabilirdi ki? Gerçekler bu kadar acı ve acımasızken başarısız oldu hepsi. İsyan edip, beni terk ettiler. Buna rağmen pes etmeden okumaya, denemeye devam ettim. Çünkü bir şey yapmamam için önce insan olmamam gerekiyordu. İnsanlığın öldüğüne inandığım gün ben de ölürdüm. En sonunda okuduğum haberleri ay ay yorumlamaya karar verdim. İşte huzurlarınızda saf gerçeğin yaşanmış öyküsü. Yann Tiersenn’in “Palestine” müziğindeki aksak ritim eşliğinde yazılmıştır. Okurken dinlemenizi tavsiye ederim.

Gel gelelim konuya. Bizi Arap hayranı ilan etmişsin. Eyvallah. Uygur Türkleri için ve Myanmar'daki müslüman kardeşlerimiz için kendini sorumlu hissetmen ne güzel. işte aynı sorumluluğu araplar için de göstermen gerek. yani Araplar'da insan.bir belgesel izlemiştim.ABD güçleri Irak'ı işgal ettikten sonra kontrol noktalarından birinde bir aracı durdurmuştu. içinde hamile bir kadın ve ailesi vardı. asker elini kaldırdı.aracı kullanan adam el sallayıp geç diyor sandı.oysa asker dur diyordu.karısı hamileydi ve hastaneye yetişiyorlardı.araç hareket edince ABD'nin askerleri tüm aracı taradılar.bu yanlış anlaşılma sonucu aracı kullanan ailenin babası ve evin annesi hariç herkes öldü.hamile kadın yaşıyordu ama karnındaki bebeği ölmüştü. bu askerler belgeselde arapları bir insan değil zararlı bir böcek gibi gördüklerini ve bu olaydan dolayı en ufak bir vicdan azabı duymadıklarını söylediler.ya işte böyle...

Myanmar'da Budistlerin sorunu nedir dersen. NTV de bunlarla ilgili bir belgesel yayınlandı. sordular budist rahiplere neden bu kıyımı destekliyorsunuz diye? onlarda dediler ki; bu müslümanların sayısı her geçen gün artıyor. biz de bir söz vardır: "ağacın dallarını tehlikeli olmadan budamak gerek diye" dedi.

Çin konusu ise apayrı bir konu.orada dini boyuttan çok ırkçı bir kıyım söz konusu. yani oradaki zulmün ana kaynağı da ırkçılık.

şimdi demek ki neymiş? bu konuda ha budist olduğunu iddia eden, ha hristiyan? müslümanların sayısının artmasından endişe ettiği için zulüm eden zalimler elbette korkmalılar. ama müslümanlardan değil,Allah'tan...

NOT: Müslümanın bir elinin verdiğini diğer eli görmez. senin bu konulardaki yardım kampanyalarından pek haberin yok herhalde.biz açıklamıyoruz ancak bu konularda maddi ve manevi desteğimizi sürdürüyoruz.sen de bu arada bizleri uyuyor sanıyorsun...

Madem insansın, madem duyarlısın pamuk eller cebe:

http://www.ihh.org.tr/
http://www.kimseyokmu.org.tr/
http://www.diyanetvakfi.org.tr/148/guncel/arakan-ve-mali-muslumanlarina-yardim-kampanyasi
vb...

Mesihçi

Ordinaryus
Filistin'i kurtaralım eyvallah. Ama diğer mazlumları göz ardı etmeyelim. Filistin konusu o kadar kötüye kullanıldı ki diğer mazlumları görmez olduk. Filistin'e bir çakıl taşı düşse başbakan açıklama yapar. Myanmar için, Çin için ağzını açıyor mu? Yok. Çünkü Filistin üstünden oy devşiriyor. Çin'i eleştirmeye cesareti yok. Myanmar'da oy getirmez. Gündemine bile almıyor. Bu ikisi sadece iki örnek. Filistin'le aynı durumda olan bir çok yer var. Kuzey Kore'de Hristiyanlar toplama kamplarında eziyet görüyorlar. O da eğer öldürülmeyecek kadar şanslılarsa. Dünya vahşet ve zulümle ağzına kadar dolu. Bununla samimi şekilde mücadele edeceksek, ne suçlu sırf bizden diye görmezden geleceğiz ne de eziyet gören bizden değil diye susacağız. İşte o zaman ciddiye alınırsınız...

Bir elin verdiğini diğeri görmez deyince o sözün kaynağını paylaşmak farz oldu.

Matta 6:
"Yoksullara Yardım6“Doğruluğunuzu insanların gözü önünde gösteriş amacıyla sergilemekten kaçının. Yoksa göklerdeki Babanız’dan ödül alamazsınız.
[SUP]2[/SUP]“Bu nedenle, birisine sadaka verirken bunu borazan çaldırarak ilan etmeyin. İkiyüzlüler, insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.
[SUP]3[/SUP]Siz sadaka verirken, sol eliniz sağ elinizin ne yaptığını bilmesin.
[SUP]4[/SUP]Öyle ki, verdiğiniz sadaka gizli kalsın. Gizlice yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.”

Ben güvendiğim kurumlara karınca kararınca gerekeni yapıyorum. Siz müsterih olun...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Bir elin verdiğini diğeri görmez deyince o sözün kaynağını paylaşmak farz oldu.

"Bir elinin verdiğini öbür elin görmesin" bizim bir atasözümüz.

Anlamı: [1] Bir yoksula, bir hayır işine yaptığınız yardımı, en yakınlarınız dahi bilmemelidir. Çünkü bu çeşit yardımlar dini, ya da sosyal bir ödevdir. Amaç kendini göstermek değil, bir yaraya merhem olmaktır. Herkes görsün, işitsin, kendisini övsün diye yapılan yardım, din ya da insanlık duygusu ile yapılmış iyilik olmaktan çıkar.

NOT: Bildiğiniz üzere bu dünyada söylenmemiş ve düşünülmemiş şey kalmadı.dolayısıyla aynı şeyi farklı sözlerle ifade edebilir insanlar. bunu hemen incile mal etmenize şaşırmadım elbette ama araştırmak gerek.çıkış noktasını siz bilemezsiniz...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Filistin'e bir çakıl taşı düşse başbakan açıklama yapar. Myanmar için, Çin için ağzını açıyor mu? Yok. Çünkü Filistin üstünden oy devşiriyor. Çin'i eleştirmeye cesareti yok. Myanmar'da oy getirmez. Gündemine bile almıyor. Bu ikisi sadece iki örnek.

Sizin yüzünüzden savunmaya geçmek zorunda kalıyorum.çünkü gıybet ediyorsunuz.tabi siz bu kavramın bizdeki karşılığını bilmiyor olabilirsiniz.orada bulunmayan kişilerin arkasından hoşlarına gitmeyecek şekilde konuşmak...

http://www.vidivodo.com/video/tayyip-erdogan-myanmar-aciklamasi/959091
http://www.vidivodo.com/video/emine-erdogan-myanmar-ziyareti-anadolu-ajansi/956947

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Filistin'i kurtaralım eyvallah. Ama diğer mazlumları göz ardı etmeyelim. Filistin konusu o kadar kötüye kullanıldı ki diğer mazlumları görmez olduk.

Filistin konusunu kim ağzına alsa kötüye kullanmış oluyor. ama kurtaralım diyenlerin ise kılı kıpırdamıyor.görmezden gelmek zulme ortak olmak değil mi?burada da bir art niyet görüyorum. söylenen sözdeki, sergilenen duruştaki haklılığı göz ardı etmeyelim o zaman. Eğer ortada bir zulüm var ise ve özellikle bu zulüm yıllardır devam ediyorsa, bu insanlar kendi topraklarında mülteci ise; o zaman ne diğer olaylar bunu gölgeler; ne bu olay diğerlerini. yani böyle bir kıyaslamayı nasıl yapacaksınız? öldürülen insan sayısı üzerinden kelle mi sayacaksınız? kaç yıllık bir zulüm olduğuna bakıp, süre hesabı mı yapacaksınız? İşlenen savaş suçlarında kullanılan aletlerin acımasızlığı mı ölçüt alınacak? yoksa öldürülen çocuk ve kadın sayısına mı bakacaksınız? böyle kıyas olmaz, hatta olmaz olsun...

kilicarslan

Kıdemli Üye
sayin mesihci,
hic de mynmari unuttugumuz görmezden geldigimiz yok. Aksine bu hadiseyi duyurmak icin hic yer verilmeyen yerlerde olanlari paylasiyoriz. Burda paylasilmamis olabilir, bunun sebebide ülkemizde hadiselerden insanimizin zaten haberder oldugu ve yine medyada yer bulmasindan kaynakliyordur. Buna karsin bati medyasi bir kac yazidan haric hic mi hic yer vermiyor hele ekranlarda hic bir sey bulamazsiniz.

Mesihçi

Ordinaryus
"Bir elinin verdiğini öbür elin görmesin" bizim bir atasözümüz.

Anlamı: [1] Bir yoksula, bir hayır işine yaptığınız yardımı, en yakınlarınız dahi bilmemelidir. Çünkü bu çeşit yardımlar dini, ya da sosyal bir ödevdir. Amaç kendini göstermek değil, bir yaraya merhem olmaktır. Herkes görsün, işitsin, kendisini övsün diye yapılan yardım, din ya da insanlık duygusu ile yapılmış iyilik olmaktan çıkar.

NOT: Bildiğiniz üzere bu dünyada söylenmemiş ve düşünülmemiş şey kalmadı.dolayısıyla aynı şeyi farklı sözlerle ifade edebilir insanlar. bunu hemen incile mal etmenize şaşırmadım elbette ama araştırmak gerek.çıkış noktasını siz bilemezsiniz...

İlgili söz Türk atasözü değil İncil'den ayettir. Fatih Sultan Mehmet'in de söylediği rivayet edilir. İncil'in eskiliğiyle, Fatih Sultan Mehmet'in yaşadığı dönemi karşılaştırmayacağız herhalde... Ayrıca önemli olan o ayetlerdeki mesajdır. Yerine getirebilene ne mutlu. Ne adına olursa olsun...

Mesihçi

Ordinaryus
Filistin konusunu kim ağzına alsa kötüye kullanmış oluyor. ama kurtaralım diyenlerin ise kılı kıpırdamıyor.görmezden gelmek zulme ortak olmak değil mi?burada da bir art niyet görüyorum. söylenen sözdeki, sergilenen duruştaki haklılığı göz ardı etmeyelim o zaman. Eğer ortada bir zulüm var ise ve özellikle bu zulüm yıllardır devam ediyorsa, bu insanlar kendi topraklarında mülteci ise; o zaman ne diğer olaylar bunu gölgeler; ne bu olay diğerlerini. yani böyle bir kıyaslamayı nasıl yapacaksınız? öldürülen insan sayısı üzerinden kelle mi sayacaksınız? kaç yıllık bir zulüm olduğuna bakıp, süre hesabı mı yapacaksınız? İşlenen savaş suçlarında kullanılan aletlerin acımasızlığı mı ölçüt alınacak? yoksa öldürülen çocuk ve kadın sayısına mı bakacaksınız? böyle kıyas olmaz, hatta olmaz olsun...

Ben ne kelle saydım ne de başka bir şey. Bunları kendiniz uydurdunuz yine kendiniz ayıpladınız. Filistin olayına bakarken, Kuzey Kore'deki Hristiyanları, Nijerya'daki Hristiyanları, Myanmar'daki Müslümanları, Çin'deki Türkleri vs. görmüyoruz diyorum. Hepsine mesai harcamamız ve yine hepsine ayrım yapmaksızın karşı durmamız lazım diyorum. Buradan nasıl böyle bir mesaj çıkarabildiniz hayret doğrusu...

Mesihçi

Ordinaryus
sayin mesihci,
hic de mynmari unuttugumuz görmezden geldigimiz yok. Aksine bu hadiseyi duyurmak icin hic yer verilmeyen yerlerde olanlari paylasiyoriz. Burda paylasilmamis olabilir, bunun sebebide ülkemizde hadiselerden insanimizin zaten haberder oldugu ve yine medyada yer bulmasindan kaynakliyordur. Buna karsin bati medyasi bir kac yazidan haric hic mi hic yer vermiyor hele ekranlarda hic bir sey bulamazsiniz.

Ülkemizde insanlar haberdar mı? Siz çevrenizdeki dindar insanlarla sokaktaki halkı karıştırıyorsunuz. Myanmar desem "o bir tatlı çeşidi mi?" diyor insanlar... Haberdarmış...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Ben ne kelle saydım ne de başka bir şey. Bunları kendiniz uydurdunuz yine kendiniz ayıpladınız. Filistin olayına bakarken, Kuzey Kore'deki Hristiyanları, Nijerya'daki Hristiyanları, Myanmar'daki Müslümanları, Çin'deki Türkleri vs. görmüyoruz diyorum. Hepsine mesai harcamamız ve yine hepsine ayrım yapmaksızın karşı durmamız lazım diyorum. Buradan nasıl böyle bir mesaj çıkarabildiniz hayret doğrusu...

işte onu diyorum. öyle bir ölçü birimi, kıstas yok.kıyaslayamayız, kıyaslayan ve konuyu açan sensin....

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Ülkemizde insanlar haberdar mı? Siz çevrenizdeki dindar insanlarla sokaktaki halkı karıştırıyorsunuz. Myanmar desem "o bir tatlı çeşidi mi?" diyor insanlar... Haberdarmış...

siz hangi fanusta yaşıyorsunuz? çevrenizi azıcık çeşitlendirin. mesela buradayken buradan çevre edinin. nacizane tavsiyem bu olacak. bakın bir kardeşim sizi davette etti. tebdil-i mekanda ferahlık vardır...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Ben kıyaslamadım. Aynı yere koyalım dedim. Konuyu açmaktansa gurur duyuyorum. :)

konuyu duyarsızlık ve vurdumduymazlık sitemi üzerine açmasaydınız ben de size itiraz etmezdim, hatta tebrik ederdim. bir de Filistin meselesini siyasi çekişmelere indirgemeseydiniz yine susardım.diğerleriyle bir kıyaslama vardı yazınızda.dilerseniz bir daha okuyun yazdığınızı...

Konunuz: Haberiniz var mı? Myanmar'da Müslümanlar ne halde? Çin'i duyan oldu mu?
Yazdığınız: "Bizim Müslümanlar Filistin'e takıntılı oldukları için ve bir parça da Arap hayranı oldukları için bu haberleri görmezden geliyorlar." dediniz değil mi?

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
İlgili söz Türk atasözü değil İncil'den ayettir. Fatih Sultan Mehmet'in de söylediği rivayet edilir. İncil'in eskiliğiyle, Fatih Sultan Mehmet'in yaşadığı dönemi karşılaştırmayacağız herhalde... Ayrıca önemli olan o ayetlerdeki mesajdır. Yerine getirebilene ne mutlu. Ne adına olursa olsun...

siz böyle bir mukayese yaparsanız benim de şunu söylemeye hakkım olur. bizim atalarımızın tarihi sizin hristiyanlık tarihinizden eskidir...

yerine getirebilene ne mutlu...

Mesihçi

Ordinaryus
siz böyle bir mukayese yaparsanız benim de şunu söylemeye hakkım olur. bizim atalarımızın tarihi sizin hristiyanlık tarihinizden eskidir...

yerine getirebilene ne mutlu...

Bu mesajınızdan da açıkça görüldüğü üzere siz ne dediğime dahi bakmadan cevap vermiş olmak için veriyorsunuz. Uyarmadı demeyin. Bağımlılık yapmışım ben sizde. :D

Muminaga

Yeni
Bizim Müslümanlar Filistin'e takıntılı oldukları için ve bir parça da Arap hayranı oldukları için bu haberleri görmezden geliyorlar. Günlerdir gazetelerde okuyorum. Bekliyorum ki biri bu konuda bir başlık açsın. Baktım olacak gibi değil artık kendim açtım.