Hamam böceği yakında antibiyotik olacak

Cenan

Ordinaryus
Bu hamamböceği ne işe yarar ki acaba? diye hep sormuşumdur ta ki bu yazıyı okuyana kadar.

Hamam böcekleri üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, hamam böceklerinin yakın gelecekte güçlü bir antibiyotik olarak kullanılabileceği ortaya çıktı.

Ev ve çalışma alanlarında, tüm açık veya kapalı mekânlarda sık sık karşılaşabildiğimiz hamam böceklerinin yapılan araştırmalar sonucunda insan beyni için gelecekte çok etkili bir antibiyotik olabileceğini gösterdi. İngiltere’nin Nottingham Üniversitesi’nde yapılan laboratuar testlerinde, hamam böceği ve çekirge gibi böceklerin beyin dokularından elde edilen bazı maddelerin güçlü bir antibiyotik kalitesinde olduğu ve özellikle çok tehlikeli bir hastalık olan MRSA adlı virüsü insan vücudundan, üstelik hücrelere zarar vermeden yüzde 90 oranında yok ettiği belirlenmiştir. Hamam böceklerinin sinir dokularında bakteriler için zehirli, fakat insan hücreleri için zararsız olan 9 farklı molekül olduğu ve hamam böceklerinin bu dokularının bazı ilaçlara dirençli olan enfeksiyonların tedavisinde etkili olan yeni bir antibiyotiğin geliştirilmesinde kullanılabileceği belirtildi. Hamam böceklerinin beyin hücrelerinden elde edilecek olan ilacın, MRSA hastalığı gibi ilaca karşı dirençli olunması gereken hastalıkların tedavisinde bu yeni yöntemin ucuz antimikrobiyal ilaç kaynağı olabileceğini belirttiler.
Araştırmaların devam ettiğini belirten bilim adamları nu çalışmanın yaklaşık 10 yıl sürmesini beklediklerini ve hamam böceklerinin daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçların ham maddesi olarak kullanılabileceğini belirttiler.

Alıntı

yusufsaid

Profesör
niye böyle sağlıklıyım diyodum ben de.. hap neyse de şurup olursa içmem..böğğğyy

türkü

Kıdemli Üye
nasıl yani, öldürmeyelim de besleyelim mi? politik oldu biraz da ama olsun :p

türkü

Kıdemli Üye
bir nevi menkul kıymetler kapsamı alanında mı diyorsun, isimbaba'ma selam böcekseverlige devam o zaman :p

cicek demeti

Sükut
Avrupada cok yolluyammi :eek:leyo: evinizi kiraya verin kiraci evinizi hamambocekleriyle ekstra dolduruyor zaten :eek:leyo: sonunda bir suru kiraciniz oluyor :D

türkü

Kıdemli Üye
ayy çiçek.. ben onun analarını bile gördüm ya, ne diyorsun, nem meftunları vıcır vıcır..

yusufsaid

Profesör
bizim burda eve arkadaşlarını dolduruyorsun diye fazladan kira ücreti isterler..sonuç: yok kalsın ablacım..:)

AynAlı

Kıdemli Üye
bir nevi menkul kıymetler kapsamı alanında mı diyorsun, isimbaba'ma selam böcekseverlige devam o zaman :p
ohoo ticaret mantığın sıfır :D o böcek değil böcek bey :D hemde hamamböcek beyfendi.ilaç piyasasında para çok besle besle hamamböcek beyefendi besle.. :D

Cenan

Ordinaryus
Uzakdoğuda bereket getirsin diye evliler eve girmedenönce bir avuç hamamböceği atılırmış evlerin içerisine.
Allah muhtaç etmesin ama o içitiğimiz ilaçların içinde de neler var Allah bilir.

cicek demeti

Sükut
Evet neler var benim ilaclarimin icindekileri ben biliyorum :D cok cok zarar var :(