Hasan Cemal / Türkiye`nin Asker Sorunu

ismail

Yeni
130520101004583487884_3.jpg

Basım Yılı: 2010

Hasan Cemal, gazeteci. 41 yıldır bu mesleğin içinde. Güncel gerçeğin peşinde koşturuyor bunca yıldır. Hasan Cemal, “asker düşmanı” değil, askerin siyasete karışmasına karşı, askerin Batı demokrasilerinde olduğu gibi sivil otoriteye tabi olmasından yana. Uzun yıllardır Hasan Cemal’in derdi bu, yani askerin elini siyasetten çekmesi, Avrupa’da, Amerika’da olduğu gibi… Bundan önce yazdığı yedi kitabı da bu dertle ilgili.

Tank Sesiyle Uyanmak, Demokrasi Korkusu, Tarihi Yaşarken Yakalamak, Özal Hikâyesi, Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Kürtler, Cumhuriyet’i Çok Sevmiştim… Hasan Cemal’in bütün bu kitapları, bir zincirin halkaları gibi, Türkiye’de askerin, sivilin ve demokrasinin hallerini anlatır. Bu son kitabı da öyle.

Cemal’in son kitabı da diğer kitapları gibi kalın, 556 sayfa. Ancak kolay okunan tarzı ile okurun gözünü korkutmuyor. Üstelik yazdıkları ile gündem yaratan yazarlardan biri olan Cemal’in bu kitabı da kısa sürede okunup tartışılacağa benziyor.

HAYRÜNNİSA HANIM SABAHA KADAR AĞLADI

Gazeteci Hasan Cemal`in `Türkiye`nin Asker Sorunu` isimli kitabında ilginç ayrıntılar yer alıyor. Cemal, AK Parti`ye iktidar yolunu açan Kasım seçimlerinin ardından yaşanan ilginç olayı kitabında şu şekilde anlatıyor: "Başbakanlık koltuğuna Abdullah Gül yeni oturmuş. Çankaya`da ise Ahmet Necdet Sezer var. Özel kalem müdürü, Başbakan Gül`ün yanına girer. Bir devlet teamülünden söz eder: `Başbakan`ın eşinin Cumhurbaşkanı`nın eşiyle tanışması ve birlikte çay içmeleri...` Gül, `Peki` der. Birkaç gün geçer, özel kalem müdürü gelir Başbakan`ın yanına, hık mık ederek. Cumhurbaşkanı Sezer`in eşi, Başbakan`ın eşiyle böyle bir buluşmayı istememiş... Abdullah Gül`ün eşi Hayrünnisa Hanım sabaha kadar ağlar."

BANA BİR ŞEY OLURSA...

Cemal`in kitabında anlatılan başka bir olay da 27 Nisan bidirisinin yayınlandığı gece Gül çiftinin yaşadığı stresli anlar oldu. Gül çiftinin o gece bildiriden nasıl haberdar oldukları kitapta şöyle anlatılıyor: “Gül, bilgisayarının başında internette dolaşırken dinlenmeye çalışıyor. Eşi Hayrünnisa Hanım ise televizyonda `Hatırla Sevgili` dizisini izliyor. Menderes’in, darağacında biten acıklı sonlarını düşündükçe gözyaşlarını tutamıyor. Bir ara Abdullah Bey’in yanına gidiyor, gözü ekrana ilişince, `Aman Allah’ım!` oluyor ilk tepkisi. `Televizyonda seyrettiklerimizi aynı mekanlarda bir daha mı yaşayacağız? Tarih tekerrür mü edecek` der. Abdullah Gül bir koşu üst kata çıkar, giyinir, kısa bir süre sonra aşağı iner. Gül, eşine her şeye, ölüme de, alıp götürmelere de, tutuklanmaya da hazırlıklı olması gerektiğini söyledikten sonra, `Hazırlıklı ol ama aynı zamanda metin ol!` diye ekler." Evinden ayrılan Gül`ün önemli bir telefon görüşmesi yaptığına da kitabında yer veren Cemal, Gül`ün görüşme yaptığı kişiye, “Bana bir şey olursa, ailem sana emanet..." dediğini aktarıyor.

Kaynak: Timeturk ve Bugün