İnsan İman ve Dna?

talib

Kıdemli Üye
Her insanın karakterinde farklılıklar vardır. İster bu dna larından gelsin, ister herkesin kendi özelinde oluşmuş olsun. Bir insan asabi ise asabidir, bu sinirin nereden geldiğinin çok önemi yoktur. En nihayetinde asabi biridir.

Madem iman var, Allah Teala Kur'an göndermiş, rehberler göndermiş, bu adama düşen sinirini doğru yerde kullanmasıdır. Eşi yemeği tuzsuz yaptı diye eşine sövmesi, vurması değil, ülkesine, milletine düşman musallat oldu mu, ona karşı bu öfkesini göstermesi gerekir. Yani bu da o kişinin bir imtihanıdır. Herkesin farklı bir özelliği olabilir.

Şu da var ki zina eden genç ayıplanır ama zina eden yaşlı daha çok ayıplanır. Allah'ın daha sevmediği bir iştir. Çünkü onda şehvetin daha az olma durumu vardır. Demek ki Allah Teala bu farkları da bilmekte ve ona göre bir adalet gösterecektir ahirette.

lafons7275

Kıdemli Üye
Her insanın karakterinde farklılıklar vardır. İster bu dna larından gelsin, ister herkesin kendi özelinde oluşmuş olsun. Bir insan asabi ise asabidir, bu sinirin nereden geldiğinin çok önemi yoktur. En nihayetinde asabi biridir.

Madem iman var, Allah Teala Kur'an göndermiş, rehberler göndermiş, bu adama düşen sinirini doğru yerde kullanmasıdır. Eşi yemeği tuzsuz yaptı diye eşine sövmesi, vurması değil, ülkesine, milletine düşman musallat oldu mu, ona karşı bu öfkesini göstermesi gerekir. Yani bu da o kişinin bir imtihanıdır. Herkesin farklı bir özelliği olabilir.

Şu da var ki zina eden genç ayıplanır ama zina eden yaşlı daha çok ayıplanır. Allah'ın daha sevmediği bir iştir. Çünkü onda şehvetin daha az olma durumu vardır. Demek ki Allah Teala bu farkları da bilmekte ve ona göre bir adalet gösterecektir ahirette.
Her insanın islam fıtratında doğmasını nasıl anlamalıyız?

%0 iman %0 küfür mü

%50 iman %50 küfür mü

%51 iman %49 küfür mü

%100 iman %0 küfür mü

talib

Kıdemli Üye
Her insanın islam fıtratında doğmasını nasıl anlamalıyız?

%0 iman %0 küfür mü

%50 iman %50 küfür mü

%51 iman %49 küfür mü

%100 iman %0 küfür mü

Bilinen ve bilinmeyen bütün ilahi sıfatların tecelli ettiği üç mekan vardır. Kur'an, Kainat ve İnsan. Kainat, sıfat-ı ilahiyyenin fiili, Kur’an ise kelamî bir tezahürüdür. Allah’ın bütün esmasından nasîb almış tek varlık insandır. Ondandır eşrefi mahlukat oluşu. Cenab-ı Hakk, camiü’l-ezdaddır. Bütün zıtlıkları kendisinde cem etmiştir. Madem insan da o isimlerin bir terkibidir, onda Hadi isminden de bir tecelli vardır, Mudill isminden de. Hangi isim kendisinde daha zahir ise, galebe halinde ise müslüman ya da kafir olma durumu da ona göredir.

Bebek ilk doğdunda tuzun tadını bilmez derler. Ailesi ona tuzlu yedirdikçe o tada alışır ve bizim gibi tuzsuz yapamaz olur artık. İnsan da yaratılışta temiz ve İslam'a meyyal bir haldedir. Zaman içerisinde fıtratında bulunan bu tecellilere ve amellerine göre bir şekil alacaktır.

Hakperest

Kıdemli Üye
Arkadaşlar siteye yeni üye oldum
Sorularım var hocalar cevaplamıyor internet'ten birkaç hocaya sordum yoğunlar galiba dönüş yapmadılar. Zaman içerisinde hepsini sorarım İnşallah. Şimdi birini sorayım.

Sorum; Arkadaşlar DNA olayını herkes az çok bilir. İnsan davranışlarını DNA'sından alır. DNA'yı da babasından annesinden alır. Yani benim annem babam mülayim insanlarsa bende mülayim oluyorum yok annem babam sıkıntılı insanlarsa bende sıkıntılı bir insan oluyorum. DNA olayı hayvan bitki insan dahil tüm canlılar da böyle işler bunda hiçbir şüphe yok.

Gelelim insan iman ve dna konusuna; Şimdi ben ailemin genleri sayesinde bir hayat sürüyor, inanıyor, düşünüyor ve hatta en ince davranışımı bile ailemden aldığım DNAlarla yapıyorsam benim ailem kavgacı sorunlu bir DNAya sahipse bende onlar gibi olacağımdan hayatım boyunca çıkaracağım sorunların, kavgaların günahı bana mıdır?

Çünkü ben mülayim bir ailenin çocuğu olsam bende hayatım boyunca sessiz sakin yaşayacaktım.
Dna bedenin kodudur bunun kişilik üzerinde etkisi olduğu doğrudur; ancak insan hayatı içindeki diğer etmenler ele alınınca etkisi çok zayıf kalabiliyor.
Mesela hz ibrahimin babası kafir, hz nuhun bir oğlu da kafirdir; dolayısıyla suçu dna ya atmak kadercilik anlayışı sakattır

adams77

Kanalizasyoncu
Dna bedenin kodudur bunun kişilik üzerinde etkisi olduğu doğrudur; ancak insan hayatı içindeki diğer etmenler ele alınınca etkisi çok zayıf kalabiliyor.
Mesela hz ibrahimin babası kafir, hz nuhun bir oğlu da kafirdir; dolayısıyla suçu dna ya atmak kadercilik anlayışı sakattır

insan iki parça varlık mı?

adams77

Kanalizasyoncu
İnsan bir olgudur hangi parçası nereye kadar uzanır Allah bilir
Tüm benler el kitapta edimsın okumadın mı
Sırası gelen beni idrak mertebesine çıkaran O dur

O zaman beden bir elbise asıl olan benlik mi? Peki benlik ibadetin neresinde?

adams77

Kanalizasyoncu
Benliğin ibadeti Allah tan razı olmasıdır
Ancak bu yetmez Allahında kuldan razı olması gerekir

O zaman elbise sadece giyiliyor ve ondan istifade ediliyor bu yüzden elbiseni temiz tut deniyor. Onu bile doğru kullanmak başlı başına bir sorumluluk gerektiriyor.
O zaman olayı toparlarsak, benlik O 'nun var ettiği sisteme uygun olarak yaşarsa razı olduğunu göstermiş olur. O zaman aklı kullanmak ve akli hareket etmek ayrıca aklı sisteme entegre etmek gerekiyor.

Hakperest

Kıdemli Üye
O zaman elbise sadece giyiliyor ve ondan istifade ediliyor bu yüzden elbiseni temiz tut deniyor. Onu bile doğru kullanmak başlı başına bir sorumluluk gerektiriyor.
O zaman olayı toparlarsak, benlik O 'nun var ettiği sisteme uygun olarak yaşarsa razı olduğunu göstermiş olur. O zaman aklı kullanmak ve akli hareket etmek ayrıca aklı sisteme entegre etmek gerekiyor.
Benlik bedenle idrak sahasına gelir
Benlik bedene yön verir
İbadet ve temizlik beden ve beyin içindir
Eğer ruh yani benlik iyi ise muvaffak olur
Değilse beden ve beyini kirletir ve işlevsiz hale sokar
Böyle bir beden ve beyin Hakkın katında yerini alamaz

adams77

Kanalizasyoncu
Benlik bedenle idrak sahasına gelir
Benlik bedene yön verir
İbadet ve temizlik beden ve beyin içindir
Eğer ruh yani benlik iyi ise muvaffak olur
Değilse beden ve beyini kirletir ve işlevsiz hale sokar
Böyle bir beden ve beyin Hakkın katında yerini alamaz

ibadet, razı olmak ve tesbihat içindir. İslam 'da ruhbanlık olmadığı için ruhbanların ibadeti gibi de ibadet olmaması gerekiyor.
Çünkü ortada bir OLUŞ var oluşu tamamlayabilmen için ibadetin senide kapsaması gerekiyor çünkü ruhbanların yaptığı gibi O 'na ibadette bulunamazsın çünkü ihtiyaç sahibi sen olduğun için ibadetleri biraz olsun kendin için düşünmen gerekiyor.

Kaptan

Mecra Yazarı
Arkadaşlar siteye yeni üye oldum
Sorularım var hocalar cevaplamıyor internet'ten birkaç hocaya sordum yoğunlar galiba dönüş yapmadılar. Zaman içerisinde hepsini sorarım İnşallah. Şimdi birini sorayım.

Sorum; Arkadaşlar DNA olayını herkes az çok bilir. İnsan davranışlarını DNA'sından alır. DNA'yı da babasından annesinden alır. Yani benim annem babam mülayim insanlarsa bende mülayim oluyorum yok annem babam sıkıntılı insanlarsa bende sıkıntılı bir insan oluyorum. DNA olayı hayvan bitki insan dahil tüm canlılar da böyle işler bunda hiçbir şüphe yok.

Gelelim insan iman ve dna konusuna; Şimdi ben ailemin genleri sayesinde bir hayat sürüyor, inanıyor, düşünüyor ve hatta en ince davranışımı bile ailemden aldığım DNAlarla yapıyorsam benim ailem kavgacı sorunlu bir DNAya sahipse bende onlar gibi olacağımdan hayatım boyunca çıkaracağım sorunların, kavgaların günahı bana mıdır?

Çünkü ben mülayim bir ailenin çocuğu olsam bende hayatım boyunca sessiz sakin yaşayacaktım.

Soru tamam da devamı hoş olmamış. Yok çocuk bahçesi, admin ismimi silin falan, gerek yoktu bunlara.

DNA'ya fazla anlam yüklemiş karakter oluşumunu salt DNA'ya bağlamışsın. Halbuki karakterin oluşumunda birçok etken vardir. Mesela, aile, okul, kültür, arkadaş çevresi ve en önemlisi de din.

Bak sana bizzat kendimden örnek vereyim. Beni taniyan cevremdekiler derler ki, "yahu böyle babadan böyle evlat doğsun, hayret" :)

Babam bencil, kibirli, ukala, kalp kıran biridir. Biz çocukları tam tersi. Bi sn bi sn yoksa biz evlatlık mıyız? Olabilir mi...Yoksa benim babam...?

Müge abla yetiiiiş ...

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
ibadet, razı olmak ve tesbihat içindir. İslam 'da ruhbanlık olmadığı için ruhbanların ibadeti gibi de ibadet olmaması gerekiyor.
Çünkü ortada bir OLUŞ var oluşu tamamlayabilmen için ibadetin senide kapsaması gerekiyor çünkü ruhbanların yaptığı gibi O 'na ibadette bulunamazsın çünkü ihtiyaç sahibi sen olduğun için ibadetleri biraz olsun kendin için düşünmen gerekiyor.

Beden ve beyinin ibadeti, ruhun yönelmesi gereken akide kuranı kerim ve hz Muhammed sav sünnetinde mevcuttur