İnsan psikolojisi üzerine denemeler 2

Web sitesi
www.paylasilanlar.blogcu.com
[FONT=Trebuchet MS, Arial, Helvetica, sans-serif]
Bir insan olarak kendimizi anlamlandırmaya ,sorgulamaya çalışmamız,insani ve anlamlı bir eylem.Sosyal yaşamın çoraklaştığı,insanların sürüler halinde yaşamaya başladığı, alışkanlıkların iktidar olduğu, dizginleri eline aldığı,nesnelerin ,konumların ,paranın ,gücün İNSAN‘dan önce geldiği bir ortamda bu sorgulamaları yapmak kolay değil.Bir insan için hayatı kazanmaktan önce anlamlandırmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.Hayatı ne için kazanacağımızı bilmez isek bu kazanımlarımız bizim için birer ağır yüke,karmaşaya, absürt olgulara dönüşüyor.Oysa insan absürt değildir, anlamı olan ,anlamlandıran bir varlıktır.Bu doğrultuda şöyle düşünüyorum:Hiç bir şeyden korkmamalı ve herşeyi anlama ,anlamlandırmaya çalışmalıyız.Ama burda teknik bir hataya düşmemeliyiz.Anlamlandıramadığımız zaman bu demek değilki hayat ve insan anlamsız.Her insan teki olarak algıladığımız kadarıyla anlamlandırabilir ,kendimiz kadar varolabiliriz.Burda önemli olan bu insani çabayı gütmek.Sorumluluğumuzda bir insan olarak burda diye düşünüyorum.İNSAN OLMAYI iyi anlamalıyız.İnsan tabiatını ,gelişimini iyi irdelemeliyiz.Kafamızdaki verilerin sağlıklılık derecesini ölçmeliyiz.Ölçülerimiz yanlış olduğu zaman ölçümlerimizde yanlış oluyor.Eğer zihinsel ve duygusal dünyamızda sağlıklı/anlamlı verilerimiz yok ise aklımız ve duygularımızda bundan etkileniyor.
http://paylasilanlar.blogcu.com/
[/FONT]

H

hiç

Guest
o kadar ortalama veya yuvarlama bir yorum ki(yada ben anlamadım :D )anlamlanan insanın kendisi mi,hayata bakışı mı,varlıgı mı,konumu mu,yoksa bunların toplamı mı karar veremedim..belki de hiçbiri..:)
insanın kendini tümden anlamlandırışı neredeyse imkansız gibi görünüyor görebildigim kadarı ile..örnegin,bugün için bende birçok eksik var ise,dedemde de hala eksik olan bişey var ise bu anlam denen şeyin bu dünyada varolmadıgını düşünüyorum ben..
gerçek anlam bu dünyada aranıyor,verilecek mekan başka sanki..
yada sizin söylediginiz ile benim anlattıgım aynı şeyler degil..
ne dersiniz?

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Piskoloji ve felsefe neden insanlari skmak zorunda ne anlatmak istiyosa direk anlatsa keske az ve oz konussak ne guzel olur! Aslinda 2 cumleyle hersey ozetlenir. piskoloji duzletmek amacindayken piskoloji bozuluoo:(((

AşK_€r

arabeskçi
Piskoloji ve felsefe neden insanlari skmak zorunda ne anlatmak istiyosa direk anlatsa keske az ve oz konussak ne guzel olur! Aslinda 2 cumleyle hersey ozetlenir. piskoloji duzletmek amacindayken piskoloji bozuluoo:(((

hatice kardeşim...:)
felsefeyi bilmem ama psikoloji mecburen detaylara girmek zorunda...

mesela;
bir davranışın nedenlerini açıklarken sadece bir neden değil....birden fazla neden olduğu durumlarda kısa yazılamaz....davranışın her bir nedeni üzerinde ayrıntılı durmak icap eder...

birde davranış geliştirirken....
hangi davranışa hangi tepkiler verildiğinde davranış değişikliği olur...bu verilecek tepkilerin ve sonuçlarının her biri üzerinde madde madde durulması icap eder...

psikoloji ilk başlarda sıkıcı gelebilir....ama alıştığınızda çok farklı olacaktır...:)