İranlı Şiilerin Hz.Ömer düşmanlığı-İzleyin-

ayşirin

Şairane
bir mecusiyle beraber olmayı isteyecek kadar sapıtmışlar...

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
Allah razı olsun.tüm şiiler bir tutulamaz ama orda gecen şii rafizilerin biraz sapıkca düşündüklerini okumuştum.İslamla bagdaşmayan batıl hareketleri cok var.Rabbim ıslah etsin, doğru yola cevirsin.

shadow

Asistan
Allah razı olsun.tüm şiiler bir tutulamaz ama orda gecen şii rafizilerin biraz sapıkca düşündüklerini okumuştum.İslamla bagdaşmayan batıl hareketleri cok var.Rabbim ıslah etsin, doğru yola cevirsin.

Rafıziler,hariciler...Hatta islamdan kopmuş Yezidiler....

Şialar içinde de vardır eleştirilecek pek çok yön...

Ancak 2 gün önce Iraklı bir şii gazeteciyi izledim tvde.Kendisi Şii olduğunu; ancak Sunni müslümanlarla aynı Allaha,aynı peygambere inandığını,aynı Kuranı okuduğunu,bazen işlerinin yoğunluğu sebebiyle 3 vakit namaz kılsa da ekseriyetle 5 vakte tamamladığını ve en önemlisi düşmanının aynı olduğunu ,mücadelesinin...yani sunni ile şianın farklı olmadığını söyledi.

Elbettki İslama uymayan davranışlar,sözler,ameller..her neyse söylenmeli.Ancak bu bilimsel olmalıdır.Hasmane tutumlarla değil...

Ben her cuma Kerkükten yayın yapan bir kanaldan Cuma sohbetleri ve hutbesini dinlerim.Bir hafta şii caminden(EZ_Zehra Külliyesi) bir hafta Sunni caminden(Avcılar camii)Onca hutbe dinledim hiçbirinde Sunninin Şiiye,Şiinin Sunniye tek laf ettiğine şahit olmadım...

Biraz önce Hz.Hüseyinin doğumunu dinledim.Hoca belki şiidir bilemiyorum.Öyle güzel anlattı ki oturdum hüngür hüngür ağladım.Hala daha etkisinden kurtulamadım...

Irak şuanda tüm unsurlarıyla (Peşmergeler hariç) mücadele vermekte düşmana karşı.
Irak,Iraklılığın müvadelesini veriyor...
Biz mi Şii-Sunni ayrımı yapacağız?
Söylediğim gibi yanlışlar söylensin.Politikalar eleştirilsin.Ancak Trden yayın yapan bir forumda Türklere hitap eden bir platformda Şiilerin belki hiç olmadığı bu ortamda şiileri eleştirmek ne derece doğru bilemiyorum.Hele ki bunu kimin,hangi amaçla çekip vidyoya verdiğini bilmediğimiz halde.

Biz milletçe Irak savaşına kadar Sunni nedir şii nedir bilmezdik yahu.Şimdi nerdeyse tüm forumlarda mezhebin nedir topikleri...

Bir arkadaşın yazısını okuyorum.İranı çok seviyormuş müslüman bir ülke olduğu için.Hemen hücumlarr...Neymiş efendim şiayı nasıl severmiş.Hanımefendi 2.cevabında şia kim?diye soruyor.İşte durum bundan ibaret...

Yeri geldiği için bunları yazıyorum...

Ayrımcılık hiç ihtiyacımız olmayan birşey..

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Şia... Tam bir muamma... Konuşmuyoruz, konuşamıyoruz çünkü kardeşliğe en çok ihtiyacımız olan günlerdeyiz... Sinemize çekiyoruz...

Oysa Iraktaki olaylar hiç te kardeşçe değil. Şiiler suçlumu evet... Ama bizim suçlu olduğumuz kadar... Onların önünde sünni örneği olarak el kaide uzantısı radikal gruplar var... Bu kötü örnek onları sünnilere karşı öfkelendiriyor, Bizim önümüzde de Hz. Ömerin katilini baş tacı eden, Halifeye küfreden kişiler var... Bunlar doğru ama El- Kaide nasıl tüm sünnileri temsil etmiyorsa, bu sapık şii guruplarda Şia'yı temsil etmiyor...

Suçluyuz, Irakta İslam adına sünni adıyla inithar saldırıları düzenleyip masumları öldürürken sustuğumuz ve ehli sünnetin adını kötüye çıkarırken bir şey yapamadığımız için..

Suçlular... Emir el- Mü'minin Hz. Ömer'in katilini baştacı ednlere ses çıkarmadıkları ve Hz. Ali sevgisinin Hz. Ebu Bekir, Ömer Ve Osman düşmanlığına dönüşmesine engel olmadıkları için...

Allah sorar, En başta da iki taraftaki ulema zümresinden...

K

kerbela.be

Guest
Hayır bu şii gruplar tüm şiileri temsil eder!

Zira şia sözde bir islam cumhuriyetidir. Yani Ebu lulu mezarının bu hala gelmesinden sözde iran islam cumhuriyeti sorumludur. Ayrıca bu yapılanları diğer şiiler yapmıyor zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Şu gök kubbe altında tek bir caferi yokturki Şeyhana küfür etmesin lanet etmesin. Zira bu onların itikadalrındadır.

seyyah_acem

YEŞİL TUAL

Zira şia sözde bir islam cumhuriyetidir. Yani Ebu lulu mezarının bu hala gelmesinden sözde iran islam cumhuriyeti sorumludur. Ayrıca bu yapılanları diğer şiiler yapmıyor zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Şu gök kubbe altında tek bir caferi yokturki Şeyhana küfür etmesin lanet etmesin. Zira bu onların itikadalrındadır.

dedigim gibi tüm şiiler bir edilemez ancak tabi ki eleştirilecek tarafları da var.tamamen doğru veya tamamen yanlış denilemez.Sözde İslam Cumhuriyeti sözüne katılmıyorum cünkü takip ettigim kadarıyla Anayasaları İslamla bagdaşıyor. mezhep farklılıkları var Türkiye deki gibi.Türkiye de de İslamla alakalı olmayan mezhepler var.Alevilik mesela.Tüm Türkiye bununla değerlendirilemez. Batıl inanclar deseniz Türkiye de de almış başını gidiyor?önce İslamı bilincli bir şekilde ögrenmek ve ögretmek olmalı.

ubeyd_el_turki

Doçent

Evet kardeş, maalesef biz böyleyiz deselerde böyledirler...
Az sayıda Türkiye'deki bazı aleviler, hanefilikten ve Osmanlı'dan etkilenerek, Şeyhayn'a tahkir edici sözler söylemezler.

Zaten ŞİA'nın temel öğretisi, Şeyhayn,Ashab ve Resulullah AS'ın pür ve pak zevcelerine KÜFÜR etmektir, bunlar olmaz ise zaten ŞİA olmaz..

K

kerbela.be

Guest
dedigim gibi tüm şiiler bir edilemez ancak tabi ki eleştirilecek tarafları da var.tamamen doğru veya tamamen yanlış denilemez.Sözde İslam Cumhuriyeti sözüne katılmıyorum cünkü takip ettigim kadarıyla Anayasaları İslamla bagdaşıyor. mezhep farklılıkları var Türkiye deki gibi.Türkiye de de İslamla alakalı olmayan mezhepler var.Alevilik mesela.Tüm Türkiye bununla değerlendirilemez. Batıl inanclar deseniz Türkiye de de almış başını gidiyor?önce İslamı bilincli bir şekilde ögrenmek ve ögretmek olmalı.

Şiiliği bilmediğiniz çok aşikar bir çok şii duasında Şeyhana ve ashaba ve hz. peygamberin pak zevcelerine hakaret varken onlarca tefsirlerinde ayetleri çarpıtarak ashaba tan edenler uzaydan gelen şiilermiki biz bilmiyoruz?

Yanlış hatoırlamıyorsam Hayrettin karaman olacak irandaki bir ziyaretini anlatırken diyorki bir dükkana girdim ve dükkan sahibi bana şeker uzattığı ama uzatırken şunu dedi ömere lanet ederek al!

Hayatlarına bu kadar ashaba tan etmeyi işlemiş şiiler farklıda sizin tanımakla müşerref olduğunuz şiiler farklımı. bu foruma o kadar şii geldi hangisi ashaba tan etmeden durabildi!

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
haklı olabilirsiniz ama düzgün insanlar da vardır herhalde.böyle hakaretleri yapanları da Rabbim affetsin hakikatli yola iletsin.yine de En doğrusunu Allah bilir.

AdigeBatur

Profesör
Web sitesi
www.blogcu.com
Şeyheyn'e (Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer Radyallahu anh) küfredenin Ne kadar İslam'dan sayılacağı tartışılır. (kafirdir demeye dilim varmıyor...) Bu noktada şiilerin hepsi böylemidir, bu vebali hepsi mi taşır?
Şiileri savunmaya hiç niyetim yok. Bu fikri benimseyen ve Şeyheyne hakaret eden kişi kim olursa olsun laneti hak etmiştir. Bu kabahat İran devletinin suçu olabliri belki ama tüm şiiler böyle düşünüyor demek çok riskli...

Rabbim herkesi sevdiğiyle haşretsin...