İslam ile ilgili sorularım

MRA8787

Üye
Merhabalar Ben Hristiyan Kadınım Ve İslamı araştırıyorum size 2 Tane sorum olacam

1-Müslümanlar İncilin Değiştini Söyler Tanrı Kitabını Koruyamazmı Kuranda Allahın Sözü Değiştirilemez Yazıyor Çelişki Değilmi?

2-İslamda Erkek Kadın eşit değilmi? Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla evlenmesi,erkeğin Müslüman olmayan biriyle evlenebilirken Kadının evlenememesi,Kadının her Tarafını kapatması?

Teşekkürler.

kulcoşkun

Paylaşımcı
Merhabalar Ben Hristiyan Kadınım Ve İslamı araştırıyorum size 2 Tane sorum olacam

1-Müslümanlar İncilin Değiştini Söyler Tanrı Kitabını Koruyamazmı Kuranda Allahın Sözü Değiştirilemez Yazıyor Çelişki Değilmi?

2-İslamda Erkek Kadın eşit değilmi? Hz.Muhammedin 11 Tane Kadınla evlenmesi,erkeğin Müslüman olmayan biriyle evlenebilirken Kadının evlenememesi,Kadının her Tarafını kapatması?

Teşekkürler.

1- Allah kitabını elbette korur ama şunu da unutma, eğer incilin korunması şart olsaydı, Allah daha önceki peygamberlere inen kitapları da korurdu ve böylece ilk kitap kıyamete kadar kalır ve başka peygamber gelmezdi sadece bir peygamber gelirdi. Ayrıca, incil zaten Allah kelamı değil ki, havarilerin yazdığı söylenir ve sanki Hz.İsa'nın hayatını anlatır gibi anlatır. hem bildiğim kadarıyla ibranice incil yok ilk incil grekce yazılmış. ayrıca, mesela matta incilinde yazan bir olayla yuhanna incilinde yazan aynı olay değişik şekillerde yazılmış.

2- bu sorunun cevabı çok uzun ama İslamiyet ile ilgili soruların varsa www.sorularlaislamiyet.com sitesine sorup daha detaylı ve doğru bilgilere ulaşabilirsin.

Kaptan

Mecra Yazarı
İslam'ı koruyan Allah neden diğer semavi kitapları koruyamsın? Demek ki nedenine değil sonucuna odaklanmak lazım.

Bütün semavi kitaplar kendi dönemlerne hitap eder. Ancak kuran öyle değildir, bütün dönemlere, çağlara hitap eder, korunması da bundandır.
Konunun insanoğlunun tekamülü ile ilgili boyutu da vardır ki mesela çok uzar.

Kadınla erkeğin sözde eşit kabul edildiği ülkelerin hali ortada. Ahlaken çökmüş Avrupa'nın artık dünyaya vereceği hiçbirşey kalmamıştır. Avrupada yaşamış biri olarak söylüyorum bunları.

İslam'a göre kadın erkek hak, hukuk ve değer açısından eşittirler. Ancak yaratılıştan kaynaklanan farklılıkları vardır, bu böyledir kimse aksini iddia edemez. Herkes varlık yapısına uygun iş görürse hiçbir mesele kalmaz.

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Hristiyan olduğunu belirten hanımın iki sorusuna iki cevap:

Soru 1: Müslümanlar İncil'in değiştiğini söyler. Tanrı, kitabını koruyamaz mı? Kur'an'da Allah'ın sözü değiştirilemez, yazıyor. Çelişki değil mi?

Cevap 1:

a) Evet. Müslümanlar İncil'in değiştiğini söylüyorlar. Yanlış söylediklerinin farkında değiller. Kur'an'ın hiç bir yerinde İncil'in değiştiği bildirilmez.

b) Tanrı, indirdiği kitabı için 'koruyacağım' sözü vermişse korur. Ama kitabı koruma görevini muhatap aldığı insanlara vermiştir. Yani, Tanrı'nın kitabını insanlar koruyacaktır.

c) Allah'ın sözü değiştirilemez diye bir şey yok. Allah belli şartta bir hüküm vermiştir. Şart değişince hükmünü de değiştirir. Kur'an'da 'değiştirilemez' ifadesi, o şart için verilen hüküm değiştirilemez, demektir.

Soru 2: İslam'da erkek ile kadın eşit değil mi? Hz. Muhammed'in 11 kadınla evlenmesi, erkeğin müslüman olmayan biriyle evlenebilirken kadının evlenememesi, kadının her tarafını kapatması?..

Cevap 2:

a) Toplumda İslamlık gerçekleşmişse, verilen haklarda kadın ve erkek eşittir. Burada hakların verilme sebebi önemlidir. Mesela tercih hakkı erkek için de kadın için de aynıdır. Bu hak ret ediliyorsa zaten o toplumda İslam yok demektir; müslüman bilinen birilerinin keyfi uygulaması vardır.

b) Hz. Muhammed'in 11 kadınla evlenmesi, o zamanın Mekke'sinin ve Medinesi'nin şartları gereğidir. Şartlar değiştiğinde ona tabi olanların evlenmeleri bir kadına kadar düşmüştür. Günümüzün medeniyet şartları, bir erkeğin bir veya iki kadınla evlenebilmesine denk geliyor.

c) Müslüman erkeğin müslüman olmayan kadınla evlenmesi ve müslüman kadının müslüman olmayan erkekle evlenmemesi diye bir şey yok. Müslüman olan hem erkek hem kadın, müşrik (yani putpereset, yani tanrıya iftira eden) kadın veya erkekle evlenemez. O zaman hüküm öyle verilmiş. Günümüzde medeni ülkelerde tercih hakkı var.

d) Kadının her tarafını kapatması, inancını yaşamak istemesidir. Kadının serbest yani açık saçık olması da inancını yaşamak istemesidir. Medeni ülkelerde bu hak verilmişse karışılamaz. İslam'ın kuralı, hareketlerin ve davranışların, ferde veya topluma zarar vermemesidir. Zarar oluşacaksa, İslam, o hareket ve davranışın yasaklanmasını öngörür.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Teşekkürler.

Hıristiyanlığa da yeni girmişsiniz galiba :)

Rahibeler kendilerini tanrıya adamışlar tanrıyla evli olduklarına inanıyorlar. Binlerce karısı olan 3 lü tanrıya inanan bir hıristiyan kadının 11 evlilik yapan peygamberi (a.s) sorgulaması ilginç.

Aslı bozulmuş olan Hıristiyanlık ve yahudilikte de kadınların mabede girerken kıyafetleri aynı şekilde kapalıdır. Ama siz İslamı sorguluyorsunuz. Amacınız nihai noktada ateist agnostikler gibi zaten hepsi aynı ben toptan reddediyorum demekse lafı dolandırmadan gelin.

Allah ilmiyle kimin son peygamber hangi dinin son din olduğunu biliyor. Son dinin gelebilmesi için aradakilerin kendi kitaplarını değiştirip bozmaları gerekiyor. Allah buna müsaade ediyor. Ama son peygamber ve son dinden sonra böyle bir müsaadesi yok. İyi paylaşımlar dilerim...

Hakperest

Kıdemli Üye
Önce kuranı kerimin ilahi kitap olup olmadığı hakikatine erin
bunu yaptığınızda sorularınız otomatikmen cevap bulur

bir arkadaş kuranda kitapların tahrif edilmeğini söylemiş ki keseden sallamış
bir çok yerde bu durum işlenmiş bir ayeti buraya yazayım

Ehl-i kitaptan bir gurup, okuduklarını kitaptan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler. Halbuki okudukları Kitap'tan değildir. Söyledikleri Allah katından olmadığı halde: Bu Allah katındandır, derler. Onlar bile bile Allah'a iftira ediyorlar.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Önce kuranı kerimin ilahi kitap olup olmadığı hakikatine erin
bunu yaptığınızda sorularınız otomatikmen cevap bulur

bir arkadaş kuranda kitapların tahrif edilmeğini söylemiş ki keseden sallamış
bir çok yerde bu durum işlenmiş bir ayeti buraya yazayım

Aynen katılıyorum ama o zatın İslama, Peygambere Kitaba uymak gibi bir derdi yok. Hepsini kendine uyduruyor. O yüzden ben cevap vermedim kendisine. Bıraktım dağınık kalsın bre me. :)

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Al-i İmran Suresi'nin 78'nci ayetinin meali: ''Ehl-i kitaptan bir grup okuduklarını kitaptan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler. Halbuki o (okudukları) kitaptan değildir. Onun (okuduklarının) Allah katından olmadığı halde o Allah katındandır derler. Onlar bile bile Allah'a iftira ediyorlar''

Bu ayet meali açıklamaya gerek duyulmayacak kadar net. Kendilerini müslüman görenlerin anlamaları için, bu ayet mealini açıklamak gerekiyor.

Ayette bahsedilenler, ehl-i kitaptan bir gruptur. Ehl-i kitap insanların hepsi değil. Ellerindeki kitap ise, değişmiş incil veya Tevrat değil. Çünkü Kur'an'ın hiç bir yerinde İncil'in ve Tevrat'ın değiştiği bildirilmez. O ehl-i kitap kişiler de sadece Medine'de olanlar. Bu grubun kaç kişi olduğu bilinmiyorsa da, bunlar, toplumda fesat çıkarmada etkili birileri. Demogojileri kuvvetli. Hz. Muhammed'in İslam'a çağırırken İncil ve Tevrat'tan verdiği örnekler bu kişileri hoşnut etmiyor. İncil veya Tevrat sayfasını açıyorlar, İncil'e ve Tevrat'a inanmış insanlara, Hz. Muhammed'i yalancı çıkarmak için, kitap sayfasında yazılı olanı değil, kafalarından uydurdukları lafları okuyorlar. Ve esas kendi okuduklarının Allah katından olduğunu söylüyorlar. Okuma tarzları, dil eğip bükmeli yani alaycı.

Ayet, ''okudukları kitaptan değil'' sert hükmünü veriyor. Ve Allah'a iftira ettiklerini belirtiyor.

Evet... Medine'deki ehl-i kitap insanlardan bir grup bunlar. İnanç sömürüsü yapan pis insanlar bunlar.

Benim, yukarıdaki yorumumda ''Kur'an'ın hiç bir yerinde İncil'in değiştiği bildirilmez'' sözümü tekzip için Al-i İmran Suresi'nin 78'nci ayet mealini delil diye gösteren ve onu onaylayan arkadaşlar, iyi bir Kur'an dersi almalılar. Yoksa, ''onlar Allah'a iftira atıyorlar'' ayet cümlesinin şumülüne girerler.

Bir de not düşeyim: İslam'a uymak, İslami hükümlerin meriyete girmesiyle mümkündür. Meriyete girmemişse, birilerinin ayetleri kafalarına göre bozup anlamlandırması İslam sanılır ona uyulur. Bu ise cehennem yolunun kendidir.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Yaratılış 9' yer alan;
Nuh'un Oğulları

18 Gemiden çıkan Nuh'un oğulları Sam, Ham ve Yafet idi. Ham Kenan'ın babasıydı.

19 Nuh'un üç oğlu bunlardı. Yeryüzüne yayılan bütün insanlar onlardan türedi.

20 Nuh çiftçiydi, ilk bağı o dikti.

21 Şarap içip sarhoş oldu, çadırının içinde çırılçıplak uzandı.

22 Kenan'ın babası olan Ham babasının çıplak olduğunu görünce dışarı çıkıp iki kardeşine anlattı.

23 Sam'la Yafet bir giysi alıp omuzlarına attılar, geri geri yürüyerek çıplak babalarını örttüler. Çıplak babalarını görmemek için yüzlerini öbür yana çevirdiler.

24 Nuh ayıldığında küçük oğlunun ne yaptığını anladı

25 ve şöyle dedi:

"Kenan'a lanet olsun,

Köleler kölesi olsun kardeşlerine.

26 Övgüler olsun Sam'ın TanrıRAB'be,

Kenan Sam'a kul olsun.

27 Tanrı Yafet'e bolluk versin,

Sam'ın çadırlarında yaşasın,

Kenan Yafet'e kul olsun."

28 Nuh tufandan sonra üç yüz elli yıl daha yaşadı.

29 Toplam dokuz yüz elli yıl yaşadıktan sonra öldü.

..........................................................................................

Diyanet İşleri: Nisa 46 Yahudilerden öyleleri var ki, (kelimeleri yerlerinden kaydırıp) tahrif ederek onları anlamlarından uzaklaştırırlar. Dillerini eğip bükerek ve dine saldırarak “İşittik, karşı geldik”, “İşit, işitmez olası!” “Râ’inâ” derler. Hâlbuki onlar, “İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize bak” deselerdi, bu kendileri için daha hayırlı olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lânetlemiştir. Bu yüzden pek az iman ederler.

Hakperest

Kıdemli Üye
Al-i İmran Suresi'nin 78'nci ayetinin meali: ''Ehl-i kitaptan bir grup okuduklarını kitaptan sanasınız diye kitabı okurken dillerini eğip bükerler. Halbuki o (okudukları) kitaptan değildir. Onun (okuduklarının) Allah katından olmadığı halde o Allah katındandır derler. Onlar bile bile Allah'a iftira ediyorlar''

Bu ayet meali açıklamaya gerek duyulmayacak kadar net. Kendilerini müslüman görenlerin anlamaları için, bu ayet mealini açıklamak gerekiyor.

Ayette bahsedilenler, ehl-i kitaptan bir gruptur. Ehl-i kitap insanların hepsi değil. Ellerindeki kitap ise, değişmiş incil veya Tevrat değil. Çünkü Kur'an'ın hiç bir yerinde İncil'in ve Tevrat'ın değiştiği bildirilmez. O ehl-i kitap kişiler de sadece Medine'de olanlar. Bu grubun kaç kişi olduğu bilinmiyorsa da, bunlar, toplumda fesat çıkarmada etkili birileri. Demogojileri kuvvetli. Hz. Muhammed'in İslam'a çağırırken İncil ve Tevrat'tan verdiği örnekler bu kişileri hoşnut etmiyor. İncil veya Tevrat sayfasını açıyorlar, İncil'e ve Tevrat'a inanmış insanlara, Hz. Muhammed'i yalancı çıkarmak için, kitap sayfasında yazılı olanı değil, kafalarından uydurdukları lafları okuyorlar. Ve esas kendi okuduklarının Allah katından olduğunu söylüyorlar. Okuma tarzları, dil eğip bükmeli yani alaycı.

Ayet, ''okudukları kitaptan değil'' sert hükmünü veriyor. Ve Allah'a iftira ettiklerini belirtiyor.

Evet... Medine'deki ehl-i kitap insanlardan bir grup bunlar. İnanç sömürüsü yapan pis insanlar bunlar.

Benim, yukarıdaki yorumumda ''Kur'an'ın hiç bir yerinde İncil'in değiştiği bildirilmez'' sözümü tekzip için Al-i İmran Suresi'nin 78'nci ayet mealini delil diye gösteren ve onu onaylayan arkadaşlar, iyi bir Kur'an dersi almalılar. Yoksa, ''onlar Allah'a iftira atıyorlar'' ayet cümlesinin şumülüne girerler.

Bir de not düşeyim: İslam'a uymak, İslami hükümlerin meriyete girmesiyle mümkündür. Meriyete girmemişse, birilerinin ayetleri kafalarına göre bozup anlamlandırması İslam sanılır ona uyulur. Bu ise cehennem yolunun kendidir.

"Yahudiler, 'Uzeyir Allah'ın oğlu.' dediler, Hıristiyanlar da 'Mesih Allah'ın oğlu.', dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!" (Tevbe, 9/30)

iki din mensuplarının kutsal kitabı değiştirdiklerine işaret ediyor
Allaha iftira ediyorlar
sen niye yamıyorsun anlamadım ki
binlerce incilden sadece dördünün kabulü ve çelişkileri uydurduklarının apaçık belgesidir

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Medine'de o zamanın Yahudileri, ''Uzeyr Allah'ın oğlu demişler. Medine'nin Hristiyanları da İsa Allah'ın oğlu'' demişler.

Ayet, ''Allah onları kahretsin, Allah'a iftira atıyorlar'' demiş.

Ve o zamanın ve sonraki zamanın iftiracı yahudileri de iftiracı Hristiyanları da kahrolmuşlar.

Demek ki Allah'a iftira atmak kahrolmayı, batmayı, perişan olmayı gerektiriyor.

Kahrolmayanları, müreffeh hayat yaşayanların hükmü ne?

Günümüzde kahrolanlar Yahudiler ve Hristiyanlar değil, Müslümanlar. Acaba kahrolan bu müslümanlar, daha değişik söylemle, Allah'a ne kadar iftira ediyorlar?
Tevbe'nin 30'ncu ayetinde, İncil'in ve Tevrat'ın değiştiği bilgisi yok. Müslümanlar birilerinin uydurduğuyla hüküm vermemeli.

Dört İncil kabulü ise...

Unutulmasın...

Kur'an'da 'ehl-i kitap' denerek muhatap alınan Hristiyanlar, bu dört incil'e inanmış Hristiyanlardır. Bu Hristiyanlar, Habeşistan'a kaçan müslümanları Mekke müşriklerine karşı savunmuş korumaya almışlardır.

Hakperest

Kıdemli Üye
Medine'de o zamanın Yahudileri, ''Uzeyr Allah'ın oğlu demişler. Medine'nin Hristiyanları da İsa Allah'ın oğlu'' demişler.

Ayet, ''Allah onları kahretsin, Allah'a iftira atıyorlar'' demiş.

Ve o zamanın ve sonraki zamanın iftiracı yahudileri de iftiracı Hristiyanları da kahrolmuşlar.

Demek ki Allah'a iftira atmak kahrolmayı, batmayı, perişan olmayı gerektiriyor.

Kahrolmayanları, müreffeh hayat yaşayanların hükmü ne?

Günümüzde kahrolanlar Yahudiler ve Hristiyanlar değil, Müslümanlar. Acaba kahrolan bu müslümanlar, daha değişik söylemle, Allah'a ne kadar iftira ediyorlar?
Tevbe'nin 30'ncu ayetinde, İncil'in ve Tevrat'ın değiştiği bilgisi yok. Müslümanlar birilerinin uydurduğuyla hüküm vermemeli.

Dört İncil kabulü ise...

Unutulmasın...

Kur'an'da 'ehl-i kitap' denerek muhatap alınan Hristiyanlar, bu dört incil'e inanmış Hristiyanlardır. Bu Hristiyanlar, Habeşistan'a kaçan müslümanları Mekke müşriklerine karşı savunmuş korumaya almışlardır.

ayette hiristiyanlar diyor medine hiristiyanları demiyor bunu nerden uydurdun
hadislere baktım diyorsan biz de hadis getiririz yani
yanlız kuran deyip sıkışınca uydurmasyona bayılan tipler var da

hiristiyanlarda ana akım teslis inancı iznik konsülü ile resmileşiyor ms 325
yani sadece medine hiristiyanları senin sallaman oluyor

kuran ehli kitabı dini, tevhidi, ayetleri tahrif etmekle itham ediyor
bu aşikardır
yahu kurana inanmıyorsan git muharref incili oku, hiristiyanlara sor sana anlatsınlar isa as nasıl tanrı yaptıklarını (haşa)

ŞAKİROĞLU

Asistan
Web sitesi
www.hikayeler.net
Tevbe Suresi savaş hukukunu içerir. Hukuki konu sebebi Mekke müşrikleridir. Ve Hz. Muhammed'e karşı müşrik safına giren Medine Yahudileri ve Hristiyanlarıdır. Dünyanın diğer tarafındaki yahudi ve Hristiyanlar da Hz. Muhammed'e karşı müşrik safında yer almışlarsa, ve Allah'a iftira etmişlerse elbette bu tanımlamanın şumülüne girerler.

Ayet Allah'a iftira edenlere KAHROLMASI hükmünü veriyor.

Kahrolsunlar!.. hükmünün makes bulduğu o zamanın insanlarına bakılmalı.

Ayetin tecelli etmediği günümüzün yahudilerinde ve hristiyanlarında neden makes bulmadığı da fark edilmeli.

Hele ki günümüzün müslümanlarına bakılmalı.

Günümüz müslümanlarının nasıl kahrolduklarına dikkat emeli. Allah'a ne kadar iftira ettikleri sorgulanmalı.

Tevbe Suresi'nin 30'uncı ayetinde Allah'a iftira eden kahrolasıcalar bildiriliyor, İncil'in ve Tevrat'ın değiştiği değil. Çünkü, ehl-i kitap ifadesindeki kitap, -o zaman için- geçmişte Hristiyan konsülünce itibar edilmiş incil kitaplarıdır.

Ayetlerde bahsedilen Hristiyanların dillerini eğerek, değiştirerek okudukları kitap bu kitaptır.

Dedim ya!.. Birilerinin uydurduğuyla hüküm verme.

Kaptan

Mecra Yazarı
Bana göre yersiz bir tartışma. Bir Hıristiyan ve/veya Yahudi de çıkıp pekala "Kur'an tahrif olmuştur" diyebilir, üstelik çok da sağlam bir delile dayandırarak;

İbnu Abbâs (ra) anlatıyor:

"Hz. Ömer (ra)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:

"Allah Teâla Hazretleri Muhammed (as)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (as) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum:

Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: 'Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz.' (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- sübut bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: 'Ömer Allah Teâla'nın kitabına ilâvede bulundu.' demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."

[Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, ( 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418).]

Bal gibi de tahrif var demek ki. Öyle ya, böyle bir ayet var idiyse neden simdi Kuran'da yok? "Hükmü baki metni mensuh..." he oldu canım.

bi husben

Kıdemli Üye

Teşekkürler.
Allahın sözünü evet kimse değiştiremez.
Yazılı olan metinler insan eli ile elbet değiştirilebilir.
elimizde şu an incilin aslı yok.zaten incilin aslı olsaydı bugun iznik konsülünde incille ilgili yapılan tahrifatlar neticesinde oluşan incillerden farklı olduğu görünecekti.
Oysaki kuranı kerim kitap haline getirildikten sonra herhangı bir değişikliğe uğramamıştır.yani ilk yazıya dokülen kitaplar elimizde aslına uygun şekilde mevcut.

Ayrıca Allahın peygamberine Allahın vermiş olduğu yetki hediye mucize ona has tanınan ayrıcalığı biz sorgulayamayız. Ona bakarsanız diğer peygamberlerdede çok eşliliğin var olduğunu göreceksiniz.Mesela hristiyanların ve yahudilerin de kabul ettiği HZ ibrahim 1 den fazla eşliydi.keza hz yakup ta oyleydi.
şimdi soruyu soran hanım buna ne cevap verecek merak ediyorum.

Erkek müslüman olmayan kadınla evlenemezkuralı her müslüman olmayan kadın için geçerli değildir.Sadece ehli kitap olan kadınla evlenilebilir.

Hakperest

Kıdemli Üye
Bana göre yersiz bir tartışma. Bir Hıristiyan ve/veya Yahudi de çıkıp pekala "Kur'an tahrif olmuştur" diyebilir, üstelik çok da sağlam bir delile dayandırarak;

İbnu Abbâs (ra) anlatıyor:

"Hz. Ömer (ra)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti:

"Allah Teâla Hazretleri Muhammed (as)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (as) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum:

Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: 'Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz.' (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- sübut bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: 'Ömer Allah Teâla'nın kitabına ilâvede bulundu.' demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım."

[Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, ( 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418).]

Bal gibi de tahrif var demek ki. Öyle ya, böyle bir ayet var idiyse neden simdi Kuran'da yok? "Hükmü baki metni mensuh..." he oldu canım.

Selam üzerinize Abi, nasılsınız
kuranın bazı ayetlerinin unutturulacağını bizzat kuran söylüyor, buna itiraz eden hiç kimse yok
ancak unutturulmayan ki bu dini yaşama yeter ve müteşabih tekrarlarıyla artar bile

sonuçta Allahın iradesiyle bazı ayetlerin unutulması kuranın tahrif edildiğine işaret etmez