** K@ptan'ın Seyir Defteri **

spesifik

آزادی قید و بند
12910455_1654393524816783_886294899_n.jpg

Hamidullahın Kuran Tarihi kitabına bakıyorum ara ara
Lâ edatının bazı yerlerde pekiştirme olarak kullanıldığını söylüyor Taberiden alıntı ile
Bu kaide nasıl oluyor Kaptan ben anlamadım doğrusu
Alimler manayı anlamadılar da böyle bir kural mı çıkardılar =)

Muhammed Hamidullahın bir sireti var hani tamamını okumadım ama
resmen demokrasiyi süslüyor ...

seyrette sonra fikirlerini alalım inş bakalım
kolay gele ...

ALI25

Kıdemli Üye
Busra bazi böyle az kisi de olsa onlarin o sahib oldugu fikirlere bakmak gerekir ve yazmis olduklari bu konuda o eserleride okurken dikkatli olmak lazim gelir ve ben cok kere böyle kisilerin kitabini okumuyorum ve okumakta istemem ve sayet okuyacakda olsam dikkatlice okurum.

Bazi kisiler var malesef eserlerinin icinde herhangi bir yerin de ve birsey vermis o meseleyi islerken onun icinde koymus sen de okursun ve onunda farkina da varmiyabilirsin ve daha önce birseyler okumussan ve bilip ögrenmissen bu gibi seyler de onu bir mukayese yapacaksin biiznillah.

Bir sey daha diyeyim ulema sinifindan birileri bir sahsiyeti veya onun kitabini tenkid etmis ise ya uzak durmak veya okurken de onun o eserlerine karsi dikkatli olmak gerekir.

spesifik

آزادی قید و بند
Busra bazi böyle az kisi de olsa onlarin o sahib oldugu fikirlere bakmak gerekir ve yazmis olduklari bu konuda o eserleride okurken dikkatli olmak lazim gelir ve ben cok kere böyle kisilerin kitabini okumuyorum ve okumakta istemem ve sayet okuyacakda olsam dikkatlice okurum.

Bazi kisiler var malesef eserlerinin icinde herhangi bir yerin de ve birsey vermis o meseleyi islerken onun icinde koymus sen de okursun ve onunda farkina da varmiyabilirsin ve daha önce birseyler okumussan ve bilip ögrenmissen bu gibi seyler de onu bir mukayese yapacaksin biiznillah.

Bir sey daha diyeyim ulema sinifindan birileri bir sahsiyeti veya onun kitabini tenkid etmis ise ya uzak durmak veya okurken de onun o eserlerine karsi dikkatli olmak gerekir.

Bu düşüncenin doğru olmadığını düşünüyorum bencağız
Belli düşünce kalıbının dışındakileri öteleyenler hata ediyor olabilir
Şüphe adı altında bizim algımıza yön vererek başta ön yargılı yaklaşmamıza sebep oluyorlar
Bu şekilde okuduklarımız bize katmıyor zaten
Oysa doğrular bizim yanlışlar insanlarındır...
Görüntü her zaman gerçeği yansıtmıyor
Hakikati elinde tutanlar ya da tuttuklarını iddia edenler sıkıştıklarında
Biz mukallidiz ..Taklit ediyoruz diyerek sıyrılıyorlar işin içinden
Ama Allah bu konuda çok uyarıyor abi dikkat etmek lazım ...

ALI25

Kıdemli Üye
Bu düşüncenin doğru olmadığını düşünüyorum bencağız Belli düşünce kalıbının dışındakileri öteleyenler hata ediyor olabilir Şüphe adı altında bizim algımıza yön vererek başta ön yargılı yaklaşmamıza sebep oluyorlar Bu şekilde okuduklarımız bize katmıyor zaten Oysa doğrular bizim yanlışlar insanlarındır.Görüntü her zaman gerçeği yansıtmıyor Hakikati elinde tutanlar ya da tuttuklarını iddia edenler sıkıştıklarında Biz mukallidiz.Taklit ediyoruz diyerek sıyrılıyorlar işin içinden Ama Allah bu konuda çok uyarıyor abi dikkat etmek lazım.
Bu düsüncenin dogru olmadigi düsünmekte nedir ve illada burda oylamaya mi yapalim ve ben tercübemle konusuyor ve böyle bir seyi görüp de sahid de olmusum ki bunuda gündeme getiriyorum ve tamam o zaman sen bildigin yol da git devam et o kadar.

Ben yazarlar hakkinda genel olarak yazdim ve onlarin hepsi bir kere ehli sünnet mi ve buna göre mi yaziyorlar ve yazdiklari bunada ne kadar uygun buda bir soru isareti olur.

Ve demek istiyorum ki bu böyle cok kere kisi akilla ve o mantikina göre ona geldigi gibi bir seye deginebiliyor ve makul olmayan bir seyide gündeme getirebiliyor ve o söz veya görüste kim bilir kimin veya hangi zihniyetin olur.

Bak mukallid de olsan ve olsam da isin ehlini arar gibi o konudaki eseri ararim ve o kisiden yararlanirim onun yazmis oldu makul makbul ve de muteber eserinden hayirlisi ile insallah.

ALI25

Kıdemli Üye
Benim evimdeki kitablarin hepsi bizzat benim tarafimdan secilmisler ve bilmeseydim bu kitablarida almazdim kisacasi ve bundan ibarettir.

Ve okudugum kitablar makul,makbul ve de muteber olur ve bunlar ehli sünnet ve böylede icinde olmayanda var ise de günede ehli sünnete göre makul sekilde yazilip ortaya konulmus eserler olur ve bir kere o is de derin kisilerin yazdiklari var iken digerlerine bakmiyorum ve gidip de müracaat da etmiyorum ve sonra her bir kisi o dalda uzman mi veya ona ilim olarak vakif mi ve buna benzer bu gibi seylere göre ali olarak bir mukayese ve degerlendirme yaparim biiznillah.

Hakperest

Kıdemli Üye
sosyoloji okuyan biri olarak siz daha iyi bilirsiniz ki
ümmetin şuan içerisinden çıkamadığı halin en büyük sebebi kalıplaşmış fikirlerin etrafında kümelenmek
Bakara süresinde Yahudilerden kesilmesi istenen inek için çok soru soruyorlar ya
Bu ayeti tefsir ederken insanlar sorguda bulununca hemen diyorlar ki yahudiler gibi çok soru sormayın
Oysa ayetleri takip ederseniz kendi algılarını hakikat ile birleştirmeye çalışıyorlar
Sarı ..ama nasıl sarı
İnek ama nasıl inek ?
Haşa Allah ı mı deniyorlar Allah niyetlerini bilmiyor mu ?
Musa bırak sen onları onlar cahiller diyemez miydi Allah
Az kalsın emri çiğneyeceklerdi diyor oysa ...

Bu misal tabi ki ...
Var olan bir kalıbın (cemaat kitle vs vs ) içerisinde hayatı yaşamak çok basit
ama Rabb hakikatte bizden ne istiyor diye derinlere dalmak çok zor
biz kolayı tercih ediyoruz
peşin verilmiş hükümlerle hayata ve muhataba bakıyoruz
ya hata ediyorsak ? !
Yargıda bulunurken haşa ya Allah makamına oturuyorsak ?
İnsanın olduğu yerde hata vardır ne olursa olsun ...
hep söylerim peygamberi muhafaza eden Ebu Talip idi
son nefese kadar iman etmedi ...
Çok soru, çok sorun çok ayrıntı demek; çok ayrıntı ana amaçlardan sapma demektir. Bu bir yana umumun taşıyamayacağı sorgulamalar vardır. Mesela Adalet sorgulamasi; buralarda temkinli olmak gerek, aleni olmamak gerek. Ancak bilinenler, ana gayeler elbette sorgulanır. İlahi adalet e inanmak şarttır ancak bunun sorgulanması gücümüzün ve aklımızın ötesindedir. Allah cc kendisinin Adil olduğunu buyurması herşeyi bitirir, O na güvenmek dışında bir seçenek imana zafiyet verir. Ancak kafir filozof vs karşı hazırlıklı olma, cevap verebilme adına sadece ilimde derinleşmiş olanlar saygı, iman ölçüsüne riayet ederek sorgulama yapabilirler.

:::mobil ileti:::

spesifik

آزادی قید و بند
Çok soru, çok sorun çok ayrıntı demek; çok ayrıntı ana amaçlardan sapma demektir. Bu bir yana umumun taşıyamayacağı sorgulamalar vardır. Mesela Adalet sorgulamasi; buralarda temkinli olmak gerek, aleni olmamak gerek. Ancak bilinenler, ana gayeler elbette sorgulanır. İlahi adalet e inanmak şarttır ancak bunun sorgulanması gücümüzün ve aklımızın ötesindedir. Allah cc kendisinin Adil olduğunu buyurması herşeyi bitirir, O na güvenmek dışında bir seçenek imana zafiyet verir. Ancak kafir filozof vs karşı hazırlıklı olma, cevap verebilme adına sadece ilimde derinleşmiş olanlar saygı, iman ölçüsüne riayet ederek sorgulama yapabilirler.

:::mobil ileti:::
Aksine bazı hakikatler derinde detayda gizlidir
Hikmetin yansıması bu olsa gerek
hatta fıkıh terimsel olarak dinde derin kavrayış değil miydi
Her nesnenin her vakıanın bir fıkhı vardır aslında
ama biz din üzere belli kalıplar içerisinde dünyaya gözümüzü açtığımız için
fıkhı üç kere ağıza su almak üç kere buruna su çekmek vs den ibaret sanıyoruz =(

Fikirleri ilan edilince ipe serilen ama daha sonra haklı olduğuna inanılan çok kişi gelmiş geçmiş
Bu kişilerin benzerleri islam tarihinde de yer almış hatta Kuran kıssaların da
Biz Kıssaları hikayelere dönüştürdük oysa içerisinde bizi anlatan bir derinlik var muhakkak...
Vahyin her harfinde bizlerden bir iz var Hakperest...

Hakperest

Kıdemli Üye
Aksine bazı hakikatler derinde detayda gizlidir
Hikmetin yansıması bu olsa gerek
hatta fıkıh terimsel olarak dinde derin kavrayış değil miydi
Her nesnenin her vakıanın bir fıkhı vardır aslında
ama biz din üzere belli kalıplar içerisinde dünyaya gözümüzü açtığımız için
fıkhı üç kere ağıza su almak üç kere buruna su çekmek vs den ibaret sanıyoruz =(

Fikirleri ilan edilince ipe serilen ama daha sonra haklı olduğuna inanılan çok kişi gelmiş geçmiş
Bu kişilerin benzerleri islam tarihinde de yer almış hatta Kuran kıssaların da
Biz Kıssaları hikayelere dönüştürdük oysa içerisinde bizi anlatan bir derinlik var muhakkak...
Vahyin her harfinde bizlerden bir iz var Hakperest...
azbuçuk farklı şeyden bahsediyoruz sanırım

ayrıntılı ve analitik okuyup hikmetlere ulaşma
ile ayrıntılara saplanma farklı şeylerdir

kader konusunu tartışan sahabeye
"bununla mı emrolundunuz?!"
diyen peygamber sav uyarması;
bence; üzerinize vazife olmayan ayrıntılarda boğulup ayrılığa düşmeyin, hikmetini okumak gerekir

faydasız ilim insana yüktür
beyni yavaşlatır
mantığı tökezletir

tıpkı dünya ve güneş gibi
çok yaklaşırsan yakar
uzaklaşırsan üşürsün

bu yüzden ifrattan ve tefritten uzak durmalıyız

islam çok düşünüp özlü hikmete ulaşma öğretisi
batıl az düşün çok dallandır batağıdır

arı, duru, faydalı, hikmetli bir yöntem izlemek gerekir
gereksiz ayrıntılar, gereksiz ayrılıklar demektir
ama meselenin özü hikmet demektir

sonuç: lüzumsuz ayrıntılar gayeden uzaklaştırır
özüt olan hikmetler ise gayeye ulaştırır

not: kaptanın seyir defterini çok işgal ettik gibi
hakkınızı helal edin kaptan abi

Verda

Gales
Hey Red Edims'in sayfasi 200'ü geçmiş sen hâlâ yirmilerde sayiyorsun :D

Yahayy

Kıdemli Üye
Herkes beleş çayı bulunca Cafe'yi dolduruyor tabi, syn Verda.

Bize beyin faaliyeti değil mide faaliyeti daha cezbedici geliyor, bir kere daha ispatlandı işte bak :) herkea kaptan gibi her dakika istimbat yapacak kadar derinlere dalmak istemeyebilir. Adamsın cafesi uğrak yerde bir de, güzel yerde dükkan açmış, dekorasyonu da çok güzel, hizmet de güzel, daha ne olsun :)

Ayrıca özlettiniz efem kendinizi, tarikat konuları öksüz kaldı yokluğunuzda, akademik dehlizlerde seyrü seferiniz seyreldi ise bizim givi avamlara da zaman ayırmanızı istirham ederim kendi adıma.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

spesifik

آزادی قید و بند
sn @Yahayy siz hiç çayda boğuldunuz mu =)
Cafe deyip geçmeyin Kaptan nasibini aldı
hemen herkes nasibini aldı oradan
kimi çayını içti
kimi çay oldu içildi ...

derinlik her yerde efendim ...

Yahayy

Kıdemli Üye
sn @Yahayy siz hiç çayda boğuldunuz mu =)
Cafe deyip geçmeyin Kaptan nasibini aldı
hemen herkes nasibini aldı oradan
kimi çayını içti
kimi çay oldu içildi ...

derinlik her yerde efendim ...
Adams ne zaman yüzüme çalacak diye olta mı atıp pusuya yatmıştım ki, açılışı sen yaptın :)
Adams birazdan gelir sana çay 10 Lira diye :)

Bilmez miyiz efem, Adamsla karşılıklı demlendiğimiz vakidir fiilen de :)

spesifik

آزادی قید و بند
Adams ne zaman yüzüme çalacak diye olta mı atıp pusuya yatmıştım ki, açılışı sen yaptın :)

Yanlış anladınız olmadı ..
sağlık olsun ..
yüze vurmak yahut cafe sahibini meth etmek değil
Cafeyi beleşsellikle tarif ettiniz ya
o cihetten atıf yaptım =)

fikirlerin derinliği başka
bakışların derinliği başkadır babında =)

defteri karalıyoruz yau ...

Kaptan

Mecra Yazarı
PUTPERESETLİK DİNİNİN ÜRETİLME AŞAMALARI...

1. Toplumda çok sevilen sayılan biri kişi belirlenir.
2. O kişi ölünce ardından ağıtlar yakılıp, şiirler, destanlar yazılır.
3. Büyük gösterişli mezarları yapılır.
4. Bedenen ölse de ruhen ölmediği iddia edilir.
5. Ruhuyla insanlara yardım edeceğine, insanları kurtaracağına inanılır.
6. Sözleriyle oluşan bir felsefe, bir yaşam biçimi üretilir.
7. Yılın bazı dönemlerinde mezarına anmak adına gidilerek ibadet yapılır.
8. İlelebet yaşayacağı iddia edilir.
9. Her geçen gün adına bir çok yalan uydurularak, felsefesi, ilkeleri, yaşam biçim genişletilir. Adına uydurulan sözlerle bütün beyinler yıkanır.
10. Ona uymayanlar, onu kabul etmeyenler sapık, hain, haddini bilmez, meczup ilan edilir.
11. Onu koruyan düşünceler, yasalar, felseler üretilir.
12. Ona uymayanlar, onu kabul etmeyenler cezalandırılır.
13. Aşamalarla, önce saygı sevgi duyulan bir insan, sonra peygamber daha sonra da tanrı ilan edilir.

Tarihteki bütün putperestlikler böyle başlamış bu şekilde toplumlara egemen olmuştur.
İsterseniz geçmiş putperest toplumların putperestlik inancının oluşumlarına bakınız.
Mekke'de Resul Muhammed döneminde tapılan bütün putlar zamanında insandılar.
Çağımızda putperestlik artık yok diyenlere selam olsun. Benzeri şeyler her zaman putperestliği, putperestleri doğurur.

Dikkat.....

alinti

kuran'in puta tapiciligi redden ayetlerin dogru anlasilmasi icin tarihsel baglami kurarak anlamin kavranmasi ve günümüze tasinmasi gerekir.
bu anlamda literal okuma dogru bir okuma degildir.

Kaptan

Mecra Yazarı

hey red mi? pardon nereden tanisiyoruz, cikaramadim da

kemmiyetin, keyfiyete nisbeten ehemmiyeti yoktur derler

ne yapalim, ilme ragbet yok avam hurafe pesinde :D
@adams77, saka la saka ...

adams77

Kanalizasyoncu

Mülk, Allah 'ın deyip kira ücreti şu kadar diyenlerden değiliz. Yönetimden Allah razı olsun zaten bizden kira ücreti almıyorlar, sitelerinde Cafe açtık. Sağolsun sitenin güzide sakinlerinden güzel hediyeler aldık fakat nedese sizden bir hediye alamadık :) olsun sağlık olsun cafe Edims 'ın değil hepimizin Allah bir güzellik verdi ise şahsıma değil hepimizedir. Sebil olma yolunda ilerliyoruz.

Selam eden selam bulur, Verda bacım yanlış anlamayın bu konu üzerinden @Kaptan bey 'e mesaj iletmiş olduk vesile olduğunuz için sağolun. Sanalda olsa akılda işletilecek ve bazı şeylerin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Zaten hayat görüntü ve görüntünün anlaşılması üzerine kurulu değil mi.

adams77

Kanalizasyoncu

Yahayy kardeşim, iki kez yüzyüze karşılık çay içtik keşke daha çok içme imkanımız olsa idi. Tabi bu iki kerede bizi ne kadar tanıdın yada tanıyabildin bilemiyorum. Elimizi, karaya çalmaktan mümkün mertebe uzak durmaya çalıştık bu yüzden yüzüne çalacak karamız yok, sen rahat ol güzel kardeşim.

Forumu bir ekran gibi düşün, bizde bu ekranda boy gösteren oyuncular ve bu ekranı izleyen misafirlere görsel olarak zihinlerinde bir film oluşturmak sureti ile güzel mesajlar verebiliriz. Bu açıdan baktığında, seni iki defa görmeme rağmen Allah için severim ve kişiliğine yada şahsına ait bir sözüm asla olmaz zaten olamazda. Hakkını helal et, bizi izleyenlere faydamız oluyorsa ne mutlu

adams77

Kanalizasyoncu
hey red mi? pardon nereden tanisiyoruz, cikaramadim da

kemmiyetin, keyfiyete nisbeten ehemmiyeti yoktur derler

ne yapalim, ilme ragbet yok avam hurafe pesinde :D
@adams77, saka la saka ...

Kaptan reis, avatarını değiştir, bakış açını değiştir, algılarını değiştir... kısaca kendini yeniden inşa et, zaman daraldı vakit yok gibi gibi şaka yada şakalara vakit buluyorsan en hurafeci sen olursun, kelimelerin gücünü ve zihinlerde oluşturacağı görüntülerini düşünerek hareket etmelisin ve bunuda nakillerle değil günümüze uygun olarak yeniden sıfırdan inşaa ederek yapmalısın.

Tarikatlar, zaman 'a karşı zayıfladılar. Zamanı iyi değerlendiren yenilikçiler onların yerini aldılar :) islamoğlu tarikatı, okuyan tarikatı vs vs şimdi bunların bir şeyhi var mı? peki tarikatları kuranların bir şeyhi var mıydı? Şimdi bu şahısların yerini kimler alacak, tabi onlardan el alanlar :) zamanla fark kalmayacak eski ile yeni arasında fakat döngü hep aynı, yine hurafe yine hurafe yahu Kaptan, azıcık düşünsene ortada bir deniz var ve içinden çıkanlar hep hurafeci peki sen bu denizden ne çıkarmayı bekliyorsun. Geminide al denizi değiştir, bırak bu nakiller üzerine konuşmayı vs vs daha derine dal gemi yerine denizaltı yap.

ölülere sesini ulaştırabilirmisin? peki ölüleri diriltebilirmisin? yada sen ölümüsün dirimisin bunu biliyormusun?
sen sen ol ağzından çıkan kelimeler ile bir şey öğretmeye çalışma, görsellik üzerine kurulmuş bir dil ve öğretim sistemi oluştur yada parçası ol en güzel sistem budur. Görecek olan görecektir yeterki vakti zamanı gelsin.

ilim yada alim nerede ne zaman bulunur bilinmez, bir kelime alim olmaya yeterken bir kelimede zalim olmaya yeter. Bu yüzden kıyasımız şakaya konu edilecek kadar basit değil.

Selam et

Kaptan

Mecra Yazarı
MEDYA MAYMUNU HURAFECİ HOCA;

------Meşhur TV'nin makyaj odasında makyajcı kızların önüne oturdu, kızların ojeli ellerinin zarif dokunuşlarıyla metruş suratına makyajını yaptırdı, meriştikçe merişti, kızlarla latifeler de yaptı bu arada....
-------Stüdyoda, parfümü iç gıcıklayan, saçlarını şöyle attığında beyaz gerdanı ortaya çıkan sunucu hanımla, sanki kırk yıllık mahremi gibi kahkahalar eşliğinde koyu bir dini sohbete daldı...
-------Derken canlı yayına bağlanan hanım: "Hocam biz kadınlar, kadınlar hamamına gidebilirmiyiz, "günah" diyorlar da?....
-------Hurafeci hoca ayağa kalktı, ceketini yukarı çekerek, "Olmaz!...işte böyle peştamal açıldığında kadın, kadına bakamaz haramdır, kadın gayrı müslimse hiç bir yerinize bakamaz, zinhar haramdır!..." dedi ve bayan sunucunun beyaz gerdanına bakarak merişmeye devam etti!....Rüştü EMİR

merisme; zevkten gevsemek