Kapitalizm Nedir?

Meryem

Komplike
Kapitalizm (anamalcılık), özel mülkiyetin üretim araçlarının ağırlıklı bir bölümüne sahip olduğu ve işlettiği; yatırım, dağılım, gelir, üretim ve mal ve hizmet fiyatlarının piyasa ekonomisinin belirlediği sosyal ve ekonomik sistemdir. Bu sistemde genellikle bireylerin ya da grupların oluşturduğu tüzel kişiliklerin ya da şirketlerin emek, yer, üretim aracı ve para ticareti yapabilmeye hakkı vardır.

Kapitalist ekonomi pratiği Avrupa'da 16. ve 19. yüzyıllar arasında kurumsallaşmıştır, ama bazı niteliklerine ilk çağda da rastlanabilir, Orta Çağ döneminde de tüccar kapitalizminin erken biçimleri ortaya çıkmıştır. Feodalizm sona erdiğinden beri kapitalizm Batı dünyasındaki hakim sistemdir, bütün dünyaya da İngiltere başta olmak üzere Avrupa'dan yayılmıştır.

Kapitalizm kavramı , tek başına ele alınırsa sınırlı bir analitik anlama sahiptir. Ama uygulandığı ülkelerde önemli farklılıklar olması, coğrafya, politika, zaman ve kültür öğelerleriyle birlikte değişmesi yüzünden kimi iktisatçılar karma ekonomi tanımının günümüzdeki iktisadi sistem(ler)i belirtmek için daha doğru olduğunu söylemektedir. Kapitalizme 19. ve 20. yüzyıllarda önemli eleştiriler getirilmiştir, bu çeşitli eleştirilerin ortak yönü kapitalizmin ciddi anlamda insanlar arasında sosyal ve ekonomik eşitsizliğe yol açtığıdır.

Hasan

Kardeşiniz
İnsan oğlunun keşfettiği en vahşi sistem.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
images

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
kapitalist.jpg

Muhammed 12:
Gerçek şu ki, Allah iman edip, yararlı ve doğru dürüst işler yapanları içinden ırmakların aktığı cennetlere koyacaktır. Allah'tan gelen gerçekleri örtbas edenler ise, bu dünyadaki hayatlarından zevk alıp, hayvanlar gibi yiyip içseler de, öteki dünyada yerleri ateş olacaktır.

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
'Milletin a... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz'in vergi borçları silinmiş!

Cumhurbakanı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen şirketlere ait 3 milyar 31,5 milyonluk vergi borcunun silindiği öğrenildi

page_bu-milletin-a-koyacagiz-diyen-mehmet-cengizin-vergi-borclari-silindi_194834658.jpg

- A +
TARİH13 Mayıs 2015 08:15
İLGİLİ HABERLER 'Bu milletin a... koyacağız' diyen Mehmet Cengiz, Akkuyu Nükleer Santrali ihalesini kazandı!
Tweet

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları sürecinde ortaya çıkan ses kayıtlarında "Bu milletin a... koyacağız" diyen Mehmet Cengiz'in 420 milyon vergi borcunun silindiği ortaya çıktı. Gazeteci Fatih Yağmur'un kişisel blogunda yayımladığı habere göre, AKP iktidarı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen şirketlere ait tam 3 milyar 31 milyon 485 bin liralık vergi borcunu 2010 yılında sildi.
Fatih Yağmur'un haberinde yer alan belgelere göre, vergi borçlarından;
Akfen Gayrimenkul Y.O A.Ş.'nin yüzde 98,
Albayrak Gayrimenkul Y.O. A.Ş.'nin (Yeni Şafak Gazetesi) yüzde 97,8,
Cengiz İnşaat San.Tic. A.Ş'nin yüzde 100,
Elektromed Elektronik Sanayi ve Saglık Hizmetleri A.Ş.'nin yüzde 95,4
Şişli Florance Nightingale Hastanesi'nin yüzde 90,9 borcunun silindiği ifade ediliyor.

Tutanakları görmek için tıklayınız:

[url]http://www.grihat.com.tr/milletin-a-koyacagiz-diyen-mehmet-cengizin-420-milyon-vergi-borcu-silinmis-16654h.htm

[/URL]

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kapitalizm insan doğasına en uygun sistemdir. Kapitalist mayanın tutması bu uyumdan ötürü.. Dikkat buyrun İNSAN DOĞASI dedim İNSAN FITRATI değil; zira insan doğası hayvani nefse, fıtratı ise rahmani ruha tekabül eder.

Bu noktada aklınıza şu soru gelebilir: Madem İnsan doğası Kapitalizme uygundur o halde niye kapitalist ülkeler din düşmanı değildir de komünist ülkeler din düşmanıdır? Bu paradoks değil midir? El-Cevap: Kapitalizmin din kabulü münafıklığındandır. Zira münafıklık nefsin doğasından gelir ve buradan menfaatlenir. Kapitalist sistemlerin öne çıkan hoca mizaçlarında bu münafıklığı fark edersiniz. Samimi olsaydı sistem onu yukarı taşımaz, fakir furakara olarak bir köşede kalmaya mahkum ederdi. Piyasada ön plana çıkan hocaları gördükçe müslümanlaştığımızı sananlara sesleniyorum; müslümanlaşmıyoruz, münafıklaşıyoruz! Bunu da aklınızdan çıkarmayın!..

........................

Sırası gelmişken bir tespitimi daha aktarayım. İngiltere AB'den ayrılma kararı aldı. Aferim, İngilizler akıllı bir millet.. Nihayet fark ettiler. AB dağılmaya mahkumdur. Niye mi? Gayet basit; kapitalizmin ruhu, sınırları aşkın bir birlik kurmaya müsade etmez. Zira birlik mefhumu dayanışmayı gerektirir. Dayanışma demek fedakarlık demektir. Dolayısıyla kapitalizmin ruhuna ters bir aksiyonla uzun vadeli bir birlik kuramazsınız. Bunu Berlin Belediye Başkanı ile tartışmıştım ve bu tezimi ona söylediğimde bana ABD örneğini verdi. 50 eyaletin birleşmesi örneğini. Dedim ki, ABD birliği, adı ne kadar da yeni dünya olsada, eski dayanışma geleneklerinin hakim olduğu halklar üzerine kurulmuştur. Bugün içinde yaşadığımız post modern toplumdan böyle bir dayanışmaya tahammül beklemek çok olur. Kapitalizm, fert fert Avrupa halklarının genetiğine kadar işlemiştir. Dedi ki, peki ne yapacağız? Dedim, artık çok geç, uygarlığınız çöküşe geçti. Bundan sonra başka bir iklimde yükselecek taze bir medeniyeti gözlemleyin.. Bir çaresi var lakin sizler bunu kabul etmezsiniz dedim. Dedi ki, nedir o çare? Dedim, tasavvuf/tekke geleneği/nefis terbiyesi.. Fert fert sermayenin yenilir içilir bir şey olmadığını, sermayenin su değil su üzerinde yüzen bir gemi, bir vasıta olması gerektiğini, ama bununla birlikte bu vasıtanın nefsi hevasına değil, genelin refahına hizmet etmesi gerektiğini fert fert aşılayacaksınız. Bu muhabbetle, bu sevgiyle olur. Hırs ve enaniyetle, yani vahşi doğa kanunuyla olmaz. Fıtratla olur. Fıtratı besleyin, o vakit kurtarırsınız dedim...

Bizimkiler bu noktayı anlamaktan fersah fersah uzaklar. Bizde tasavvuf düşmanı çok! Siz akıllısınız. Yaparsanız siz yaparsınız. Bunu aranızda tartışın ve buradan yeni bir dünya düzeni çıkartın dedim..

Kendisi, bu fikirlerimi kesinlikle kitaba dökmemi istedi. Gerekli maddi yardımlara hazır olduğunu beyan etti.

Ne yapayım, artık bizimkilerden ümidimi kestim. Bundan sonra hikmetleri avrupalılara verme kararı aldım..

Vesselam
DostunDostu

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Bir çaresi var lakin sizler bunu kabul etmezsiniz dedim. Dedi ki, nedir o çare? Dedim, tasavvuf/tekke geleneği/nefis terbiyesi..

Onlar bunu kabul etmez ne demek,dünyanın yeni dini olarak lanse ediyorlar.
"New age " dedikleri tasavvuftur.Bu dinin peygamberi de Celalettini Rumidir.
2007 yılını Mevlana yılı ilan etmediler mi?

Mevlana ABD'nin en çok satan şairi

Amerikalılar Mevláná Celaleddin'i on yıl kadar önce Prof. Coleman Barks'ın popüler şiir çevirileriyle tanıdı. New age akımının da etkisiyle büyük İslam mistiği, Amerika'da müthiş ilgi uyandırdı.

Mevlana'nın Hayatı Film Oluyor | Filmde Leonardo DiCaprio Oynayacak

Mevlana Celaleddin Rumi'nin hayatını konu alacak film için David Franzoni metin yazmaya başladı.

203788.jpg

Nefis terbiyesi dediğin kişiliksizleştirmedir,itaatkar sürüler elde etmektir.

Şeyhinin önünde "gassal önündeki meyyit" gibi bir kitle elde etmek istenmektedir.

Kapitalizme çare olarak düşündüğün kapitalizmin havada kaptığı bir ilaçtır.

:)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Meccusiliğin adını ''İslam'' yapsak Meccusiler toptan Müslüman sayılırlar mı? Hayır.. O halde varsın tasavvufa yeni bir din, Mevlana'ya yeni bir peygamber desinler. Hiçbir şey olmaz. Hatta bu şartlarda olması gereken belki de bu! Niye mi?:

Görün işte, adam gelmiş burada ''nefis terbiyesi dediğin şey kişiliksizleştirmektir'' diyor. İşin trajikomik tarafı kendi adına da PUTKIRAN demiş! Olay bu işte, ne beklerdiniz? Tanzimattan bu yana İslam adına Avrupa'nın kazuratına talip olanlardan ne beklerdiniz? Lafa bak, nefis terbiyesi kişiliksizleştiriyormuş.. Kapitalizimin adı İslam olup sana gelmişde haberin yok, gelmişsin burada tasavvufu yeni bir din olarak tanıtıyorlar diye şikayetçi oluyorsun.. :)