Kapitalizm Ölüm Saçıyor

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
muhammed kafadar;ben ifadelerine gayet net cevap veriyorum ama zorlayarak demokrasiyi islama bağlamaya çalışan sensin :)geçmişe ait olgular aldığı isim ile kalır neden demokratik yöntem diyorsunuz ki seçiime bu çaba neden?!
müslümanın aldığı beşeri karar islam ile neden çelişsin?!bu güzel soru olmuş tebrikler :)
müslümanın hayatında helal vardır haram vardır...birde kendisinin serbest bırakıldığı mübah dairesi vardır...uyumak,eylenmek gibi ancak bu mübahlarda sınırlandırılmıştır mesela 24 saat hastalık harici uyumak haramdır,yada eylence için bara gitmek,yada oyun oynarken namazı terk etmek vs...örnekler çoğaltılabilir.beşer olarak bizler hayat ile ilgili konularda sadece izin verilen yerlerde kendi insiyatifimizi kullanırız..izin verilmeyen durumlarda şeri hükme tabi oluruz....bunu hayatımızın her noktasında uygularız...zalim idareciye karşı ne yapacağız,Allahın hükMü yeryüzünde uygulanmıyorsa ne yapacağız vs tüm konularla ilgili uymamız gerek şeriattır.
çelişki kendisine izin verilmeyen alanda beşerin karar vermesi ile gerçekleşir,aynı zamanda bu aldığı karar şeriatta yeri olan bir konuda ise o şeri hükmede muhalif karar vermiş olur :(malesef bu anlamda bir çok cürüm işlenmekte,:confused1::thinking:
Allah'a rağmen kurallar inşa etmek:thinking:

veri

Yasaklı
demokrasinin nesi haram ki.
kopyala yapıştır devletçiğniz in temel taşı zaten demokrasi.
meclis seçimle oluşmucak mıydı:)
güya halifeniz babadan oğula mı geçicek
hadi babadan oğula geçicek ya ilk baba nasıl seçilecek kanla mı:)

Allah'ın hiçbir hükmünün uygulanmadığı hiçbir topluluk olmaz olamaz mutlaka hüküm uygulanmıştır
uygulama yanlışlıkları ferdidir.

Efendimizin seçim şekli
Hz. Ebubekir in seçim şekli
Hz. Ömer in seçim şekli
Hz. Osman'ın seçim şekli
Hz. Ali'nin seçim şekli
Hz. Muaviyenin seçim şekli

her biri onlardan önceki seçim şekilleri ile
onlardan sonraki seçim şekilleri aynıdır.
değişen birşey yok.
kitabımızda da ferdi planda öneriler var. ferd önemlidir.

ne alaka ise Atatürk'ün halifeyle ilgili bir soru sormuşsun
cevabını kabullenmeyeceğin için
kısaca fransaya tatile gönderilmiş demekle iktifa edicem

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
sormak istediğim;abdulhamid niye gitmiş değil,neden halifelik ilga edilmiştir:confused1: madem aynıydı ümmetin sandığı gibi:thinking: mustafa kemal halife olsaydı:thinking:,hadi bunu geçtim madem aynı neden biz hilafet deyince ban yiyoruz.mesela islam devleti kitabı neden yasaklanıyor:thinking:,hadi bunuda geçtim demokrasi sadece seçim demek mi?seçimin ne olduğunu ifade ettim okursan:)
"islam devletini" bilmediğini öğrenmiştik demokrasiyi bilmediğinizide anlamış olduk..:Cool:

Muminaga

Yeni
Eski Yunancada "demos’ halk, ‘kratos’ iktidar ya da egemenlik anlamında kullanılırdı. Buna göre, demokrasi halkın egemenliğini ifade eder.
Demokrasi kavramının sözlük anlamını hatırlatmakla başlıyalım. Diktatörlük rejimlerinin önünü kesmek, halkın hiç olmazsa yönetici tabakalarının üzerinde bir parça etkisinin olması, alınan kararlarda halkın direkt (seçim ve referandum) veya dolaylı olarak (sivil toplum kuruluşları aracılığıyla müdahil olması) Demokrasi sistemi içinde mümkün olabilmektedir.
Ancak, Demokrasiye duyulan bu ihtiyaç beraberinde bir çok sorun doğurmuştur.
Mesela sivil toplum kuruluşları :
- Ziraat odaları mensuplarını kayırarak, çıkar ve menfaatlerini korurken toplumun diğer tabakalarını iliklerine kadar soyabilecek denli poliitikaları sivil toplum kuruluşu maskesi altında gizleyebilir.
- Tabip odaları ve sağlık çalışanları sendikaları kendi meslektaşlarının özlük ve menfaatlerini koruyayım derken hasta ve yakınlarına karşı gayriahlaki tavırlar içine girebilir.
Yukarıdaki iki örneği verirken anlatmak istediğimiz şey şudur : toplumun tüm bileşenlerine ilaç derecesinde lazım olan merhamet, vijdan gibi hassaiyetleri demokrasi kültürü içinde bulamazsınız.
Demokrasinin mekanizmasında işleyişi kısaca özetlersek : toplumsal tabakalar arasında mal, mülk zenginliği paylaşma savaşı, her istediğini rahatça yapabilmesine izin verilmesi, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlar üzerinde mücadele sürdürme, her türlü sapkın hareketi özgürlük taleb meşruluk kazandırma zemini, iyileri ve kötüleri bir arada tutma gayretinden ibarettir.
Dediğimiz gibi demokrasinin olumlu yönleri olduğu (ki bu görecelidir) olumsuz yönleri de vardır.
Diktatörlükleri de belli bir çizgide tutma iradesi, toplumsal tabakalar arasındaki sonu gelmez menfaatler çatışmasına da son verebilecek tek irade İslami esaslara dayalı şeriat'tır.
Yönetimden bağımsız, idarecilerle herhangi bir organik bağı olmayan tamamen islami içtihatlarla hareket eden bir ulemalar meclisi, hakkın, hukukun, çiğnenmediği, zulümün ve sömürünün olmadığı düzeni sağlayabilir.

Ayaz594

Doçent
demokrasiyi bile tartışıyorsak yazıklar olsun bize ne diyeyim? meğer diktatör kırbacının şaplağına hasretmişizde haberim yokmuş. demokrasi neyinize gerek sizin. peygamber sıkça istişare eder, çoğulcu kararlar alırdı, yanlış bir karara bile itiraz etmezdi (uhud savaşının şekli gibi) ama bakıyorumda aman hata ederiz diye tartışmaktan, konuşmaktan ödünüz patlıyor. size firavunun kırbacı yaraşır ne diyeyim.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
demokrasiyi bile tartışıyorsak yazıklar olsun bize ne diyeyim? meğer diktatör kırbacının şaplağına hasretmişizde haberim yokmuş. demokrasi neyinize gerek sizin. peygamber sıkça istişare eder, çoğulcu kararlar alırdı, yanlış bir karara bile itiraz etmezdi (uhud savaşının şekli gibi) ama bakıyorumda aman hata ederiz diye tartışmaktan, konuşmaktan ödünüz patlıyor. size firavunun kırbacı yaraşır ne diyeyim.
eşya değil ki;eşyada aslolan mübahlıktır deyip alalım,putpereslik neyse demokraside o dur:thinking:hem sonra demokratlar henüz demokrasinin ne olduğu konusunda mütabakat sağlamadılar ki:Cool: biz ele alalım konuyu :),sen önce yukarda izah ettiği üzere seçim ile demokrasiyi anla sonra izin verilen sahalar ile verilmeyen sahalar konusunu bir incele yoksa sanada halifenin haddi gerekecek...:):Cool:

Ayaz594

Doçent
@leylinur hangi halife? anlaşamadığımız bir husus daha :) dört halifeden sonrasını tanımıyor ve inkar ediyorum, belki yeni bir tartışma konusu doğar :D

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
@leylinur hangi halife? anlaşamadığımız bir husus daha :) dört halifeden sonrasını tanımıyor ve inkar ediyorum, belki yeni bir tartışma konusu doğar :D

hangi firavunsa,o na karşı duracak halife:thinking:senin saymaman onların halifeliğine bir zarar vermiyor merak etme,zalimde olsa halife halifedir,cumhuriyet contasından idir:Cool:

Ayaz594

Doçent
@leylinur müslümana kılıç çeken halife olamaz, kusura bakmayın.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
:swoon:muhammed bey;ben savunmuyorum o nları dikkat ederseniz,ancak sizde savunmayın cumhuriyet yada demokrasi yada liberalizmi çünkü bu sistem müslümana sadece maddi değil manevi zararda veriyor :Cool:zaten raşid halifeler dönemine vuruyu bizde yapıyoruz:thinking:ancak siz maddi manevi zararına rağmen bu sistemi hoş görüp ve islama mal etmeye çalışırken sadece maddi zararı olan diyer halifeleri silebiliyorsanız ben bunda samimiyetin olmadığına yada ciddi bir kafa karışlığı olduğuna kanaat ederim:Cool:münazara sonlanabilir kanaatindeyim.saygılarımla.

Ayaz594

Doçent
:swoon:muhammed bey;ben savunmuyorum o nları dikkat ederseniz,ancak sizde savunmayın cumhuriyet yada demokrasi yada liberalizmi çünkü bu sistem müslümana sadece maddi değil manevi zararda veriyor :Cool:zaten raşid halifeler dönemine vuruyu bizde yapıyoruz:thinking:ancak siz maddi manevi zararına rağmen bu sistemi hoş görüp ve islama mal etmeye çalışırken sadece maddi zararı olan diyer halifeleri silebiliyorsanız ben bunda samimiyetin olmadığına yada ciddi bir kafa karışlığı olduğuna kanaat ederim:Cool:münazara sonlanabilir kanaatindeyim.saygılarımla.

sadece maddi değil manevi zararı da çoktu. kardeşe çekilen kılıç sadece maddi hasar verir demek yürek ister. ABD'nin ırak'ı katli caiz denilmesine itirazınız olamaz böyle bir durumda çünkü ırak'ta iranı katletti, ona itiraz yoksa bu sakıncalı olamaz. kusura bakmayın konudan konuya atlamış gibi oldum maksadım örnekle izah. liberalizm ve seçim, eşitlik, laiklik(gerçek anlamıyla, kemalistlerin doğurduğu anlamda değil) bunların şu koşullarda ne gibi bir zararı var anlamış değilim ve anlamamaktada ısrarcıyım.önceki mesajlarımda ayrıntılı bir tablo vermiştim.tekrar incelerseniz görüceksiniz ki 73 milyon müslüman yaşamıyor bu topraklarda. ve siz bilirsiniz tartışma sonlana bilir.

leylinur

ARŞ.YAZAR,RADYO PROG
muhammed bey:anlamamakta ısrar edin :),manevi zarardan kastım islama bulaştırılan batıl fikirlerdir anlamamanız normal çünkü bu illetten etkilenmişsiniz,islamın aklığı ve paklığı ile ilgili netlikleriniz yerini demokrasi vb ideolojilerle doldurmuş,ali şeriati mısıra gittiğinde sizin atalarınız köleydi bizim ise zihinlerimiz demiş;ne güzel söylemiş:thinking:.bu gün müslümanaların durumu,afrikadaki açlığın sorumlusu o saydığınız fikirlerdir ama görmek için derin bakmak lazım :(,daha önce linklerini verdiğim islam devleti kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum...ve ALLAH ondan razı olsun nebhaninin aydın düşünme kitabınıda okuyunuz...seviyeli tartışma için teşekkür ediyorum...

Ayaz594

Doçent
kitabı okumayı istiyorum, fırsat buldukça bölüm bölüm okuyacağım inşAllah. ben teşekkür ederim. zaten tartışmanın kuralıdır kimsenin görüşü değişmez :)