Karanlıkta kaldığımızda ne düşünüyoruz?

Ebu'l-Feth

Doçent
Bazen ürkeriz, bazen kalp atışlarımız beynimize vurur bazen de aradığımız bir ortam olur... Çoğumuzun çocukluğunda en büyük kabuslarından biridir, kimimizin de hâlâ kabusu olmaya devam ediyor.. Peki ne hissediyoruz karanlıkta, ne duyuyoruz, neyi hatırlıyoruz?:flw

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Çocukken çok korkardım karanlıktan, sırf bu yüzden kaş yarmışlığım var hatta... Hep birilerinin yanında uyurdum... Tek düşündüğüm şey, Freddy Krueger yatağımın altından çıkıp beni ayaklarımdan yakalarsa nasıl kaçarımdı:eek:leyo::(...

Sonra çok şükür atlattım o sendromu... Şimdi karanlığı daha da çok seviyorum hatta... Dua etmek en güzeli, tam yeri ve zamanıdır hatta dua için bence...
Tek başıma kalıp, günü veya geleceği düşünmek e güzel oluyor... Hiçbirşey duymadan, hissetmeden, görmeden........

zeynephanne

Aşka Meftûn…
önceleri benim de korkularımdan biriydi karanlık..
şimdilerde ise korkudan öte bir farklılık benim için..hatta olmasını istediğim bir farklılık;))seviyorum artık karanlığı.ben de huzur ve sakinlik hissi uyandırıyor.mesela bugün sabaha karşı tam da Mevlid Kandili için cüzümü okurkene gidiverdi ansızın elektrikler;)karanlık iyidir bazen..

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Hayatım filim şeridi gibi gözlerimin önünden geçer..:O
Annecim:O:eek:leyo:

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Ne zaman karanlıkta kalsam, ölümü düşünürüm hep, kabri, kabirdekileri...
Ve Yaradanla başbaşa olduğumu düşünürüm sanki başka insan ve canlı yokmuş gibi...
Sadece ben ve Rabbim...

şirine

Doçent
o gün ne yaptığımı, ya da biriyle konuşurken şunu deseymişim daha iyiy olurmuş bunu iyiki dememişim falan diyorum :D

Mektûm

Doçent
Elektirikler gittiğinde tarifi mümkün olmayan bir mutluluk ve heyecan kaplar. Dışardaysam hemen yıldızlara bakarım. Çünkü başka zaman görünmüyorlar. Ama eski bir arapça burç kitabında karanlıkta kalırsam Cinler tarafından çarpılacağım yazıyordu.: ) Onu okuduğumdan beri Felak ve nas sûrelerini okur sonra da eğer güvenilir bir yerdeysem mesela annemin yanında, tadını çıkarırım. Herşeyi hüznü, günahları, hataları kötülükleri kısa süreliğine de olsa örttüğü içindir belki çok severim karanlığı. Ama bu kadar teknolojinin olduğu bir ortamda onuda bulmak zor artık.

Ahver

Âsî İşgâl Kuvvetleri
Karanlık güzel bir nimet,hele şu çağda...

Elimden gelse sokak lambalarını da söndürmek istiyorum geceleri.

Birşeyler yazdığım vakit hep karanlıkta yazarım.Yazılmak isteyenler de karanlığı seviyor demek ki,o zaman geldiklerine göre...

Bir de hep aklıma gelen şudur:

Meryem oğlu İsa AS. şöyle buyurdu;
"Karanlıkta dile getirmekten çekindiğiniz hakîkât bir gün aydınlıkta işitilecek ve gizli mekânlarda öğrendiğiniz bir inancı bir gün çatılardan haykıracaksınız.Ve insanlar buna inanacak."

(Tevâfuk şu ki;bir yandan Ashâb-ı Kehf filmini takib ediyorum.:))

eylül

Veled-i kalbî
Gecelerin kızıyım galiba. Hiç korkmadım karanlıktan, karanlıktan korkmanın ne demek olduğunu hiç tatmadım. Kış gecelerinin tadını çok bilmiyorum, loş ışıkta karlı bir geceyi yudumlamayı severim. Yaz gecelerinde ışıkların olmadığı vakitlerde etrafa kulak kabartmayı, gökyüzüne takılan gözlerimi kapatıp, karanlıkta kendime doğru bir yol bulmayı da severim.

Hatta gece sohbetlerini, karanlıkta yapılan muhabbetleri inanılmaz severim. Bunun için muhabbet erbabı ve zihnî, kalbî dokunuşlar lazım ki, geceleri bulurum onları.

Karanlık tek başıma da güzel, dostlarla olunca da yakama kırmızı kurdele takılmış gibi oluyor.

Ve'lhasıl-l kelâm; yeter ki ortam müsait olsun, karanlığın tadını çıkartırız, korkuya yer yok, ve's-selam...

Kar/anlık güzel...

Meryem

Komplike
Karanlıkta kaldığımda düşünmek için vakit kazandığıma inanıyorum, çünkü bilgisayar, tv vs. herşeyden kopuyorum, karanlık benim için ışıklı tüm şeylerden uzak olmak demek... :) Yaptıklarımı, yapmadıklarımı hesapladığım, "keşke"lerimle "iyi ki"lerimin yan yana geldiği tek ortam; karanlık... : )

Pencereden bakmaya bayılıyorum, bu şekilde saatlerce oturabilirim, o kadar lezzetli geliyor. : ) Bir de Radyo Alaturka karanlığa en yakışan fon müziği, kulaklarımı gıdıklamasını çok seviyorum... :)

Ben çok düşünürüm, bazı kimseler hindi der bu yüzden. :p:) Ama karanlıkta bir başka düşünürüm, hem neler düşünürüm, neler... O yüzden her gece yattıktan tam 2 3 saat sonra ancak uyuyabilirim. : ) Keşke böyle olmasaydım dediğim de oluyor hani, gamsız olsaydım canım daha mı az yanardı dersiniz? :)

Karanlık yani aslında gece... :) Benim gündüzün dağdağasından sığındığım tek yer... En çok da bu yüzden seviyorum. Belki de gündüzün var olduğuna, sabahın/günün/güneşin de geleceğine delil olduğu için seviyorum, bilemiyorum. : ) Daha fazla uzatırsam sırlarımı dökmekten korkuyorum, çok sırlı bir insanım da... :p

Herneyse işte... :)

cahid

Kıdemli Üye
İki boyutu var bir boyutuyla kabri hatırlatıyor ki anlatmak kelimelerin yetersiz kaldığı bir durumdur.

Diğer boyutuyla tefekküre sevkediyor. Nice farkında olmadığım hakikatler beliriveriyor. Okuduğum çoğu kitapta okurken kavrayamadığım nice manalar dile gelip kendini anlatmaya başlıyor. Hüznü anlatıyor ki o hüzün benim hakikatte belki sevincim yaşama sebebim.. Hüznün olmadığı zaman ve mekan gaflet kusuyor.. Kelimeler susuyor, manalar düşman kesiliyor. Yüzde gülücükler kalp ağlamaya başlıyor.. Ey hüzün terketme sakın beni. Ne kadar da çok özlerim ayrıldığın vakit sıkıntı kaplar tüm yüreğimi..

Ebu'l-Feth

Doçent
Ben çocukken en çok korktuğum bir durumda karanlık... Belki de içindeki bilinmezlik... ama kendimi anlayınca hele bir de Herşeyi kuşatan ve herşeyden haberdar olan Rabbim(C.C)'in sıfatlarını öğrenince yani Rabbimi tanıyınca artık karanlık Yaradanla kavuşma anlarımdan biri yeterki gaflette olmayayım.

edepyolu

Fe Eyne Tezhebun
karanlıktan korkmam.Karanlık bana genelde kabri hatırlatır hep.O yüzden
karanlıkta uzun süra kaldığımda hep dualarla geçiririm.
Allahım bizleri karanlık kabirlerde bırakma diye...en çok bu duayı tekrarlarım.

çiğit

Pucca (=
Yaptığım yanlışları düşünürüm..
Neden böyle yaptım.. Kşke yapmasaydım falan gibi :)
Çünkü yanlışlarımı karanlıkta daha iyi anlarım.. =)

Bende karanlıktan çok korkarım.. =)

Bi yatağa tek girdiğimde acaba Garez'deki kadın gelip beni götürücek mi olur .
Bunun için farklı hareketler yaparım.. :O
Yorganın altından gelicek diye yorganın üstüne çıkarım.. Altına girmem :eek:leyo:
Eğer yatağın altından gelicekse kenarlara yatmam.. Yatağın iyice orta tarafına gelirim..
Çünkü eğer yatağımın altındaysa ve ben kenarda yatıyosam ona daha çok yaklaşmış olurum :glm

Bunları hep düşünürüm.. Ama yazıya dökünce kendimi deli gibi hissettim :O
Bende Mihrimah abla gibi kesinlikle tek yatamam ((:)

Ebu'l-Feth

Doçent
Kul olmanın ayrı bir sırrı var karanlıkta sessizce ve sadece sessizliği dinleyecek bir şekilde bazen içine zikirlerimiz karışır en ahenklice bazen de tefekkürümüz kaybolur yıldızların içinde, aslında Karanlık içimizdeki iman nurunu dışarıya vuruyor...

ismail

Yeni
Bakara/17- Bunların örneği, ateş yakan adamın örneğine benzer; (ki onun ateşi) çevresini aydınlattığı zaman, Allah onların aydınlığını giderir ve göremez bir şekilde karanlıklar içinde bırakıverir.

Rabbim böylesi karanlıklardan korusun bizleri.

Bir şey göremediğimiz zamanlar tek gördüğümüz kendi içimizdir
severim karanlığı bilirim elbet ardından gün doğacak .
gözlerimiz açıkken hayal kurmakta zorlanır gördüğümüz hiç bir şeye benzetemeyiz kurduğumuz hayalleri ve ister istemez gözlerimiz kapanır.
Gecenin karanlığında kendi kendimize aldığımız kararları gün doğduğunda uygulayabilirsek karanlık daha bir anlam katacak bizlere.