Kur'an dışı vahiy neden olamaz?

Kaptan

Mecra Yazarı
islamoglu dogru söylüyor, madem hadisler vahiydir o halde muttefekun aleyh hadisler niye var. demek ki birinin kabul ettigini digeri reddetmis ki ittifak ettikleri hadislerden bahsediyoruz. vahiy birilerinin kabul digerlerinin reddebilecegi birsey midir? subhanAllah! cok kaygan bir zemin aman dikkat edelim ayagimiz kaymasin

bi husben

Kıdemli Üye
Kuran dısı vahyin varolduğu kuran ayetleriyle sabıttır bunu kimse inkar edemez.baglayaıcı değil dersiniz falanca dersiniz fılanca dersinizlakın kuran dısı vahyın oldugu daha doğrusu peygamberlere kıtapları dısındada vahıy geldığı tartışmasız gerçektir.En basıtınden şöyle bir örnek verelim

ilk vahiy ınıyor ıkra sureden yaklasık 6 ayet ınıyor değilmi peki o kadarmı cebraıl geldı kendını tanıtmadan oku yaradan rabbının adıyla oku dedi ve çekti gittimi yahu bu kadar absurd bir düşünce olabılırmı
pekı ya ne oldu cebraıl peygambere sen Allahın resulusun bende cebraılım demedimi dedi.pekı ılk ayetler ınerken cevraılın soyledığı bu sozler vahıymıdır değilmidir.eğer vahıy değildiyorsanız peygamber cebraılın cebraıl olduğunu nasıl anladı yok eğer vahi ise tezleriniz kokten çürüktür deriz.

spesifik

آزادی قید و بند
Peygamber uygulamaları kafasından uydurdu mu yani
Öyle mi düşünelim ...
Peygamberi bağlar bizi bağlamaz.
Her ilim sahibi Kurandan hüküm çıkarabilir haddi zatında

zaten toplum müctehid kaynıyor ...
çok iyi ya...

bi husben

Kıdemli Üye
Peygamber uygulamaları kafasından uydurdu mu yani
Öyle mi düşünelim ...
Peygamberi bağlar bizi bağlamaz.
Her ilim sahibi Kurandan hüküm çıkarabilir haddi zatında

zaten toplum müctehid kaynıyor ...
çok iyi ya...

Dün cuma hutbesınde imam bu hadıs sunnet munkirlerinden bahsetti
olayıda birikicumleyle ozetledi

mahlukata olum melegini gönderme kudretinde olan Allah aynı andason nefesını veren insanlarolmasına ragmen hepsıne olum melegını aynı anda gonderen Allah
vahyi butun insanlara yanı anda aynı kıtapla ulaştırmaktan acızmıydı neden peygamber yada peygamberler vasıtasıyla inen ayetler ınsana beyan ediliyor

işin ozetı bu

entelelktuel olacam farklı olacam dıye müslümanlar kufre gırıyorlar haberlerı yok

Kaptan

Mecra Yazarı
kardesler, bakin soru cok net cevaplar da o netlikte olsun lütfen

sürekli tekrar oluyor ama ne yapalim baska türlü anlasilmiyor

buhari'nin kabul ettigi ve sahihine aldigi bir takim hadisleri müslim sahih degil gerekcesiyle hadi biraz daha insafli olalim "kendi kriterlerine uymadigi icin" almamis, müslim'in aldigini da buhari almamis. buna buhari'nin sahihi ve müslimin sahihi diyoruz. bir de "muttefekun aleyh" dedigimiz her ikisinin kabul ettigi hadisler var.

soru su; eger hadisler vahiyse, muttefekun aleyh olmayan hadislerin bir kisminin buhari bir kisminin da muslüm tarafindan hangi gerekceyle olursa olsun kabul etmeyip sahihlerine almamalari her ikisinin vahiy olan hadisleri reddetikleri anlamina gelir ki bu da hadislerin vahiy olmadigini apacik ortaya koymaya yetmiyor mu?

Allah hasa vahyini kisilerin ictihatlarina birakir mi? ya buhari'nin kabul etmeyip sahihine almadigi hadisler vahiyse, ya müslim'in sahihine almadigi hadisler de keza vahiyse? bu durumda vahyi inkar etme tehlikesi ile karsi karsiya kalmis olmazlar mi?

buhari ve müslim'i silin yerine benim veya kendinizin ismini yazin. birinden birini tercih ederken vahyi terk etme, reddetme tehlikesi ile karsi karsiya oldugumuzun farkindamiyiz?

aciklayamadigimiz hadisleri, sahihligi noktasinda "yüzde yüz emin olamadigimiz" hadisleri nasil vahiy olarak kabul edecegiz? etseniz bir türlü etmeseniz bir türlü...vahiy böyle bir belirsizlik kabul eder mi Allah askina.. Allah'in sözlerine reva mi bu?

adams77

Kanalizasyoncu
Bu arkadaş neyin kafasını yaşıyor yine,

İnandığı kitapta , herşeyi bir bir açıkladık ve dini kemale erdirdik diyor ve ben bu kitabın iki kabı arasındaki herşey iman ettim diyor. Bu durumda elçi dinin her zerresini eksiksiz vahiy alıp eksiksiz tebliğ etmiştir.

He şimdi bu kıt akıllı arkadaş namaz ve oruç gibi ibadetleti iki kap arasında bulamıyorsa, sorunu ya kıt aklında arayacak yada ayetleri iki kap arasına toplayanları bulup nerede bu kitabın tamamı diyecek.

Bak bunu buhari yapmış işte 200 sene sonra eksikleri toplamış ve dini kemale erdirmiş arkadaşıda müslüman yapmış :)

Nasıl bir mantık ve akıl tutulmasıdır bu göz görmeyince tey teyy

lafons7275

Kıdemli Üye

buhari'nin kabul ettigi ve sahihine aldigi bir takim hadisleri müslim sahih degil gerekcesiyle hadi biraz daha insafli olalim "kendi kriterlerine uymadigi icin" almamis, müslim'in aldigini da buhari almamis. buna buhari'nin sahihi ve müslimin sahihi diyoruz. bir de "muttefekun aleyh" dedigimiz her ikisinin kabul ettigi hadisler var.

soru su; eger hadisler vahiyse, muttefekun aleyh olmayan hadislerin bir kisminin buhari bir kisminin da muslüm tarafindan hangi gerekceyle olursa olsun kabul etmeyip sahihlerine almamalari her ikisinin vahiy olan hadisleri reddetikleri anlamina gelir ki bu da hadislerin vahiy olmadigini apacik ortaya koymaya yetmiyor mu?

Allah hasa vahyini kisilerin ictihatlarina birakir mi? ya buhari'nin kabul etmeyip sahihine almadigi hadisler vahiyse, ya müslim'in sahihine almadigi hadisler de keza vahiyse? bu durumda vahyi inkar etme tehlikesi ile karsi karsiya kalmis olmazlar mi?

buhari ve müslim'i silin yerine benim veya kendinizin ismini yazin. birinden birini tercih ederken vahyi terk etme, reddetme tehlikesi ile karsi karsiya oldugumuzun farkindamiyiz?

aciklayamadigimiz hadisleri, sahihligi noktasinda "yüzde yüz emin olamadigimiz" hadisleri nasil vahiy olarak kabul edecegiz? etseniz bir türlü etmeseniz bir türlü...vahiy böyle bir belirsizlik kabul eder mi Allah askina.. Allah'in sözlerine reva mi bu?

Zaten emin olmadığımız hadisleri vahiy gibi kabul etmiyoruz.

Hadis alimlerince ittifak edilmiş hadisler bizim için vahiy gibidir. Tek farkı bu hadisleri namazda ayet okur gibi okumayız.

bi husben

Kıdemli Üye

Su an konu buharı muslim değil konu kuran dısında vahiy alınmamıstır idaan
ve lütfen benım yukarda sorduğum soruya cevap ver
cebraıl gelıp ikra deyip çekip gittimi yoksa kendini tanıttımı
peygamber ne yaptı eve kostu vahıy aldım 6 ayet vahıy aldım
kimden dıye sormadılarmı emınmısın dıye sormadılarmı
cebaraıl ben cebraıl sende Allahın secılmıs peygamberısın demedimi
dediyse ilk inen ayetler gore dedikleri vahıy değilmi

adams77

Kanalizasyoncu

Bunun için ayetin var mı? Hangi sure hangi ayet

Kaptan

Mecra Yazarı

mesele o degil. mesele bugün icin önümüzde duran hadis metinlerinden hangisinin "gercekten" gayri metluv vahiy oldugunun kesin olarak bilinip bilinemeyecegi. bir kesinlik yoksa nasil vahiyden bahsedebiliriz?

neyse ben Hilal Tv izliyorum, bana müsaade
size de tavsiye ederim mutlaka izleyin

adams77

Kanalizasyoncu
mesele o degil. mesele bugün icin önümüzde duran hadis metinlerinden hangisinin "gercekten" gayri metluv vahiy oldugunun kesin olarak bilinip bilinemeyecegi. bir kesinlik yoksa nasil vahiyden bahsedebiliriz?

neyse ben Hilal Tv izliyorum, bana müsaade
size de tavsiye ederim mutlaka izleyin

Banada tavsiye edin mi?