Kutsal Kitap'taki En Önemli Kavram Sevgi (Yorumsuz)

veri

Yasaklı
ayağına basmak mı.
mesihçi vb. insalara zarar vermeye kalkarsan Efendimizi karşında bulursun.
Efendimiz sana karşı mesihçi yi korur.
dikkat et.

Mesihçi

Ordinaryus
Sevgili @veri,anlayışınız için teşekkür ederim.Fayanscı arkadaş hakkında yorum yapmama gerek yok artık.Ömerustanın babası olduğunu yazmış bir yerde.Ben de yakıştırdım kendisini.

Benim gibi insanlara zarar vermeye kalkışırsa Hz. Muhammed'i karşısında bulacağını söylemişsiniz Fayanscıya.Bu fikir İslami midir yoksa vicdani mi?Açabilir misiniz?

veri

Yasaklı
Sevgili @veri,anlayışınız için teşekkür ederim.Fayanscı arkadaş hakkında yorum yapmama gerek yok artık.Ömerustanın babası olduğunu yazmış bir yerde.Ben de yakıştırdım kendisini.

Benim gibi insanlara zarar vermeye kalkışırsa Hz. Muhammed'i karşısında bulacağını söylemişsiniz Fayanscıya.Bu fikir İslami midir yoksa vicdani mi?Açabilir misiniz?

hadisdi sanıyorum benzer bir ayet de olabilir kısa bir araştırma yaptım bulamamıştım.

ateistler müşrikler münafıklar hakkında olumlu birşey yok iken
ehli kitap mensupları için olumlu çok şey bulmanız mümkün.
zaten daha önce belirtmiştim aramızdaki tek engel ihlas suresi.

Allahın varlığı konusuna kendimi veremiyorum bildik şeyleri tekrarlamamak adına ilaveler de yapmadım üzümtümü bildiririm.
ihlasımız eksik sanırım...

Mesihçi

Ordinaryus

hadisdi sanıyorum benzer bir ayet de olabilir kısa bir araştırma yaptım bulamamıştım.

ateistler müşrikler münafıklar hakkında olumlu birşey yok iken
ehli kitap mensupları için olumlu çok şey bulmanız mümkün.
zaten daha önce belirtmiştim aramızdaki tek engel ihlas suresi.

Allahın varlığı konusuna kendimi veremiyorum bildik şeyleri tekrarlamamak adına ilaveler de yapmadım üzümtümü bildiririm.
ihlasımız eksik sanırım...

Estağfurullah.Üzülecek bir şey yok.

Ehli kitaptan kadınlarla Müslüman erkeklerin evlenebildiğini biliyorum Kur'an a göre ve Hristiyanlar'ın imanca en yakın dost kabul edildiğini.Ancak Yahudilerle ilgili daha çok en adi düşman ve lanetli kavim ifadelerini hatırlıyorum.Ehli kitap'ı korumak gibi bir şey hiç görmedim.Şaşırdım.Hadis olsa gerek...

veri

Yasaklı
ayetler hadisler ışığında yorumlanınca güzel oluyor şii kardeşlerimiz aynı ayeti muta nikahı için delil kabul ederken biz sünni kesim muta nın yasaklanması olarak kabulleniyoruz. bu açıdan kelimesi kelimesine hristiyanları koruyun olarak yazmayabilir. ama hadis net idi.
hristiyanlara yapılacak bir şiddet karşısında hristiyanları kılıcıyla koruyacağını filan ifade ediyordu bulunca naklederim.

hristiyanlara nazaran daha az olsa da benzer ifadeleri yahudiler için de bulabiliriz.

özellikle fethullah gülen in yahudiler hakkındaki ayetlerinin yorumu epey kimseyi kızdırmıştı:)

Mesihçi

Ordinaryus
Tahmin edebiliyorum.Fethullah Gülen zaten kimseye yaranamıyor :)

veri

Yasaklı
Estağfurullah.Üzülecek bir şey yok.

Ehli kitaptan kadınlarla Müslüman erkeklerin evlenebildiğini biliyorum Kur'an a göre ve Hristiyanlar'ın imanca en yakın dost kabul edildiğini.Ancak Yahudilerle ilgili daha çok en adi düşman ve lanetli kavim ifadelerini hatırlıyorum.Ehli kitap'ı korumak gibi bir şey hiç görmedim.Şaşırdım.Hadis olsa gerek...
hadis i henüz bulamadım lakin cizye ile alakalı ayetler var.
cizye sonrası ehli kitabın korunması mevzusu var

http://www.sorularlaislamiyet.com/q...m-in-baris-dini-olmasiyla-nasil-bagdasir.html

alel acele araştırmayla burayı bulabildim uzun ama koruma kelimesini aratırsanız ilgili bölümlere hızla ulaşırsınız.

Mesihçi

Ordinaryus
“Haksızlığa uğratılarak, kendilerine savaş açılan kimselerin karşı koyup savaşmalarına izin verilmiştir. Onlar haksız yere ve ‘Rabbimiz Allah’tır’ diyorlar diye yurtlarından çıkartılmışlardır. Allah, insanların bir kısmının kötülüğünü diğerleriyle def'etmeseydi, içlerinde Allah’ın adı çok anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescitler yıkılıp giderdi.” Hacc,39-40

Çok ilginç bir yaklaşım.Kur'an da farketmemişim daha önce.Belki farklı çeviri okuyorum...

veri

Yasaklı
mesaim bitiyor yorumlarınız olursa yarın cevaplamaya çalışırım.

Mesihçi

Ordinaryus
Peki iyi akşamlar.Yazıyı okuyup bir şeyler yazacağımı sanıyorum.Belki bir başlık açarım konuyla ilgili.Ne zaman görürseniz cevaplarsınız.Teşekkürler.

Esselamun Aleykum