Kutup Ayıları Neden Beyazdır?

Sevgili matrax,bilim dini alt etmek için uğraşmaz,insanın karekterinde(fıtratında)merak vardır.Bilimin sonuçlarından dinler etkileniyorsa yapacak birşey yok.:)

Birisi,teoriyi beğenmediyseniz kutup ayıları neden beyaz,karlar neden beyaz siz yazın,bilelim.

sevgiler.

birisi

Üye
siz bir teori ortaya attınız ve ben de bu teorinin saçmalık olduğunu çünkü herhangi bir mantıksal dayanağı olmadığını ileri sürdüm.Ve eğer siz teorinizi desteklemek istiyorsanız benim sorularıma cevap vermek zorundasız...

Enes

İhvan Forum Üye
CultureClub' Alıntı:
Sevgili matrax,bilim dini alt etmek için uğraşmaz,insanın karekterinde(fıtratında)merak vardır.Bilimin sonuçlarından dinler etkileniyorsa yapacak birşey yok.:)

Birisi,teoriyi beğenmediyseniz kutup ayıları neden beyaz,karlar neden beyaz siz yazın,bilelim.

sevgiler.

tamam buradan şunu öğrenmiş oluyorum her yazdığınızı önyargı ile okumamam gerekir... burada bir bilgi var

bilgilendirdiğin için teşekkürler...

"haTTat"

Paylaşımcı
İzin verirseniz birkaç birşeyde ben yazmak istiyorum. Liseden beridir araştırdığım bir konudur bu evrim konusu.
Doğal seçilim hiçbir zaman için canlıların genleriyle oynamaz. Bir canlı türünün çeşitli renk ve boylarda olan bireyleri bulunabilir. Ortam şartlarından dolayı bunlardan bazıları zaman içerisinde ölür ve bazı bireyler yaşamaya devam eder. Fakat burada ortamdan veya şartlardan dolayı o canlının yeni genler kazanması gibi bir durum söz konusu değildir. Belki şu şekilde olabilir: O canlının annesi veya babasında veya o türe ait diğer bazı canlılarda bazı özelliklere ait çekinik genler olabilir. Bunlar mayoz sırasında oluşan krossing-over ile değişikliklere uğrayabilir. Bu ise çok normaldir. Yani kutup ayılarının geninde zaten var olan beyaz renk zamanla ortaya çıkıyor ve beyaz renge sahip olmayanlar ölüyorlar ve populasyondan eleniyorlar. Olay tamamen bundan ibarettir yani bahsettiğiniz gibi doğal seçilim olayı kesinlikle ve kesinlikle evrimi açıklamaya yetmez..

Her canlıda değişikler olabilir yalnız bunlar her zaman için o türün sınırları içerisinde kalır.

"haTTat"

Paylaşımcı
CultureClub' Alıntı:
"Kutuplara geldiklerinde çeşitli renklerdeydiler.Ya da hangi bölgeden geliyorlarsa o bölgenin kendilerine avantaj sağlayacak renklerini taşıyorlardı."

İki paragraf yazıyı okumuyor musun?okuyup anlamıyor musun?
Yoksa amacın sadece HY sitelerinden buraya yazı asmak mı?

Arkadaşım şu Harun Yahya takıntısını bana bi açıklar mısınız? İnternette hangi ateist forum sitesine girerseniz aynı takıntıyı göreceksiniz. Her mesaj yazana Harun Yahya'dan mı öğrendin? onun sitesinden buraya yazmayın diyorlar. Onun yaptıklarının bilimle alakası yok diyorlar. Soruyorum sırf inadı yüzünden, makul gelmediği halde kuşların sürüngenlerden evrimleştiğini ileri süren bir üniversite hocası ne kadar bilimseldir??
Kuyruk acısı mı var acaba??

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
CultureClub' Alıntı:

sevgiler.
...

Araya girmiş gibi oluyorum ama;
Arkadaşım,
olaylara senin mantığınla bakacak olursak, dünyada insan ırkları da farklılık gösteriyor. Zencisi var, sarışını var, esmeri var, kumralı var, çekik gözlüsü var, vs. vs...
şimdi biz bu renk farklarından yola çıkarak, işte zenciler sıcaktan dolayı çok yanmışlar, derileri siyahlaşmış veya sarışınlar soğukta kalmış, sararmış diyemeyiz.
kutuplardaki ayıların, önceden normal ayı renginde olup sonradann beyazlaştığını sanmıyorum.
bizi yaratan Allah'ın bize ve hayvanlara verdiği bir özellik bu ortama uyum sağlama.
Allah kışına göre kar verir derler ya. Bu da o hesap...
Allah o şekilde yaratmış, hayvanların vücudunu içinde bulunduğu iklime göre ayarlamış.
Yaratılış meselesi diyeceğim ama; zannedersem senin öncelikli sorunun yaratılışı kabullenememek.

"haTTat"

Paylaşımcı
AdımcA' Alıntı:
...

Araya girmiş gibi oluyorum ama;
Arkadaşım,
olaylara senin mantığınla bakacak olursak, dünyada insan ırkları da farklılık gösteriyor. Zencisi var, sarışını var, esmeri var, kumralı var, çekik gözlüsü var, vs. vs...
şimdi biz bu renk farklarından yola çıkarak, işte zenciler sıcaktan dolayı çok yanmışlar, derileri siyahlaşmış veya sarışınlar soğukta kalmış, sararmış diyemeyiz.

Merak etmeyin aynısını söylüyorlar zaten :D

SiNeM

Piss'a!
CultureClub' Alıntı:
Bunu burda açıklamak zor.Evrimi anlamak için

Biyoloji,antropoloji,paleontoloji,kimya,fizik,sosyoloji gibi bilimleri az da olsa biliyor olmanız gereklidir.

Çünkü "ol dedi"oldu demek kolaydır,zor olan nasıl olduğunu açıklamaya çalışmaktır.

Site sahiplerinin izni ile bu durumda ya bizim siteden link vermek zorundayım ya da uzun yazımı buraya asmak zorundayım,kararınız nedir?

evet ol dedi ve oldu!hala oluyor!biyoloji antropoloji,fizyoloji,..vs.. kitaplarında nasıl yazıyorsa o şekilde Allah ol dedi ve oldu..mükemmel bir düzen içerisinde yarattı evreni..cc evrim teorisini anamak çok zeka istemez;)hep aynı şeyler...dogal seleksiyon etrafında dönüp duruyor..bu arada türler arası geçiş olmaz ;) senin yazdıkların adaptasyon;)

Enes

İhvan Forum Üye
ah ulan darwin kuyuya bir taş attın şimdi binlerce akıllı da o taşın peşinde kuyuya dalıyor...

Allah ateşini bol etsin

Zeynep Özmen

Kevok_84
maTRax' Alıntı:
ah ulan darwin kuyuya bir taş attın şimdi binlerce akıllı da o taşın peşinde kuyuya dalıyor...

Allah ateşini bol etsin

haklısınız şimdi cultureclub adlı arkadaşı nasıl inandıracağz acaba dersiniz?

birisi' Alıntı:
siz bir teori ortaya attınız ve ben de bu teorinin saçmalık olduğunu çünkü herhangi bir mantıksal dayanağı olmadığını ileri sürdüm.Ve eğer siz teorinizi desteklemek istiyorsanız benim sorularıma cevap vermek zorundasız...

Toriyi ortaya atan ben değilim.200 yıl önce Darwin ile başladı,ancak Darwin'in babası da benzer çalışmalar yapmış fakat cesaret edip açıklayamamıştır.Çünkü hristiyanlığın en koyu dönemlerinde bu tür açıklamalar yapmak cesaret isteyen bir işti.
Darwin'de yazdığı kitabı 20 yıl sonra cesaret edip yayınlayabilmiş,yayınladıktan sonra büyük tepki görmüştür.Bu konuda yazılan ilk kitaptır;

"Türlerin Kökeni"

Darwin şehirde yaşayan zengin bir ailenin çocuğuydu,rahip olmak istiyordu.Doğayı inceleme aşkı ağır bastı,Beagle gemisi ile yola çıkarak 5 yıl sürecek yolculuğa çıktı,Galapagos adasındaki canlıları inceledi.Bu inceleme sonunda "doğal seçilim "teorisini ortaya attı.

Darwin zamanında genetik henüz emekleme döneminde bile değildi,o yüzden teorisini genetik bulgularla destekleyemedi,zaten teorisi çok büyük karışık bir mekanizmanın sadece seçilim tarafını açıklıyordu.

200 yıldır doğal seçilim teorisi ayaktadır.200 yıldır
Dünyanın her tarafındaki binlerce üniversitede yapılan çalışmalar bu teoriyi desteklemiştir,tersi hiçbir kanıt yoktur.

Evrim teorisini kabul etmemek bilimin tümünü kabul etmemek demektir.
Evrim teorisi yanlıştır diyen önündeki bilgisayarı da red etmelidir.

"haTTat"

Paylaşımcı
CultureClub' Alıntı:
Evrim teorisini kabul etmemek bilimin tümünü kabul etmemek demektir.
Evrim teorisi yanlıştır diyen önündeki bilgisayarı da red etmelidir.

Bakın işte bilim adına yaptıklarınıza. Hani birşeyin ismini söyleyerek, onun arkasına sığınarak aslında söylediğinin tam da zıddını yapanlar vardır ya işte siz de şimdi aynen öyle yapıyorsunuz. Bilim dediğiniz şey 3 5 kişinin tekelinde mi ki evrim adına yaptıkları çalışmalar bilimsel oluyor da aksini savunanların bilimle alâkaları olmuyor.
Bunlar tükenmişliğin göstergeleridir sayın CultureClub. Bırakın artık şu hezeyanları. Aydınlanın. Çıkarın şu at gözlüğünü. Unutmayın ki gözlerinizi kapamakla güneşi söndüremezsiniz.
Vesselam..

Doğru,gözünü kapatsan da güneş orda.

Doğru söze ne denir:)

S

SaLtan

Guest
ben şunu merak ediyorum kutup ayısı ornegi hakikaten ilginç.oraya giden bir boz ayı soguktan,iklimden yahut cesitli iklimsel nedenlerden beyazlaşamışmı demek istiyorsunuz.mesala kutuplarda yaşayan bir kurt, evcilleştirilip kopek olamazmı.kutup ayısı ,boz ayıdan daha sevimli ve soğukta rahatlıkla yuzebiliyor ve sanırım bir dag ayısından daha vahşi degil.bir ikincisi.eğer yaratıkların genetik yada davranıssal ozelliklerini iklimler belirliyorsa bir arap atının,ingiliz atından daha cılız ve gucsuz olması gerekiyor.yada oyleyse devenin ortaasya steplerinde ne işi var.lama ların deve kökünden geldiğini düşünebilirmiyiz.

Zamanla beyaz ve soğuk ortamda renkli tüyleri olanlar kurtlara daha kolay yem oldular,çünkü beyaz ortamda göze çarpıyorlardı.Aynı zamanda renkli tüyleri olanlar avlarına göründüklerinden avlarına yaklaşamadan avlar ellerinden kaçıyordu,beslenemiyorlardı.

Yağ tabakası ince olan,kılları az olan ayılar da soğuğa yenik düşüp öldüler.Binlerce,yüzbinlerce yıl sonra;

Sadece beyaz ve çok tüylü,yağlı derileri olanlar hayatta kalabildi,genlerini bir sonraki kuşağa aktarabildi,diğerleri yok oldu.

Biz buna doğal seçilim diyoruz.

SiNeM

Piss'a!
cc nin dedikleri dogru..dogada adaptasyon mekanızması vardır..hatta lisede çok örnek verilen bir tavsan vardı:)tavsanın bir bölgesine soguk buz koyuluyor,ve siyah tavşanın buz koyulan tarafı beyazlıyordu:)bunların dogru olması evrimi desteklemez :) Allah bir düzen içerisinde sebep ve sonuç ilşkisine göre dünyayı yaratmıştır..biz buna sünnetullah diyoruz :) yoktan var eden sadece yaratıcıdır :)

2 paragraf yazıyı anlamamaya çalışmak için baya çaba sarf ediyorsunuz ,tebrikler:)

Bir yere kaçtığımız yok,iş aralarında ve özel yaşantımızdan fedakarlık ederek ana sorulara cevap vermeye çalışıyoruz,her soruya tek başıma cevap yetiştirmem mümkün değil.