Levlâke rivayeti ve Nur-u Muhammedî meselesi

Yahayy

Kıdemli Üye
Allahın her buyurduğu Kuranın içinde midir?

Bir soruyla devam edelim, " Kuran disinda Allah Peygamberle iletisime gecmis midir?" yani Kuran disinda vahiy almis midir?

Diyanet Meali:
66.3 - Hani peygamber eşlerinden birine, gizli bir söz söylemişti. Fakat eşi o sözü (başkasına) haber verip Allah da bunu peygambere bildirince, peygamber bunun bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber, bunu ona (sırrı açıklayan eşine) haber verince o, "Bunu sana kim bildirdi?" dedi. Peygamber, "Bunu bana, hakkıyla bilen ve hakkıyla haberdar olan Allah haber verdi" dedi.

Diyanet Meali:
8.7 - Hani Allah size iki taifeden birini, o sizindir diye va'dediyordu. Siz de güçsüz olanın sizin olmasını istiyordunuz. Oysa Allah, sözleriyle hakkı meydana çıkarmak ve kâfirlerin ardını kesmek istiyordu.

Diyanet Meali:
8.9 - Hani Rabbinizden yardım istiyor, yalvarıyordunuz. O da, "Ben size ard arda bin melekle yardım ediyorum" diye cevap vermişti.

1.ayette, Allah peygamberine eslerinin konusmasini kuran disinda haber vermis oldugunu, 2.ayette muslumanlarin her iki topluluktan birinin ele gecireceklerini, 3.ayette ise muminlerin Bedir savasi oncesi yaptiklari dualara karsilik Allah'in bin melek ile yardim edecegini va'detmis ve bu 3 hadise, lutfen buraya dikkat, yasandiktan daha sonra gecmis zaman kullanilarak hatirlatilmistir.
Lafonsen çarpık anladığın ayetlere ben cevap yazmaktan bıktım bu ayetlerin hiç biri senin anlamaya zorladığın manaları içermiyor, çok açık ve sarih manaları var.

Ayrıca yukarıdaki yazımı anlamamışsın yine, ben Hadis demedim, ehli sünnet alimleri bile (ki cübbeli de dahil, taassubta ötesi olamayacağı için ekstra belirtiyorum) Lafzen mevzuu, yani üretilmiş, icad edilmiş olduğunu kabul ettiği bir söz için ısrarla, Allah söylememiş olabilir, ama bizce doğru diyerek, hâlâ Hadisi kutsi formu altında okunmasından bahsediyorum ben.

Biri Allah böyle buyurduğuna göre bunu da dedirtmiş olsak yanlış olmaz diye Allah adına "Allah şöyle dedi" diye cümleler üretebiliyor mu? Bu kadar basit mi bu iş?

Sanırım tek amaçları doğru yanlış herşeyi, doğarken kundaklarında buldukları atalar dinini muhafaza etmek için kullananlar için bu kadar basit ve alalade bir iş.

İyixe ortaya çıktı ki, aslında insanların Allah'ın dini ne diyor diye bir dertleri yok, onlar atalarını buldukları yolu her ne olursa olsun muhafaza etsinler onlar için doğru yol budur diye benimsemişler, hatta ve hatta Allah'a rağmen, @Verda'nın deyişiyle Ve dahi Allah'a rağmen.

Allah'ın dinini doğrulamıyorlar, kendilerinin din olarak görmek istediklerini Allah ve peygamberine doğrulatmaya çalışıyorlar.

Çok açık, net, pürüzsüz, berrak, alenen ortada bu gerçek.

lafons7275

Kıdemli Üye
1548013]Dedi: Seyhime imdat ettim benzin depom doldu.
Dedim: Delilin nedir?
Dedi: Inanacaksin, buna delil aranmaz.
Dedim: Inanmiyorum.
Dedi: Sen munkirsin ve arkamda namaz kilmadi.
Bu muhatap oldugum zat FAKİRİ olmasin...

Hikaye ile bir sey delillendirilebilir mi?

:). :). :)

Yiğit olan, sözünde durur ! Bizi muhatab kabul etmediğini ve mesajlarımızı artık görmediğini
söyleyene bakın ! İşte bunlar bu derecede, böyle yamuk insanlardır ![/QUOTE]

Ben de yamuğum. Rabbim lütfuyla düzeltsin cümlemizi.

Verda

Gales
Ve dahi Allah'a yalan isnad edenden daha zalim kim olabilir?!

kilicarslan

Kıdemli Üye
levlaka konusu benim gözümde sufi propogandasindan baska bir sey degildir.

Sufilerin islam öncesindeki ögretilerini islama tasima cabsinin vardigi noktayi görüyoruz. Bunun icin uyduruk söyleri millete hadis diye yutturma cabalarini da gözden kacirmiyoruz.

O kadar alim, ehli sünnet icinde de olan bu olaya karsi ciksada, sufiler hakli cikmak namina neredeyse bu alimleri dahi tekfir edecekler .

lafons7275

Kıdemli Üye
ben Hadis demedim, ehli sünnet alimleri bile (ki cübbeli de dahil, taassubta ötesi olamayacağı için ekstra belirtiyorum) Lafzen mevzuu, yani üretilmiş, icad edilmiş olduğunu kabul ettiği bir söz için ısrarla, Allah söylememiş olabilir, ama bizce doğru diyerek, hâlâ Hadisi kutsi formu altında okunmasından bahsediyorum ben.

Ha tamam o zaman.

:good:

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Allah Razı olsun... forum müçtehidleri hariç, diğerlerimiz, bilgilerimizi tazelemiş olduk...
Adam da hocanın söylediklerini yalanlayacak bilgi beceri yok

Hoş; hocanın söyledikleri zaten inkar edilemez gerçekler

Ama adam bilgisini konuşturup; "hocanın şu dediği şu şu sebepten yanlıştır" diyeceği yerde hakaret edip saldırıyor

Biliyorsanız konuşun ibret alsınlar; bilmiyorsanız da bari susun ki sizleri bir şeyler biliyor sansınlar değil mi?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Demedim mi?
Birazdan lafzı mevzuu, manası sahihciler gelecek.
Biz sanki illa bu mudur dedik?

Buyur hocanın videosu ortada

Hocanın dediklerinin yanlış olduğunu ikna edici şekilde ispat edin ...

Biz de size "Haklısınız; bu kudsi hadis değilmiş" diyelim

İspat ettiniz de yok mu dedik...

lafons7275

Kıdemli Üye
Lafons şimdi sana gelelim sen bu hadisi kabul etmediğini söylemiştin sonra buna muhalif hallerini görünce tekrar sordum ama cevap gelmedi?!

Şöyle benim itikadım şu, Allah'ın yarattığı mahlukların sayısını Rabbim bilir ama bu yarattığı mahlukların içinde en üstünü Hz. Peygamberimizdir. sav.

Ben bu şekilde inanıyorum.

Şimdi ben Rabbime iftira etmiş isem beni düzeltin.

adams77

Kanalizasyoncu
Şöyle benim itikadım şu, Allah'ın yarattığı mahlukların sayısını Rabbim bilir ama bu yarattığı mahlukların içinde en üstünü Hz. Peygamberimizdir. sav.

Delilin ve kanıtın nedir?

B

bamda

Guest
Yiğit olan, sözünde durur ! Bizi muhatab kabul etmediğini ve mesajlarımızı artık görmediğini
söyleyene bakın ! İşte bunlar bu derecede, böyle yamuk insanlardır !

Ben de yamuğum. Rabbim lütfuyla düzeltsin cümlemizi.[/QUOTE]
yiğit olan sözunde durur "..mana doğru olsada hadis değil.

adams77

Kanalizasyoncu
Enbiya 107:

Biz seni acak alemlere rahmet olarak gönderdik.

elinde formül var ama kullanmasını bilmiyorsun? Sözü bir şekilde kabul ediyorsun lakin sözün detaylarına vakıf değilsin.

evet doğrudur rahmet olarak ama senin manalandırdığın gibi değil olsa idi cenneti yaşıyor olurduk. Sizin ki nasıl olsa şuan ispat edilmesi mümkün olmadığı için attıkça atıyor olmaktır.

Bu şekilde delil ve kanıt sunulmaz kardeş aklını daha fazla çalıştır.

lafons7275

Kıdemli Üye
Diğer paygamberler yeşillik olsun diye mi gönderilmiş?

İşte bu elçiler; bir kısmını bir kısmına üstün kıldık. Onlardan, Allah'ın kendileriyle konuştuğu ve derecelerle yükselttiği vardır.

benim itikadım şu, Allah'ın yarattığı mahlukların sayısını Rabbim bilir ama bu yarattığı mahlukların içinde en üstünü Hz. Peygamberimizdir. sav.

Verda

Gales

Kesinlikle iftira ediyorsun Allah basiret versin!

Senin her doğru her yerde söylenmez düsturun bilindiği için söylediklerine de hep temkinli yaklaşılmalı ki öncesinde kabul etmediğini sonrasında mugalata yaparak geçiştirmeye çalışman da bunu destekliyor..

lafons7275

Kıdemli Üye
elinde formül var ama kullanmasını bilmiyorsun? Sözü bir şekilde kabul ediyorsun lakin sözün detaylarına vakıf değilsin.

evet doğrudur rahmet olarak ama senin manalandırdığın gibi değil olsa idi cenneti yaşıyor olurduk. Sizin ki nasıl olsa şuan ispat edilmesi mümkün olmadığı için attıkça atıyor olmaktır.

Bu şekilde delil ve kanıt sunulmaz kardeş aklını daha fazla çalıştır.

benim itikadım şu, Allah'ın yarattığı mahlukların sayısını Rabbim bilir ama bu yarattığı mahlukların içinde en üstünü Hz. Peygamberimizdir. sav.

Eğer inancım yanlış ise bana Kurandan sen delil getir.