Medeniyet Okumaları (Yusuf Kaplan)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Yusuf Kaplan hocanın Medeniyet Okumaları..

Videoları sırasıyla izleyin inşallah. Dünyayı ve kendimizi anlamada fevkalade bilgilendirici ve zihin açıcı olduğunu düşünüyorum. istifade edeceksiniz inşallah..

Bu arada Tasavvuf ve Felsefe tecrübesinin kıymetini gösteren bir seyre gireceksiniz. Akıl ve Kalp!.. Tek kanatlı kalan kuş uçamaz. Dolayısıyla tefekkür için muhakkak Aklın ve Kalbin açılması gerekir...

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
DİKKAT ! Tarikat düşmanları izlemesin !

Yoğun tarikat empozesi içerir....

:)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
DİKKAT ! Tarikat düşmanları izlemesin !

Yoğun tarikat empozesi içerir....

:)
Aslında tarikat düşmanları ile uğraşmaya değmez bile. :) Bunlara en güzel cevabı Necip Fazıl veriyor. Diyor ki, islamın materyalistleri..

Batı uygarlığının kafamıza soktuğu kavramlarla, epistemolojik bir gözle islamı yorumluyorlar. Bu zümreye Hz. Ali keremallahüveçhenin'de güzel bir kapağı vardır. Der ki, görmediğiniz Allah'a nasıl ibadet edebiliyorsunuz?! :) Bu sözün müthiş derinliği var. Resmen çırılçıplak hakikat aynasını lop diye insanın yüzüne tutuyor. Cesur bir cümle..

Diriliş başladı. Milleti İbrahim, köklerden beslenmeye, aslında Milleti İbrahim olmaya başlıyor inşallah.. Lakin bu noktada ciddi endişelerim var. İnşallah köklerde boğulmayız. Ben bunu şöyle bir modelle izah ediyorum: Mutlaka köklerden besleneceğiz lakin Güneş'ten alacağımız besine sırtımızı dönmeden bunu yapacağız. Çünkü estetik ve diyalektik, köklerden ve Güneş'ten beslenmekle ortaya çıkar. Salt kök, solucanlar üretir, salt Güneş ise renkten ibaret plastik çiçekler üretir. En güzeli Ayçiçeğinin usülü. Kökleri yerde sabit, Güneş nereye gitse yüzünü oraya dönüyor.. Bu model, zamanla dünyaya yayılan köklü ve görkemli bir çınara dönüşür..

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Ağabey, dirilelim dirilmesine

de

"sarhoş" olmayalım.

Örneğin Trump ********i islama, müslümanlara, dinimize hakaretler ederken biz (tüm müslümanlar) izlemekle yetinmeyelim !

Ne dersin ?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Ağabey, dirilelim dirilmesine

de

"sarhoş" olmayalım.

Örneğin Trump ********i islama, müslümanlara, dinimize hakaretler ederken biz (tüm müslümanlar) izlemekle yetinmeyelim !

Ne dersin ?
Ne yapalım mesela?

Trump bu hakaretleri yapmakla bir şeyi amaçlıyor! Akletmeye başlayan Müslümanları, eski durdukları noktaya, kendilerine lazım olan yere geri çekmek istiyor..

Trump bir projedir. Nabız yoklanıyor ve Trump üzerinden bir ölümü gösteriyorlar. Aslında Trump, Obama'nın elini güçlendiriyor.

Ben bunu bir kere daha yazmıştım, gene hatırlatayım; Obama'nın 3. kez seçileceğine inanıyorum.

spesifik

آزادی قید و بند
Aslında tarikat düşmanları ile uğraşmaya değmez bile. :) Bunlara en güzel cevabı Necip Fazıl veriyor. Diyor ki, islamın materyalistleri..

Batı uygarlığının kafamıza soktuğu kavramlarla, epistemolojik bir gözle islamı yorumluyorlar. Bu zümreye Hz. Ali keremallahüveçhenin'de güzel bir kapağı vardır. Der ki, görmediğiniz Allah'a nasıl ibadet edebiliyorsunuz?! :) Bu sözün müthiş derinliği var. Resmen çırılçıplak hakikat aynasını lop diye insanın yüzüne tutuyor. Cesur bir cümle..
İbadet derken ..
Abd olma durumu var ya bünyesinde ibadet teriminin
Bir de insanın zirvesi var bu mertebe de
Abd olması var ...
Taatte abd olma vasfını yakalayan kişi büründüğü her halde ibadeti taşımaz mı ?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İbadet derken ..
Abd olma durumu var ya bünyesinde ibadet teriminin
Bir de insanın zirvesi var bu mertebe de
Abd olması var ...
Taatte abd olma vasfını yakalayan kişi büründüğü her halde ibadeti taşımaz mı ?
İnsanın Allah'tan gafil olduğu an, ibadet sayılmaz.. Allah'tan gafil olmak, aynı zamanda emir ve yasakları terk etmiş olmaktır. Mesela bir insan, haram işlerken ibadet ettiğini iddia edemez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Bu akşam saat 22:00'de TRT Diyanet'te yayınlanacak olan NEDEN? programını izlemenizi tavsiye ederim.. Prof. Dr. Yusuf Kaplan hocanın medeniyet okumalarını hafife almayın arkadaşlar. Ümmeti Muahmmedin sorunu medeniyet fikri şuurundan mahrum olmasıdır. Bu alanda şuurlanmamış müslümanlar tepkisel olarak ya hadis inkarcısı yahut mezhep düşmanı oluyor..

Geçen hafta bu programın 43. bölümü yayınlandı. Bu hafta 44. bölümü canlı yayınlanacak inşallah.. Youtube'de 1. bölümden itibaren izlemeye başlarsanız çok istifade edeceğinize inanıyorum..

Bu programın sohbet akışında hem tarih var hem dünya medeniyetlerinin temel dinamikleri var, hem felsefe, analiz, bizim durduğumuz yer, Avrupa uygarlığının durduğu yer, bilhassa katılanların kendi anılarını ve tecrübelerini paylaşmaları ile program fevkalade eğitici oluyor..

Saat 22:00'de internet üzerinden canlı izlemek isteyenlere TRT Diyanet canlı yayın linki= http://www.trt.net.tr/anasayfa/canli.aspx?y=tv&k=trtdiyanet

Bosna konulu 5. bölümü buraya ekliyorum: