Mehmetçik Afganistan yolcusu

oguz

Yeni
asker_4.jpg

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan’a ek asker talebine kapıyı kapatmadı, “Türkiye’nin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bir denge kurup karar vereceğiz” dedi
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, NATO’nun, terörle mücadele için Afganistan’a ek asker talebine kapıyı kapatmadı. Terörle mücadele eden Türkiye’nin NATO üyeliği ve uluslararası terörle mücadele nedeniyle sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan Babacan, “Türkiye’nin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Bunlarla ilgili bir denge kurup, bir karar vereceğiz. Askeri kararları önümüzdeki günlerde vereceğiz” dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ise hafta başında “Afganistan’a terörle mücadele kapsamında tek asker gönderilmez” dedi.

Büyükanıt karşıydı
Pazartesi günü Star TV’de Uğur Dündar’ın sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Org. Büyükanıt, şunları söylemişti: “Ben bu görevime başladıktan bir ay sonra ’Afganistan’a terörle mücadele kapsamında tek asker gönderilmez’ diye bir demeç verdim. Halen aynı görüşü paylaşıyorum. ISAF’taki askerlerin terörle mücadele sorumluluğu yok. Ama şimdi istenen özellikle çarpışmaların şiddetli olduğu yerdedir. Şu anda Silahlı Kuvvetler, 10 binlerce insanıyla terörle mücadele ediyor. Benim kişisel görüşüm; böyle bir şeyin olmamasıdır.”
Operasyonun diyeti mi?
Türkiye’nin PKK’ya yönelik sınır ötesi harekâtını destekleyen ABD’nin bunun karşılığında Afganistan’a ek asker talebinde bulunacağı iddiaları gündeme gelmişti. CHP lideri Deniz Baykal’ın “Muhalefetin destek karşılığında ABD’ye Türkiye’nin bir şey vereceği” eleştirilerine Başbakan Erdoğan sert yanıt vermişti. Erdoğan, “Bu değerlendirmeler hiç şık değil, çok çirkin, çok alçakça. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bir şeyler vermek karşılığı böyle bir işbirliğine girecek kadar ******** değildir. ABD’ye karşı Türkiye’nin bu noktada en ufak bir borcu yok ki, neyi isteyecek bizden ABD” ifadesini kullanmıştı.

8 sütun...

oguz

Yeni
Afganistana Türk askerinin gönderilmesi halinde , hükümetin bundan önceki açıklamalarının sadece milletin gazını almaktan ibaret olduğu anlaşılır
muhalefetinde kuzey Irak operasyonu konusunda haklı olduğu ortaya çıkar...