Müslüman Olmayan Türk Olamaz

ummuhan

Kıdemli Üye
Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.

Üstünlük ancak takvada, Allah'tan korkmakdadır.

elmnightmare

Profesör
İnsanlar bu yazıyı nasıl okudular bilmiyorum ama ben bu yazıdan ırkçılık çıkaramadım...

İsmet Özel " özel Türk ırkından" değil Mohaç Savaşından itibaren Avrupalıların "müslüman anlayışının" değişmesinden bahsediyor..NAsıl Avrupalılar Türk deyince müslümanları kastediyorsa onu anlatmaya çalışmış...

Osmanlı oysa değişik milletlerden oluşmuş bir ülke olmasına rağmen bütün Avrupalılar Türkler diyorlardı...

İsmet Özel bunu kastetmiş.. Türkün üstünlüğünü üstlenilen role bağlamış. Türkçülüğü kastetmemiştir...

Avrupalılar Bosnalıları Türk olarak görürler mesela...Çünkü onlar için müslüman eşittir Türk idi.

Bu yazıdan kim Türkler Araplardan üstündür diye bir anlam çıkarıyor hayret:)
İsmet Özel ırkçı olabilecek en son adamlardan biridir..

seyyidabdullah

Asistan
Allahın selamı ve rahmeti üzerinize olsun.

İnsanlar bu yazıyı nasıl okudular bilmiyorum ama ben bu yazıdan ırkçılık çıkaramadım...

İsmet Özel " özel Türk ırkından" değil Mohaç Savaşından itibaren Avrupalıların "müslüman anlayışının" değişmesinden bahsediyor..NAsıl Avrupalılar Türk deyince müslümanları kastediyorsa onu anlatmaya çalışmış...

Osmanlı oysa değişik milletlerden oluşmuş bir ülke olmasına rağmen bütün Avrupalılar Türkler diyorlardı...

İsmet Özel bunu kastetmiş.. Türkün üstünlüğünü üstlenilen role bağlamış. Türkçülüğü kastetmemiştir...

Avrupalılar Bosnalıları Türk olarak görürler mesela...Çünkü onlar için müslüman eşittir Türk idi.

Bu yazıdan kim Türkler Araplardan üstündür diye bir anlam çıkarıyor hayret:)
İsmet Özel ırkçı olabilecek en son adamlardan biridir..

Kıymetli hocam Adam demiş ki:

"Bana göre kafirle çatışmayı göze alan Müslüman’a Türk denir. "

Bunu diyebilen bir adamın diğer sözleri ihtiyatla incelemeye tabi tutulmadan alınabilir mi?

elmnightmare

Profesör

Kıymetli hocam Adam demiş ki:

"Bana göre kafirle çatışmayı göze alan Müslüman’a Türk denir. "

Bunu diyebilen bir adamın diğer sözleri ihtiyatla incelemeye tabi tutulmadan alınabilir mi?

Aleykümselam Seyyidim onu Osmanlı ve sonrası için demiş...
Mesela Çanakkale de savaşan Osmanlı askerleri içinde Yemenlisi de Kürdü de Arabı da vs vardı.. DÜşman bunlara müslüman demiyordu Türk diyordu.
Bu vatan için kafirlerle kim savaşırsa o da Türk'tür demiştir.
YAni Osmanlı'ya söylenen Türk kelimesini kastediyor.
Yoksa özel Türk ırkını kastetmedi.
Ben okuduğumdan onu anladım..
Sizin tanımınıza göre Türk, kafirle çatışmayı göze alan Müslüman, değil mi?

Dünyada kafirlerle savaşmayı göze alan Türk ancak müslüman Türk'tür diyor röportajın gerisinde..

kemalali

Profesör
Afganlı Filistinli milli degerlerine sahip cıkıyor iranlı bile biz mi sahip cıkmayacagız. Vatan parcalınırsa hersey yoluna mı girecek Irakın hali meydan da. Ümmetcilikle Milli degerler celismez.

dostluk

Kıdemli Üye
bütün yorumları okumadımfakat bu ismet özelin konuşmalarını tvde birandın programında dinledim,aman Allahım bir insan bu kadarmı yanlış konuşur şaşırdım kaldım,böyle kişiler çıkıp islamiyeti kötü duruma düşürüyorlar,islamiyet ırkcılığı bikere yasak etmiştir,üstünlük anca takva iledir,üstünlük olsaydı arab milleti ben üstünüm diyebilirdi çünki kuran arabca indirilmiştir.Bu adam tvde resmen islam türklere emanettir türklüğe indirilmiştir diyor,
“.. Kafirle çatışmayı göze alan kişi Türk'tür”
“.. Müslüman olmayan Türk olamaz”
“.. Allah, Türkleri diğer milletlerden üstün yarattı”
böyle saçmalık olabilirmi Allah aşkına,daha neler neler,doluya alınacak birkişi değil ,programcılar reytin yapacak birini bulmuş yine .bir müslüman iranlıysa müslüman değildir demek kadar absürt bişey olamaz!

grozny

Doçent
Yeni bir Türk islam sentezi mi bu?
Yoksa milli bir din mi oluşturmak istiyor?
Adam Türküm diyorsa ve müslüman değilse o kişinin kavmi nedir?
Adam kafirle çatışıyor fakat Türk değilse ve Türklüğü kabul etmiyorsa o kişinin dünyada ve ahirette durumu nedir?:)

girdap

Ordinaryus
İsmet Özel son devrin en önemli fikir adamlarından , İslam ve müslümanlar için kafasını en fazla yoran müteffekirlerimizdendir. Onun böyle bir yorum yapmasına fazlaca şaşırdım, fakat söylediklerini anlamak için de kendisinin temel fikriyatını kavramak gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de birkaç kitabını okumak, İsmet Özel dünyasının kapısından girmek gerekir kanatimce.

Yani bu lafları söylüyorsa İsmet Özel, yıllarını İslam davasına vermiş bir fikir işçisi olarak söylüyor, bunları birkaç dakika düşünüp yazıvermiyor, bu sebeple İsmet Özel ne söylüyorsa yorum yapmadan durup düşünmek gerekiyor biraz.

Belki de bu aykırı röportaj kendisini tanımamız ve kitaplarından istifademiz için hoş bir vesile olur.

H

hajret

Guest
Türk olmak için kelime-i şehadet getirmek bile yetmiyor kafir ile çatışmak gerekiyormuş...
Irkçılığın bu kadarına da pes....

Turkbeyi

Ordinaryus
Ismet ozele tesekkurler bu konuya acan arkadasada alllah binlerce kez razi olsun oyle demis iyi demis

misak

Profesör
bu röportaja göre kendisine türk demeyen ve bu topraklarda savaşan kürtler araplar çerkezler çeçenler lazlar v.b. müslüman olmuyor o zaman. türk demek müslüman demekse Allah resulü neden böyle bir dava gütmemiş? arapçılık diye bir dava güdebilirdi ve etrafına arap milliyetçiliği ile bütün halkları hemde hiçbir zorluğa katlanmadan birleştirebilirdi. hatta bedir savaşı dahi olmazdı. nede olsa karşılarındaki de araptı. velhasıl Allah resulünü örnek aldığını söyleyen müslümanlar milliyetçilik gibi batıl ve ilk önderi şeytan olan düşünce sistemlerini bırakıp Allah resulünün yöntemine geçmek zorundalar. ve tevbe edip imanlarını yenilemeleri gerekir...

Hasan

Kardeşiniz
Bu konuyu anlamak için biraz tarih karıştırmak gerek arkadaşlar,mesela osmanlının en ihtişamlı veziri SOKOLLU MEHMET PAŞA aslen bir sırp çocuğudur ve yeni çeri devşirme ocağına kilise korosunadn alınıp getirildi,hocası onu keşfetti ve 6 ay eğitip serbestsin dedi o islamı seçip taaa vezirliğ kadar çıktı bu sırada 7 kardeşinden biri de piskopos oldu ve kardeşinle mektuplaşırken kardeşini TÜRK olmaya davet etti çünkü o zamanlarda türk =müslüman ve cihad demekti.Şimdi bu kavramlar bize muğlak gelebilir ama günümüz türklük anlayışı ile o gün aynı kefede tarıtlmaz.

O sebeple türk lüğe avrupanın bakışı olan türk eşittir müslüman anlayışı ile yorumlayalım bunu belki ozaman neden avrupa birliğine bi türlü alınmadığımızı ve hıristiyan kulübü kavramları da netleşir.Bu sebeple iman tazelemeye gerk de yok ayrıca konuyu anlayalım yeter.SELAMETLE.

misak

Profesör
ÜSTAD EĞER sokulu türk olmaya çağırmışsa yanlış yapmıştır. çünkü dava türklük davası değil veya belli bır ırksal dava değildir. eğer öyle olsaydı araplar da türkleri islama davet ederken arap olmaya davet ederlerdi. bu islamın ruhuna ters. islam ırkı değil insanı baz alır. ve müslüman davetçi karşısındakini ırk ismi ile değil Allah adına islama çağırır... bu yüzden tarihte bu tür örnekler varsa yanlış yapmışlardır...

Hasan

Kardeşiniz
Y selim kardeş orda sokollu paşa türklüğe çağırmıyor kardeşini islama çağırıyor ancak bunu onun anlayacağı dil olan türk lük le telafuz ediyor zira o günlerdeki devşirme adeti nedeni ile avrupalı bunu böle anlıyor,yani okadar hem dem olmuş ki türk ve islam kavramı ifade şekli bu yoksa kimseyi bir ırk a çağıramaz bu mantıklı değil zaten çağırsa noolcak ki ırk değişmez zaten sokollu gibi biri bunu biliyodur sanırım,ha sen diyosun ki bunu bu zamanda böyle demek yanlış olur evet yanlış olur çünkü türk diyince müslüman alameti taşıma azaldı şu an ama avrupa nın o derin tarihi geleneği bu oturmuş ve kuyruk acısı sebebi ile unutulmamış,

Mesela meşhur plevne savunmasında osmanlı karşısında savunmayı kıran birlikler rusların yanındaki gagavuz türkleri idi ama bunu yanında plevne yi savunan pomak lar ise türk değil ama osmanlının yanında savaşıyorlar pomaklar bulgarın islam olmuşuna denir işte örnek türk olmayan osmanlı savunmasında ama islam üzre türk olan osmanlıyı darbe vuruyor ama ortadoks konu derine gider sadece anlaşılması için açmak lazım eğer iman meselesi ise yanlış açıdan bakmamalıyız aksi halde bu itham olur ,yinede bir müslümanın imanını tazelemesi fena bişey değil yanlız bunu yerinde ve açıklayıcı şekilde söylemeliyiz tekfir ettiğiniz zannedilmesin,zira böyle anlaşılıyor.SELAMETLE.

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
söylediklerine aynen katılıyorum Hasan kardeş.İslam nasıl sadece bir ırkın malı olabilir bunu anlamadımda zaten.Hemde neden islamı ve müslümanlığı sadece Türkler savunuyo onu da anlamadım.Yani kısaca anlaşılmaz ve karançorman bi şey olmuş bu röportaj.Nerde kaldı İslamın evrenselliği. Aslında kimse kusura bakmasın ama sadece konuşmuş olmak için konuşulmuş gibi bi şey olmuş.