Nasları Moderniteye Feda etmek (Ebubekir Sifil)

Yahayy

Kıdemli Üye

Ayet-i kerimede geçen "Güç" mânâsına tercüme edilen kelimesi Mücahid, Abdullah b. Abbas, Katade, Said b. Cübeyr ve İbn-i Zeyde göre "Mal, bolluk ve maddi imkân" demektir. Buna göre âyetin bu bölümünün izahı şöyledir: "İçinizden kimin, hür ve mümin kadınlarla evlenmeye maddi im*kanı yoksa, mümin olan cariyelerinizle evlensin.

Ayet-i kerimede geçen ve "Cariyeler" diye tercüme edilen kelimesinin asıl mânâsı "Genç kızlarınız" demektir. Ancak burada zikredilen "Genç kızlar"dan maksat, cariyelerdir. Nitekim Abdullah b. Abbas, Mücahid, Süddi, Said b. Cübeyr, İbn-i Zeyd ve Hasan-ı Basri, bu kelimeyi bu şekilde izah etmişlerdir.

Âyetin bu bölümünden anlaşıldığı gibi, müslüman bir erkeğin hür kadınlarla evlenme imkanı bulunduğu takdirde onlan bırakıp ta, nikah akdi yap*mak suretiyle cariyelerle evlenmesi caiz değildir.

Mücahid, Said b. Abdülaziz, Malik b. Enes ve Malik b. Abdullah b. Ebi Meryemden nakledilen rivayete göre, mümin olmayan cariyeleri nikahlayarak evlenmek haramdır. Zira bu âyetteki "Müminat" kelimesi bunu ifade etmektedir.

Maide suresinde geçen ve ehl-i kitap olan kadınlarla evlenmenin helal olduğunu beyan eden âyet-i kerime*de, ehl-i kitap olan kadınlar "Muhsenat" sıfatıyla sıfatlanmış!ardır. Bu safattan maksat, "Hür olan kadınlar" demektir. Bu âyette ise, kendileriyle evlenmek he*lal olan cariyeler, "Müminat" sıfatıyla sifatlanmışlardır.

Âyet-i kerimede geçen ve "Sizler birbirinizdensiniz" diye tercüme edilen ifadesi, Taberi tarafından şöyle izah edilmiştir. "Sizler, birbirlerinizin cariyeleriyle nikah akdi yaparak evlenin. Fakir olanınız, zengin olanınızın cariyesi ile evlensin."

Âyet-i kerimede, kendileriyle evlenilecek mümin cariyelerin iffetli olma*ları, açıkça zina yapan gizlice dost tutan» kimseler olmamaları şart koşulmakta*dır. Bu hususta Abdullah b. Abbas diyor ki; "Cahiliye döneminde insanlar, açık*tan yapılan zinayı haram, gizlice yapılanı ise helal sayarlardı ve derlerdi ki: "Açıktan yapılan zina kınanır., Gizliden yapılanın ise bir mahzuru yoktur." İşte bunun üzerine Allah teala "...Hayasızlıkların açığına da gizlisine de yaklaşma*yın. [Enam ,151]âyetini indirmiştir.

Âyet-i kerimede geçen ve "Evlendikten sonra" diye tercüme edilen ifadesi iki şekilde okunmuştur.

a- Bazıları bunu şeklinde okumuşlardır. Mânâsı "Müslüman oldukları zaman" demektir. Buna göre bu ifade ile âyetin mânâsı "Cariyeler müslüman olur ve müslüman olmakla avret mahalleri haramdan korunur daha sonra da zina ederlerse onlara, hür kadınlara verilen cezanın yansı vardır." şek*lindedir. Abdullah b. Mes´ud Şa´bi, İbrahim en-Nehai, Zühri, Süddi, Salim ve Kasım, âyeti kerimeyi bu şekilde izah etmişlerdir. Bunlara göre müslüman olan cariye, bekâr dahi olsa zina etmesi halinde ona, hür kadının cezasının yarısı ve*rilir. Nitekim Hz. Ömer Beytül Mala ait olan ve zina eden bekâr cariyelere sopa cezası vermiştir.

b- Diğer bir kısım insanlar ise bu kelimeyi şeklinde okumuş*lardır. Bu kıraata göre bu kelimenin mânâsı "O cariyeler, hür kimselerle evlenir bu sebeple avret mahalleri haramdan korunmuş olur. Sonra da zina edecek olur*larsa onlara, hür olan kadınların cezasının yansı vardır." Abdullah b. Abbas, Mücahid, Said b. Cübeyr, Hasan-ı Basri ve Katade, âyeti bu şekilde izah etmiş*lerdir. Said b Cübeyr, evli olmayan bir cariyenin zina etmesi halinde, kendisine sopa vurulmayacağını söylemiştir.

Bu hususta Resulullah sav, bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmuştur: "Sizden birinizin cariyesi zina eder de onun zinası açığa çıkacak olursa ona sopa vursun. Onu kınamasın.(Yani onu kınamakla kalmasın) Tekrar zina edecek olursa ona yine sopa vursun ve onu kınamasın.(Yani onu kınamakla kalmasın) Üçüncü defa zina edecek olursa onu, kıldan bir ip karşılığında dahi olsa satın. [Buhari, K. el-Hudu, bab: 36]

Resulullah, bu hadisleriyle, evli bekâr ayırmaksızm, kö*lelere ceza uygulanmasını emretmiştir. O halde bunlara ceza vermek hem Allah tealanın kitabı hem de Resulullahın sünnetiyle sabittir

Taberinin izahına göre bir cariye evli dahi olsa, zina et*mesi halinde ona, bekâr olarak zina eden hür kadınlara verilen cezanın yarısı ve*rilir. Yani onlara, elli sopa vurulur. Bunlann sürgün edilmeleri ve recmedilmeleri söz konusu değildir.

(Taberi,Camiul Beyan,ilgili ayet tefsiri)

Bekar olan Hür kadınlara ibaresini kim eklemiş oraya?
Ayet apaçık, evli iken verilecek ceza hür kadınların yarısı diyor bekarı nereden çıkardınız, Allah'ın ayetini nasıl tahrif ediyorsunuz böyle, Allah burada evli kadınlardan bahsediyor nerede bekar hür kadın.
İşte nasıl tahrif ediyorsunuz gördün mü işinize gelmediğinde.

İlim Talebesi

Yasaklı
Bekar olan Hür kadınlara ibaresini kim eklemiş oraya?
Ayet apaçık, evli iken verilecek ceza hür kadınların yarısı diyor bekarı nereden çıkardınız, Allah'ın ayetini nasıl tahrif ediyorsunuz böyle, Allah burada evli kadınlardan bahsediyor nerede bekar hür kadın.
İşte nasıl tahrif ediyorsunuz gördün mü işinize gelmediğinde.

Subhanallah :) Taberinin tefsiri bunlar.Müfessir Taberi görüşleri nakletmiş.Kaynağı verdim.Tahrif değil yorumdur bunlar :)

çelebiler

Kıdemli Üye
ben ilmihal müslümanıyım unuttunmu.... Kur an ı orjinalinden okurum.... sonrasında ise, Tefsirini okurum..... orjinalinden okuyorsundurda, ya gerisi, okuyorsun değilmi, en azından bu olsun bari....
Unuturmuyum her halinden belli ilmihal müslümanı olduğun.Bir türlü Allah'ın Kitabına sıra gelmedi.

İlmihali Arapça mı okuyorsun?

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Unuturmuyum her halinden belli ilmihal müslümanı olduğun.Bir türlü Allah'ın Kitabına sıra gelmedi.

İlmihali Arapça mı okuyorsun?

hayır, açıyorum, şafii ilmihalini, ordan öğreniyorum... gerçi ilmihali yazan, kasap çırağıymış,, bir sorun olmaz değilmi,,, geçen telefon açtım, nasıl yazdın lan bu ilmihali diye, bana dediki, açtım meali, kendime göre uyarladım, yazdım,,,, çelebiler , sıkıntı yok değilmi,, bak oda sizdenmiş, mealden yazmış....

çelebiler

Kıdemli Üye
hayır, açıyorum, şafii ilmihalini, ordan öğreniyorum... gerçi ilmihali yazan, kasap çırağıymış,, bir sorun olmaz değilmi,,, geçen telefon açtım, nasıl yazdın lan bu ilmihali diye, bana dediki, açtım meali, kendime göre uyarladım, yazdım,,,, çelebiler , sıkıntı yok değilmi,, bak oda sizdenmiş, mealden yazmış....
Sen bilirsin banane.Kasap çırağı olmadında da sıkıntı yok.

Biz mealden yazmıyoruz.Sen öyle görmek istiyorsun.