Ortak Noktalarımız ve Diyalog

Mesihçi

Ordinaryus
Bu konuyla ilgili en son @fayanscı istekte bulundu.Onun dışında sanırım @veri arkadaş ta ortak noktaları vurgulamamızı istemişti.Daha önceki denemelerde başarısız olduk.

Bu konu başlığı altında ortak noktalarımızı ve diyalog çalışmalarını konuşabiliriz.Ancak bir ricam olacak bu başlık için diyalog karşıtı arkadaşlar yorum yazmasın.Zaten pek çok başlıkta gerekli tepkilerini koydular.Bir de konu dışına çıkmayalım.Bu yönde yazılan mesajları görmezden geleceğiz şimdiden söyleyelim kırılıp darılmak olmasın.

Ben dinlerarası diyalog fikrinden pek hazzetmiyorum.Daha önce de ilgili bir mesajım olmuştu.Dinleri birleştirmek gibi bir amacı kabul etmem mümkün olamaz.Ancak karşılıklı saygı için diyaloga girilecekse her zaman varım.

Başlangıç için "Allah Birdir" diyorum.

ömerusta

Kıdemli Üye
evet bizde bir diyoruz fakat doğurmamış doğrulmamış yaratan ondan gayrisi yaratılan kul dur diyoruz
hz isa as da kuldur ALLAH c.c. rahmetiyle hz meryemden doğmuştur keramet sahibi vede kendisine incil indirilmiştir diyoruz ne ALLAH c.c. dır nede ALLAH c.c. oğludur diyoruz şimdi sizin inandığınız ALLAH c.c. bizim inandığımız ALLAH c.c tanımı bir birine uyuyormu
buyur

fakiri

Kıdemli Üye
fayansçı,
Balık kavağa çıkmaz !
Boş işlerle iştigal etme !

:dancing:

Mesihçi

Ordinaryus
Hayır uymuyor ve İsa'ya İncil inmemiştir.O müjdesini yaymıştır.Ancak ben ortak noktalardan bahsedeceğiz sanmıştım :) Yanlış anladıysam kusura bakmayın.Konuyu düzenlemem gerekiyor mu?

ömerusta

Kıdemli Üye
yok yok gayet güzel gidiyoruz buda demektirki ne sizbiziminandığımız ALLAH c.c. nede inandığımız isa as
inanıyorsunuz bu rada birlikdelik gözükmüyor
devam lütven

zulk@rneyn

Profesör
sizin dininiz size...
benim dinim bana...

birbirimize saygı duyalım ama...
... sadece saygı duyalım

Kâfirun Sûresinin Anlamı (Manası)

« De ki: Ey kafirler, ben sizin tapmakta olduğunuz putlara tapmam. Siz de benim mâ'buduma tapanlardan değilsiniz. Ve ben sizin taptıklarınıza asla tapıcı olmadım. Siz de benim mâ'buduma tapıcılardan değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana. »

ömerusta

Kıdemli Üye
mesihci dersmi çalışıyorsun eğer çalışmak istiyorsan yaz yarin devamedelim

Mesihçi

Ordinaryus
Ders çalışmıyorum ama amacını anlamadım bu konunun siz diyalogçu musunuz?Yoksa karşı mısınız?

Amacınız tebliğ ise önden söyleyeyim.Müslüman olmadığım takdirde öfkelenip bozmayalım muhabbetimizi :) Çünkü genelde öyle oluyor...

ömerusta

Kıdemli Üye
birlikteliğimizi bulursak onlar üzerinde konuşuruz şu iki konuda ALLAH c.c. vede peygamberde buluşamadık kitapta bilmiyorum buluşurmuyuz biz müslümanlar tebliyi kızarak küserek değil anlatarak yaşayarak yaparız bunda şüphen olmasın bizim istediğimiz ortakpayda bulupopaydayı değerlendirmek
eğer kendini bu konuya hazır etmiyorsan bir çalışma yap yarin devam edelim ben istersen sabaha kadar devam edebilirim vede sorduğun her soruna kuran ışığında cevap vere bilirim
buyurun

Mesihçi

Ordinaryus
Sanırım bu konu için çalışmama gerek yok.Araştırma yapmamı gerektirecek bir şey konuşacağımızı sanmıyorum.Ancak artık uyumam gerek.İyi geceler...

ömerusta

Kıdemli Üye
sizede iyi geceler yarin görüşmek dileğiyle

Mesihçi

Ordinaryus
"Diğer başlıkta Mesihçi ortada yok.Forumda son günlerini yaşıyor.Bakın üstesinden geldim.Onunla işim bitince cemaat kavgalarını bitireceğim." gibi bir şeyler yazmışsınız.Tebrik etmek isterim.Daha sizinle hiç bir şey konuşmadığım halde beni alt etmişsiniz.Kendinizle gurur duymalısınız.

"Diğer başlıkta Mesihçi ortada yok.Forumda son günlerini yaşıyor.Bakın üstesinden geldim.Onunla işim bitince cemaat kavgalarını bitireceğim." gibi bir şeyler yazmışsınız.Tebrik etmek isterim.Daha sizinle hiç bir şey konuşmadığım halde beni alt etmişsiniz.Kendinizle gurur duymalısınız.
Mesihci bilirsinki her sanaatın mahir bir ustası,her ilmin bir mütehassısı vardır.Burda yazan hiç kimse İslami ilimlerde mütehassıs değildir.Senin cephenden ise senin konumunu bilmiyoruz.Yani sıradan bir hiristiyanmı,yoksa ilahiyatına vakıf yetkili ve etkili bir konumdasınızmı,bilmiyoruz.Bunun için (aslında bu işler form ortamlarında da gereği gibi yapılamaz.Çünkü herkes bir şeyler söylüyor,bazen bu sözler yerini bulmuyor.) bu husustaki mülakatı bir bilenle (Ehil,ehliyetli bir Alim)yapmalısın.Yoksa sonuç faydalı olmuyor.

Mesihçi

Ordinaryus
@saglıkcı haklısınız.Kutsal Kitap konusunda bilgili bir İslam alimiyle konuşmak isterdim.Ancak böyle insanlara yolda rastlamıyorsunuz.Alim diyebileceğimiz bir kaç yüz kişi vardır Türkiye'de.Biz sıradan insanlar kendimiz gibi sıradan insanlara kendimizi kapatamayız yanlış şeyler söylemek korkusuyla...

Ayrıca katılıyorum.Geldiğimden beri karşılıklı olarak yazdıklarımıza bakarsanız kuru gürültü yapmışız gibi görünüyor.Oysa o gürültüden bir kaç nota duyan yani bir şeyler öğrenen birileri mutlaka olmuştur.

@saglıkcı haklısınız.Kutsal Kitap konusunda bilgili bir İslam alimiyle konuşmak isterdim.Ancak böyle insanlara yolda rastlamıyorsunuz.Alim diyebileceğimiz bir kaç yüz kişi vardır Türkiye'de.Biz sıradan insanlar kendimiz gibi sıradan insanlara kendimizi kapatamayız yanlış şeyler söylemek korkusuyla...

Ayrıca katılıyorum.Geldiğimden beri karşılıklı olarak yazdıklarımıza bakarsanız kuru gürültü yapmışız gibi görünüyor.Oysa o gürültüden bir kaç nota duyan yani bir şeyler öğrenen birileri mutlaka olmuştur.
Mesihci sen normal bir hiristiyan değil tam bir hileci misyonersin.Çünkü ben senin hesabına yazmıştım.Demek istemiştim ki bazen biz, bazı sınırları muhafaza edemiyoruz.Bunlarda daha çok insani sınırladır.Nasılmı benim gibi bazen şahsınıza kırıcı sözler söyleye biliyoruz.Bu zamanda belki hak sözü kabul edebileçek bir tinetiniz varsada bizim davranışımızdan dolayı vaz geçiyor olabilirsiniz ve bizde bundan dolayı belkide bir mesuliyet taşımış olabiliriz gibi bir duygu yoğunluğuyla yazmıştım.Fakat sen Misyonerlik damarınla, bizim din adına yazdıklarımıza kuru gürültü demişssin.İşte ben sana defaatle yalancı hileci sahtekar gibi ifadeler kullanmam senin şu dinden bu dinden veya dinsiz olabileceğin için değil,sadece böyle hileli yollar seçmen sebebiyledir.Evet senin yazdığın saçma sapan şeylere burda tahammül etmemiz sadece ve sadece dinimiz adınadır.Belki bu saçmalıklardan bir kimsenin kurtulmasına vesile oluruz düşüncesidir.Yoksa yazdıklarında ve senin bu hileci tavrında mide bulantısından başka bir işe yaramıyor bizim için.

Mesihçi

Ordinaryus
Mesihci sen normal bir hiristiyan değil tam bir hileci misyonersin.Çünkü ben senin hesabına yazmıştım.Demek istemiştim ki bazen biz, bazı sınırları muhafaza edemiyoruz.Bunlarda daha çok insani sınırladır.Nasılmı benim gibi bazen şahsınıza kırıcı sözler söyleye biliyoruz.Bu zamanda belki hak sözü kabul edebileçek bir tinetiniz varsada bizim davranışımızdan dolayı vaz geçiyor olabilirsiniz ve bizde bundan dolayı belkide bir mesuliyet taşımış olabiliriz gibi bir duygu yoğunluğuyla yazmıştım.Fakat sen Misyonerlik damarınla, bizim din adına yazdıklarımıza kuru gürültü demişssin.İşte ben sana defaatle yalancı hileci sahtekar gibi ifadeler kullanmam senin şu dinden bu dinden veya dinsiz olabileceğin için değil,sadece böyle hileli yollar seçmen sebebiyledir.Evet senin yazdığın saçma sapan şeylere burda tahammül etmemiz sadece ve sadece dinimiz adınadır.Belki bu saçmalıklardan bir kimsenin kurtulmasına vesile oluruz düşüncesidir.Yoksa yazdıklarında ve senin bu hileci tavrında mide bulantısından başka bir işe yaramıyor bizim için.

Kendi yazdıklarıma da kuru gürültü benzetmesi yaptım ve ekledim bunlardan bir şeyler öğrenen olmuştur diye.Bu kadar kızacak ne var anlamadım.Mideniz bulanıyorsa okumayın.Sahtekarsam niye muhatap oluyorsunuz.Bir dakika dost,bir dakika düşmansınız.Benimle dalga geçmeyin artık lütfen yeter.Kendinize başka oyuncak bulun.