peygamber efendimiz s.a.v

tuğba

Üye
arkadaşlart tam olarak bilmiyorum ama peygamber efendimiz s.a.v hazreti aişe ile 3 sene nişanlı durmuş bu nekadar doğru cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.

ufuklar27

Paylaşımcı
Web sitesi
www.lotuskitap.com
Hz. Aişe, Cübeyr b. Mutim ile nişanlıymış. Hz. Ebubekir'in müslüman olmasıyla bu nişan bozulmuş. Daha sonra peygamberimizle evlenmiş ama nişanlılık süresi konusunda bir şey bilemiyorum.
Zaten net bir bilgi de yok herhalde... Evlendiği zaman 17-18 yaşlarında olabileceği söyleniyor. Bazı rivayetlerde 9 yaşında olduğu söyleniyor ama bu akla mantığa çok da uygun değil. Hadis yorumcuları bu 9 yaşın ergenlikten sonraki dokuz yaş olduğunu ifade ediyorlar. Bu da 17-18 yaş olabilir anlamına geliyor.

Bununla ilgili bir de şöyle bir bilgi var:

"Hz. Aişe’nin ablası Esma yüz yaşına kadar yaşamış, hicretin 73. senesinde ölmüştür. Hz. Esma kardeşi Aişe’den on yaş büyüktü ve Esma hicrette 27 yaşındaydı. Hz. Aişe ablasından 10 yaş küçük olduğuna göre hicrette 17 yaşındaydı (el-Mesudi, Murucu’z-Zeheb,II,309; İbni Asakir, Teracimu’n-Nisa, 9,10,28; et-Tebrizi, el-İkmal, III, 610)."

Bildiğimiz kadarıyla Hz. Hatice'nin ölüm tarihi 620... Peygamberimiz ilk eşi olan Hz. Hatice'nin vefatından 2,5-3 yıl sonra tekrar evleniyor.