Peygamberimizin ''el izini'' kim kaldırdı? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Peygamberimizin ''el izini'' kim kaldırdı?

ravzaa

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
16 Eki 2007
Mesajlar
81
Puanları
0
Fahri Sarrafoğlu'nun haberi
İstanbul’da Resullah S.A.V Efendimizin ayak izlerinin olduğunu biliyoruz, sakal-ı şerif olduğunu biliyoruz. Daha birçok eşya ve bize gelen kutsal emanetlerini görmüş veya duymuşunuzdur ama hiç aklınıza geldi mi acaba? İstanbul’da Hz Muhammed (S.A.V)’in el izi var mı…? Evet var… İstanbul’da bir kilise var ve bu kilisenin giriş kapısında Efendimiz S.A.V’in el izi var… Nasıl mı?

Kilisenin adı Tur-i Sina Kilisesi. Balat Mürsel Paşa Caddesi Np 134’dedir. Kilisenin tarihi 14. yüzyılın ilk yarısına uzanmaktadır. 1593 yılında harap bir halde olduğu ve tamir için ayrılan paranın başka bir kiliseye aktarıldığı (yönetimdeki değişiklikler dolayısıyla). 1623 sayılı bir fermanla sahiplik ve tamir belgesi verilmiştir. 1640 yılında yanmıştır. Kilise 1670 yılında İskenderiye Pariktiliği’ne ait iken 1686’da Rusya’nın müracaatı ile Sina Manastırı’na devredildi. Ve bu yıl Rusların yardımı ile yeniden inşa edilir. Zamanla harap olan kilise 1729 yılında Sina Manastırı tarafından yeniden yaptırılır. 1730 tarihinde yine yandığından Giritli Nikeforos tarafından yaptırılmıştır. Kilise 1851/ 1852 ve 1855 tarihinde tamir görmüştür. Tur-i Sina keşişlerinin barındığı bir kilise olarak tanınmıştır.

Kilise (Halen İstanbul Patrikliğine değil) Sina Başkonsolosluğu’na bağlı olup Sina Dağı’ndaki Saint Katerlina Manastırı’nın Metokhion’udur. Ancak Tur-i Sina Manastırı Aya Yani Kilisesi Ruhani Kurulu’nun 03.06.1986 tarihli yazısında kilisenin Yavuz Sultan Selim’in emriyle inşa edildiği belirtilmiştir. Ayrıca kapı üstündeki el tasvirini Hz. Muhammed’in elini temsil ettiği şifahen belirtilmiştir. Kaldı ki, İslam kaynakları da bu hususu teyid etmektedir. Saint Katerine (Tur-i Sina Manastırı) Hz. Muhammed (S.A.V)’e 12 yaşında iken Papaz Bahira, 25 yaşında iken Papaz Nestura tarafından gördükleri alametler neticesi peygamberliğini müjdeledikleri ve uyarladıkları manastırdır.
Peygamber Efendimiz hicretin ikinci yılında kendisini tebrike gelen manastır papazlarına, evvelki iyiliklerine binaen Saint Katerina (Tur-i Sina) Manastırı’na bir Emanname (dokunulmazlık) mektubu vermiştir. Yavuz Sultan Selim Mısır Seferi dönüşünde bu emannameyi görünce öpüp başına koymuş ve bu emannameyi vermeleri karşılığında evlatlarının bu dokunulmazlığı ilanihaye sürdüreceklerini ve İstanbul’da Tur-i Sina’ya ait manastır ve kilise yaptıracağını (vereceğini) beyan ve ferman eder. IV. Murad’ın verdiği H1048 tarihli fermanda bu hususu teyid etmektedir. Bu fermanda da eskilerde adet olduğu gibi el resmi bulunmaktadır.
Kilise iki yolun ortasında ve yeşillikler arasındadır. Kapıyı dışardan rahatlıkla görebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Bazilikal planlı ve çatılıdır. Kaba yontu taştan yapılmıştır. Aya Yorgi isimli ayazması vardır.
Ama gel gelelim bu “EL İZİNİ” görmeye gittiğinizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız..Zira 3-4 ay önce sessiz sedasız kaldırılmış, daha doğrusu sökülmüş…Kısa bir araştırmadan sonra anladık ki meğerse bu emanet Patrikhane’nin bahçesine kaldırılmış…Bazı sorular cevapsız…Kim kaldırmış, neden kaldırmış, neden 400 yıldır dururken şimdilerde birden bire kaldırıldı…İşte cevabı henüz verilmeyen sorular…

http://http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=300617
 

KuTeYBe

Doçent
İhvan Üyesi
Katılım
21 Nis 2007
Mesajlar
637
Puanları
0
Kaldırılması iyi olmuş !
 
Üst