Rektör Olayların İşbirlikcisi mi?

ummuhan

Kıdemli Üye
Üniversite yönetimi, polisin uyarılarını dikkate almamış
090404.jpg
Akdeniz Üniversitesi (AÜ) yönetiminin, 7 kişinin yaralandığı olaylar çıkmadan önce emniyetin yaptığı uyarıları dikkate almadığı ortaya çıktı. Üniversite yetkililerini arayan emniyetten üst düzey görevlilerin, "Olaylar büyüyecek. Çevik Kuvvet'i kampüse davet edin." yönündeki ikazlarının kulak arkası edildiği öğrenildi.
AÜ'de iki karşıt görüşlü grup arasında aylardır süren gerginlik ve sonrasında çıkan olayların perde arkasında ilginç bilgilere ulaşılıyor. Son olarak ortaya atılan iddia, 'üniversitede yönetim boşluğu var' iddialarını da güçlendirecek nitelikte. İddiaya göre, üniversite yönetimi olaylar çıkmadan günler önce emniyet yetkilileri tarafından kendilerine yapılan uyarıları dikkate almayarak, provokasyona zemin hazırladı. Pazar günü yaşanan ve 7 kişinin yaralandığı olayların fitilini ateşleyen gelişme, 3 hafta önce terör örgütü sempatizanı ve aşırı sol görüşlü Ahmet B. ve yanındakiler tarafından, ülkücü olarak tanınan Serkan H. ve Çağrı K. adlı öğrencilerin bıçaklanması ile başlıyor. Bıçaklama olayından sonra PKK sempatizanlarının tırmandırdığı gerilim, cuma akşamı doruk noktasına ulaşıyor. Toplanan 300 kişilik PKK sempatizanı ile aşırı sol görüşlü kişiler, yurt içinde slogan atıp huzursuzluk çıkarıyor. Rektörlük tarafından yazılı davet gelmedikçe kampüse girme yetkisi bulunmayan emniyet yetkilileri, durumun ciddiyetini anlatmak için cuma günü rektörlüğü arıyor. Rektör Mustafa Akaydın'a ulaşamayan yetkililer, yardımcısıyla görüşüp olayların büyüyeceği, gerilimin gitgide tırmandığı, provokasyon ihbarları geldiği bilgisini vererek, kampüse girmek için davet istiyor. Ancak rektörlük yetkilileri, ikazları kulak arkası ediyor. Olaylara müdahale etmek yerine seyirci kalmayı tercih eden üniversite yönetimi, iş kontrolden çıktıktan 4 saat sonra gece yarısı 00.30'da polisi kampüse davet ediyor. Terör örgütü sempatizanları ve sol görüşlü öğrencilerin eylemleri ile yurdun dışına çıkardıkları öğrenciler, kampüs alanında toplanıyor. Olayı saat gece 01.00'de tamamen kontrol altına alan Çevik Kuvvet polisinin nezaretinde öğrenciler yurda yeniden alınıyor. Cuma gecesi yaşanan bu gerginlik, pazar günü yine terör örgütü sempatizanlarının yurda baskın yaparak öğrencileri baskı altına alması ile başlıyor. Ardından diğer grup üyeleri pazar günü kampüse geliyor ve silahlar konuşuyor.
52 öğrenci yurttan atılıyor
Emniyetin yaptığı tahkikat sonucu olaylara karıştığı tespit edilen 52 öğrencinin yurttan atılacağı öğrenildi. Öğrencilerden valizlerini toplamasının istendiği belirtildi. Olaylara karışan öğrencilere önce 15 günlük uzaklaştırma cezası verileceği, ardından da yurtla ilişiklerinin kesileceği aktarıldı. Bu arada kampüs içindeki yükseköğrenim yurdundaki öğrenci sayısı 3 binden 200'e düştü. Rektöre göre gerilimin kaynağı siyasi tavırlar AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın ise olaylardan siyasileri ve emniyet birimlerini sorumlu tuttu. Üniversitelerarası Kurul toplantısı için geldiği Isparta'da konuşan Akaydın, 'son 3 aydaki bazı siyasi tavırlar' neticesinde üniversitelerde birtakım gerilimler yaşanabileceğini sürekli vurguladıklarını savundu. Akaydın, gergin havayı yumuşatmakta 'yanlış siyasi tavırlardan vazgeçmek ve 12 Eylül öncesinden dersler çıkartmak suretiyle siyaset adamlarına, Türk istihbarat birimlerine, özellikle yurt müdürlerine ve emniyet güçlerine de önemli görevler düştüğünü' anlatarak, istihbarat noktasında da eksiklik olduğunu ileri sürdü. Mesut Mercan, Isparta
Zaman/Kenan Baş
09 Nisan 2008, Çarşamba

Enes

İhvan Forum Üye
e bu bilinen...

bilinmeyen birşey var mı ummuhan abla :)

varsa onu söyleyin de bilelim...

Bu ülke sendikacılar ve rektörlerden kurtulmadıkça rahat etmez...

bir okul yönetmek bir ülke yönetmekle eşdeğer olmuş...

her ile bir üniversite diyen iktidar partisinin söylemi yerine yeni bir slogan buldum HER İLE YENİ BİR ÜLKE!

bakın asıl bölücülüğü yine iktidar partisi yapıyor :O

şifa_

Doçent
Kaos tan bahsediyorlardu, işte kaos.

ummuhan

Kıdemli Üye
Ha ondan kapatılmak için uğraşılıyooo ölemiii :crying:

rahlem

Asistan
Bir kaç hafta önce haberler de izlemiştim, askeriyenin bir adamı önceki hükümette darbe yapacaklarını hatta buna çok yaklaştıklarını söylüyordu, dikkatimi çeken cümlesi ise şu oldu, "önce öğrencileri sokağa döküp kargaşa çıkaracaktık" acı bir tablo gerçekten, ne çok gaza gelebilecek öğrenciler varmış öyle, şimdi bir kagaşa çıksa fakültelerde, bu sözler aklıma geliyor, neyse istedikleri olmamış yapamamışlar darbeyi ama bu okulları kimlerin yönettiğini açıkça ortaya koyuyor galiba...

ummuhan

Kıdemli Üye
Bir kaç hafta önce haberler de izlemiştim, askeriyenin bir adamı önceki hükümette darbe yapacaklarını hatta buna çok yaklaştıklarını söylüyordu, dikkatimi çeken cümlesi ise şu oldu, "önce öğrencileri sokağa döküp kargaşa çıkaracaktık" acı bir tablo gerçekten, ne çok gaza gelebilecek öğrenciler varmış öyle, şimdi bir kagaşa çıksa fakültelerde, bu sözler aklıma geliyor, neyse istedikleri olmamış yapamamışlar darbeyi ama bu okulları kimlerin yönettiğini açıkça ortaya koyuyor galiba...

Organize işler.... ve bu organizede askerinden eğitimcisine bürokratından bakanına çoook maşa kullanılıyor.... bomba ve silahlar ile yakalanan asker eskilerini unutmayın... meydanı bırakagörün neler kimler cirit atacak seyretmeye yetişemezsiniz...

agbi

Yasaklı
60 İhtilalini hatırlayanlar varmı diyemeceğim bende 4 yaşında idim.

60 İhtilalin oluşumunu inceleyenler AYNI DSENARYONUN DEĞİŞİK VERSİONUNU UYGULUYORLAR.

itaatkar

Üye
rektör olaylariin is birlikcisi degil bence
direkt olarak PROVAKATÖRün ta kendisi...

agbi

Yasaklı
Organize işler.... ve bu organizede askerinden eğitimcisine bürokratından bakanına çoook maşa kullanılıyor.... bomba ve silahlar ile yakalanan asker eskilerini unutmayın... meydanı bırakagörün neler kimler cirit atacak seyretmeye yetişemezsiniz...

Organize işler çok doğru.

Bunların olacağı belliydi.PERŞENBENİN GELİŞİ ÇARŞANBADAN BELLİYDİ.

MÜSLÜMAN SEYRETMEK İÇİN Mi VARDIR????

MÜSLÜMAN I ALLAH CC SEYRETMEK İÇİN Mİ VAR ETMİŞTİR.

ALLAH CC MÜSLÜMANA SEYRETMEK İÇİN Mİ AKLI NİMET OLARAK VERMİŞTİR.

MÜSLÜMAN ALINTILAR İLE Mİ NEGATİF OLAYLARA KARŞI ÇIKACAKTIR.

MÜSLÜMAN AKIL YOLU İLE KARŞI ÇIKIP ALTERNATİF BULACAKTIR.

BULMAZSA.

ATI ALAN ÜSKÜDAR I GEÇER BİZEDE AĞLAMAK DÜŞER.

ummuhan

Kıdemli Üye
Bu sayfalar gündem deki olayları konuşmak ve haberleri tartışmak için değil mi? sayın yönetim :)

AynAlı

Kıdemli Üye
kesin olayın içinde kesin.darbe dönemi gibi,yine ortamı kötüye sokmak için tezgahı kurmuşlar..

agbi

Yasaklı
Bu sayfalar gündem deki olayları konuşmak ve haberleri tartışmak için değil mi? sayın yönetim :)

Tespitiniz çok doğru teşekkür ederim.

Önemli bir konuyu geç kalmanıza rağmen açmışsınız tekrar teşekkür ederim.

Fakat derya PERŞENBENİN GELİŞİ ÇARŞANBADAN belli olur.

Çarşanba günü tetbir alınsa veya yasal tepkiler oluşsa bizler Allah cc nimet olarak verdiği akılla önlemeye çalışsaydık.

Belki bugün bu gündem deki olay başlamadan PASİFİZE olacaktı.

Benim anlatmak istediğim bu Ummuhan abla.

Seçimler öncesi bu olayların geleceği bağıra bağıra kendini belirtiyordu ama biz yine DUYMAMAZLIKTAN GELDİK ŞİMDİ DUYDUK AMA NE FAYDA.

TABİKİ DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR BU BENİM DÜŞÜNCEM.

SİZ BENİ ŞİKAYET EDECEĞİNİZE BU OLAYLARIN TEKRARLANMAMASI VE PASİFİZE ETMEK için fikirlerinizi masaya yatırırsanız bence daha faydalı olur.

Saygılarımla.

ummuhan

Kıdemli Üye
Biz de fikir yok doğal olarak da ÇarşaMba ları ayakları uzatır ölece kalırız...

manifesto

Yasaklı
Alem biliyor işbirlikçileri

Kodesteki VELİ Küçük zevatına "her zaman emrinizdeyim" diye SeLam çakan rektörler bizim ülkemizde değil mi? evet

O halde şaşılacak bir şey yok

Rektör hazeratı Münafık darbeci çete işbirlikçilerinden aldığı talimatları yerine getiriyor hepsi bu ona kızmayalım varlık gayesi bu çünkü
Kendine biçilen rolü ve vazifeyi yapıyor

agbi

Yasaklı
Tenkit etmek doğaldır akıl bazında.

Fakat akıl bazında teşekkür etmekte vardır.

Böyle bir konuyu açan teşekkür edilmezse nefis etkisi altında kalmaktır.

Ben tyeşekkür ediyorum ve rica ediyorum yok arz ediyorum.

Ablacığım neler yapabiliriz????