S.Tuncel : Artık Kürdistan'ı İnşaa Edeceğiz

elemin

Profesör
bölünme kaçınılmaz görünüyor.
tabi ayrıldıktan sonra örgütünü kurmuş olan kürtlerle kendisini müslüman gören diğerleri arasındaki çatışma da kaçınılmaz.

elemin

Profesör

neden mi sizden beklemezdim
çünkü tarikat ehli haqşinastır
ama bakıyorum ki
meseleyi tartışamayacak kadar önyargılarla kaplısınız

bırak radyo radyo vs medyayı
kürtçe kaset bile yasaktı zamanında.
annem korkusundan,
kürtçe seyfullah kasetlerimi toprağa gömmüştü zamanında.
infazlar, işkenceler, köy boşaltmalar vs meselelerine girmek bile istemiyorum

eğitim meselesine gelince, kürtçe eğitim gelmiş değil
sadece beşinci sınıf seçmeli kürtçe kitabını kasdediyorsan gülerim sadece
gerçi bu bile çoğu insanın gözüne batıyor
milletlerin kendi dilinde eğitim görmesi en doğal haklarıdır
kendi medyalarının kendi dilinde olması en doğal haklarıdır

ulusçuluk akımına kapılmayan tek halk kürtlerdir
aynısını türkler yaşamış olsa yedi devlet yıkıp devletlerini kurmuştular çoktan

kürtlerin devlet geleneği yok ve ihtiyaçları da yok
sadece kendileri gibi yaşamak istiyorlar
bunun için temel haklar ve yerel yönetimlerin güçlenmesinden başka bir şey de istemiyorlar
yok kürdistanmış yok bilmem neymiş hepsi hikaye

aynı dönemde türklere neler yapılıyordu.
yukardaki taleplerinize bakınca
üzülüyorum.
hiç dini talep göremedim.
yazık.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

neden mi sizden beklemezdim
çünkü tarikat ehli haqşinastır
ama bakıyorum ki
meseleyi tartışamayacak kadar önyargılarla kaplısınız
Herkesin bir hassas noktası vardır

bırak radyo radyo vs medyayı
Hiç bir Türk işkence görmedi mi?

Hiçbir Türk infaz edilmedi mi?

Bula bula "Kürtçe yasaktı" yı mı buldunuz

Ben de size diyeyim

1980 lerde birçok tanıdığım çatır çatır kürtçe konuşuyordu kimse de onlara ses çıkarmıyordu

Çünkü onların amacı ülkeyi bölmek değildi sadece kürtçe konuşuyorlardı. Adamlar art niyetli değildi.

Ayrıca

Kürtlere şu oldu bu oldu diyorsunuz

Bunlar acındırma politikaları kardeşim

Yapmayın böyle

Ne olmuş kürtlere

Bazıları elektrik, su parası bile ödemiyorlar, askere silah çekiyorlar, polise tekme tokat saldırıyorlar, orda burda molotof atıyorlar, alenen devleti böleceğiz diyorlar, içlerinden milletvekilleri, işadamları, sanatçılar, başbakan hatta cumhurbaşkanı bile çıkmış.

Buna rağmen sadece kürtçe konuşamamaktan başka şey diyemiyorlar

Türklerin camileri ahır oldu, kitapları toplatıldı, ezanları türkçeye çevrildi, kuran türkçe okundu, devleti bölünmeye çalışılıyor, her ay bazı kürtlerin elektrik su parasını ödüyorlar

Belki de hata ediyorlar ama hiçbirisi de çıkıp kürtlerin yaptığını yapmıyor

Belki onlar da orda burda feryad etseydi, onlar da askere polise saldırsaydı, molotof atsaydı, onlar da bazılarına alenen saldırsaydı bu böyle olmazdı

elbiss

Ordinaryus
Bir devleti boyunduruk altına alıp onu köleleştiremiyorsan onların içerisinde etnik ve azınlık halde duranları sen yücesin kahramansın senin halkın özgürlüğü hakediyor gibi söylemleri yayarsın ve sonra karşılarına sözde milliyetçi bir azınlık lider sunarsın sonrasında bu lidere destek saglarsın ki onun gücü devlete karşı oldugu gözüksün diye sonrasında eylemlerini yapacak yandaşlar getirilir ki bunlar eğitim düzeyi iyidirler genelde sözde azınlık grubun gibidirler fakat başka ülkelerden insanlardır üst kademeyi herkes göremez...Bölgede söz geçebilmesi için istenmeyen en önemlisi eğitim düzeyi ve bölgenin gelişmemiş olmasıdır çünkü bölge ne kadar fazla gelişmezse halkın refahı az olur böylelikle isyan fazlalaşır...bölgenin refahı artarsa bu istenmeyen durumdur çünkü refahı iyi olan insanlar etnik gruplara katılmaz ki bunu hiç istemezler..

Sonrasında kandırılan azınlığa fırsat düşer ve ayrışır işte bu ayrışmada kendilerine devlet düşer ama bilmezler ki esas kandırılan onlardır...ortadan kalkan güçlü devletle ugraşmak daha zordur...şimdi yemleme zamanı onları yükselten devletlerdedir...işte bu devletler zamanla ayrışan zayıflayan devletçikleri yavaş yavaş köle yaparlar ki bu köle devletler borçlandırılır hemide gırtlaga kadar sonra anlarlar ki hata yapmışlar ayrışmaktan ötürü ama artık geç kalmışlardır...geleceğin köleleri zaman sonra ise karın tokluguna çalışan koca akılsız bir insan toplulugu....

Onların bir ve tek yapıda ne kadar güçlü olduklarını bilmemeleri için onlara sürekli özgürlük şırıngası aşıları yapılır... liderleri zaten baştan yanaşır... onlardaki koltuk makam hasreti olanları özellikle seçilir bu makam peşinden koşan insanlar çok kolay kandırılan zümreler içerisinde olur..Bu insanlar hiç ugraştırmazlar...kolay yemlerdir...bu yemler gerektiğinde kendi halkının canına dahi kıyarlar ki üstüne üstün sürekli kendi halklarını ve dava arkadaşlarını satarlarda ...dava arkadaşlarıda çok saf grupturlar bu başkanlarına sürekli inanırlar...

hele bölünün de görün naneyi sizi kaç yıl yaşatacaklarını...50 yıl içinde sizi borçlandırarak batırırlar..

Yazdıklarım bir öngörüdür fakat tüm bölünmelerin sonu acı bitmiştir...tıpkı osmanlıyı böldükleri durumdan sonra çıkanlar gibi....

Dünyada yaşanılan her olgu Dünyayı Kıyamete sürüklemek isteyenlerin bir parçası..

Böyle.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Burda estirip çoştururuz.

Askerliği kısa dönem yapmak için girmedik kılık bırakmayız.

Herkesin vatanperverliği cebinde kalsın.

Hakperest

Kıdemli Üye
aynı dönemde türklere neler yapılıyordu.
yukardaki taleplerinize bakınca
üzülüyorum.
hiç dini talep göremedim.
yazık.

elemin bey,
o dönemlerde,
pkk ile mucadele ettikleri,
ve pkk nın dini yok etmesini engelledikleri için;
paralel abilerin,
nice arkadaşıma işkenceler ettiler;
yöntemleri de israilli abilerinden öğreniyorlardı..

biz dinimizi vatikana satmayız merak etme

kürtlerin, kültürüne sahip çıkacağız
türkiye devletine darbe yapanlara karşı çıkacağız
bin yıllık islam bayrağı altındaki kardeşliği
abd-israil finanslı/güdümlü çeteler yıkamayacaklar
türkiye gücün zirvesine çıkacaktır, buna inanıyoruz

eğer derdin buysa müsterih ol

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

elemin bey,
o dönemlerde,
paralel abilerin,

Allahü Teala sen ve senin gibi düşünen Kürt kardeşlerimizden razi olsun.

Bir tarağın dişleri gibi, hiç birimizin, hiç birimize üstülüğümüz yoktur.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

elemin bey,
o dönemlerde,
paralel abilerin,

İsrailin öncelikli planı, bölgede uydu bir kürt devleti kurdurmaktır... öncelikli ve tek derdimizin islam olduğunu unutmassak ve bunu talep edersek, geri kalan dünyalığın ehemmiyetinin olmadığını anlarız..... maalesef, bu, kimlik tuzağına sizde düşüyorsunuz gibime geliyor..... derdi din olanın dilinin ehemmiyeti olamaz... bu diller yasaklanmalı gibi aptalcana bir sonuca götürmez... biz diyoruzki, derdimiz evvela din olsun.... kavga edeceksek din için edelim dil için değil....kavga edeceksek islam kimliğimiz için edelim, ırk kimliği için değil.... arap olsun türk olsun kürt olsun, islam olmadıktan sonra canı cehenneme....

elemin

Profesör

elemin bey,
o dönemlerde,
paralel abilerin,

bölünme var mı hem bölgesel olarak hem kurduğunuz parti vb. oluşumlarla.
kardeşlik nerede kaldı peki?
söylemlerinizde hiç dini vurgu göremiyorum
müslümanlara saldırı ise gırla.

elemin

Profesör
İsrailin öncelikli planı, bölgede uydu bir kürt devleti kurdurmaktır... öncelikli ve tek derdimizin islam olduğunu unutmassak ve bunu talep edersek, geri kalan dünyalığın ehemmiyetinin olmadığını anlarız..... maalesef, bu, kimlik tuzağına sizde düşüyorsunuz gibime geliyor..... derdi din olanın dilinin ehemmiyeti olamaz... bu diller yasaklanmalı gibi aptalcana bir sonuca götürmez... biz diyoruzki, derdimiz evvela din olsun.... kavga edeceksek din için edelim dil için değil....kavga edeceksek islam kimliğimiz için edelim, ırk kimliği için değil.... arap olsun türk olsun kürt olsun, islam olmadıktan sonra canı cehenneme....
kürt devleti kurma niyetleri umurlarında değil.
sünniler bölünüyor tek amaç bu
söz konusu yöneticinin hangi talebi dini bir talep

elemin

Profesör
uydu kürt devleti demişsin.
kürt devleti kurulması kime yarar.
kürtlerin büyük çoğunluğu sünnilerden oluşuyor.
4 devletten kopup tek devlet kurabilseler bile.
koptukları ülkedeki sünni ağırlık dağılacak.
ırak diye ülke kalmaz, suriye kalmaz.
birkürt devletinin kurulması sonucu bir on devlet daha oluşturulur.
arıtk bizdende istanbulu geri isterler:(

Muminaga

Yeni
İsrailin öncelikli planı, bölgede uydu bir kürt devleti kurdurmaktır...
Ağacın kurdu ağaçtan olmazsa ağaç çürümez. Ne güzel bir atasözü
pratikte de bu doğrudur.
ulus olma güdüsünü Kürtlere Türkler aşıladı. Jön Türkler aracılığıyla bu 100 y.y önce başladı.
TKP aracılığıyla 1970'lerde sürdürüldü. Deniz gezmiş'in idam sehpasında söyledikleri apo gibilerine başkaldırın mesajı olarak iletildi.
1980'lerde 12 Eylül rejiminin uygulamaları pkk'yi azdırdı. Diyarbakır cezaevi pkk açıklamalarına bakılırsa ki diğer tarafsız araştırmacıların pkk'in gelişimine-büyümesine büyük katkıları olduğu yönündeki tespitleri de bu yönde, 1990-2000 arası AK parti öncesi iktidarların pkk ile paslaşarak bir pkk tabanı oluşturulması yönünde her türlü hamleyi bilinçli veya bilinçsizce sağladıkları unutulmuş görünüyor.
30 yıl boyunca devlet hışımla kalktı zararla oturdu. Daha mantıklı, daha akılcı, daha insani ve terörü tasfiye amaçlı politikalar üretil(e)medi.

chp iktidarlarının uygulamalarına örnek olarak Mahmut Esat Bozkurt gibileri ırkçılık temelinde Kürtleri tahrik etti. Kürtler Türklerin kölesi olarak yaşamaya mahkumdur gibilerinden yahudilere özgü ırkçı laflar etti. Kışkırttı.
Yukarıda anlattıklarımız 30 yıllık süreç içinde gelişen yanlış politikaların özetin % 1 özeti bile olamayacak kadar kısa kısa notlardan oluşuyor.
Ben bu noktaya kadar israili göremiyorum.
Bu demek değildir ki siyonist yahudi kışkırtmaz, tahrik etmez, böldürmez,
durum öyle bir noktada seyretti ki şeytan bir tarafta yahudi yan tarafta bize iş düşmedi diye kıs kıs güldüler.

Asıl mesele : Geçmişin hatalarından bugün sakınmak için ne yapmalıyız, nasıl davranmalıyız meselesidir.
Çoğu sloganlara dayanan, partisel rekabet kokusu veren, işin ciddiyetini ve önemini kavramaktan uzak, bazı yerlerde AK partiye bel altı vurmak için araç olarak kullanılan bu hayati meseleye dinine verdiği önem kadar önem vermekle samimiyetinizi gösterin.

Hakperest

Kıdemli Üye

benim tek bir kimliğim vardır
isteğim insanların kalıcı bir çözüme kavuşmaları ve türkiyenin batıya yem edilmemesidir

ben Allah cc boyası ile boyanmışım
oğlum bile olsa bu çizgi dışına çıkarsa
benden değildir, ben de ondan..
ama dünyanın öbür yanında,
tanımadığım, elbisesi çağdışı, evsiz barksız mümin bendendir, bende ondan

kültür toplumların ruhsal ekmeği aşıdır
aç kalan ruhlar sosyolojik anomi geçirirler
terör, intihar, suçlar vs a sebebiyet verir

türklerin kültürleri kürtlerin kültürleri benim için aynı önemdedir
kimse onları kültürel şoka/anomiye sokamaz

çelebiler

Kıdemli Üye
Neyi tartışıyorsunuz ki?

Hiçbir Kürt,Kürdistan uğruna Türkiye'den vazgeçer mi?

abdullah birisi

Kıdemli Üye

benim tek bir kimliğim vardır
isteğim insanların kalıcı bir çözüme kavuşmaları ve türkiyenin batıya yem edilmemesidir

ben Allah cc boyası ile boyanmışım
oğlum bile olsa bu çizgi dışına çıkarsa
benden değildir, ben de ondan..
ama dünyanın öbür yanında,
tanımadığım, elbisesi çağdışı, evsiz barksız mümin bendendir, bende ondan

kültür toplumların ruhsal ekmeği aşıdır
aç kalan ruhlar sosyolojik anomi geçirirler
terör, intihar, suçlar vs a sebebiyet verir

türklerin kültürleri kürtlerin kültürleri benim için aynı önemdedir
kimse onları kültürel şoka/anomiye sokamaz

ruhlar, bunalımlarını ırk üzerinden sağlayacakları kimlikleri ile huzur bulamaz, huzurun kaynağı İslamdır... bilinç altında hala türk kürt kültür kimlik derdi var....bizim için bunların zerre önemi yoktur derdide yoktur.... bu ayrışmayı dinden haberdar olanlar üzerinde sağlamışlarsa ki öyle görünüyor, diğerlerinin dağa çıkmalarını yadırgamamak lazım o zaman....elin gavuru aşıyı başarmış.....

Hakperest

Kıdemli Üye
ruhlar, bunalımlarını ırk üzerinden sağlayacakları kimlikleri ile huzur bulamaz, huzurun kaynağı İslamdır... bilinç altında hala türk kürt kültür kimlik derdi var....bizim için bunların zerre önemi yoktur derdide yoktur.... bu ayrışmayı dinden haberdar olanlar üzerinde sağlamışlarsa ki öyle görünüyor, diğerlerinin dağa çıkmalarını yadırgamamak lazım o zaman....elin gavuru aşıyı başarmış.....

devlet maddi dayanışma/anlaşma
kültür manevi değer/sembol üretmedir
her ne kadar ideal olmasa da bir devlette ve bir kültürde yaşamaktayız, muhtacız

“O'nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de: Gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin farklı olmasıdır. Elbette bunda bilen ve anlayan kimseler için ibretler vardır.” (Rum, 30/22)

benim için Allahın ayetleri (delilleri) önemlidir, ve önemini de yitirmez
kimse Allah cc yarattığı biçimi küçümseyemez ve ya üstünlük aracı haline getiremez

bir kürdün duyguları hisleri mizacı kürt gibidir
bu Allah cc ayetlerindendir
kimse buna set çekemeyeceği gibi
üstünlük ya da ayrılık/ayrımcılık sebebi haline getiremez

asimile etmek dinen haramdır
nasıl ki mallarımız birbirmize haramsa
birbirimizin değerlerini çiğnemek de aynen haramdır
( meğer ki dinen yasaklanmış olsa, bu başka)

ergenokon terör örgütü kurup,
taşeron pkk eliyle soysuzlaştırma, katletme , tehcire zorlama soykırım suçu kapsamına girer

Allah cc sn erdoğanın eliyle normaleştirme sürecine götürüyor
ama senin gibi ve bdp/pkk gibi düşünenlere fırsat vermesin
kan dökülmesini görmekten bıktık artık...

abdullah birisi

Kıdemli Üye

devlet maddi dayanışma/anlaşma
kültür manevi değer/sembol üretmedir
her ne kadar ideal olmasa da bir devlette ve bir kültürde yaşamaktayız, muhtacız

“O'nun varlığının ve kudretinin delillerinden biri de: Gökleri ve yeri yaratması, lisanlarınızın ve renklerinizin farklı olmasıdır. Elbette bunda bilen ve anlayan kimseler için ibretler vardır.” (Rum, 30/22)

benim için Allahın ayetleri (delilleri) önemlidir, ve önemini de yitirmez
kimse Allah cc yarattığı biçimi küçümseyemez ve ya üstünlük aracı haline getiremez

bir kürdün duyguları hisleri mizacı kürt gibidir
bu Allah cc ayetlerindendir
kimse buna set çekemeyeceği gibi
üstünlük ya da ayrılık/ayrımcılık sebebi haline getiremez

asimile etmek dinen haramdır
nasıl ki mallarımız birbirmize haramsa
birbirimizin değerlerini çiğnemek de aynen haramdır
( meğer ki dinen yasaklanmış olsa, bu başka)

ergenokon terör örgütü kurup,
taşeron pkk eliyle soysuzlaştırma, katletme , tehcire zorlama soykırım suçu kapsamına girer

Allah cc sn erdoğanın eliyle normaleştirme sürecine götürüyor
ama senin gibi ve bdp/pkk gibi düşünenlere fırsat vermesin
kan dökülmesini görmekten bıktık artık...

farklı şeyler söylüyorum...sen hala ayrımcılığı anlatmaya çalşıyorsun... arınç dediki, maddi sahada sağladığımız iyileştirmeyi, manevi sahada sağlayamadık... bu nedemek, toplumun ahlaki yapısının çökmesi demek... insanlarda, eskiye göre ahlak ve namus anlayışı değişti... bunun gibi, islam olmadan, islam kimliğinin derdini çekmeden ve bunu talep etmeden veya bunun kavgasını vermeden, ırk kimliğini talep etmek, islami değildir, bu bunu talep edenlerin hayrınada değildir.... Hz. Ömer EFendimizin " biz öyle bir topluluktukki Allah bizi islam ile şereflendirdi" buyurduğu hatırıma geldi.... ve İslamın gereklerinin kavgasını verelim... ırk kimliğinin değil.... söylediğim bundan ibarettir...