Şair...

ömerusta

Kıdemli Üye
Önce şunu diyim, bana kin gütme çünkü amellerin gidiyor. Sonra

Adamı daha önce uyardım, 3 satır şiir yazıyor şaaak diye yeni konu açıyor.

Güzellikle bütün şiirlerini bir başlıkta topla dedim hatta sen bile o dönemler bana kin gütmediğin için benim bu görüşüme katılmıştın, ama adam beni umursamadı ve forumu işgal etmeye devam etti.

Başka forumlarda da aynını yapıyor.

evet bu admmı bilmem ne ise birde şiirden anlasaya zırt bırt konu adını duyuracak ya formlar vasıtasıyla ula git tufaletlerin kapısına şiir yazan senin gibi çok var

Mustafa Cilasun

Kıdemli Üye
Web sitesi
twitter.com
Gıyabımda her kim ne söylemişse ve kana atını dile getirmişse bu fakiri dikkate almıştır ve hatta asabiyete bürünecek kadar sadrından zuhur eden ifadeleri hasretmişlerdir. Edep ve nezaketi, hak ve hukuku önceleyen kardeşlerime şükranlarımı arz ediyorum."Özgür düşünce paylaşım platformudur." Bu ilkeyi ben koymadım ve verilen bir hakkı kullanmaktan sıkıntı duymadım. Fakat ahlak ve haya gibi çok önemli değerlere karşı bu kadar sefih olan kimselerin olduğunu bir kez daha müşahede ettiğim için tarafıma verilen bu haktan kıymet atfettiğim dostların daha fazla üzülmemesi için feragat ediyorum. Ve fakat hiçbir şartta muhatap kabul etmediğim edep ve nezaket yoksunu kişileri sahibe havale ediyor, hak ettiklerini bulsunlar istiyorum... Yalnızca dostları muhatap aldım. Bağnaz ve tecessüs sahibi insanlar her zaman her her yerde hırs, hınç, hamaset üzerine gayret eden sefihler olduğunu söylememde bir sıkıntı görmüyorum...

lafons7275

Kıdemli Üye
Lebid Bin Rebia

Kasideleri altın harflerle yazılıp Kabe duvarına asılan ünlü Arap şairlerindendir.

Genç yaşta yazdığı ve okuduğu şiirleriyle meşhur olmuş ve belagatın çok üstün olduğu bir zamanda en büyük edipler seviyesine yükselme başarısını göstermiştir.

Söylediği şiirleri özellikle kabilesi üzerinde çok büyük tesir bırakmış ve temayüllerinin değişmesine sebep olmuştur.

Lebid, şiirleri Kabe duvarına asılan Arapların en ünlü şairleri arasına girerek büyük bir şöhret elde etti.

Şiirlerindeki belagatıyla kabilesine hizmet etmekle övündü.

Yaşadığı dönemde kendisi için “Arapların en büyük şairi” şeklindeki övgülere rağmen gurura kapılmadı.

Kur’an-ı Kerim’in nazil olması ve ayetlerinin okunmaya başlanması, duyulması, belagat dahileri üzerinde çok büyük etki yaptı. Altınla yazılan ve Kabe’nin duvarlarına asılan meşhur ediplerin şiirleri, Kur’an’ın belagatı karşısında sönük kaldı.

Bu gelişme karşısında harekete geçen kimselerden birisi meşhur Lebid’in kızı oldu. Allah’ın kelamı karşısında babasının sözlerinin ehemmiyetinin kalmadığı düşüncesiyle Kabe duvarına asılı olan babasının kasidesini indirdi. Sebep olarak da; “Âyâta karşı bunun kıymeti kalmadı” (Şualar, 1994, s. 124) demek suretiyle duygularını ifade etti.

Lebid’in, Kuran’ın edebi üslubunun etkisiyle Müslüman olduğu, “Kuran’ı duyunca bir daha şiir yazmak bana yakışmaz” diyerek şiir yazmayı bıraktığı bilinmektedir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Biz ona (Peygambere) şiir öğretmedik; (bu,) ona yakışmaz da. O (kendisine indirilen Kitap), yalnızca bir öğüt ve apaçık bir Kur'an'dır. (Yasin 69)

Yüzde bir

Doçent
Gıyabımda her kim ne söylemişse ve kana atını dile getirmişse bu fakiri dikkate almıştır ve hatta asabiyete bürünecek kadar sadrından zuhur eden ifadeleri hasretmişlerdir. Edep ve nezaketi, hak ve hukuku önceleyen kardeşlerime şükranlarımı arz ediyorum."Özgür düşünce paylaşım platformudur." Bu ilkeyi ben koymadım ve verilen bir hakkı kullanmaktan sıkıntı duymadım. Fakat ahlak ve haya gibi çok önemli değerlere karşı bu kadar sefih olan kimselerin olduğunu bir kez daha müşahede ettiğim için tarafıma verilen bu haktan kıymet atfettiğim dostların daha fazla üzülmemesi için feragat ediyorum. Ve fakat hiçbir şartta muhatap kabul etmediğim edep ve nezaket yoksunu kişileri sahibe havale ediyor, hak ettiklerini bulsunlar istiyorum... Yalnızca dostları muhatap aldım. Bağnaz ve tecessüs sahibi insanlar her zaman her her yerde hırs, hınç, hamaset üzerine gayret eden sefihler olduğunu söylememde bir sıkıntı görmüyorum...