Sınavlar için Dua Eder misin?

özzey

♥özlemzeynep♥
23.09.2012 de kpssye gircem şimdiden dua edin inşallah, anca etki ediyo bende :p

cicek demeti

Sükut
Allah yar ve yardımcınız olsun...Rabbim faydali ilimler nasip etsin..

ibrahimi

Has Uşak
Yarın önemli bir sınavım var, 2006'dan beri sınav için dua istiyorum, hala buralardayım :) Dualarınızı bekliyorum.

z£LaL

Börtecine
bu öğrencilik insanın ömrünü yiyor

ALLAH zihin açıklıgı versin erdem

salimabi

Kısıtlı Erişim
Rabbim yar ve yardımcın olsun, zihin açıklığı versin. AMİN

(hACET NAMAZI VE DUASINI TAVSİYE EDERİM)

HÂCET NAMAZI
Kullanıcı: Sorularlaislamiyet.com | Tarih: Cum, 17/02/2006 - 01:00
Herhangi bir ihtiyacı olan kişinin, bu ihtiyacının giderilmesini Allah'tan dilemeden önce kıldığı namaz. Kur'ân, "Sabırla ve namazla Allah'tan yardım dileyin"(el-Bakara, 2/45) buyurur. Mü'minler; yalnız Allah'a kulluk etmek ve yalnız O'ndan yardım dilemekle yükümlüdürler (el-Fâtiha, 1/4). Bu nedenle bir ihtiyaç içindeki insanın namaz ve dua ile Allah'a yönelmesinden, O'ndan yardım dilemesinden daha mâkul birşey olamaz. Hâcet namazı bu yöneliş ve dilemenin bir mukaddimesi niteliğindedir.

Mendûb olan hâcet namazı, yatsı namazından sonra iki, dört ya da on iki rekât olarak kılınır. Hz. Peygamber'den gelen bir rivâyete göre hâcet namazının ilk rekâtında Fâtiha'dan sonra üç defa Âyetel-Kürsî, diğer rekâtta (ya da rekâtlarda) da Fâtiha'dan sonra birer defa İhlâs ve Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûreleri okunur.

Hâcet namazı bitince Allah'a hamd ve senâ, Rasûlullah'a salât ve selâmdan sonra bir hâcet duası okunması sünnettir. Çeşitli hâcet duaları vardır. Bunlardan birisi, "Allah'ım, senden hidâyet ehlinin başarısını, yakîn ehlinin amellerini, tövbe ehlinin öğütleşmesini, sabır ehlinin azmini, korku ehlinin ibâdetini, ilim ehlinin irfânını isterim ki, senden gereği gibi korkayım. Allah'ım, senden öyle bir korku isterim ki, o beni sana isyandan menetsin; tâ ki, sana itâat ile öyle amel edeyim ki, onunla senin rızana ereyim; senden korkarak içtenlikle sana döneyim; sırf senin sevgini kazanmak için hâlis nasihat edeyim; her işte sana güvenip sana dayanayım; sana güzel zan besleyeyim. Nûrun yaratıcısı Allah'ı tesbih ederim" anlamındaki "Allahümme innî es eluke tevfîka ehlil-hudâ ve amele ehli'l-yakîni ve munâsehete ehli't-tevbeti ve azme ehli-s-sabri ve cidde ehli'l-haşyeti ve talebi ehli'r-rağbeti ve teabbude ehli'l-vera'i ve irfâne ehli'l-ilmi hattâ ehâfek. Allahume innî es'eluke mehâfeten tahcizuni an masiyetike hatta a'mele bi ta'atike amelen estehikku bihi rıdâke ve hattâ unâsihake bi't-tevbeti havfen minke ve hattâ uhlise leke'n-nasîhate hubben leke ve hattâ etevekkele aleyke fi'l-umûri ve husni zannin bike. Subhâne hâliki'n-nûr" duasıdır. Hâcet duası okunduktan sonra Allah'tan ihtiyacın giderilmesi yolunda dilekte bulunulur. Hâcet namazı mendubdur (Fetâvây-i Hindiyye, Beyrut 1400, I, 112). Hz. Peygamber (s.a.s.)'den rivâyet edilen bir başka hâcet duası ise şöyledir: "Hiçbir ilâh yoktur (bütün putları ve tağutları reddederim). Yalnız ve yalnız halîm ve kerîm olan Allahü Teâlâ vardır. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allahu Teâlâ'ya mahsustur. Allah'ım, senden rahmetinin işlerini, mağfiretinin hasletlerini ve her iyiliğinin ihsânını taleb ederim. Her günahtan da selâmetimi, kurtuluşumu istirham ederim. Bağışlanmamış bir günah ve giderilmemiş bir kederi benden bırakma. Bir de kendisinde senin rızan olan bir işi yerine getirilmemiş bırakma, ey merhamet edenlerin merhametlisi..." (Tirmizî, Sünen, Hadis No: 479). Mâlum olduğu üzere günümüzde mü'minlerin en büyük hâceti; İslâmın yaşanmasıdır.

Ahmet ÖZALP

levent48

Kıdemli Üye
Yarın önemli bir sınavım var, 2006'dan beri sınav için dua istiyorum, hala buralardayım :) Dualarınızı bekliyorum.
Hakikaten yahu..Bu nedir? 6 senedir devam eden bir ızdırap hali... Allah c.c. Muvaffak etsin.Böyle mezun olamayan bir talebe de "Laleli Baba" zamanında varmış.Veli olduğunu bilenler talebeyi Laleli Baba'ya göndermişler.Meşakkatli işler yaptırdıktan sonra sonra dua etmiş.O talebe mezun olamadığı medreseye müderris olmuş.Bu hikaye geldi aklıma.. :D

Enes

İhvan Forum Üye
Bu konuya sadece "kenimi bildim bileli erdemin sinavlatina dua ediyorum arkadas"

Yazmak icin girdim :)

Ne bitmez sinav sevdasiymis arkadas :)

SeNoL

MUEYABYA
@Erdem okuya okuya bitiremedin şu okulları :D

Doçent mi olacan başımıza :)

girdap

Ordinaryus
Benim de yarın önemli bir sınavım var. Dua ederseniz çok müteşekkir kalırım. :)

filozof_58

Asistan
Çalıştıysanız dualarımız sizinle, başarırsınız inşallah.
çalışmadıysanız ne dua fayda verir ne de yakarış.

girdap

Ordinaryus
Allah razı olsun, çok sağolun.
@filozof_58 hocam, çalıştım ama o dediğinize inanmıyorum ben. :) Hayırlısı elbet.

ibrahimi

Has Uşak
Sınav zamanı dua zamanı.
Bir iki dönem daha kaldı böyle dua isteyeceğim, sonraki dua talepleri sınav dönemlerinde olmayacak :D

özzey

♥özlemzeynep♥
@Erdem ya hu bir bitmedi gitti senin şu sınavların :D