Siz Somali’ye Yardım Yapmadınız mı?

Azimli

Ordinaryus
somalideki kardeşlerimiz için biz yıllardır kermesler düzenleyip yardımda bulunuyoruz...ve bu yardımlarımız devam ediyor Allah ın izniyle.. siz papaz okullarına yardımda bulunurken biz kenyaya su kuyusu açtırıyorduk...
hangi hakla rahatsız olduğumuzu söylersiniz? bu ne densizlik..
orda bir kardeşimiz kitaptan bahsedermisiniz dedi iki küçük alıntı getirdim bundan nasıl somaliden rahatsızlık duyduğumuz kanısına vardınız?? siz bu başlıkları açmadan önce bizim yardımlarımız oraya ulaştı inşaAllah
her yaptığımızı söylememizmi gerekiyor

foruma her girişinizde illaki birilerine sataşmak zorundamısınız haddinizi bilin

Muminaga

Yeni
Konumuz Somali, somali'de yaşanan açlık ve kıtlık, dakikada bilmem kaç tane çocuk açlıktan can veriyor, böyle bir konuyu dağıtmak için neymiş? batı afrikada kongo cumhuriyetinde kauçukları zorla toplatan beyaz tenli avrupalı sömürgecilerin vahşeti üzerine alıntılar getiriliyor.
Elbette sömürüde konuşulmalı, afrikanın zenginliklerini talan eden avrupalı barbarlar ve onlara öncülük eden hırıstiyan misyonerler de konuşmalı.
Türkiyede yoksulluk sınırının altında yaşayan vatandaşların durumuda konuşulmalı ama hepsi kendi konu başlıkları altında olmalı.
Kılıçdaroğlu denilen meymenet Türkiyede yoksulluk var Somaliye yardıma ne gerek var diyor, burda da biri çıkmış çöp vidonunda yiyecek arayanı gündeme getiriyor.
Bunları dinlesek Somaliyi unutmamız gerek, Ki Somalide bir damla suya ve bir kaşık çorbaya muhtaç müslüman kardeşlerimizin durumuna yoğunlaşmamızdan rahatsızılık duyanlar maalesef fazlasıyla mevcut.
Sözü edilen Kongo Cumhuriyetinin resmi dili fransızcadır, ve tabi ki son 2 yüzyıl içinde çok yoğun hırıstiyanlık propagandasının etkisiyle hırıstiyanlık yayılmış durumda.
Asıl mesele, Kenya'da kuyu açtırdıklarını ifade eden cenahı yavaş yavaş Somali'deki açlık meselesine yaklaştırmak gerek.
Doğu Afrika daki İslam ülkesi Somali'yi unutup taaa batı afrikadaki hırıstiyan Kongo cumhuriyetinin kauçuk meselesi SİZCE niye gündeme getirildi?
Gerçi içinde bulunduğumuz açlık durumu üzerinden başka ülkelere başka konulara açılmak saçılmak insanın vijdanında gel-gitlerin eseri olabilir.
(bu aralar bazılarının hiç sevmediği insani yardım derneğinin faaliyetleri ile başbakanın çağrısını sulandırmak için kongo'yu gündeme getirdiler ya)

Azimli

Ordinaryus
bazıları ekranlardan yardım toplamaya başlamadan önce paylaşılmış konuları, sanki ekranlardan yardım toplanmaya başladıktan sonra yazılmış gibi .. ancak bu mübarek günde Allahdan korkmayanlar dile getirebilir bir yardım toplanmaya başlanan güne bakın bir mesaj tarihine!! hem biz kuyuları kongoya değil KENYAYA açtığımızı söyledik ... ne yazdığının bile farkına varmadan alelacele yazılan mesajlar ancak bu kadar anlaşılabilir.. diyolog kuracaklarmış... sevsinler diyoloğunuzu önce bizimle diyolog kurun tek işiniz saldırmak

konuyu sobote etmeye çalışan kim acaba!!!
hiçbir art niyet olmadan yapılan bir paylaşıma yapılan müdaheleye bakın

Muminaga

Yeni
hem biz kuyuları kongoya değil KENYAYA açtığımızı söyledik ...
Sözü edilen Kongo Cumhuriyetinin resmi dili fransızcadır, ve tabi ki son 2 yüzyıl içinde çok yoğun hırıstiyanlık propagandasının etkisiyle hırıstiyanlık yayılmış durumda.
Asıl mesele, Kenya'da kuyu açtırdıklarını ifade eden cenahı yavaş yavaş Somali'deki açlık meselesine yaklaştırmak gerek.
Doğu Afrika daki İslam ülkesi Somali'yi unutup taaa batı afrikadaki hırıstiyan Kongo cumhuriyetinin kauçuk meselesi SİZCE niye gündeme getirildi?
Gerçi içinde bulunduğumuz açlık durumu üzerinden başka ülkelere başka konulara açılmak saçılmak insanın vijdanında gel-gitlerin eseri olabilir.
(bu aralar bazılarının hiç sevmediği insani yardım derneğinin faaliyetleri ile başbakanın çağrısını sulandırmak için kongo'yu gündeme getirdiler ya)
Bu mübarek ramazan gününde laf cambazlığı yapmakta saptırmakta doğru değildir. Alıntı yaptığım mesajımda görüldüğü üzere kongo2da kuyu açmak falan bir şey yazmadığım görülecektir.

Bu konu başlığına Somali'de açlık çeken insanları anlatan onca güzel yorum ve mesaj içinde biri çıkıp kongo'daki kauçuk tarlalarını anlatanlar Allahtan korkmazlarmı?

Azimli

Ordinaryus
artniyetle birşey yazmışsam Allah benim cezamı versin

ama hiçbir artniyetim olmadan bir paylaşımda bulunmuşsam ve birileri bunu kötüye çekmeye çalışıp,kendini ön plana çıkarmayak için kullanıyorsa, konuyu sulandırıyorsa Allah onun cezasını versin
bu konuya birdaha mesaj yazmıycam mübarek günde aranıyorsan git başkasına sataş

Muminaga

Yeni
Yine bedua, yine Allah şunun cezasını, bunun belasını versin şeklinde en olmadık ifadeler. Bu saadetçilerin din iman anlayışı çok sakat. İsmini vermeyeceğim ama başka biri de bu sözleri çok kullanır.
Konu başlığı : Siz Somali’ye Yardım Yapmadınız mı?
İlgili kişi konunun içinde iki tane Kongo ile ilgili yorum yazmış, diğer 3-4 mesajı da aynen kongo'lu iki mesajı gibi konu başlığıyla alakasız mesajlar yazınca doğal olarak bu tutumunu eleştirdik.
Arkasından ben artniyet gözettiysem Allah cezamı yoksa senin cezanı versin şeklinde küf laflar...

bedua eden ceza alır diye biliyorum, yönetime rapor ettim, hak ettiği cezayı almasını bekliyorum

veri

Yasaklı
nereye kuyu açtıysanız açtınız
ilk açtığınızı nasıl ispat ediceksiniz.

buyrun ilk kuyuyu açtığınız tarihi ispatlo olarak ekleyin
ayrıca kuyu açmakla sanki iş bitiyor.

sizin güya yardımlarınız hakkında da ayrıntı rica ederim.
ne kadar yardım toplayabildiniz.
ve bunlarla ne yaptınız

saf deha

Profesör
İslam dini ne emrettiyse onu yapmak zorundayız. boş tartışmanın bir manası da yok. birbirimizi kırmamızada gerek yok. Allah niyetimizde yaptığımızı da bilir. kul bilmesin ne olur ki? kuyu açın, yardım edin. açı doyurun dünyanın neresinde olursa olsun. lütfen kendi açlarımızı, sila-i rahim çerçevesinde kendi akrabalırımızı, komşularımızda bu arada unutmayalım. veren el her zaman üstündür. biz bizden sorumluyuz. herkes kendinden! yardımların insanların bilmeyeceği bir iyi niyetle yapılması ve savabının Allah'tan beklenmesi gerekir. kişi çok zengin olurda, malını israf ederse, karunun başına gelenleri okusun. Allah herkesin rızkını veriyor... hiç merak etmeyin, her aç insanın rızkınıda Allah verecektir. biz bu arada imtihanı geçebilecek miyiz... bu sorunun cevabını kendimize sormalıyız. samimi olmalıyız... saygıyla

veri

Yasaklı
..... nickli üyeye

eşinizi belki tanırım bilemiyorum sıksık bursa ya gider gelirim.
milli görüşçü çok tanıdığım var.
her karşılaşmamızda bize oy verdin mi diye sorarlar hal hatır yerine.

neyse iddialarınızda samimi iseniz. lütfen sorularıma cevap vermeye çalışın bildiğiniz ölçüde.
somaliye yardımı burda en hızlı ben ulaştırmış olabilirim ama miktarı ne kadar dır o ayrı mesele.

ülkemizde ciddi oranlarda yardım yapıldı somali vb. ülkeler için
bu sadece yemek yardımı olarak kalmıcağına eminim.
somali madenleriyle insanlarıyla bir cevher
ortalama yaşamları 32 de sona erse de.
bu tür felaket sonrası yapılan yardımlar kalıcı izler bırakıyor.
somali gibi ülkelerdeki en büyük sıkıntı otorite sıkıntısı
hamdolsun iyisiyle kötüsüyle ülkemizde bir otorite mevcut.
bu otoritenin korunmasında milli görüşün de çabaları nı görmek mümkün

veri

Yasaklı
.... nickli üye bursaya uğradığımda eşinizle nasıl tanışıcam.

madem yardımsever vereceğim bir hesaba ne kadar yardım eder:)
izmirde yardıma ihtiyacı olan çok.