Suriye'de Korkunç Olay

Mesihçi

Ordinaryus
Bugünlerde internete düşen bir video ve ilgili haber tüylerimi diken diken etti. Üzüntüden ne yapacağımı şaşırdım. Dua ediyorum sadece. Yine de paylaşayım istedim. Sizlerin tepkileriyle en azından İslam'ın böyle bir şey olmadığını duymak istiyorum. Müslüman bir ülkede komşuma düşman gözle bakmak istemiyorum.

Suriye'de Çeçen teröristler üç Hristiyan'ı kafalarını kesmek suretiyle katlettiler ve bunun videosunu yayınladılar. Tabii ki böyle bir videoyu paylaşmayacağım. Yüreği kaldıranlar her yerde bulabilirler videoyu. Haber sitelerine bu haber düştüğünde başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Öldürülenler kaçırılan Suriye ortodoks kilisesi lideri metropolitler Yuhanna İbrahim ile Pavlus Yazıcı olabilir. Ancak onlar olsa da olmasa da vahşetin boyutu yeterince acı. Bu durumu nasıl açıklıyorsunuz? Yani içinizde bu kafada biri yoktur sanırım. Bu kötülüğün İslam'ın özüne uygun olmadığını söylerseniz çok sevineceğim...

Haçlı seferlerinden, Amerika'dan falan bahsedecek arkadaşlar lütfen bu seferlik içlerinde tutsunlar mesajlarını.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
@Mesihçi ne zamandır buradasın. böyle bir şey olabilir mi? gezi parkındaki herkesi birbirinden şüpheye düşürme, düşman etme furyası seni de etkilemiş. niye suriye'deki bu olay sana türkiye'yi çağrıştırdı? ne alakası var?

ülkemiz çok karışık. seni bir hristiyan öldürüp suçu müslümanların üzerine bile atabilir. çünkü şu an öyle bir devirden geçiyoruz. kimin neyi, hangi amaçla yaptığı belli değil. velhasıl düşman olarak görmen gereken biz müslümanlar değiliz. bizim dinimizde savaş dışında, ki onda bile riayet etmemiz gereken bir sürü ahlaki kural var, hiç kimsenin canına kıyamayız. Haksız olarak adam öldürmek dinimizce haramdır. bizim dinimizde şefkat, merhamet, hoşgörü gibi güzel ahlak özellikleri vardır. sen kendinden eminsen, haklıysan, mazlumsan sana kim, neden dokunsun? yok değilsen o zaman ilahi adalete boyun eğlemelisin.

Mesihçi

Ordinaryus
@Kimya-ı Saadet Canımdan endişeliyim demedim. "Böyle bir kötülük İslam'dan kaynaklanıyor olamaz değil mi?" diye cevabını bildiğim ama tekrar duymak istediğim bir soru sordum. Komşularıma tabii ki o gözle bakmıyorum. Müslümanlara genel olarak düşmanca bakmak istemem demeye çalıştım. Türkiye'de de çoğunluk Müslüman olduğuna göre İslam'ın hükümleri kendilerini ilgilendirir.

Diğer yandan ne yazık ki Türkiye'de de benzer bir olay yaşanmıştı. (bkz. Malatya Katliamı) Ancak ben yine de insanımızın böyle olduğuna inanmıyorum.

Bu arada konu hassas olduğu için cevap veriyorum haberiniz olsun. Esenlikler...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
@Mesihçi en doğru cevabı kendin vermişsin.doğrudur. hiçbir kötülük islamdan kaynaklanmaz.biz müslümanlar islamı layıkıyla yaşayamıyor ve gereklerini yerine getiremiyoruz. hata yapan insan unsurudur. islamın yapılan hiç bir hatayla ilgisi yoktur. hata; verilen emanetin kıymetini bilemeyen biz insanlara mahsustur.

Ahzab Sûresi, 72 ayette; "Biz, emaneti göklere, yere ve dağlara arz ettik. Onlar onu yüklenmeye yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi. O cidden çok zalim, çok cahil bulunuyor." buyurulmaktadır.

Mesihçi

Ordinaryus
Keşke konuyla ilgili delilleriyle bir açıklama yapan olsaydı ama çok şey istedim galiba... Zor iş...

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
@Mesihçi çok tuhafsın.neyin delilini istiyorsun acaba? aç, oku! her şeyi bizden bekleme. armut piş, ağzıma düş diyorsun. daha önce yazmıştım. islamiyetle ilgili yazılan kitap sayısı, hristiyanlıktan fazla. sana bir kitap önereyim oku diyeceğim. ona da açık biri değilsin. hemen alternatifim var deyip geçiştiriyorsun.tartışarak, inkar ederek bir yere varılmaz ki. velev ki sen çok usta bir tartışmacı ve kelam üstadı ol. bu seni haklı yapar mı, sözünü doğru kılar mı?

Kaynak Önerisi: İmam-ı Gazali- Mükaşefetü'l Kulub (Kalplerin Keşfi)

reis

Kıdemli Üye
Keşke konuyla ilgili delilleriyle bir açıklama yapan olsaydı ama çok şey istedim galiba... Zor iş...
O video nereden baksan en az 10-15 yıllık bir videodur. Bir zamanlar benim siteye de koymuştum.
Çeçenistan'da çeçen mücahidlerin kadınlarına tecavüz eden, çeçen mücahidlerin ailelerini katleden Rus Omon Komandolarınındır o kesilen başlar. (Kesin olmamakla birlikte durum böyledir.)

Mesihçi

Ordinaryus

O video nereden baksan en az 10-15 yıllık bir videodur. Bir zamanlar benim siteye de koymuştum.
Çeçenistan'da çeçen mücahidlerin kadınlarına tecavüz eden, çeçen mücahidlerin ailelerini katleden Rus Omon Komandolarınındır o kesilen başlar. (Kesin olmamakla birlikte durum böyledir.)

Eğer haber yalansa başta ben çok sevinirim. Ama bütün gazetelere düştü haber. Yalan olsa ulusal basına bu kadar girer miydi bilmiyorum. Umarım yalandır.

Mesihçi

Ordinaryus

Korkarım kendime eziyet etmek pahasına videoyu tekrar izledim. Kullanılan akıllı telefonlar vs. den videonun yeni olduğu anlaşılıyor. Ayrıca öldürülenlerin Rus değil ortadoğulu olduğu çok açık. Komutan bozuntusu ******** de kafirlere ölüm dediğine göre Arap Hristiyanlar söz konusu insanlar. Ne yazık ki yüzde 95 haber doğru...

kilicarslan

Kıdemli Üye
@Mesihçi tepkini anliyabiliyorum.

Ama bu haberi ilk duyuyorum, bu haber dogru olsa mutlaka esadci siteler bunu mansetten verirdi. Bunun yerine bir baska haberi verdiler cünkü. Ve bu habere göre, ne derece dogru bilemem ancak bir kilisede bir rahip öldürülmüs.
Tabii buda üzücü bir sey. Isin aslini bilemeyiz, ancak anladigim duyumlara göre ajanlardan cok süpheleniliyormus, bazi kisilerin ajan oldugu yönünde duyumlarda var ve bunlara anladigim kadariyla acinmiyor.