TakLiD-MukaLLiD-İttiba

spesifik

آزادی قید و بند
TürkçeDe bir keLime bir kaç anLam taşırken ''yüz'' gibi,arapçaDa her manayı bir keLime bazen bir harf anLatabiLiyor.''Lâ,ma v.b'' gibi.

Şer'i bir DeLiLe Daynamaksızın bir ameLi yerine getirmeye takLiD bunu yerine getireneDe mukaLLiD DeniLiyor,yanıLmıyorsam isLamoğLu kenDisinin etimoLojisi iyi oLDuğunDan mukaLLiDin tanımını herhangi bir mevzunun DeLiLLerini biLerek uyguLayan Diye yapmıştı.
AraştırDım ki bir meseLenin içtihaDını veren müçtehiDin DeLiLLerini inceLeyerk benimsemeye ittiba,benimseyene De müttebi DeniLiyormuş..:rtfm:

Ebu HanzaLayı takLiD eDen bir bacıyLa tartışmanın akabinDe bunLarı yazarken..Şu hususa Dikkat çekmek isterim ki

Bir ameLDen ötürü günah işLemiş oLmak başka,kafir veya müşrik oLmak başkaDır.Ben kaçırmış oLabiLirim sirette nebinin şahsına küfürLe itham ettiği kimse var mıDır? Varsa yazar mısınız?Yoksa tekfir etmeye DeLiLiniz neDir onu bir zahmet yazar mısınız??:confused1:

vesseLam..:)

türkü

Kıdemli Üye
o harflerin bazıları neden büyük yazılıyor acaba? anlamı mı zenginleştiriyor :)

yusufsaid

Profesör
TürkçeDe bir keLime bir kaç anLam taşırken ''yüz'' gibi,arapçaDa her manayı bir keLime bazen bir harf anLatabiLiyor.''Lâ,ma v.b'' gibi.

Şer'i bir DeLiLe Daynamaksızın bir ameLi yerine getirmeye takLiD bunu yerine getireneDe mukaLLiD DeniLiyor,yanıLmıyorsam isLamoğLu kenDisinin etimoLojisi iyi oLDuğunDan mukaLLiDin tanımını herhangi bir mevzunun DeLiLLerini biLerek uyguLayan Diye yapmıştı.
AraştırDım ki bir meseLenin içtihaDını veren müçtehiDin DeLiLLerini inceLeyerk benimsemeye ittiba,benimseyene De müttebi DeniLiyormuş..:rtfm:

Ebu HanzaLayı takLiD eDen bir bacıyLa tartışmanın akabinDe bunLarı yazarken..Şu hususa Dikkat çekmek isterim ki

Bir ameLDen ötürü günah işLemiş oLmak başka,kafir veya müşrik oLmak başkaDır.Ben kaçırmış oLabiLirim sirette nebinin şahsına küfürLe itham ettiği kimse var mıDır? Varsa yazar mısınız?Yoksa tekfir etmeye DeLiLiniz neDir onu bir zahmet yazar mısınız??:confused1:

vesseLam..:)

Zannımca bir soru sormaktan çok bir cevap vermişsiniz, iyi de etmişsiniz...

spesifik

آزادی قید و بند
Bence bu alışkanlık değişmeli. Türkçe sınavlarında soru kaçırmana sebep olur.:gl

Peki muallim(hocam) değiştiririm :)

Yusuf kardeşim teşekkür ederim..bu konuyu hararetli bir tartışmanın akabinde yazmıştım...Ebu hanzalayı benimseyen bir bacı facede çocuklarını okula gönderen ebeveyne ve oy kullananlara müşrik diyordu da :)

veri

Yasaklı
münazara da ne işi var ki bu konunun.

yine de karıştırayım burayı da
sana vahiy mi geldi diyeyim
ebu hanzala yı benimseyen demişsin

arkadaşın daha kötü şeyler söylemişti
hani faşist hizbutçu olan:)
arkadaşlarını dikkatli seç istersen kitabın ne oldu.

o bacı yukarda söylenen cümleyi aynen söylediyse kendince haklı yanları var müşrik dememeliydi ayrı mesele

spesifik

آزادی قید و بند
Kendisi öyle söylemişti..benimsediğini kendisi söylemişti..hani cehenneme göndermeye kızıyordun ya @veri abi niye kendince sebebleri vardır diyorsun ki müşrikler direk cehenneme gidiyor affı yok..

Okula gittiği için 'ben müşriktim tevbe ettim müslüman oldum' diyor subhanallah ya...

Kitab şuan basımda pzrts alıyoruz inşAllah..

veri

Yasaklı
kitap anlaşıldı

lakin kalanını anlamış değilim.

spesifik

آزادی قید و بند
kitap anlaşıldı

lakin kalanını anlamış değilim.

:) Ramazanımız hayırlı olsun inş..

Bir üst mesajınızda sana vahiy mi geldi ,diyerek benimsemeden bahsetmişsiniz ya o cihetten yazmıştım...tekrar oku inş.nereyi anlamadınız bilemedim...

Kitabları bugün aldık kaç tane vereyim @veri abi :)