Tasavvuf konusunda hodri meydan

Hakperest

Kıdemli Üye
mevlana ustalıkla edep ve edepsizliği;
şehvetin gücü ile esaretinin rezaletini yazmış bu hikayecikte.

insandaki ilgili tüm duyguları harakete geçiren/yaşatan/anlatan bu hikayecik sınırı geçmiş ancak
kendi döneminin insanlarına gerekli bir anlatım tarzı olmuş olabilir.

o dönemde insanlar bu hikayeyi nasıl katagorize ediyorladı bakmak lazım.
kendi değer yargılarınızla değil dönemin değer yargılarıyla bakmak lazım.

örneğin sn erdoğanın bol laikli bir konuşmasını geleceğin herhangi bir şer'i devletinde yaşayan müslüman bir gence dinletirseniz ne der.
" sn erdoğan ne kadar da islama zıt konuşmuş" der

lütfen meselelere, objektif ve empatiyle ve ilgili paradigma çerçevesinde yaklaşın

adams77

Kanalizasyoncu
Onlardan bir zümre vardir, aslinda Kitap'tan olmayan birseyi siz Kitap'tan sanasiniz diye, dillerini Kitap'la egip bükerler. O, Allah katinda olmadigi halde, "Bu, Allah katindandir." derler. Bilip durduklari halde, Allah hakkinda yalan söylerler.

Kimin kitabını okuyorsunuz ?

Darul_Beka

Profesör

Asıl gazı veren sensin sen !
Bu yaptığın "meydan okuma" işini bugüne kadar hangi tasavvuf büyüğü yapmış? Bir örnek verir misin ? Kendi kıt-kısır aklın ile tesbit ettiğin absürd bir metodu gelmişsin buraya uygulamaya çalışıyorsun!
Şunu iyi bil ki sen tahribat yapıyorsun tahribat !

:) hocam neye kızdığını bilmiyorum ama
aşırı önyargılı olduğun net anlaşılıyor kıt kısır akılda olduğumu nereden çıkardın
müslümana iftira yakışmaz

Havas

Kısıtlı Erişim
bende bişeyler yazabilir miyim..

ibni hazm'ın güvercin gerdanlığı eserine muhalifleri tarafından biraz da kendi şahsı ve karakterinden dolayı getirilen eleştirilere benziyor. hukukçu, islam alimi, bir mezhebin savunucusu nasıl oluyor da "aşk" üzerine eser kaleme almıştır diye döneminin alimlerince kınanmıştır. müsteşrikler bunu insani'den ilahi aşkı anlama kapsamında incelemiş ve eseri temel kaynak olarak kabul etmiş kitaplığa kazandırmışlar.. islami eserlerde bütünüyle kur'an çizgisi yakalamaya çalışmak "bir benzerini meydana getirmek" demek olacağından ve bunun imkansızlığı, yazılan tüm eserleri nakıs yapar. mesnevi şerhleri kapsamında bu şehvet konulu örneklemeler anlatımı güçlendirici yani anlamayı kolaylaştırıcı olarak değerlendirilmiş. yani okurken tiksindiniz değil mi, işte bu hal ve neticesi bunu getirir demişler.
bu sav sadece bir aklama gibi görünüyor..Yazılan eserler ,yazanın karakter ve kişliğini yansıtır.
Nice yazarlar geldi geçti..bıraktıkları eserlerinden onların nasıl bir ruh halinde olduklarını çok rahat çıkarabiliyoruz..kimi homosexuel ,kimi mezoşist,kimi lezbiyen kimi peygamber ,kimi bilmem ne..

Darul_Beka

Profesör
Arkadaşım ortaya bir konu açıyorsun ama konuna sahip çıkmıyorsun senin amacın milleti konuşturmak mı?
Tasavvufa düşman değilim ama videondaki konuşmacıya ait sözlerden kafama takılanı konun başında gayet ciddi olarak sordum ama sizden aynı ciddiyeti göremedim nedense sonrada kalkmış tekrar tekrar konuyu hala anlamayanlara için diyorsun lütfen ciddi karşılık bekliyorsanız ciddi olun.
hocam ben de sana sorunu bulamadım tekrar et dedim
videoyu izleyip sorduğun bir soru ise
emir telakki eder anında ivedi bir şekilde cevaplarım

türkü

Kıdemli Üye
ben bu konunun ehli değilim, bildiğimi anladığımı yazdım..düşüncemde bu yöndedir.

adams77

Kanalizasyoncu
hocam ben de sana sorunu tekrar et dedim
videoyu izleyip sorduğun bir soru ise
emir telakki eder anında ivedi bir şekilde cevaplarım

Siz konunuza sadık kalıp asılan iletileri okumuyorsanız tekrar etmenin bir anlamı var mı?

Darul_Beka

Profesör
Siz konunuza sadık kalıp asılan iletileri okumuyorsanız tekrar etmenin bir anlamı var mı?

arkadaşım ben de tam bunu diyorum yöneticileri uyarma sebebim buydu
konu yüzlerce alakasız mesajla doldu
kim ne diyor hepsi gürültüye gitti

adams77

Kanalizasyoncu
İkra/ bi-ismi rabbike-lleżî ḣalak(e) Alak - 1

Bu ayetin muhattabı kimler? kitaplarını okuyup benimsediğiniz alimler mi yoksa!!! bizler mi?

adams77

Kanalizasyoncu
arkadaşım ben de tam bunu diyorum yöneticileri uyarma sebebim buydu
konu yüzlerce alakasız mesajla doldu
kim ne diyor hepsi gürültüye gitti

Afiyet bal şeker olsun kardeşime
Emaneti gürültüye giden bir toplum olma yolunda ilerliyoruz.
Selametle

bi husben

Kıdemli Üye
mevlana ustalıkla edep ve edepsizliği;
şehvetin gücü ile esaretinin rezaletini yazmış bu hikayecikte.

insandaki ilgili tüm duyguları harakete geçiren/yaşatan/anlatan bu hikayecik sınırı geçmiş ancak
kendi döneminin insanlarına gerekli bir anlatım tarzı olmuş olabilir.

o dönemde insanlar bu hikayeyi nasıl katagorize ediyorladı bakmak lazım.
kendi değer yargılarınızla değil dönemin değer yargılarıyla bakmak lazım.

örneğin sn erdoğanın bol laikli bir konuşmasını geleceğin herhangi bir şer'i devletinde yaşayan müslüman bir gence dinletirseniz ne der.
" sn erdoğan ne kadar da islama zıt konuşmuş" der

lütfen meselelere, objektif ve empatiyle ve ilgili paradigma çerçevesinde yaklaşın

Ynı adam mezardan çıksa arkadaş ben alenen küfür ettim dese ağzını kapatır şşşş sen öyle demek istemedin biz biliyoruz senin anlatmak istediğin başa diyeceksiniz

senin mantığına gore adnan oktarda aynı şeyi yapıyor olması lazım onu neden yerıyorsunuz

rumı yaptımı tevıl yapın adnan yaptımı vur sırtına abayı

peki size sorayım madem kimse cevap vermıyor belki siz verirsiniz

firavunun nefretini musadan mı bilecez

hz peygamber intiharamaı kalkıstı haşa

Darul_Beka

Profesör
İkra/ bi-ismi rabbike-lleżî ḣalak(e) Alak - 1

Bu ayetin muhattabı kimler? kitaplarını okuyup benimsediğiniz alimler mi yoksa!!! bizler mi?

hocam konumuz Dr Mehmet SÜMELİ hocamızın tasavvufu saatlerce anlattığı
videolarda islama aykırı tek bir cümle bulma konusunda hodri meydandı

şimdi soruyu bu kalıp içine sokarak sorarmısın
bu soruyu sormana iten video daki islama aykırı hangi cümleydi

bi husben

Kıdemli Üye
'KENDİ ANLAYIŞINDAKİ KUSUR YÜZÜNDEN MESNEVİYİ KINAMAYA KALKIŞANA CEVAP': 'EY KINAYAN KÖPEK SEN HAV HAV EDİP DURUYORDA KUR'ANI KINAMAKLA HÜKMÜNDEN KENDİMİ KURTYARIRIMMI SANIYORSUN? (MESNEVİ 3. CİLT 4282. BEYT.)

alın size mesneviyi kuranla eş goren hatta mesneviye kuran diyen rumi hikayeleri bırakında bunlara cevap verin

bi husben

Kıdemli Üye
“Pir ‘Ey Bayezid nereye gidiyorsun, gurbet pılı
Pırtısını nereye kadar çekip süreceksin?’ dedi.”
“Bayezid, ‘Hac mevsimi.. Kâbe’ye gidiyorum’ diye cevap verdi. Pir dedi ki : ‘Yol masrafı olarak yanında ne var?”
“Bayezid, ‘İki yüz dirhem gümüşüm var. Ridamın ucuna sımsıkı bağladım işte’ deyince,”
“Pir (şeyh), ‘Etrafımda yedi kere tavaf et. Bu tavafı hac tavafından daha makbul bil.”
“O dirhemleri de, ey cömert kişi, bana ver. Bil ki hac ettin, muradın hâsıl oldu.”
“Umre ettin, ebedi ömre nail oldun, sâf bir hale geldin, Safa’ya koştun, Saiy erkânını yerine getirdin.” (Mesnevi Cilt II Mevlana , sayfa 272 b.2238, 2239, 2240, 2241, 2242, 2243.)

Hakperest

Kıdemli Üye
Ynı adam mezardan çıksa arkadaş ben alenen küfür ettim dese ağzını kapatır şşşş sen öyle demek istemedin biz biliyoruz senin anlatmak istediğin başa diyeceksiniz

senin mantığına gore adnan oktarda aynı şeyi yapıyor olması lazım onu neden yerıyorsunuz

rumı yaptımı tevıl yapın adnan yaptımı vur sırtına abayı

peki size sorayım madem kimse cevap vermıyor belki siz verirsiniz

firavunun nefretini musadan mı bilecez

hz peygamber intiharamaı kalkıstı haşa

sn oktarı yeren bir mesajımı bulun size hakvereyim
sn oktarın kitaplarından bir sürü bilgi/deneyim edindim.
sn oktarın şimdilerde dengesinin bozuk olduğu aşikar; bedel ödetiyorlar yıllarca savaştığı güçler.

bi husben

Kıdemli Üye
Haşa Allah hüsamettinden özürdileyecekmiş işte ruminiz ve mesnevinizin küfrü

“Sabah oldu, ey sabahın penehı Tanrı ! (Ben özür serdedemiyorum), bize hizmet eden Husâmeddin’den sen özür dile!”
“Akl-Küll’ün ve canın özür diliyeni sensin;
canların canı, mercanın parıltısı sensin.”
“Sabahın nuru parladı, bize de bu sabah çağında senin Mansur şarabını içmekteyiz.” ( Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi. Mevlâna, M.E.G.S.B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak. Cilt 1. Sayfa 144 Bent 1807-8-9. ).

Mevlâna bu sözleriyle, ben Allah’ım diyen Hallacı Mansur gibi sabaha kadar Vahdet-i Vücûd’çuluk yaptığını söylemekte bununla da (haşa) “sen Husameddin’den özür dile” demek suretiyle Allah’a minnet etmektedir.

bi husben

Kıdemli Üye

sn oktarın şimdilerde dengesinin bozuk olduğu aşikar; bedel ödetiyorlar yıllarca savaştığı güçler.

dengesi bozuk rumininde dengesi bozuk diyebilirmisin

Darul_Beka

Profesör
Video'yu kendi düşüncene delil olarak kullanman oysa Alak-1 seni bu video'ya yönlendiriyorsa ona birşey diyemeyeceğim güzel kardeşim

:) anlaşıldı üşendin videoyu izlemeye
tabi zor iş
arkadaşlara da hak veriyorum
tüm ezberleri bozacak o video
oysa tasavvuf düşmanları kendi ezberleri ile çok mutlular yeni
bir şey onları rahatsız eder

bi husben

Kıdemli Üye

ayrıca su firavula ilgili hz peygamberle ilgili iftiralar ıcın ne diyeceksınız?