tasavvufta son mertebe

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
şahsi kanaatimce bu caizdir.
Yani bir insan size göre varlığı kanıtlanamayana aşık olabilir.

Mesela istanbul aşkı gibi vs sözlerde geçtiği üzere bir şehre aşık olabilir

Ya da doğaya aşık olabilir

Ya da herhangi birşeye aşık olabilir

Ama bir Allah CC dostuna aşık olamaz mı?

yenidenrefah

İhvan Forum Üye
Yani bir insan size göre varlığı kanıtlanamayana aşık olabilir.

Mesela istanbul aşkı gibi vs sözlerde geçtiği üzere bir şehre aşık olabilir

Ya da doğaya aşık olabilir

Ya da herhangi birşeye aşık olabilir

Ama bir Allah CC dostuna aşık olamaz mı?

Sevgili forumdaşım, insanlar anlatmak istediklerini fiziksel ortamlarda anlatamıyor iken, sizin benim elma dememi armut anlamanız gayet doğal. Heleki yazı ile karşı tarafla frekanslarımız birebir uyuşsa bile bunu yazılı olarak tam olarak aktarabilmek sanat ötesi bir beceri olsa gerek.
Mesela bir kişi ile sohbet ediyorsunuz. Siz başka bir şey anlatıyorsunuz. Karşı taraf anlamak istediği gibi sizi onaylıyor veya onaylamıyor. Bütün mesele sizin neyi nasıl anlamak istediğinizle alakalı.. Umarım biraz olsun izah edebilmişimdir.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com

yenidenrefah

İhvan Forum Üye
Anlamadığımı iddia ettiğin şey nedir?
Ben bir şeyy annlatmıyorum. Sizin engin bilgeliğinizden faydalanmayı umuyorum. Mümkünse kopy paste olmayan ve kesin somut verisel , vahiy/ilhami, bilgilerle bizleri aydınlatın sayın yüce ALi ve 12 imam taraftarı forumdaşımız.

cemaliii

Kıdemli Üye
Adams kitabını oku diyorsun sürekli. Sen okurmusun senin kitabında ne yazıyor misal. Bize oku bakalım örnek ver.

Bir soru yine. Cemdemisin farktamısın adams?

adams77

Kanalizasyoncu
Adams kitabını oku diyorsun sürekli. Sen okurmusun senin kitabında ne yazıyor misal. Bize oku bakalım örnek ver.

Bir soru yine. Cemdemisin farktamısın adams?

Senin kitap diye bir şey yokki BİR tane KİTAP var. Herkese okuması gereken sayfa açılmış ve herkes bu hayat yolculuğunda sayfalarını çeviriyor.
Sana kitabı anlatmak için zaman gerekli misal toprak bir tohum attığında hemen meyve alabiliyormusun? sen meyveyi beklemeden ağacı kesersen aaa ağaç meyve vermedi olur mu :) sabır ile cemaliii ve tabiki istersen

sorunu anlamadım

bi husben

Kıdemli Üye
tasavvufun en üst mertebesi insanın kendisine yaptığı en büyük kötülüktür
yarın Allahın huzuruna çıktığınız zaman ey kul sen neden kurana göre yaşamadım diye sorarsa
yarabbi sana aşık olmakla meşgulduk dersiniz.

Allaha aşık olunmaz Allah sevilir
keza resulede aynı şekilde muhabbet edilir sevilir
bunun ötesi fena beka boş işler
Allah senden fena bekayı mı soracak ey gafil insan
önce bunu düşün sonra uğraş

adams77

Kanalizasyoncu
tasavvufun en üst mertebesi insanın kendisine yaptığı en büyük kötülüktür
yarın Allahın huzuruna çıktığınız zaman ey kul sen neden kurana göre yaşamadım diye sorarsa
yarabbi sana aşık olmakla meşgulduk dersiniz.

Allaha aşık olunmaz Allah sevilir
keza resulede aynı şekilde muhabbet edilir sevilir
bunun ötesi fena beka boş işler
Allah senden fena bekayı mı soracak ey gafil insan
önce bunu düşün sonra uğraş

bi husben :) tasavvuf hakkında bilgin yok tabi buda çok normaldir çünkü sana tasavvuf diye tanıttıkları şey aslında tasavvuf değil.

aşık olunmaz sevilir ne demek yahu :) arasındaki fark nedir bi husben yada sanırım ne dediğini bilmiyorsun

bi husben

Kıdemli Üye
bi husben :) tasavvuf hakkında bilgin yok tabi buda çok normaldir çünkü sana tasavvuf diye tanıttıkları şey aslında tasavvuf değil.

aşık olunmaz sevilir ne demek yahu :) arasındaki fark nedir bi husben yada sanırım ne dediğini bilmiyorsun

marstan dünyaya adams konuşuyor
frekansları karştırıdn galıba adams
tasavvufu gayet iyi bilirim adams
nedir necidir amacı nedir iyi bilirim
sevmek ile aşk aynı değildir adams bey

adams77

Kanalizasyoncu
marstan dünyaya adams konuşuyor
frekansları karştırıdn galıba adams
tasavvufu gayet iyi bilirim adams
nedir necidir amacı nedir iyi bilirim
sevmek ile aşk aynı değildir adams bey

Birşey bildiğin yok :)

Nasıl seveceksin çok merak ediyorum, la sen seviyorum diyince eleştirdiğin tasavvufçulardan ne farkın kaldı

adams77

Kanalizasyoncu
la babanı aşklamı seviyon
sevgi ile patatesi karıştırma adams

Sen nasıl seviyorsun merak ettim şimdi denkmisin? Senin sevgi tarifin nedir şimdi :)
Sen ancak O 'na secde edebilirsin ve senin için seçip beğendiği dini sevebilir ve aşık olabilirsin.

bi husben

Kıdemli Üye
Sen nasıl seviyorsun merak ettim şimdi denkmisin? Senin sevgi tarifin nedir şimdi :)
Sen ancak O 'na secde edebilirsin ve senin için seçip beğendiği dini sevebilir ve aşık olabilirsin.
maide 54. ayet: Ey iman edenler, içinizden kim dininden geri döner (irtidat eder)se, Allah (yerine) Kendisi'nin onları sevdiği, onların da Kendisi'ni sevdiği mü'minlere karşı alçak gönüllü, kafirlere karşı ise 'güçlü ve onurlu,' Allah yolunda çaba harcayan ve kınayıcının kınamasından korkmayan bir topluluk getirir. Bu, Allah'ın bir fazlıdır, onu dilediğine verir. Allah (rahmetiyle) geniş olandır, bilendir.

bak ayet ne diyor adams

bi husben

Kıdemli Üye
bakara Suresi, 165. ayet: İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını 'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi.

ayetler senin görüşünü red ediyor sayın adams77

adams77

Kanalizasyoncu
bakara Suresi, 165. ayet: İnsanlar içinde, Allah'tan başkasını 'eş ve ortak' tutanlar vardır ki, onlar (bunları), Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin ise Allah'a olan sevgileri daha güçlüdür. O zulmedenler, azaba uğrayacakları zaman, muhakkak bütün kuvvetin tümüyle Allah'ın olduğunu ve Allah'ın vereceği azabın gerçekten şiddetli olduğunu bir bilselerdi.

ayetler senin görüşünü red ediyor sayın adams77

Arapcan varsa buyur getir :))
Yahu sen böyle deyince senin ne farkın kalıyor. Nasıl sevecen diyorum denkmisin eşitmisim O bi varlık mıdır ki ? Sen O nu kendi algına ve aklınamı sığdırıyorsun. Sanırım sen O 'nu idrak etmiş değilsin eğer birşey hakkında kesin bilgin yok ise ardına düşme sakın sevmek ve aşk vahdeti vucutcuların işidir onlar herşeyi Allah olarak görürler vs vs hiç duymadın mı :))

Arapça öğrenmedende meal paylaşma sakın

bi husben

Kıdemli Üye
Arapcan varsa buyur getir :))
Yahu sen böyle deyince senin ne farkın kalıyor. Nasıl sevecen diyorum denkmisin eşitmisim O bi varlık mıdır ki ? Sen O nu kendi algına ve aklınamı sığdırıyorsun. Sanırım sen O 'nu idrak etmiş değilsin eğer birşey hakkında kesin bilgin yok ise ardına düşme sakın sevmek ve aşk vahdeti vucutcuların işidir onlar herşeyi Allah olarak görürler vs vs hiç duymadın mı :))

Arapça öğrenmedende meal paylaşma sakın

sen safmısın be adam ayette bizzat yihubbunehu diyor sen ne kafası yaşıyorsun adams
ben arapça biliyorum ayrıca sen merak etme

adams77

Kanalizasyoncu
sen safmısın be adam ayette bizzat yihubbunehu diyor sen ne kafası yaşıyorsun adams
ben arapça biliyorum ayrıca sen merak etme

Senin algın nasıl işliyor çok merak ediyorum :) Yahu denkmisin, varlık mı? zaman ve mekanda mı? vs vs nasıl seviyorsun :) kelimenin anlamı kayınca seninde aklın kayıyor galiba sen böyle arapça biliyorsan vay halimize yahu

adams77

Kanalizasyoncu
sevmek nedir bi husben yada nasıl seviyorsun biraz izah edermisin lütfen

bi husben

Kıdemli Üye
Senin algın nasıl işliyor çok merak ediyorum :) Yahu denkmisin, varlık mı? zaman ve mekanda mı? vs vs nasıl seviyorsun :) kelimenin anlamı kayınca seninde aklın kayıyor galiba sen böyle arapça biliyorsan vay halimize yahu
la bi yürü git işine kabahat bende seninle konuşuyorum