Tercihiniz Eğitimden Yana Olsun

ZeYnEp' Alıntı:
Niyet Niyet ve yine Niyet diyorum...

ameller niyetlere göredir.

tercihim tabiki eğitimden yana,,, (zaten başörtüsü kullamıyorum da):)

herkesin kendi tercihidir diyorum,

ama KİMSE, ASLA bir başkasını bu tercihinden dolayı yargılayamaz...

asla hakkı yok.

eğitim şart...

çünkü hiç kimsenin yaptığı ibadetler Allahın rızasını kazanmasına yetmez...

asıl görev dini tebliğdir...

bu da eğitimle mümkündür. okul ortamlarında çok güzel bir şekide çok saygıdeğer insanlar tarafından yerine getiriliyor...

ben güzel vatanımın öğretmeninin, doktorunun, avukatının, savcısının dinini bilen ve yaşayan insanlardan olmasını isterim...

diğer düşüncede olanlar isemiyorlar demek ki

çok yazık
doğrı ameller niyetlere göredir..senin niyetin Allah rızası ise Allah'ın emrettiği şekilde yaşarsın....sisteme göre değil...

bezm

Üye
HTML:
başını açıyolarda harammı işliyolar.hayati bir durum söz konusu..
amaçlar için bazan ödün vermek daha güçlü yapar insanı.bu benim düşüncem

Başını açıyorlarda haram mı işliyorlar ne demek?Allah'ın hükümleri ne zamandır müslümanım diyen bir insan için kendi keyfince değiştirilir oldu?
Amaçlar için ödün vermek daha güçlü yapar insanı ne demek?Sen ve senin gibi düşünen insanlar şayet bu düşünceyi içten bir niyetle savunuyorsa amaçlarını satıyor demektir.Yok senin amaçın farklıysa bilemeyiz.
Onun içindirki başı açık okumak isteyen kardeşlerimizin,vicdanlarını rahatlatmak için dinde yeri olmayan,küfr kokan fetvaları kendine şiar edinmemeleri lazımdır.
Başı açık okumak isteyen başı açık okur,sanki bu konu başlığını açan zamahşeri bu konunun hükümlerini bilmiyor mu da açıyor.Açık okumak istersen oku.sana kimse müdahil değil,ama dini hükümlerde vicdanını rahatlatmak için şurdan-burdan hükm arama .Hüküm belli.

talib

Kıdemli Üye
Fethullah Gülen Hoca eğitim için (belki de cemaatin yapılanması adına) baş açmaya onay vermese idi eminin böyle bir tartışma olmayacaktı. Herkes (başörtüsü takmayan bayan kardeşlerimiz de dahil) tesettür ve onun tamamlayacısı olan başörtüsü kesin olan farzlardandır, hiçbir şekilde, hiçbir sebeple açılması caiz değil diyeceklerdi. Ama siz bir cemaattesiniz ve önderiniz bu şekilde buyurmuş... Ne yapacaksınız? Asıl soru(n) bu?

Sofuoglu

Ordinaryus
. Ama siz bir cemaattesiniz ve önderiniz bu şekilde buyurmuş... Ne yapacaksınız? Asıl soru(n) bu?

İslâm dininde tesettür kesinlikle farzdır.

“Resulüm! Zevcelerine, kızlarına ve müminlerin hanımlarına söyle. Zaruri bir ihtiyaçları olup dışarı çıkmak istedikleri zaman, dış elbiselerini üzerlerine giysinler. Bu onların ahlâksız kadınlardan olmadıklarının bilinmesi ve incitilmemesi için daha elverişlidir.” (Ahzâb: 59)

Bu hüküm İslâm dinine göredir.

Tesettür kesin olarak uyulması gereken bir emirdir ve iman meselesidir.

Allah-u Teâlâ emir ve hükümlerini koymuş onu yasaklarıyla sınırlamıştır.

“Bu hükümler Allah’ın hudutlarıdır. Kim Allah’ın hudutlarını aşarsa kendisine yazık etmiş olur.” (Talâk: 1)

Allah-u Teâlâ, “Kim bu hudutları aşarsa kendisine yazık etmiş olur.” buyuruyorken. “Tesettürü kulların tercihine bıraktığını” söylemek, açıkca bu hudutları aşmak demektir. Bu Âyet-i kerime’leri inkâr etmek demektir.

sorunuzun cevabina gelince

“Ey iman edenler! İçinizden kim dininden dönerse, Allah onun yerine ileride öyle bir millet getirir ki; Allah onları sever, onlar da Allah’ı severler. Müminlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı başları dik ve güçlüdürler. Allah yolunda cihad ederler. Hiçbir kınayıcının kınamasından korkmazlar. İşte bu, Allah’ın öyle bir lütfu ihsanıdır ki, onu dilediğine verir. Allah’ın lütfu geniştir, her şeyi bilendir.

Sizin dostunuz ancak Allah’tır, onun Peygamber’idir ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazlarını kılan, zekâtlarını veren müminlerdir.

Kim Allah’ı, onun Peygamber’ini ve müminleri dost edinirse, bilsin ki galip gelecek olanlar Allah’tan yana olanlardır.” (Mâide: 54-56)

“De ki: Hak geldi bâtıl gitti. Çünkü bâtıl yok olmaya mahkûmdur.” (İsrâ: 81)

“Biz Hakk’ı bâtılın tepesine şiddetle indirip atarız da, onun beynini parçalar. Bir de görürsünüz ki bâtıl yok olmuş gitmiştir!” (Enbiyâ: 18)

Bu kesin bir hükümdür. Hakk’ın zuhuru bâtılın kalıntılarını ortadan kaldırır.

Hazret-i Ömer -radiyallahu anh- Ashâb-ı kiram’dan İbn-i Hudayr -radiyallahu anh-’a
“İslâm’ı yıkacak olan şeyleri biliyor musun?” diye sorunca,
o da: “Hayır!” cevabını verdi.

Bunun üzerine Hazret-i Ömer -radiyallahu anh-:
“İslâm’ı yıkacak olan şeyler, ilmin ortadan kalkması, münafıkların Kur’an üzerinde cedelleşmeleri ve saptırıcı imamların hükümleridir.” buyurdular. (Dârimî-Sünen, Katade: 22)

takdir sizlerin

selametle

dilara1999

Üye
bende katiliyorum bazi arkadaslara dinimizde kesinlikle yasaktir kadinin basini acmasi haa illada egitim diyorsaniz cocuklariniza farkli egitimler verin dinden yana mesela. ayrica yalnizca basörtüsü örtmekle gercek müslüman olunmaz onun kurallarina emirleri ve nehilerine uymakla olur .ne biliyorsunuz cocugunuz okuyupta imanini kaybetmeyecegini,buda ayri bir konu okullara ne niyetle cocuklarimizi gönderiyoruz ama neler ögerniyorlar ve bize nasil geri döynüyorlar ALLAH cümlemizin cocuklarini korusun. aminnnn

"haTTat"

Paylaşımcı
haram haramdır..kimse, haramı kılıfa sokma gayreti icerisinde degildir.Hoca efendi kendi fikrini söylemiştir..ki gayet normal birşeydir bu.. Haklısınız kendi fikrini söylemiştir,lâkin bulunduğu konum itibariyle fikirlerini beyan ederken arkasındaki yüzbinleri düşünmeli değil midir?? Çünkü onu çok seven, onun kusurlarını görmeyen kişiler için bir fetva oluyor o fikirler. Zira denilen şu: Hocaefendi böyle söylediğine göre vardır bir bildiği.. siz sanırım üniverstelerde yapılan hizmetleri görmediginizden veya görüpte önyargılı içerisinde sırf eleştirmek amaçı eleştirenlerdensiniz. nedense herkes bu gayret içerisinde..bu cemaatin dünya çapında ilerlemesi bir müslümanı sevindirmesi gerekirken, hep eleştirel bir bakış açısı görüyorum.üniverstelerdeki mevcut duruma, ögrencilerin durumuna isteseniz bir bakın..siizin eleştirdiginiz, bazılarının da dinden cıkardıgı türbanlı kardeşleriniz okula girerken başlarını açıyorlar malesef ama kaç kişinin imanına sebeb oluyorlar.bu da hizmettir..Gazi Üniversitesine bir gelin bakalım aynı şeyleri düşünmeye devam edecek misiniz. Evet başlarını kapatıyorlar ve güya hizmet ediyorlar ancak bir ehl-i dünyadan daha ehl-i dünya davranıyorlar. Acaba verilen bir tavizin neticesi mi bunlar?? Nasıl olsa zincir koptu..bir insanı kazanmak tüm insanlıgı kazanmaktır.bir insanın imanına sebep olan tüm insanlıgı kurtarmış gibi sevaba nail olur..ki ben bunlara bizzat şahit olarak yazıyorum..Bir insanın imanını kurtarmak evet çok güzel birşeydir.Öyle bir insanın başımın üstünde yeri vardır. Ancak, bu ne şekilde yapılmalıdır? Hep adını söylediğimiz ve onun yolundan gitmeliyiz diye söylediğimiz Allah Rasülü (A.S.M) nasıl yapmıştır bu işi? Nelerden taviz vermiştir? Gaye Rızay-i İlâhi ise Allah'ın yolu dışında bir yoldan nasıl maksada ulaşılır? Bindiğiniz uçağın Mekke'ye gittiğinden emin misiniz? herkesin hizmeti ve hizmet anlayışı farklıdır..türbanını açmaz evde oturup buşekilde imanini kurtardıgını düşünene de saygı duyarız..Bu ülkenin yaratıcının rızası adına iyi yerlere gelmeye çalışan müslümanlara ihtiyacı var..herkes agzından cıkan kelimelere dikkat etsin ve kimseyi yargılamasın.bu onu hassas konu dikkat edin lütfen! Kendi adıma söylüyorum kimseyi yaptığından dolayı yargılamam. Kişiler değildir tenkit ettiğim sadece fikirlerdir, zihniyetlerdir..
Vesselam..

arkadaşlar bence ilim farzdır deyip başı açarak üniversite okumak doğru değil.çünkü baş örtüsü konusunda Allah ın kesin emri vardır.okumuş insan illa rızgını bulur veya örnek bi şahsiyettir die bişey olduunu sanmıorm.şöleki bizm ceddimiz nice cevherler yetiştimiştir.ve bu cevherleri yetiştiren annelern hepsinin de üni. mezunu olduunu düşünmüorm.bence bu konuda Allah ın kesin emirlerini diğerlerinden ayırmamız lazım

Beniadem

Üye
Tercihiniz Allah'tan yana olsun

Bu gayet yanlis yaklasima bir cok mü'min ve mü'mine ihvanlar gayet net, acik anlasilir cevaplar vermistir. Allah onlardan razi olsun.

Kimisi niyetten, kimisi ileride alacagi sevaptan bahsediyor. Garantisimi var ileride sevap alacagina dair? Belgemi var bas taci tesettürü birakmakla Islamiyete hizmet nasib olunacagina dair? Okumak iyi, iyi de ahlaka zarar dokunacaksa okumak niye? Birde su meseleye kamil bir alim gözüyle bakalim, ne dersiniz? Onlar Islamiyeti senden bende cok ama cok iyi bilip ve tatbik ediyorlar.

Müsaadenizle bir yazida biz yollayalim !
--------
Üniversitede okuyup, vali veya avukat veya devlet adami oldugunuzu düsünelim ne olacak? Onlarin zalimliklerini icra etmek mecburiyetinde kalacaksiniz. Bir medrese binasinin yapilmasini yapilmasini emredebilecek, bunun icin imza ata bilecekmsiniz? Hayir ! Biraz söz anlamali, anlamayan kimse, gagasini camura sokup, cikararak vak vak ömrünü tüketen kaz gibi olur.

Kizlarini mekteplere veren: "Hoca efendi ne yapalim mani olamiyoruz, bizi dinlemiyorlar." diyorlar. Böyle diyenlere soruyorum: "Siz misiniz anne baba, onlar mi?" madem ki siz sözünüzü onlara dinletemiyorsunuz evlerinizi, arabalarini onlarin emrine verin her seyi idare etsin" Bunun üzerine olur mu hoca efendi muhafaza edemezler, zarara ugrariz" diyorlar.

Peki zarara sebep olur diye arabalarinizi, mallarinizi onlara teslim etmiyorsunuz da, nicin dinleri zarara ugrar, imanlari kaybederler demiyorsunuz da onlari, maksatlari küfre hizmet olan okullara teslim ediyorsunuz. Dünyayi kaybettiklerinde üzülüyorsunuz da, dinlerini imanlarini kaybettiklerine neden üzülmüyorsunuz?

Ihvanlarimiz, kizlarini kolejine gönderenler var, bir taraftan da tesbih cekiyor, diger taraftan ise Allah'in dinine kursun atiyor. Cocuklarini üniversiteye gönderen anne babalar, Allah'in nurunu söndürmeye calisiyorlar demektir. Bu günün sartlari ile üniversiteye cocuk göndermek: "Cocugumu alin, imaninin nurunu söndürün". demektir.

Millet cocuklarini o mekteplerde okutmak icin can atiyor, cocuklarini bizzat götürüyorlar, tekrar almaya gidiyorlar. O mekteplerde cocuklarini okutmak icin ellerinden gelen bütün imkanlari sarfediyorlar. Islami ilimlere ragbet gösterilmemesi kiyamet alametlerindendir.

Sohbetler c. 2, s. 76, Mahmud Ustaosmanoglu hz.leri

ayrica, Lemalar | Yirmi Dördüncü Lem´a | 201 Birinci Nükteye müracaat oluna.
http://www.risaleara.com/oku.asp?kid=3&sayfano=201&tur=sayfa

johncoffey07

Asistan
Hayatta bilmek kadar güzel bir şey yok.Teşekkür ediyorum bu yazıyı yazan kardeşime:)