Tevekkül ile söyleşi/yorum

sır

Üye
Mavi Yazılar SIR'a

Siyah Yazılar Tevekkül'e aittir.

Merhaba TevekküL kardeşim… Roportaj köşemize hoş geldin ,bu ay seni konuk etmekten çok mutluluk duyorum Talebimi geri çevirmediğin için teşekkürlerimi sunuyorum .. (ne demek eli mahkum ablasını kırabilir mi hiç ; )

Merhaba efendim : ) Rica ederim, asıl ben teşekkür ederim..
Yâ o kadar ısrar edince ne yapayım kıramadım işte : p : )

Buyur kardeşim… şimdi bize bir bir tevekkül’ün sırlarını, kirli çamaşırlarını ortaya dök ..İşin şakası bir yana bize kısaca kendini tanıtırmısın Kardesim …

2 sene evvel kafası dank etmiş ve bir takım hakîkatler gözünün önüne serilmiş biri olarak, herkes beni 19 yaşında görsede ben kendimi 2 yaşında olarak görüyorum.. İbn Atâ (kuddise sirruh) öyle demiş; Allah'a yemin ederim ki, senin asıl ömrün doğduğun günden beri geçen süre değil, bilakis Allah'ı tanıyıp bildiğin günden beri geçen süredir...

Yanımızda sigara içildi, içki içildi, esrar içildi... Hatta bize uzatıldığı zamanlar da oldu...
Allah o kadar merhametli, o kadar merhametli ki;
Bir kere olsun bırakın istemeyi, bir meyillenme dâhi olmadı...
Eğer olsaydı, ben şuan da vicdan azabından giderdim...
Rabbim, bunu kaldıramayacağımı bildiği için beni o musibetlerden korudu...
Ve 'namaz kötülüklerle aranıza perde gibi girer' hakîkati üzerime tecelli etti...
Birgün bir baktım ki; o arkadaş çevrem yüzüme bakmıyor...
Anladım ki, Rabbim onlarla benim arama bir perde indirmiş...

İşte böyle.. TevekkuL önemsiz ve günahkâr bir kişi olduğundan;
Bundan fazla birşey yazmak okuyucularında vaktini boşa almak olur..
Zâten çok şey yazdık...

sevgili tevekkül, gönlü güzel kardesim zamanlarını nasıl değerlendirirsin ? gel şuna modernite tabiri ile hobilerin nelerdir diyelim

Tasavvuf ağırlıklı kitaplar okurum...
Dinî eserler almaktan ve onları kitaplığıma dizmekten çok hoşlanırım...
İhyâ, Mektûbat, Mesnevî, Divan-ı Kebîr, Gunye, Kimyâ-i Saâdet vs. vs...
Birilerine kitap hediye etmekten çok hoşlanırım... Bazı günlerim bu koşuşturmayla geçer : )
Aziz Mahmûd Hüdâyî Hazretlerini sık sık ziyâret ederim elhamdülillah...
Süleyman Hilmi Tunahan Hazretlerini de aynı şekilde... Ve diğerlerini de...
Kitapçı bir abim var... Ona gider sık sık sohbet ederim...
Tasavvuf alanında kendisinden çok şey öğrenmişimdir...
Bunların dışında bilgisayar ve dersler var...
Hayatımda başka da birşey yok : ) Sâde yaşamayı seviyorum anlayacağınız : )

Buyuyunce ne olacaksın ?

Matematik Öğretmenliği Allah nasib ederse : )
Ama bunun haricinde de düşündüğüm meslekler var..

Okumayı sever misin, ? Kimlerin eserlerinden yararlanırsın ..Sanırım ilki İmam-i Gazali, doğru tahmin mi

Evet : ) Okumayı severim ama dinî eserler haricinde hiçbir şey okumam...
Roman, hikaye vs. asla okumam... Hiç sevmem, bana çok boş gelir...
Gazâlî, Rabbânî, Mevlânâ, Geylânî, İbn Atâ, Said-i Nursî gibi büyük evliyâların eserlerini ve çok sık olmasa da günümüz bazı HocaEfendilerin eserlerini okurum...

şimdiye kadar tesettür konusunda daima bayanlara yüklenildi ve sadece bayanın örtünmesi gündem oluşturdu .. Erkeğinde belli şartları ve dikkat etmesi gereken giyim uslubu vardır .. Buna dikat etmeye özen gösteriyor musun ? Bu konudaki görüşlerini alayım ..

Bak bak bak : ) Sorulara bakk : ) Elbette özen gösterilmesi gerekir...
Kendimi bildim bileli hiç şort ve benzeri kısa şeyler giymedim...
Giyenlere de neden giyiyorsun demedim : ) Zirâ benim bu huyum kimilerine çok abes geliyor...
Bol giyinmeye dikkat ederim... Sade, düz ve koyu renk giyinirim...
Özellikle siyahı tercih ederim : ) Yeni birşey aldığımda onu giymeden evvel eskitirim biraz : )
Hayatta en nefret ettiğim şey; dikkat çekici giyinmek, dikkat çekmek ve insanların gözlerinin üzerimde olmasıdır... Çok rahatsız olurum bu durumdan...

şimdi anladım.. sen ..sen..ham sofulardansın ; P ... Medrese de Talebelerden biri yeni elbise almış ve yamalı giymek sunnet diye yepyeni elbiseyi kesip yamalamış ... Hocada duyunca şaşkınlıktan kalakalmıştı ... Bu siyahın Kurtlar vadisi ile ilgisi yok değil mi ?

Şşşt çaktırma : )
Colton der ki: Birini taklit etmek, onu övmenin en samimi şeklidir : )
Kurtlar Vadisi mevzûsuna gelince;
Doğrusu siyah giyinince, boyuma falan bakıp K.V'ye özendiğimi söyleyenler olur : )
Halbuki öyle birşey söz konusu değildir : ) Siyahı severim sadece, o kadar ; )
Öyle dünyevî basit şeylere özentilik gibi boş heveslerde işimiz olmaz elhamdülillah..

İstanbul’u sever misin yoksa yaşamayı tercih edeceğin başka bir mekan var mıdır ?

İstanbul : ) Adına çok şiir, edebiyat parçalanmıştır : )
İstanbul'u çok severim.. Fakat yalnızlığımda severim..
Üsküdar gibi bir yerde olmama rağmen çok az dışarı çıkarım..
Ne zaman bir yalnızlık uğrar kapıma, o zaman çıkar gezerim..
Bu yüzden gece yarısını geçtikten sonra sahil benim vazgeçilmez mekânım olur : )
İstanbul dışında Doğu Karadeniz bölgesinde yaşamayı çok isterim..
Yemyeşil, sessiz-sâkin.. Oralara hiç gitmek nasib olmadı..
Gidersem de tamamen kalmayı düşünüyorum : )

ihvan form ile nasıl tanıştın öğrenebilir miyiz ? ne kadar zamandır formdasın?

Yöneticilik yaptığım bir sitenin reklâmını yapmak için girmiştim : )
Sonrasında buralara kadar geldik işte : ) 1 seneyi 2 ay geçti, forumda bulunma sürem : )

sevgili süper mod’umuz. şimdi ise yönetimde görevlisiniz ,avantaj ve dezavantajları nelerdir ?

Dezavantaj > Avantaj : ) Ben en önemli avantajı ve dezavantajı yazayım;
Adaletten şaşma ihtimali olması en büyük dezavantajdır...
Adaletten şaşınca kılıç gibi ikâzları ile düzeltecek Müslüman kardeşlere sahip olmak en büyük avantajdır...
Bu kardeşlerimiz forumda mevcûtdur : ) Onlar kendilerini bilirler... Allah onlardan râzı olsun...
Onlardan kastımız ulu-orta ifşâ edenler değil elbette : )
Onlar kardeş değil, düşmandır ki ulu-orta ifşâ edip rezil etmeye çalışırlar...
Asıl dostlarımız ve kardeşlerimiz, bize tenhada bu hatamızı kılıç gibi sözlerle söyleyenlerdir...
Onlar oldukça biz nefsimize karşı daha sağlam duruyoruz...

zaman zaman gerginlik yaşadığımız oluyor form içinde ve yönetici olarak sizde olaya mudahil olmak durumunda kalıyorsunuz, görebildiğim kadarıyla sen daima sakin ve sabırlı gözüküyorsun .. bunu nasıl basarıyorsun ? yönetici olmak bunu gerektirir gibi klasik laflar istemiyorum… ; )

Sâkin olmamak ya da sabırlı olmamak için bir neden yok ki : )
Tartışmayı, münakaşa etmeyi ve çok konuşmayı marifet sananlar; davul misâlidir ki, davulun sesi gür ve çok çıkar ama içi boştur...

Dil, insanı cıvıklaştırır, komikleştirir, hatalarını farkettirmeden ortaya döker, küçültür, heybetini götürür, değersizleştirir ve birçok hatalara sürükler... E böylesi insanlardan uzak durmak için en büyük kalkanımız sabır ve sükûnet...
Nefsi tatmin etmenin en güzel yolu dilini kullanmaktır : ) Sürekli birilerine laf sokarsın, gıcık olur kafayı takar ve uğraşırsın, hakaret edersin, imâlı imâlı laf cambazlığı yaparsın ve bunlarıda marifet sanarak cehâletini konuşturursun...
Hz. Peygamber şöyle buyurdu: 'İki çenesi ile bacakları arasında olan hususda bana kefâlet veren kimsenin, ben Cennet'e girmesine kefîl olurum' (Buharî)

Molla Gürani Hazretleri Hazreti Fatih’e bir gün şu soruyu sordu : ‘’’Sana göre hayattaki en büyük zevk nedir ?’’ Bende sana aynı soruyu yöneltiyorum …. Sana göre hayattaki en buyuk zevk nedir ?((Hz Fatih’in cvbını merak ediyor musun )

Hem mahrum olduğun hem de muhtaç olduğun birşeye kavuşmaktır... : )
O güzel sözün üzerine bizim sözlerimizin ne kıymeti olur : )

bak bildi... dünya hayatını bana üç kelime ile özetleyebilir misin ?

Dünya hayatı... Geldin - gölgelendin - gittin... Dünyâ dediğin bu üç kelime : )
Allahû Teâlâ dünyaya emretti;
'Ey dünyâ! Bana hizmet edene hizmetçi ol! Senin peşinden koşana ise, zahmet ve sıkıntı ver!'
Aklı başında insan, dünyanın bu emri dört dörtlük yerine getirdiğini görür : )
Yiğitlik, koskoca dünyayı kendine hizmetçi etmektir...
Zevk-para-şöhret-yemek-kıyafet peşinde koşmak küçüklüktür...

Issız bir adaya düşsen yanına alacağın üç üye : P ?
Ben cevab vereyim mi , ilk ki cenan ,ablamsız bir hayat düşünemiyorum , 2. ahuzar bana fotoraf çekmeyi öğretir, 3. Gülizar irfan abla bize yemek yapar

İsmail abimi alırdım, talib abiyi ve Hasan abiyi : )
Yanımıza bir tekne dolusu kitap alırdık : )
Bol bol sohbet ederdik, ben hergün birşeyler öğrenirdim abilerimden : )
Hasan abi de arada sırada bize fıkra anlatırdı;
Bi de balık tutardı ki, Allahh : )
Deymeyin keyfimize..

Evet … üzülerek röportajımı burada nihayete erdiriyorum..
Tevekkül kardeşcik sorularıma ayırdığın vakit için teşekkürlerimi sunuyorum ve son kez mikrofonu eline verip ihvan forum cemaatine iletmek istediğin bir mesaj varsa alalım diyorum ..

Rica ederim.. Allah'a şükür son kez mikrofonu alıyorum elime : )
İhvan Forumda ki, samimi-has Müslüman kardeşlerimden Allah razı olsun..
Buraya gelip Allah rızası için çok güzel şeyler yapanlar var...
Bu forumda birçok kişiden istifade ettik... Hala da ediyoruz elhamdülillah...
Rabbim, sizin gibi niyeti sadece Allah rızası olan kardeşlerimizin sayısını artırsın..
Aslında isim vererek konuşmayı çok isterdim de, çok uzun olurdu : )
Çok sevdiğim ablalarım-abilerim-kardeşlerim var.. Onlar kendilerini zaten biliyorlar...

Bende sana teşekkür ederim Sır kardeşim..
Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun...
Selâmların en güzeli ile... Sevgi ve saygılar.....

Erkam.

Kıdemli Üye
Çok güzel olmuş bizile paylaştığınız için teşekkürler :) Merak ettim bu röportaj nasıl yapılıyor msndenmi?

sır

Üye
Çok güzel olmuş bizile paylaştığınız için teşekkürler :) Merak ettim bu röportaj nasıl yapılıyor msndenmi?

beğendinize memnun olduk (tevekkül adına da konuşayım ; ) )

hmm. Manevi yolla yapılıyor ;)

işin şakası , Onun SIRrı bizde kalsın ;)

Bahar

İhvan Forum Üye
Gerçeketen röpartaj güzel olmuş. Kendimi doğru dürüst yetiştirmediğimin farkına vardım...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
röportaj güzel ama sır abla bu ismi çok kullanıyo...:O sır sır sır,,, sırlar dünyası gibi. abla sen yoksa sırlar dünyasında rol mü aldın...:eek:leyo: (kızdırıyomuyum acaba? kızdırmak değil niyetim.affına sığınıyorum):):eek:fftp:

Cenan

Ordinaryus
Elinize, emeginize saglik. Rabbim ikinizden de razi olsun.

Tevekkul kardesim, Rabbim sizi de bizleri de dunyanin aldaticiligindan, nefsimizin esaretinden (kurtarip) koruyup din uzere sabit kilsin insallah.

Selam ve dua ile...

aHuZaR

Can kayıp can firarda
Yüreginize saglik SIR ve Tevekkül:)
zevkle okudum devamini beliyoruz....

efsun hayal

Profesör
çok güzeldiii

Allah razı olsun her ikiniziden de. "Geldik-gölgelendik-gittik. Yurdumuza sağ salim döndük inşallah" deyip, Efendimiz'in muhabbetine, sevgisine, komşuluğuna mazhar olanlardan olursunuz inşallah. amin

Su gibi, mavi kelamlar, niyetler. Öyle memnun oldum ki Allah bilir. Rahman niyetlerinizi her dem diri, halis tutsun canlar. Allah hayrıyla muvaffakiyetler nasib eylesin sizlere inşallah. amin

Benim kardeşimle meslektaş oluyoruz inşallah yani, çok sevindim

Matematik öğretmenlerimizin nadide bir çeçiçeği de tevekKUL kardeşim olur inşalllah. Allah yolunu açık etsin kardeşim. amin.

Ne diyeyim, çok feyizli bir röportaj olmuş bu maşallah: )

Çok laf ettik, kardeşim anlamıştır bizi; )

Sevgili Sır, sorularınız, üslubunuz için ayrıca teşekkürler efendim. Allah razı olsun

mübarek olsun. vesselam.

İsr@

hizmet erbabı
harika bir röportaj olmuş emeğinize sağlık ikinizinde... Tevekkül kardeşimin zaten alt yapısı belli idi böylece açıkçada öğrenmiş olduk inanki gurur duydum kardeşim benim böyle gençlerimiz oldukça sırtımız yere gelmez inşallah...

bu garip ablanada dua etmeyi unutma olurmu kardeşim benim...

abla

Doçent
tevekkül kardeşimin 19 yaşında olduğuna inanamadım.göğsümüz kabarıyor böyle gençleri görünce maşallah.ve gelecek adına ümitvar oluyoruz.

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
Allah(cc) şükürler olsun :böyle şuurlu gençler bizi gelecek adına ümitvar ediyor. Benim de iki tane oğlum var onları da böyle şuurlu görmek tek duam. Allah (cc) sayılarınızı birden binlere çıkarsın inşaallah.

yolcuu

Üye
Söylenenler ile yapılanlar bir ise MaşaAllah diyorum 19 yaşındaki Tevekkül kardeşimize...

ibrahimi

Has Uşak
İki yöneticimi de kutlarım.
Güzel sorular samimi cevaplar,bildiğin tevekkül ve sosyal mesajları işte : ) he he.

sword

flawless Victory
Teşekkürler güzel bir çalışma olmuş.
Hem sorular hem cevaplar içten gelmiş.

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
büyük bir keyifle okudum roportajı..tevekkül kardeşimizi de bu şekilde tanımış olduk.hakikaten güzel bir roportaj olmuş. Allah razı olsun..
ben de cok okumadığımı farkettim .:):blink::blink:

DaLokay

уüяєкℓєя∂є
Web sitesi
www.youtube.com
MaşaAllah oldukça güzel.

Rabbim yolundan zerre ayırmasın cümlemizi inşaAllah.

ropörtaj'ınızı zevkle okudum akıcı, gerçekci ve hoş cevaplar ve arada tatlı sohbet.

Teşekkür ederiz kardeşler. Ve kardeşim Tevekkül : )

agbi

Yasaklı
Okuyunca kendimden utandım.

Şanslımışmışsın demek yetmez veya yerinde değil.Allah cc sevdiği kulumuşsun.

19 Yaşımda girdiğim günahlardan Allah cc sığınmaktan başka bir seçeneğim kalmıyor.Zatende SIĞINACAK BAŞKA YER YOKKİ.

Savm

Profesör
İstanbul : ) Adına çok şiir, edebiyat parçalanmıştır : )
İstanbul'u çok severim.. Fakat yalnızlığımda severim..
Üsküdar gibi bir yerde olmama rağmen çok az dışarı çıkarım..
Ne zaman bir yalnızlık uğrar kapıma, o zaman çıkar gezerim..
Bu yüzden gece yarısını geçtikten sonra sahil benim vazgeçilmez mekânım olur : )
İstanbul dışında Doğu Karadeniz bölgesinde yaşamayı çok isterim..
Yemyeşil, sessiz-sâkin.. Oralara hiç gitmek nasib olmadı..
Gidersem de tamamen kalmayı düşünüyorum : )

Tevekkül kardeşim bir gün gelicem inşaALLAH Üsküdara her zaman gelirim İstanbula bir türlü nasip olmadı Üsküdara gelmek Aziz Mahmûd Hüdâyî Hazretlerine gelmeği ve dua etmeği çok isterim inşaALLAH Bir gün nasip olursa inşaALLAH İstanbula yakın bir zamanda gelirsem ilk işim tevekkül kardeşim seni bulmak olucak inşaALLAH fakat söyleyeyim şimdiden ben geceleri dolaşamam gündüz vakti zamanın olursa gezeriz inşaaALLAH Sözün var unutmamışındır umarım üsküdarı gezdireceksin inşaALLAH :):)Unutacağını pek sanmam ama ben genede hatırlatayım dedim :):)Sohbettiniz çok güzel geçmiş maşaALLAH Bizlerle bu güzellikleri paylaştığınız için teşekkürederim sizlere tevekkül kardeşim hayırlar seninle olsun kalbi seviyorum seni kalbii ablasıı :):)görüşmek üzere inşaALLAH Aynel yakin tanışmayı nasip eder Mevlam:):)İnşaAllah...

Selam ve Dua ile...