Türbanlıya Hakettği Notu Vermeyebiliriz

Dua Nur

Kıdemli Üye
Başörtüsü karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Mesut Parlak, şaşırtıcı bir çıkış yaptı.

Parlak, başörtülü öğrencilerin üniversiteye girmeleri halinde onlara hak ettikleri notu veremeyeceklerini söyledi. Parlak, önceki gün İÜ Senatosu'nda başörtüsü karşıtı bir açıklama yapmış ve bazı öğretim üyelerince ayakta alkışlanmıştı.

Kanal 1'de Fatih Altaylı'nın konuğu olan Mesut Parlak, başörtüsü konusunda tuhaf açıklamalarda bulundu. Başörtüsüne izin çıkması durumunda üniversitelerdeki barış ve huzur ortamının bozulacağını öne süren Parlak, 'türban'ı 'pimi çekilmiş bomba' olarak tanımladı. Parlak, "Türban Cumhuriyet kazanımlarına ters. Bizim örf-âdetlerimize uygun değil. Tamamen Arap dünyasından, Vahhabi'den, Emevi'den gelen bir tür." dedi.

Rektör Parlak, yapılacak düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'nden döneceği, bu durumda da hükümetin, "Biz bu sorunu çözecektik, engel çıkarttılar." diyeceğini savundu. Mahkemenin kararı bozmaması halinde de 'büyük bir meydan savaşını kazanmış muzaffer komutan edalarında kahraman olarak' topluma döneceklerini savundu. Türban kararının üniversitelerdeki barış ortamını zedeleyeceğini öne süren Parlak, "Bu gerginlik bizi bile etkileyecek. Belki hiç hakkımız olmadığı halde, türbanlı bir öğrenciye, Cumhuriyet ilkelerinin kıyafetlerine aykırı diye hak ettiği notu vermeyeceğiz." şeklinde konuştu.:O

Zaman

Dua Nur

Kıdemli Üye
01kcr9.jpg

umeyme

...'SessizLik'...
Zalimin zulmu varsa Mazlumunda ALLAH'ı var ..

istedikleri kadar konuşup dursunlar ...

inkişaf_

Doçent
bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

dostluk

Kıdemli Üye
yatacakları yer varmı acaba böyle can verirlerse ahirette görecekler anyayı konyayı...ahhh edecekler fakat firavunun son anda tövbe ettim deyip tövbesinin kabul olmaması gibi orda tevbeleri ret olununca ne edecekler ..:(

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Bu kadar basit bir insan rektor olmus ne denir ki...

Ben burada pek yazı yazmıyorum. Ama yazılanları takip ediyorum. Size sonuna kadar katılıyorum. Allah'ın izniyle bu günlerin geride kalacağına inanıyorum. Ve ülkede bu kadar çok sorun, bu kadar çok borç varken bu gibi şeylerin bir Müslüman ülkesinde bu kadar sorun edilmesini gerçekten anlayamıyorum. Allah yardımcımız olsun.

yosun

Asistan
Rektör Parlak’a suç duyurusu

Mazlumder Kocaeli Şubesi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak hakkında suç duyurusunda bulundu. Parlak, bir televizyon programında başörtülü öğrencilere hakkettiği notu vermeyeceklerini söylemişti.

Kocaeli Adliyesi’ne gelen Mazlumder Kocaeli Şube Başkanı Nigar Gümrükçüoğlu, suç duyurusundan önce basın açıklaması yaptı. Başörtü yasağının kamuoyu gündemine oturduğu günden beri üzerine vazife olan-olmayan herkesin çığırında çıkmış açıklamalar yaptığını belirten Gümrükçüoğlu, başörtüsünün inançlarının hürriyet sembolu olduğunu açıklayarak, konunun başka yönlere taşınmamasını istedi.

Açıklamadan sonra Gümrükçüoğlu, suç duyurusu dosyasını Müracaat Savcısı Erdoğan İnem’e teslim etti. Suç duyurusuna gerekçe olarak’da Rektör Parlak’ın daha önce Kanal 1 televizyonun anahaber bülteninde yaptığı “Bu gerginlik bizi bile etkileyecek. Belki hiç hakkımız olmadığı halde, türbanlı bir öğrenciye, Cumhuriyet ilkelerinin kıyafetlerine aykırı diye hak ettiği notu vermeyeceğiz” sözleri gösterildi. Parlak’ın bu sözlerle TCK’nın 122. Maddesinde ayrımcılık başlığı altında düzenlenen yasa maddesini ihlâl ettiği belirtildi.

yeniasya

inkişaf_

Doçent
'Not verdiğimizde gününüzü görürsünüz'

Başörtüsünün bazı bölümlerde serbest, bazı bölümlerde ise yasak olduğu Hacettepe üniversitesi’nde dün bazı ‘öğretim görevlilerinin’ hırslarından ağladığı ve başörtülü öğrencileri tehdit ettiği ortaya çıktı.

üniversitenin başörtülüleri kabul eden bölümlerinde yasaktan yana olan öğretim görevlilerinin başörtülü öğrencilere ‘Siz bize bunu dayattınız ama not verdiğimizde gününüzü göreceksiniz” dediği iddia edildi.

REKTöR PARLAK DA AYNI ŞEYİ SöYLEMİŞTİ
Hacettepe üniversitesi’nde yaşanan bu olay, birkaç hafta önce İstanbul üniversitesi Rektörü Mesut Parlak’ın sözlerini akıllara getirdi. Rektör Parlak da, ‘Başörtülülere hak ettikleri notu vermeyiz’ şeklinde bir açıklama yaparak, büyük tepki toplamıştı.

habervaktim