Üyelerle Röportaj

Leylifer

Kıdemli Üye
Biz de istesek, sizin ve buradaki bazı üyeler gibi, çok sempatik görünmeyi ve kendimizi sevdirmek için türlü türlü şekle girmeyi çok iyi becerebiliriz !

Sizce burada sevimli görünmek için insanlar neden uğraşırlar? Sonuçta sanal ortamda iyi görünmek neden gerekli olabilir ki?

fakiri

Kıdemli Üye
Sizce burada sevimli görünmek için insanlar neden uğraşırlar? Sonuçta sanal ortamda iyi görünmek neden gerekli olabilir ki?

Eğer sanal ortamda sevimli görünmenin bir faydası ve getirisi olmuyorsa veya yoksa, şu halde kötü ve agresif görünmenin mantığı evleviyetle yok demektir değil mi ? Yani, biz neden bir olumsuzluğu ve hiç faydasız bir işi tercih edelim ki ?

Leylifer

Kıdemli Üye
Eğer sanal ortamda sevimli görünmenin bir faydası ve getirisi olmuyorsa veya yoksa, şu halde kötü ve agresif görünmenin mantığı evleviyetle yok demektir değil mi ? Yani, biz neden bir olumsuzluğu ve hiç faydasız bir işi tercih edelim ki ?

Haklısınız... Agresif olmanız da pek önemli değil... Asıl önemli olan bilgi alışverişi yaptığın kişi ile samimi olmak değil midir?
Negatif tavırlar içinde bulunan kişilerle rahat bir şekilde bilgi alışverişi yapılmaz, vıcık vıcık pozitif görünen ya da şöyle diyeyim pozitif görünmeye çalışan insanlarla bilgi alışverişi oluyor gibi görünse de bence olmaz... Burada bulunuyorsak samimi davranmak bence daha mantıklıdır...
Olumsuzluğu neden tercih edelim dediniz de peki neden yapmacık bir olumlu tavrı tercih edelim ki?

Leylifer

Kıdemli Üye
Siz hayatın hakikatlerinden hiç haberiniz yokmuş gibi konuşuyorsunuz ! Yeryüzünde bütün kötülükler sevimli, samimi ve doğru görünerek yapılır.

Belki de haklısınız bu hakikatlerden benim haberim yok.. Herkesi kendim gibi sanıyorum ama çok yanılıyorum...
Peki o zaman gerçekten samimi görünenlerle bu yapmacık tavır sergileyenleri nasıl ayırt edebiliriz?

fakiri

Kıdemli Üye
Belki de haklısınız bu hakikatlerden benim haberim yok.. Herkesi kendim gibi sanıyorum ama çok yanılıyorum...
Peki o zaman gerçekten samimi görünenlerle bu yapmacık tavır sergileyenleri nasıl ayırt edebiliriz?

İnsanları tanımada şeri şerifin bazı ölçüleri varsa da bu hususta tecrübe ve birikim de çok önemlidir. Ayrıca bütün bunllrın üstünde bilhassa bütün kötülüklerden ve musibetlerden Rabbimize sığınmak elzemdir.
Rabbimiz bizi her trülü musibete karşı muhafaza buyursun ve şeytanlaşmış kötü niyetli insanların da şerrinden muhafaza buyursun.

Leylifer

Kıdemli Üye
İnsanları tanımada şeri şerifin bazı ölçüleri varsa da bu hususta tecrübe ve birikim de çok önemlidir. Ayrıca bütün bunllrın üstünde bilhassa bütün kötülüklerden ve musibetlerden Rabbimize sığınmak elzemdir.
Rabbimiz bizi her trülü musibete karşı muhafaza buyursun ve şeytanlaşmış kötü niyetli insanların da şerrinden muhafaza buyursun.

Amin... Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, Allah razı olsun...

spesifik

آزادی قید و بند
fakiri dedemize teşekkür ediyoruz
@muallim08 öğretmenim bize kendinizi tanıtır mısınız?

kebîkec

İhvan Forum Üye
-Müdür yardımcısı olarak bir ilköğretim okulunda çalışmaktayım
-Artvinin Şavşat ilçesi doğumluyum
-İlkokul orta okul, Düz lisenin fen sınıfından sonra
-İzmir Dokuz Eylül Ünv. İlahiyat Fakültesini bitirdim (1993)
-İstanbulda lise sonda okurken müslüman olmaya karar verdim.
-Metin BALKANLIOĞLU Hoca, Rahmetli Es'ad COŞAN Hocaefendi nn sürekli periyordik sohbetleri olurdu bizde her hafta sektirmeden katılırdık. Ayrıca Mahmut TOPTAŞ Hoca Efendinin 40 hadis şerhi derslerine iştirak ettim. İstifade ettiğim değerli zatlardır bunlar. Daha sonrasında Usulu fıkıh dersleri yaptığımız ve her zaman omuzuna baş koyabildiğimiz değerli Ağabeyimiz Yılmaz TOK'u da hayırla anmam lazım.
- İlahiyat fakültesine gittiğimde Hak Yol Vakfında kaldım. Daha sonra Hüseyin Avni HOCANIN medresesinde Arapça eğitimi aldım.
- Güneydoğuda 8 yıl görev yaptım. halen İstanbuldayım.
-Evliyim bir oğlum 3 kızım var. Şimdilik bu kadar.:gl

spesifik

آزادی قید و بند
Maşallah forumda alanın da ihtisas etmiş değerliler var
bizler islami mevzularda konuşmaya cüret ediyoruz sanki yani kendi adıma söylüyorum utandım doğrusu ...
Üç kız ne güzel,Rabbim hayırlı evlatlardan eylesin kız çocuklarını çok severiz...

Müçtehidin isabet ederse iki sevap etmezse bir sevap almasını beyan eden hadisin sıhhat derecesi nasıl hocam?
İçtihadda Usulü öğrenebilmemiz için ne yapmamız lazım?
Kredili ev işine bakış açınız?
Ölümü hatırlatan bir eylem istesek
Baba mefhumunu tarif eder misiniz?
Sakin üyelerimizdensiniz,neye borçluyuz?
Bizlere tavsiye edebileceğiniz kulağımıza küpee olacak cümleleri alalım?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Maşallah forumda alanın da ihtisas etmiş değerliler var
bizler islami mevzularda konuşmaya cüret ediyoruz sanki yani kendi adıma söylüyorum utandım doğrusu ...
Üç kız ne güzel,Rabbim hayırlı evlatlardan eylesin kız çocuklarını çok severiz...

Öncelikle Nazik cümleleriniz için teşekkür ederim. Biz de kız erkek hepisini severiz. rabbim cümlesini rızasına uygun yaşayanlardan eylesin.

Müçtehidin isabet ederse iki sevap etmezse bir sevap almasını beyan eden hadisin sıhhat derecesi nasıl hocam?
İçtihadda Usulü öğrenebilmemiz için ne yapmamız lazım?

öyle bir söz var ama hadis olup olmadığını bilmiyorum. Peygamber a.s ın muaz B. cebeli vali tayin ederken ictihada yönelik cümlesinden dolayı övdüğünü biliyorum.

İctihadda bulunabilmek için gerekli şartlar usulu fıkıh kitaplarında var ama bence ondan daha önemli bir durum var. İctihadı uygulayacak iktidar gücü... En kıral ictihadı yapsanız uygulayacak veya uygulatacak gücünüz yoksa anlam ifade etmiyor.
Kredili ev işine bakış açınız?

Tehlikeli buluyorum. Faiz müesseleri oldukça müslümnaların dayanışma müesseleri olmayacaktır. sadaka taşları olmayacaktır. Uzun süreli borçlanmalar insanları yoracaktır ayrıca.

Ölümü hatırlatan bir eylem istesek

Kehf suresinin 45 inci ayetini yazıp hergün göreceğiniz bir yere asın.
Baba mefhumunu tarif eder misiniz?

sabah kalktığımızda çocuklar sırayla harçlıklarını alır. Hanımda ev ihtiyaçları için bir miktar ayırır. Mutlaka ihtiyaçlarına uygun miktarda bulunmalı ve temiz olmalı. Baba sağlayan dik duran sorun çözen yön gösteren çimento olmalı ama üzülmeye sıkılmaya bunalmaya vakti olmamalı. Kadın ruhundan da bi anlayabilse...
Sakin üyelerimizdensiniz,neye borçluyuz?
Ben aslında sakin üyeyi oynamaya çalışıyorum. Demekki başarılı oluyorum. Belki yaşımız belki yaşadıklarımızdandır. Ama İstanbulda yaşayıp sakin olmak zor zanaat. Sanal alemde kendini fazla kaptırmaya da değmiyor ayrıca. Su üstüne yazı yazmak gibi bir şey. Bir gün bakıyorsun site kapanmış ve bütün tartışmalar faideli bilgiler orada kalıvermiş. Öyleyse sakin olmak iyidir.
Bizlere tavsiye edebileceğiniz kulağımıza küpee olacak cümleleri alalım?
[/QUOTE]

Birincisi '' Hiç kimsenin sevgilisi çirkin değildir''
İkincisi '' Bir demet kokulu gül bir harman ottan yeğdir'' tabi etraftakiler insan ise...

uykusuz

Kıdemli Üye
İtiraf ediyorum @muallim08 hocamdan korkmaya başladım. sanal manal olabilir herşey ama o bildiğin müdür yardımcısı..anneeeeeee:p

öğrenci elbiseme büründüm:)

cemaliii

Kıdemli Üye
muallim hangi tarikata mensupsunuz.
en çok etkilendiğiniz kitap.
en sevdiğiniz şarkı

kebîkec

İhvan Forum Üye
muallim hangi tarikata mensupsunuz.
en çok etkilendiğiniz kitap.
en sevdiğiniz şarkı

Öncelikle düzgün bir mürid seyrim olmadığı için benim gibi takozun seyr-i süluku olmuyor. İsmailağa camisinde istihare defterinde adım mevcuttur. Ama sınıfta kaldım. Daha öncede iskenderpaşada sınıfta kalmıştım.:gl

Hüsnü Aktaş'ın Medeni vahşet kitabı ilk etkilendiğim kitaptır.
Daha sonrasında 70-80 tane etkileyen kitap olmuştur. Pozitivizmin Türkiyeye Girişinden tut Mehmet ALAGAŞ'ın Rabbani yol ve sünnetullah veya Taş adlı kitapları da dahil...

En sevdiğim şarkıyı ekliyorum.:gl