Yeşil elbise

salimabi

Kısıtlı Erişim
YEŞİL ELBİSE

Yolda karşılaştığımızda ezan okunuyordu.

-Gel seni camiye götüreyim, dedim. Bubün Cuma biliyorsun.
-Sen de benim camiye gitmediğimi biliyorsun, dedi.
-Biliyorum ama, sebebini gerçekten merak ediyorum.
-Ne bileyim olmuyor işte, dedi. Hem pantolonumun ütüsü bozulup,dizleri çıkar diye endişe ediyorum.

Hafiften Gülmeye başladım.
-Herhalde şaka yapıyorsun, dedim. Bunun için cami terkedilir mi ?
-Ciddi söylüyorum, dedi. Giyimime ve özellikle yeşile düşkün olduğumu bilirsin.
Gerçekten öyleydi. Giydiği birbirinden güzel elbiseleri mutlaka yeşilin bir başka tonundan seçer ve her zaman ütülü tutardı.
-Peki, dedim. Hayatında hiç camiye gitmedin mi ?
-Çocukken dedemle birkaç kere gitmiştim, dedi. Hem o yaşlarda dizlerim aşınacak diye herhalde endişe etmiyordum. Fakat artık camiye gidebileceğimi zannetmiyorum.
Söyledikleri beni son derece şaşırtmış ve bu konuyu açtığıma pişman etmişti. Daha sonra el sıkışıp ayrıldık.
Onunla konuşmamızdan 2 ay sonra, kendisinin camide olduğunu söylediler. Hemen gittim. Bahçedeki namaz saflarının en önünde duruyordu ve üzerinde yine yeşiller vardı.
Yavaşca yanına yaklaştım ve kısık bir sesle:

-Hani,dedim.Camiye gelmeyecektin ?

Hiç sesini çıkarmadı. Çünkü musalla taşının üzerinde, yeşil örtülü bir tabut içinde yatıyordu

salimabi

Kısıtlı Erişim
azret-i Alinin (radiyalluhu anh)bildirdigi hadisi $erifte.
Bir kimse tembellik,gev$eklik ve onemsememezlik ile
namazini a$agilarsa,Allahu teala ona onbe$ ikab ile azab eder.Bunlardan altisi olumunden once,ucu olum zamaninda ucu kabirde,ucude kabrinde kalkacagi zamandir.Olumden evvel altisi $unlardir.

1-Salih ismi ondan kaldirilir

2-Hayatinin bereketi gider.

3-rizkinin bereketi kalmaz

4-Namazlarini ikbal etmeyince,diger iyilikleri kabul edilmez

5-Duasi kabul edilmez.

6-Salihlerin duasindan pay almaz.

Olum zamaninda olan uc ukubet $unlardir

1-Bogazina yedi deniz aksa,yine suya kanmaz.Son nefeste suya hasret olarak gider.

2-Aniden vefat eder.

3-Dunyanin agac,ta$ ve demirleri sirtina vurulmu$ gibi agir halde gider.

Kabirdeki uc ukubet $unlardir.

1-Kabri daraltilir

2-Kabri karanlik olur

3-Kabrindeki sozleri ayibli olur.

Kabrinden kalkinca olan uc ukubet $unlardir..

1- Allahu teala'nin huzuruna,Allahu tealanin razi olmadigi $ekilde cikar.

2-Hesabi zor olur.

3-Afv ve magfireti kavu$madigi halde hesabtan sonra cehenneme gonderilir..

salimabi

Kısıtlı Erişim
Size oyle muazzam bir kitap indirmi$iz ki,butun $erefiniz ondadir,Hala akillanmayacakmisiniz?Biz kafir olan nice memleket halkini kirip gecirdik ve bunlarin helakindan sonra da,bir kavim olarakyarattik.

Onlar azabimizin $iddetini duyduklari zaman memleketlerinden kaciyorlardi,icinde bulundugunuz nimete ve evlerinize donun ;cunku sorguya cekileceksiniz.

Vay bizlere.Biz zalimler idik .dediler.Biz onlari sonmu$ kul yigini olarak bicilmi$ bir ekin haline getirinceye kadar,her sozleri bir feryad olmu$tu.Biz gok ile yeri aralarindaki $eyleri bo$ bir eglence icin yaratmadik.Eger biz eglence edinmek isteseydik elbette onu katimizdan edinirdik..

Hayir biz hakki batilin tepesine atarizda onu parcalar .Bir bakarsiniz o anda mahvolmu$.Allah'a isnad ettiginiz vasiflardan oturu size yaziklar olsun..

Goklerde ve yerde olan butun varliklar Allah'indir.O'nun katindakiler kendisine ibadet etmekten ne cekinirler ne de yorulurlar.Gece gunduz hep Allah'i tesbih ederler,USANMAZLAR