Dünya düz mü?

adams77

Kanalizasyoncu
Dünyanın yuvarlak olduğunun delillerinden bir tanesi de kara trendir. Şimdiki nesil elektrikli veya yüksek hızlı tren gördüğü için yuvarlaklığı anlayamıyor. Düz sanıyor.

milattan önce 1500 senesindeki fen bilimleri kitabında yazıyordu sene 2050 olacak halen aynı şey yazıyor.
Teknolojinin geliştiğini söylüyorlar ama halen gökkubbeyi aşmayı başaramadılar :) presfektif ten haberi olmayan için düz yada yuvarlak olması bir şey değiştirmez ki? Çünkü zihninin farkında olmayan için bilginin anlamı yoktur.

Size gerçekleri anlattıklarını mı sanıyorsunuz :) hemde bedava :) hemde sizin iyiliğiniz için :)

ben sizinle iyi dalga geçerim

adams77

Kanalizasyoncu
1-2 yıl öncesine kadar hiç gündemimde olmayan bir konuydu... Eski tefsirlerdeki ifadeler üzerine Kuran ayetleri üzerinde düşünmek, Taberi Tarihindeki anlatımlar , Yecüc - Mecüc meselesi gibi konuları araştırıp , sorgulamaya başlayınca bende de düz olduğu kanaati oluştu.. Dahası buradakilerin çoğunun haberi olmasa da yüzyıllar önce telif edilen bazı eserlerde bu mesele itikadi bir konu olarak zikredilmiş.. Bkz. Şafi alimi Abdülkadir Bağdadi..

Diğer kısımlar bir kenara emin olduğum bir mesele var.. Dünyanın 1670 km hızla döndüğüne dair dini hiç bir referans yok ve tam aksine tüm nasslar sabit olduğu , dönmediği yönünde.. Birçok ateistin çeşitli internet sitelerinde dünyanın düz ve sabit olmasına işaret eden âyetlerden hareketle İslam'a saldırdığını görünce inkârcıların bile amaçları farklı olsa da Kuran'a göre dünyanın düz olduğunu ispat ettiklerini görebiliyoruz..

Kopyacıların oluşturduğu modern DİN, Bilim :) peki bu dinin arkasında kimler var ve amaçları nedir?
Sorsan İslam 'dan başka din yoktur. Fakat henüz DİN ne demek onun bilgisinde değiller sanırım.

Güneşin bilmem dünyadan kaç kat büyük ve bilmem kaç milyon km uzaktaymış Recep İvedik bile dalga geçiyor say diyor :)
Hadi dünya dönüyor, ferdi tayfurun şarkısı bu durdurun dünya yı başım dönüyor :)

İnsanları bir yöne ve toplu halde bir kalıpta tutmanın adıdır BİLİM hadi anlat şimdi aynı kitabı okuyoruz fakat nedense kendine inmiş ayetleri anlamayıp dinine saldıranların söylediklerine inanıyorlar, bu ne yaman çekişki böyle

Kendini bilmeyen hiç birşeyi bilemez :) anlatsanda anlamazlar

Darul_Beka

Profesör
dedikleriniz için ayet alabilirmiyiz? Mesela gök cisimleri derken hangilerinden bahsediyorsunuz ?
Hocam yazilarindan okudugum kadariyla gerçeklerden uzaklaşma onları görmezlikten gelme bir çaban var.Sana göre her şey esrarengiz ve senin dışında kimse o esrarengiz gerçekleri bilmiyor.Bu tipik bir psikolojik hastalıktır lütfen tedavi ol.Dunya düzdür fikri tam sana göre fikir cunku bilim ve mantık dışı.Tum insanlar bunu bilmiyor tüm insanlardan bu fikir saklanıyor ama bunu sen çözdün.Ancak abd rusya tüm batı milyonlarca dolar harcayarak dünyanın düz olduğunu insanlardan gizliyor.Niye ki ne menfaatleri var :) lütfen acilen tedavi ol

Hakperest

Kıdemli Üye
Hocam yazilarindan okudugum kadariyla gerçeklerden uzaklaşma onları görmezlikten gelme bir çaban var.Sana göre her şey esrarengiz ve senin dışında kimse o esrarengiz gerçekleri bilmiyor.Bu tipik bir psikolojik hastalıktır lütfen tedavi ol.Dunya düzdür fikri tam sana göre fikir cunku bilim ve mantık dışı.Tum insanlar bunu bilmiyor tüm insanlardan bu fikir saklanıyor ama bunu sen çözdün.Ancak abd rusya tüm batı milyonlarca dolar harcayarak dünyanın düz olduğunu insanlardan gizliyor.Niye ki ne menfaatleri var :) lütfen acilen tedavi ol
puhahaha
mhrs sistemi sorunlu hocam
mharsa gitsin orada belki tedavi imkanı bulur

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
Güzel kardeşim, madde sandığımız bir algı ve rüya ise peki yapısal olarak insanın yapısı nasıl bir şeydir?
Yukarısı nasıl ise aşağısıda aynıdır. Birisi senin algınla oynarsa senin algınla oynayan seni perdeler ve istediği şekli şemali sana gösterebilir. Sen zaten hakikati göremiyorsun ki ?

Nasıl bir hikmet ise herkes farklı rüyayı görüyor :) sende yuvarlak olan başkasında düz görünüyor.

güneşin hareketini hiç izledin mi? nasıl bir yörüngede yüzüyor
madde algıdır demedim
maddenin aslını bilemeyiz, çünkü Allahın mülkü Allah katındandır

erebildiğimizi sandığımız madde ise bir rüya, his ve algıdan ibarettir.
başkası düz görüyor olma bilgisine Allahtan başkası erişemez
dolayısıyla bizi aşar
bizi bağlayan kuran ve bilimdir

kurana göre her bir göksel cismin kendi yörüngesinde yüzdüğüdür

gelinen noktada eski fiziksel gerçeklikler başka teoremler ile yer değiştirdi.
şimdiki noktada evrenin asıl çekim alanını oluşturan karanlık maddedir.
gök cisimleri evrende bu karanlık maddede yüzdüğü yeni teoriler ile bilimsel ve kurani gerçektir (Allahu alem)

Ebu Computer

Kıdemli Üye
@adams77 Üstadım sinirlenecek o kadar çok şey var ki.

Ama inan bu konuda bu mevzuda hiç sinirlenmedim.

Tebessüm ile izliyorum.

Selam ve dua ile.

adams77

Kanalizasyoncu
@adams77 Üstadım sinirlenecek o kadar çok şey var ki.

Ama inan bu konuda bu mevzuda hiç sinirlenmedim.

Tebessüm ile izliyorum.

Selam ve dua ile.

Muhterem benim sinirlendiğimi ne zaman gördün ?
Ben gülüyorum ve dalga geçiyorum :)

ne görmek istersen onu görürsün ama benim gözümden görme şansın yok bu yüzden zanda bulunmak çok yersiz kalıyor.

Bilgin varsa kaçmak yerine onu aktarmayı tercih etmelisin, güzel bir dost tavsiyesidir.
Kendini tanımak için fırsatın varken bunu dene, ama kendini tanımak yada bilmek istemiyorsan en güzeli bildiğin işi yap yemekler ve gif paylaşımında bulunmaya devam et

Soruların anlamlı ve zor olmalı bir çocuktaki gibi sınır tanımamalı her zaman erişilmez olana erişmeye çalış, dünyana kendi gözünden bakmayı dene ve bilmek ile deneyimlemek arasındaki farkın farkında olarak bilmeyi değil deneyimlemeyi tercih et , birilerinin düşüncelerini ve fikirleri tekrar etmek sana fayda sağlamaz kendi özündeki hakikate açıl ve kendi hazinenin farkı var :)

Sen, sana ait olan dünyanı görmedin ama birilerinin sana gösterdiği gibi yuvarlak olduğuna inandırıldın bunun gibi nice bilgiler ile zihnin uyuşturuldu ve uzun bir uykuya daldın, bundan bana ne dimi :) Gerisi senin bileceğin iş

ister tebessüm et ister izle sebepleri ve sonuçları ile yine tebessüm edip izleyeceksin :)

adams77

Kanalizasyoncu

Yazılarımı okumadığın gibi hakkımda sadece zanna tabi olarak konuşmuşsun :)

Dünya yuvarlak :) dünya Düz :)

Birilerine hakaret ederek kendini iyimi hissediyorsun? Yoksa çoğunluğa uymak sana güç mü veriyor?
Hakkında bilgin olmayan şey hakkında konuşma ve zanda bulunma

Bilmenin ve deneyimlemenin ne demek olduğunu öğren sonra içinde bulunduğun durumu çözmeye çalış milyon dolarlar harcayıp sana dünya düz diyorlar ama bu bilgi için ne para harcamaya nede zamandan çalmaya gerek var mı!! daha bunun hakikatini çözmek için bir kılını kıpırdatmıyorsun sonra ben müslümanım ve iman ettim diyorsun :)

ben tedavimi oluyorum ya sen :)

adams77

Kanalizasyoncu
madde algıdır demedim
maddenin aslını bilemeyiz, çünkü Allahın mülkü Allah katındandır

erebildiğimizi sandığımız madde ise bir rüya, his ve algıdan ibarettir.
başkası düz görüyor olma bilgisine Allahtan başkası erişemez
dolayısıyla bizi aşar
bizi bağlayan kuran ve bilimdir

kurana göre her bir göksel cismin kendi yörüngesinde yüzdüğüdür

gelinen noktada eski fiziksel gerçeklikler başka teoremler ile yer değiştirdi.
şimdiki noktada evrenin asıl çekim alanını oluşturan karanlık maddedir.
gök cisimleri evrende bu karanlık maddede yüzdüğü yeni teoriler ile bilimsel ve kurani gerçektir (Allahu alem)

bilgiyi matrix filminden mi alıyorsun yoksa ?
aslını bilmediğin madde nasıl şekilleniyor ? neden rüya diyorsun ? madde şekil değiştirecek diye mi? zaman kavramını nerede kullanacaksın? kuantum fiziği nerede olacak ? atomlar ve fotonlar :)

Sen bir şeye baktığını zaman baktığın şey orada :) baktığın şeyin %80 'i senin algın %20 'si baktığın şeyin sana yansıttığı frekans yada enerji her der ise peki dışarıda birşey mi var ? yoksa herşey senin içindemi :)

Dünya 'nın şeklimi önemli yoksa senin bilgin ve deneyimin mi?
Sen dil üzerinden gerçekleri algılayamazsın ki? Bilinç devreye girmediği sürece dil sana ne aktarabilir ki? dışarıda ne var içeriye girsin içeride ne var dışarı çıksın :)

adams77

Kanalizasyoncu
Yanmanın nasıl gerçekleştiğini sorsan bilirler fakat kendisine bir şey anlatıldığında yanmanın bu anlatılana uymadığını fark etmezler neden onlar sizden daha çok şey mi biliyorlar :) Senin bilgin eksikmi?

Hakperest

Kıdemli Üye
bilgiyi matrix filminden mi alıyorsun yoksa ?
aslını bilmediğin madde nasıl şekilleniyor ? neden rüya diyorsun ? madde şekil değiştirecek diye mi? zaman kavramını nerede kullanacaksın? kuantum fiziği nerede olacak ? atomlar ve fotonlar :)

Sen bir şeye baktığını zaman baktığın şey orada :) baktığın şeyin %80 'i senin algın %20 'si baktığın şeyin sana yansıttığı frekans yada enerji her der ise peki dışarıda birşey mi var ? yoksa herşey senin içindemi :)

Dünya 'nın şeklimi önemli yoksa senin bilgin ve deneyimin mi?
Sen dil üzerinden gerçekleri algılayamazsın ki? Bilinç devreye girmediği sürece dil sana ne aktarabilir ki? dışarıda ne var içeriye girsin içeride ne var dışarı çıksın :)
tüm evren bizim içimizde ama aynı evren herkesin içinde
bu evrenin aslı ise Allah mülkünde
sadece izliyoruz
bilince seçim yapıyoruz
ya hayata yada hiçliğe onay veriyoruz

evrenin nasıl işlediği ile sorumlu değiliz
asıl sorumlu olduğumuz gerçek yaratıcıyla doğru irtibat ve konumlanmadır
bu da İman ile ölmektir

adams77

Kanalizasyoncu
tüm evren bizim içimizde ama aynı evren herkesin içinde
bu evrenin aslı ise Allah mülkünde
sadece izliyoruz
bilince seçim yapıyoruz
ya hayata yada hiçliğe onay veriyoruz

evrenin nasıl işlediği ile sorumlu değiliz
asıl sorumlu olduğumuz gerçek yaratıcıyla doğru irtibat ve konumlanmadır
bu da İman ile ölmektir

Dostum, tarık yıldızı nedir bilirmisin ?

eğer sen işleyiş ile sorumlu değil isen neden buradasın ki? Bunların amacı yada sendeni nedir?
İman ile ölmek zaten bu işleyişin farkında olabilmektir? Senin idrak edebileceğin bir kitap sunulmuş peki neden ?
Seni sana tanıtmanın ve okutmanın sonrasından bildiğin ve deneyimlediğinden kendi seçimlerin ile kendini oluşturman ve bu oluşumdan sonra başka oluşumlara geçmek bunları hepsi neden? Senin için değil mi?

Eğer bir bilgisayarın nasıl işlediğini bilmez isen onun kullanımı sende sınırlı olur ve hep aynı noktada patinaj çeken lastik gibi döner durursun bunun adınada iman dersin. İman zaten, kaynağın bilgisi ile yazıma geçmektir. Eğer sen yazmak için bilgilenirsen zihindeki şekiller ve görüntüler ilk önce değişmeden manaları değişmeye başlar böylece bakış açın algısal olarak farklı anlatımlar sunar ve maddeye değilde manaya odaklanmaya başlarsın buda zihnin çalışması bakımında gelişim sağlar görmeden yada gördüğünde farklı şeylerin olduğunu fark etmeni sağlar, bilişin genişler ve bilgi kabının kapasitesi artmaya başlar. Böylece senin için milyon dolarlar harcayıp sana hizmet ettiğini sandığın bilimin aslında ne amaçladığını fark edersin.
Yanılsama :) ışık ve toprak, eril ve dişil, iki kutup, iki çift
zaman her şeye ilaç olacaktır fakat zamanda seni kimin yönlendirdiği çok önemlidir.

Darul_Beka

Profesör
Yazılarımı okumadığın gibi hakkımda sadece zanna tabi olarak konuşmuşsun :)

Dünya yuvarlak :) dünya Düz :)

Birilerine hakaret ederek kendini iyimi hissediyorsun? Yoksa çoğunluğa uymak sana güç mü veriyor?
Hakkında bilgin olmayan şey hakkında konuşma ve zanda bulunma

Bilmenin ve deneyimlemenin ne demek olduğunu öğren sonra içinde bulunduğun durumu çözmeye çalış milyon dolarlar harcayıp sana dünya düz diyorlar ama bu bilgi için ne para harcamaya nede zamandan çalmaya gerek var mı!! daha bunun hakikatini çözmek için bir kılını kıpırdatmıyorsun sonra ben müslümanım ve iman ettim diyorsun :)

ben tedavimi oluyorum ya sen :)
Hocam dünya düzdür gibi absürd tüm dünyanın dalga geçtiği fikri tartışmak anlamsız.Burasi islami forum olduğu için musluman kardeşin olarak sana yardım etmek istedim.Yoksa umrumda değil istediğin gibi saçmala istersen dünya üçgen de.Ama samimi olarak söylüyorum yukarıda da söylediğim gibi ciddi bir psikolojik hastalığın var ve tedavi olmalısın.Biliyorum bunu kabullenmek zor yakınımda olsan sana bizzat yardımcı olabilirdim.

Hakperest

Kıdemli Üye
Hocam dünya düzdür gibi absürd tüm dünyanın dalga geçtiği fikri tartışmak anlamsız.Burasi islami forum olduğu için musluman kardeşin olarak sana yardım etmek istedim.Yoksa umrumda değil istediğin gibi saçmala istersen dünya üçgen de.Ama samimi olarak söylüyorum yukarıda da söylediğim gibi ciddi bir psikolojik hastalığın var ve tedavi olmalısın.Biliyorum bunu kabullenmek zor yakınımda olsan sana bizzat yardımcı olabilirdim.
yardım et hocam
söyle o yanına gelsin
garibandır sevaptır

Darul_Beka

Profesör
yardım et hocam
söyle o yanına gelsin
garibandır sevaptır
Geçen turkiyeden çine ordan japonya ordan amerikaya gittim dönüşte avrupa üzerinden turkiyeye döndüm
Boooooooooooom
Korkma adams77 nin teorisi patladı
Dünya düzde bunu nasıl yaptım :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Geçen turkiyeden çine ordan japonya ordan amerikaya gittim dönüşte avrupa üzerinden turkiyeye döndüm
Boooooooooooom
Korkma adams77 nin teorisi patladı
Dünya düzde bunu nasıl yaptım :)
pilotlar düzenin gizli elemanları yaf
uçağın neden küçük pencereleri var sanıyorsun :)
rotayı tepsinin sonuna varmadan dönüş yapacak eğri bir rota çiziyorlar.
sen hep düz gittiğini sanıyorsun.

cahid

Kıdemli Üye
1950'lerde tüm devletler arasında Antartika ile ilgili belirlenen sınırların ötesine gitmeme konusunda anlaşma imzalanmış.. Buradan hareketle konuyu araştırın.. Size anlatılanları kesin bir delile dayanmadan hemen kabule kalkmayın.. Taberi Tarihi 1.cilt başından 50-60 sayfa kadar okuyup üzerinde düşünün.. Cablisa cablika gibi kavimler kimlerdir? Nerelerde yaşarlar? Sadece Ad kavminden iman eden 3 kişinin gidebildiği yerler, güneşin ne olduğunu bilmeyen insanların olduğu yerler nereler olabilir düşünün , araştırın.. Küre dünyada dağlar kazık gibi nasıl çakılır ve tutar? gibi şeyler üzerinde de derin tefekkür edin.. Dünyada insanların aldatıldığı binlerce mesele var ve bunların çoğunun kaynağı NASA denen ibranice aldatmak anlamına gelen şeytani kurumdur.. Stanley Kubrick aya hiç ayak basılmadığını bu tür videoların kendisi tarafından çekildiğini söylediği için öldürüldü.. Challenger'ın infilak etmesi sonrası öldüğü söylenen astronotların hayatlarına devam ettiğine dair videolar mevcut.. Bunları buradan size anlatmak pek mümkün değil kendiniz de araştırmalı , sorgulamalısınız.. Ama şunu bilin ateistler de bu konu üzerinden Kuran'a hücum ediyor..

adams77

Kanalizasyoncu

Güzel kardeşim herkesin tedaviye ihtiyacı var, bir müslüman olarak herkesin aciz olduğunu ve muhtaç olduğunu bilmen gerek yoksa sen BİLİM denen dine mi güveniyorsun :) aç gözlerini elindeki kitabı oku neyin absürd neyin dalga olduğunu anlarsın belki kendini tedavi için sığınacak bir yer bulabilirsin.

Dünya düz ?
Dünya yuvarlak ?

düşün bakalım senden ne saklıyorlar, neyi gizliyorlar amaçları ne hiç araştırıp düşünme şansın oldu mu? Hele önce kendine bak bakalım şekil olarak neye benziyorsun sen şimdiden vasiyet et kabrini yuvarlak yapsınlar :)