Dünya düz mü?

adams77

Kanalizasyoncu
titreşimden haberi yok, cisimlerin bir birleri ile olan etkileşimden haberi yok, boyut nedir bilmiyor fakat ahkam kesmeyi çok iyi biliyor.
enerjiden hiç haberi yok

Darul_Beka

Profesör
titreşimden haberi yok, cisimlerin bir birleri ile olan etkileşimden haberi yok, boyut nedir bilmiyor fakat ahkam kesmeyi çok iyi biliyor.
enerjiden hiç haberi yok
Artık seni anlıyorum.Onlari bir tek sen biliyorsun.Hic kimse seni anlayamaz değil mi? Onlarca delil yazıldı birine bile cevap yok.Gerci böyle saçma sapan tüm dünyanın dalga geçtiği fikri ciddiye alıp cevap vermek de bizim hatamızdı.Sana göre her şey esrarengiz ve senin dışında kimse o esrarengiz gerçekleri bilmiyor
Yukarıda bir arkadaş ateistlerin kuran göre dünyanın düz olduğunu ıddia ettiklerini söylemiş.Bu konu da ben de bir çok ateistle tartıştım.
BU ATEISTLERIN BEYINSIZLIGINI ORTAYA KOYMAKTADIR.GETIRDIKLERI DELILDEKI AYET KURANIN GUNESIN BATIŞINI MUKEMMEL BIR SEKILDE ADETA RESMEDEN AYETTIR.
Dünya düzdür fikri islami ilişkilendirmek oncelikle islama hakarettir.

adams77

Kanalizasyoncu
Dünya böyle bir yer işte hakikat elindeki kitapta yazılı fakat ben Müslümanım demek olmuyor kişide göz ve kulak gerekli. Gunes nereye batıyor. Kendi kendini ele veriyorsun. Ne düz dünyada nede yuvarlak dünyada batan güneş yok batan güneş ferdi Tayfur şarkısı geçenlerde İstanbulda hava çok güzeldi ve Uludağ görünüyordu eğim hesabı bilmiyor isen araştır ayrıca perspektif sanatına bir göz at çizimler ile nasil boyutlu görseller oluşuyor öğren koru körüne boş şeylere aldanma

Darul_Beka

Profesör
Dünya böyle bir yer işte hakikat elindeki kitapta yazılı fakat ben Müslümanım demek olmuyor kişide göz ve kulak gerekli. Gunes nereye batıyor. Kendi kendini ele veriyorsun. Ne düz dünyada nede yuvarlak dünyada batan güneş yok batan güneş ferdi Tayfur şarkısı geçenlerde İstanbulda hava çok güzeldi ve Uludağ görünüyordu eğim hesabı bilmiyor isen araştır ayrıca perspektif sanatına bir göz at çizimler ile nasil boyutlu görseller oluşuyor öğren koru körüne boş şeylere aldanma
Hocam batıyor derken mecazi yahu
Gerçeklerle yüzleş evet hayatta gizemli konular da var ama çok az sen çok abartıyorsun bu da ruh sağlığını ciddi şekilde kötü etkliyor

adams77

Kanalizasyoncu
Hersey mecaz zaten , insanın anlamadığı konular kendine gizemli gelir. Bir şeyin üstü örtülü olunca gizem barındırır zaten mistik havasi eser asil olay göz yanilsamasidir. Kendini perdelersen görecek şey sadece yanilsamadir. Batmayan şeyin mecazi anlatımı da olmaz. Kendi yörüngesinde dönüyor farkına var uzaklaşan şey küçülür ve ufukta kaybolur yani göz mesafesinden kaybolur. Mercekli kameralar ile bunu deneyimle zor bir şey değil.

Hakperest

Kıdemli Üye

Bkz. Rahman Suresi 33.âyet..

ABD başta olmak üzere birçok kâfir yönetim yıllardır kubbeyi geçmek hayaliyle çalışmalar yapıyor.. Hillary Clinton'ın bir türlü beceremediklerini anlatan videosu dahi mevcut..
aşamayacaklarını değil güç olmadan aşamayacaklarını söylüyor

aya insanlı gidildiği politik bir yalan olsa da dünyanın yuvarlak olduğu ortada
aya ve marsa araç gönderildi ama hala insanlı gidemiyorlar

Hakperest

Kıdemli Üye
Taberi tarihini aç oku.. Orada rivayet edilen hadiste bahsi geçen kavimler bu attığın resmin neresinde yaşıyor işaretleyip atıver sana zahmet.. Güneş diye bir şeyin yaratıldığından haberleri yok ama ona göre at.. Uzay , gezegen gibi şeylerle açıklamaya çalışma AD kavmi zamanında uçak v.b. icatlar olduğuna dair herhangi bir bilgi yok..
resim ironi yahu
dünya yuvarlak kabul etmesen de

Hakperest

Kıdemli Üye
ayı biraz incele :) ışık kırılması ne onun hakkında bilgi sahibi ol sonra görme eylemi nasıl gerçekleşiyor anla bu işin ötesi berisi yok :)
bilmediğin şeyleri bir bilene danış
aynen gel danış sana söylerim
ışık kırılır ve nasıl kırıldığı bilinen şeylerdir

cahid

Kıdemli Üye

NASA'nın yalanlarına , illüzyonlarına bayağı kanmışsın..

Fasık bir haber getirdiği zaman araştırın diyen dinin kâfirlerin getirdiği haberleri sorgulamadan kabul eden iman edenleri olmuş toplumun kahir ekseriyeti ama farkında bile değil..

Ayrıca dünya temsili resimde attığın kadar küçük bir yerden ibaret değil..

7 kat yerin iç içe geçmiş halkalar halinde olabileceğini aralarında 500 yıllık mesafe bulunduğunu düşündün mü hiç? Bu tür bir tasarımda dünyayı istila edeceği belirtilen Yecüc ve Mecüc denilen kalabalıkların nerede yaşıyor olabileceğine dair fikir yürütebilirsin ama küre olan temsili resmini attığın haritada karış karış her yeri ortada olan dünyada böyle devasa toplulukların yaşayacağı bir yer nerede olabilir? Güneş diye bir cismin varlığından haberdar olmayan kavimler nerede yaşıyorlar sence?

“Yâ Eba Zer! Yedi göğün Kürsî'ye olan nispeti, ancak geniş düzlük bir arazide (bir çölde) bırakılmış bir halka gibidir. Arşın Kürsî'ye büyüklüğü / üstünlüğü ise bu geniş düzlük arazinin halkaya olan büyüklüğü, üstünlüğü gibidir." (bk. İbn Hibbân, Sahîh, thk. Şuayb Arnavut, Müessesetü’r-Risâle, Beyrut, 1993, c. I, s. 76, nr. 79; Taberî, Kurtubî, İbn Kesir, Ayete’l-Kürsî tefsiri; Beyhaki, Esma ve’s-Sıfat, h. no:861, 862; Kenzu’l-Ummal, h. no:44158)

adams77

Kanalizasyoncu
aynen gel danış sana söylerim
ışık kırılır ve nasıl kırıldığı bilinen şeylerdir

buyur izah et :) güneş bir ışık kaynağımı yoksa ısı kaynağımı
güneş ışınları nasıl kırılıyor ? kırılması neticesinde neler oluyor

adams77

Kanalizasyoncu

Yanma işlemi nasıl gerçekleşiyor? vakum etkisinden haberin var mı!! soğuk ve sıcak hakkında bilgin nedir
gönderildi derken bunlara bizzat şahit olman gerekiyor birilerinin sana sunduğu resim yada görseller ile bir şey kabul etmek ne anlama gelir ?
gününümüz yapay zekası neleri ortaya koyuyor

adams77

Kanalizasyoncu
Şuanki teknoloji ile dilediğin gerçekliği gösterip inandırmayı başarabilirsin, eğer kendin bir şekilde bir şeylere sahip değilsen sonuç olarak sana suluna algıya teslim olmak zorunda kalırsın. Bunu neden yaparlar çünkü senin kontrol altına almak ve diledikleri gibi yönlendirebilmek için, peki sana dünya kaynaklarının bittiğini ve yeni bir gezegen bulduğunu söyleseler ve insanlığı o gezegene götüreceklerini söyleseler hiç düşünmeden gidecek insan sayısı oldukça fazladır fakat sonucunu bilmediğin ve emin olamadığın bir sonuç olur.

İnsanoğlu kendi gerçekliğini kendi algılarına göre belirler ve inandığı şeylerin gerçekliğine dair bir sürü delil ve hakikat sunabilir. Fakat içinde ne olduğunu bilmediğin bir odanın kapısı açıp içeriye girmek için olasılıkları düşünmen gereklidir. Biri sana içeride milyon dolar var dediğinde ya yoksa diye düşünebilirsin ve bir karar almak için içeride ne ile karşılaşabileceğini düşünüp risk alman gerekir.

Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına koşmaman gerektiğini bilmek ve kendi sınırlarını bilmek gerekir çünkü birileri sen istemediğin bir sonuca doğru yönlendirebilir. Teslim olacağın şeyin hakikatine ulaşman gerekiyor.

Bu yüzden bir şeye net bir karar vermeden önce sana sunulan şeyin deneyimini yaşaman gerek aksi takdirde yanılgıya sebep olup sonuçlarına katlanman gerekir.

Hakperest

Kıdemli Üye
bırakın saçmalıkları
daha gün doğumu ve batımının neden eş zamanlı olmadığına izah getiremediniz
ispatı geçtim, izah bile edemiyorsunuz
laf olsun torba dolsundan öteye gidemiyorsunuz

adams77

Kanalizasyoncu
bırakın saçmalıkları
daha gün doğumu ve batımının neden eş zamanlı olmadığına izah getiremediniz
ispatı geçtim, izah bile edemiyorsunuz
laf olsun torba dolsundan öteye gidemiyorsunuz

Bizim işimiz ispat etmek değil, seni inandırmak hiç değil, veriler ortada senin karar vermen gerekiyor. Senin neye inanacağına biz karar vermiyoruz.
Seni dünyanın dışına bile çıkarsak sen yine sende olandan başka bir şey inanmayacağını bilmen gerekmiyor mu? Bu yüzden kişinin birşeyin ispatını istemesi aslında inandığı şeyde şüphe sahibi olduğunu gösterir.

Bu konular ile milyonlarca video ve görüntü mevcut araştırmak isteyen giderer araştırır, en basitinden boyut kavramını incelesen herşey için yeterlidir.

Mesele dünyanın düz yada yuvarlak olması değildir, kişinin inanç sistemidir.
Bir tohum toprağa ekildiğinde kendini toprak dışına attığında farklı renk ve şekillere sahip olur bunlar maddenin değil mananın özelliğidir.
içindekini sen bilmiyorsun ancak dışarı çıktığında ona şekil ve renginden dolayı isimler veriyorsun.

ışığın kırılması ve ısının nasıl oluştuğuna dair hiç birşey söylemedin ?
madem bu konuda gerekli bilgi ve birikimine sahipsin bu konuda bizi bilgilendir ve ikna et yada ispatla

Hakperest

Kıdemli Üye
Bizim işimiz ispat etmek değil, seni inandırmak hiç değil, veriler ortada senin karar vermen gerekiyor. Senin neye inanacağına biz karar vermiyoruz.
Seni dünyanın dışına bile çıkarsak sen yine sende olandan başka bir şey inanmayacağını bilmen gerekmiyor mu? Bu yüzden kişinin birşeyin ispatını istemesi aslında inandığı şeyde şüphe sahibi olduğunu gösterir.

Bu konular ile milyonlarca video ve görüntü mevcut araştırmak isteyen giderer araştırır, en basitinden boyut kavramını incelesen herşey için yeterlidir.

Mesele dünyanın düz yada yuvarlak olması değildir, kişinin inanç sistemidir.
Bir tohum toprağa ekildiğinde kendini toprak dışına attığında farklı renk ve şekillere sahip olur bunlar maddenin değil mananın özelliğidir.
içindekini sen bilmiyorsun ancak dışarı çıktığında ona şekil ve renginden dolayı isimler veriyorsun.

ışığın kırılması ve ısının nasıl oluştuğuna dair hiç birşey söylemedin ?
madem bu konuda gerekli bilgi ve birikimine sahipsin bu konuda bizi bilgilendir ve ikna et yada ispatla
ışık ile ısı konusunu sen açtın beni ilgilendirmiyor bu konu

senin işin ınandırmak, ispat etmek değilse ne diye yazıyorsun o zaman

adams77

Kanalizasyoncu
ışık ile ısı konusunu sen açtın beni ilgilendirmiyor bu konu

senin işin ınandırmak, ispat etmek değilse ne diye yazıyorsun o zaman

Senin inandığın kitabın ayetlerindende haberin yok galiba?

konuyu ben açtım sen dahil oldun madem biliyorsun açıkla bizde bilelim boş boş konuşmayalım yada sen boş konuşmalara boş boş cevaplar yazıp kendi zamanını boşa harcama ?

Tek başına hiç bir şey ortaya sonuç çıkarmıyor? her varlık bir biri ile etkileşim içinde ve sistematik olarak bir birlik yani bütün oluşturuyor.
eline bir büyüteç al ve güneşin ışığından istifade ederek bir kağıt yada odun parçasını yakmaya çalış ortada oksijen ve hidrojen yok ise sonuç ne olur?

hayatında hiç yaylaya çıktın mı? alçaklarda hava sıcak fakat yükseklere çıktığında hava soğur, sıcaklarda insanların nefes almakta zorlanması nedendir? yaylaya çıktığında insanların neden başı döner

bir bilgiye ulaşmak için bir sürü neden ve sebep mevcut fakat senin bilim dediğin yüzeysel bir sonuç foto ve video
yaratılıştaki hakikati ve hikmeti araştırmak zor geliyor ve hazır olan bilgiyi idrak etmeden doğruluğunu araştırmadan deneyimlemeden kabul edebiliyorsun.

bu işler klavye başında istediğini yazmaya benzemez burada bir şey yazarken bin defa düşün bir kere yaz, sen beni dilediğin gibi aşağılayabilir ve dalganı geçebilirsin bana ne faydan olur nede zararın

Hakperest

Kıdemli Üye
Senin inandığın kitabın ayetlerindende haberin yok galiba?

konuyu ben açtım sen dahil oldun madem biliyorsun açıkla bizde bilelim boş boş konuşmayalım yada sen boş konuşmalara boş boş cevaplar yazıp kendi zamanını boşa harcama ?

Tek başına hiç bir şey ortaya sonuç çıkarmıyor? her varlık bir biri ile etkileşim içinde ve sistematik olarak bir birlik yani bütün oluşturuyor.
eline bir büyüteç al ve güneşin ışığından istifade ederek bir kağıt yada odun parçasını yakmaya çalış ortada oksijen ve hidrojen yok ise sonuç ne olur?

hayatında hiç yaylaya çıktın mı? alçaklarda hava sıcak fakat yükseklere çıktığında hava soğur, sıcaklarda insanların nefes almakta zorlanması nedendir? yaylaya çıktığında insanların neden başı döner

bir bilgiye ulaşmak için bir sürü neden ve sebep mevcut fakat senin bilim dediğin yüzeysel bir sonuç foto ve video
yaratılıştaki hakikati ve hikmeti araştırmak zor geliyor ve hazır olan bilgiyi idrak etmeden doğruluğunu araştırmadan deneyimlemeden kabul edebiliyorsun.

bu işler klavye başında istediğini yazmaya benzemez burada bir şey yazarken bin defa düşün bir kere yaz, sen beni dilediğin gibi aşağılayabilir ve dalganı geçebilirsin bana ne faydan olur nede zararın
metafiziği ret etmiyorum ama metafizikten yola çıkarak fizik de inkar edilmez
dünya metafizksel yerde (melekut aleminde ve Allah katında) nasıldır bilemeyiz
ama fiziksel alanda yuvarlak olduğu su götürmez netliktedir

aşağılamıyorum ama dalga geçiyorum sanırım
bunun için özür dilemiyorum
çünkü düz dünya baya komiğime gidiyor

adams77

Kanalizasyoncu
metafiziği ret etmiyorum ama metafizikten yola çıkarak fizik de inkar edilmez
dünya metafizksel yerde (melekut aleminde ve Allah katında) nasıldır bilemeyiz
ama fiziksel alanda yuvarlak olduğu su götürmez netliktedir

aşağılamıyorum ama dalga geçiyorum sanırım
bunun için özür dilemiyorum
çünkü düz dünya baya komiğime gidiyor

Fizik dediğin mananın kendisi zaten
su götürmeze kimse bakmaz bu konu deneyim ve idrak gerektirir.

sizin bu dalga geçmeniz neticesinde güzel bir forumda insan sayısı giderek azaldı.

Düz derken nasıl bir düzlükten bahsettiğini bilmiyorum fakat boyutlardan anlamadığını komik bulmandan anlıyorum.

Beyaz renkteki kürkleriyle bildiğimiz kutup ayılarının kıllarında beyaz renk pigmenti yoktur ve derileri siyah renktedir. Kutup ayılarının kürklerindeki tüylerin içi boş ve şeffaftır. Kılların içindeki boşluktaki hava Güneş'ten gelen tüm dalga boylarındaki ışınları yansıttığından kutup ayıları beyaz renkte görünür. alıntı ister inan ister inanma istesen komik bul gül :) içinde bulunduğun dünyanın gerçekliği nasıl neye inandığını bilmek yada komik bulmak sana ait çünkü sonuçları seni ilgilendiriyor