Ayet getirseler de!!

Ahi Evran

Profesör
Evrensel değerleri bulmak adına çaba harcanması gerekiyor.

hareket/şekiller/ibadet/nihayetinde namaz evrenseldir...Herkes bilerek yada bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek, inanarak ya da inanmayarak hayatta bu harekete iştirak eder...

Temizlik bir harekettir.
Kıraaat bir harekettir.
Kıyam bir harekettir.
Rüku bir harekettir.
Secde bir hrakettir.
Teşehhüt bir harekettir.
Selam bir harekettir..

İşte bunları cem eden mütekamil hareket namazdır...

adams77

Kanalizasyoncu
Namazın şekli tevatüren nakledilmiştir...
Namaz, şekil olarak Hz.Muhammed (sav)'den önce de vardı, hatta bugün bazı Hristiyanlar ve bazı yahudiler namaz kılmaktadırlar...
Namaz, ibadetler bütünüdür...
En ilkel kabilelerde bile şekilsel ibadetler vardır...

Zekat, oruç, hac vs vs hiç biri tarif edilmiyor ki?

adams77

Kanalizasyoncu
hareket/şekiller/ibadet/nihayetinde namaz evrenseldir...Herkes bilerek yada bilmeyerek, isteyerek ya da istemeyerek, inanarak ya da inanmayarak hayatta bu harekete iştirak eder...

Temizlik bir harekettir.
Kıraaat bir harekettir.
Kıyam bir harekettir.
Rüku bir harekettir.
Secde bir hrakettir.
Teşehhüt bir harekettir.
Selam bir harekettir..

Şekil evrensel değildir.

İnsan vucudu eklemlerin hareketi ile işlemekte bunu biraz düşündüğünüzde bu hareketi ne sağlamakta?

adams77

Kanalizasyoncu

Temizlik bir harekettir.
Kıraaat bir harekettir.
Kıyam bir harekettir.
Rüku bir harekettir.
Secde bir hrakettir.
Teşehhüt bir harekettir.
Selam bir harekettir..

Cinler için ayrı bir kitap mı var?

Ahi Evran

Profesör
Zekat, oruç, hac vs vs hiç biri tarif edilmiyor ki?

Ha, sen diyorsun ki, bunların tarifi bana bırakıldı! :)

Şekil evrensel değildir. İnsan vucudu eklemlerin hareketi ile işlemekte bunu biraz düşündüğünüzde bu hareketi ne sağlamakta?

hareket evrenseldir...

adams77

Kanalizasyoncu
Ha, sen diyorsun ki, bunların tarifi bana bırakıldı! :)

hareket evrenseldir...

hareket tek başına anlam taşımaz içini doldurmak gereklidir. Hayra yönelim eylemler olmalı kişilerin gücüne göre değişebilir.

yok sizin mütevaitir leriniz bırakıldı :) O zaman hristiyanlar ve yahudiler için alimlerinin sözlerini doğrumu kabul edeceğiz.

Her insan bu kelimelerin anlamlarını bilir bunların işlemek zorundadır

Ahi Evran

Profesör
yok sizin mütevaitir leriniz bırakıldı

1400 küsur yıldır (öncesini saymıyorum) bu ümmet, 1) Kitabını, 2) Abdestini, 3) Namazını, 4) Orucunu, 5) Haccını, 6) Zekatını, yaşayarak, tevatüren, ibadetlerini hiç bir yazılı metne gerek duymadan nakletmiştir...

ve kıyamete kadar da nakeldecektir...

3 günlük yeni yetme İngiliz çocuğu sünnet münkiri Hint Kuraniyyuncularını mı bu ümmet dikkate alacak? :))

adams77

Kanalizasyoncu
1400 küsur yıldır (öncesini saymıyorum) bu ümmet, 1) Kitabını, 2) Abdestini, 3) Namazını, 4) Orucunu, 5) Haccını, 6) Zekatını, yaşayarak, tevatüren, ibadetlerini hiç bir yazılı metne gerek duymadan nakletmiştir...

ve kıyamete kadar da nakeldecektir...

3 günlük yeni yetme İngiliz çocuğu sünnet münkiri Hint Kuraniyyuncularını mı bu ümmet dikkate alacak? :))

what is das?

o nakilleri nasıl ettiklerini biliyormusun? Hangi kitabı okudular kime teslim oldular!!

peygamber ayet ile bildiriyor kavmin bu kitabı terk edilmiş bıraktı ama arkadaşımız 1400 seneyi ve öncesinde saymıyor hani :)

sünneti kavrayamamış kardeşim bana sünnet dersi veriyorya ne olacak böyle bilmiyorum

Ahi Evran

Profesör
30. Peygamber der ki: Ey Rabbim! Kavmim bu Kur'an'ı büsbütün terkettiler. *Ayette, Hz. Peygamber’in, Kur’an’a gereken değeri vermeyen ve hatta onunla alay eden kavminden yakınışı anlatılmaktadır. Ayetteki “mehrucan” kelimesi “kötü söz” manasında da anlaşılmıştır. Bu manaya göre, müşriklerin Kur’an hakkında onun sihir v.b. olduğu yönündeki ithamlarına işaret edilmiş olur.
31. (Resulüm!) İşte biz böylece her peygamber için suçlulardan düşmanlar peyda ettik. Hidayet verici ve yardımcı olarak Rabbin yeter.
32. İnkâr edenler: Kur'an ona bir defada topluca indirilmeli değil miydi? dediler. Biz onu senin kalbine iyice yerleştirmek için böyle yaptık (parça parça indirdik) ve onu tane tane (ayırarak) okuduk.

33. Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, (onun karşılığında) sana doğrusunu ve daha açığını getirmeyelim.
34. Yüzükoyun cehenneme (sürülüp) toplanacak olanlar; işte onlar, yerleri en kötü, yolları en sapık olanlardır.

Ayetin bağlamı budur...
Kitabı terk eden kavminden/Kureyş'ten müşriklerdir...

:) cımbızı çek, yan gel yat mahmure...

adams77

Kanalizasyoncu

Kureyş kim? ezbere konuş lak lak alim sansınlar neden bu tip bir yol tercih ediyorsun ki?

Edebi bir uslüp ile bildiklerini paylaşmak zor mu geliyor!! İçindeki ateşi harlayan nedir?

adams77

Kanalizasyoncu
ne güzel bütün suç mekkeli müşrikler yahudilerde hristiyanlarda ohh ne güzel seçilmiş insanlar müslümanlar :)

bu kadar mı içi boşaltılır anlamıyorum ki?

bi husben

Kıdemli Üye
n

bu kadar mı içi boşaltılır anlamıyorum ki?

zaten bişey anlamıyorsunki ne anladınki şimdiye kadar

haberin olsun ateizme doğru gidiyrosun kendine dıkkat et

senin gibilerin sonunu çok gördüm sen yakındaki kuranıda red ederin hz muhammedin yazması dersin ateizmin kucağına yol alanların geçtiği merhaleler hep aynı filmi sar baştan oyna

yakında kabeyede put dersin sen

adams77

Kanalizasyoncu
zaten bişey anlamıyorsunki ne anladınki şimdiye kadar

haberin olsun ateizme doğru gidiyrosun kendine dıkkat et

senin gibilerin sonunu çok gördüm sen yakındaki kuranıda red ederin hz muhammedin yazması dersin ateizmin kucağına yol alanların geçtiği merhaleler hep aynı filmi sar baştan oyna

yakında kabeyede put dersin sen

yavaş gel hız sınırı cezaları arttırıldı haberin olsun :)

adams77

Kanalizasyoncu
Su ile arınıp temizlenen arkadaşların ağzından çıkan sözleri görüyoruz demek ki!! keramet su da değil :)

adams77

Kanalizasyoncu
Ayetinin okunması bir şey değiştirmez mütevatir olarak gelen nakiller bizi ilgilendirir diyorsunuz.

Ben mi yanlış anlıyorum

Yahayy

Kıdemli Üye
eğilip bukülmeden neden net cevap veremiyorsunuz

git firavunu uyar o emri bağlayıcı mı değilmi?

hz musaya vahiy mısırdan çıktıktan sonra indirilmiştir

bu kadar basit

senin mantığınla hareket edecek olursak baglayıcılık babında bana ilk kıbleyle ilgili ayet gosterebılırmısın yoksa peygamber kendi hevasına goremı yoneldi

ilk kıble meselesi ümmeti ilgilendiren bı konumuydu değilmiydi

zekatın nisabı namazın kılınışı hırsızın elinin nasıl kesilmesi gerektiğinide hangi ayetle anlayacaz?hani nerde şurdan burdan kesin ayeti

hanı nerde zekatı şoyle boyle vereceksınız ayeti bunlar ümmeti ilgilendiriyormu ilgilendirmiyormu

Güzel Kardeşim ben her zaman net konuşurum, net olarak anlayamıyorsan bu senin sorunun.

Bak şimdi nasıl yüzeysel Kur'an okuduğunu göreceksin, göreceksin ama anlayıp kibrini kırabilecek misin bakalım.

1) Demişsin ki İlk Kıble meselesi neydi, Peygamber kendi kafasına göre mi kıbleye döndü?

-Peygamber Mescid-i Haram'ın Beytullah olduğunu bildiği için kendi içtihadı ile Mescid-i Haram'a döndü.
Medine ise Mescidi Aksa'ya döndü
Ben kendi içtihadı ile diyorum sen ise bütün müslümanları ilgilendiren şey kafasına göre mi diyorsun
Bakalım peki Kur'an ne diyor?

Bakara 144:

Elbette ilâhî buyruğu bekleyerek yüzünün semada aranıp durduğunu görüyoruz. Artık müsterih ol, işte memnun olacağın kıbleye seni yöneltiyoruz! Haydi yüzünü Mescid-i Harâm’a doğru çevir! Siz de ey müminler, nerede olursanız olunuz yüzünüzü oraya doğru çevirin! Kendilerine kitap verilmiş olanlar, kıbleyi çevirmenin gerçekten Rab’leri tarafından olduğunu bilirler. Allah onların yaptıklarından habersiz değildir.

Resulullah A.S kıbleyi kendi içtihadı ile belirleyip önce Mescid-i Harama, sonra Kudüs'e dönmesinde münafık ve müşriklerin nifak çıkardıklarını bildiği için sıkılmış,Allah bu konuda bana bir kesinlik verse de, kesin olarak Allah'ın buyruğu ile hareket etsem ve gönlüm razı olsun istiyordu. Allah'ü telanın ayet bekleyip duruyorsun, yüzünü göğe çeviriyorsun, yani bir ayet bekliyorsun, Yüzünü döndüğün yöne kendin karar verdiğinden huzursuz olduğunu biliyoruz diyor değil mi?

Halbuki Allah'ü Teala İslam'ın nasıl bir fıtrat dini olduğunu ortaya koyuyor ve sonra diyor ki;

Bakara 177

Yüzlerinizi doğuya, batıya çevirip durmanız, hayır sayılmaz ki. Hayır ve taat sahipleri, Allah'a, son güne, meleklere, kitaba, peygamberlere inanan, Allah sevgisiyle yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, isteyenlere ve esirlere mal veren, namaz kılan, zekât veren, ahdettikleri zaman ahitlerine vefa eden, sıkıntı ve şiddet vakitlerinde sabreden kişilerdir. Onlardır sözleri doğru olanlar, onlardır sakınanlar.

Biz bunu gönlünüz surur dolsun, mutmain olsun diye yaptık, halbuki hayır, yüzünü ne yana döndüğün değil, gerçek manada hayrı yerine getirmendir diyor.

Ne kadar yüzeysel Kur'an okuduğunu anladın mı şimdi?

2) Firavuna Git dedi, bu bağlayıcı değil mi?
Yine bağlam sıkıntısı çekiyorsun dostum, daha ilk yazdığım mesajda dedim, Hz Meryem gibi tebliğ edilmek üzere vazifelendirilmemiş bir şahsa bile, şuraya git, şunu yap şekilde direkt Allah bir takım yönlendirmeler yapmış, aynı şeyi tüm iletişime geçti elçi ve resullerine yapmış olabilir, benim sana söylediğim,
eğer bu yönlendirme ya da emir ümmetine de bağlayıcı bir olgu ise, Allah'ın haram/helal derecesinde bağlayıcı olmasını istediği bir hüküm ise,
o elçiye "Ümmetim şunlar şunlar size emredildi yahut yasakladı" diye Allah'ın ayeti ile bildirir diyoruz.
Tıpkı "İsrailoğullarına neler haram edilmiş sana Tevrat'ı gösterip okusundlar bakalım" dediği gibi değil mi?

3) Zekat Nisabı ya da diğer şerri hükümlerin uygulanmasında ben ne zaman mütevatir haberler yahut sünnet delil değildir dedim gösterir misin?
Bazı uygulamalar yasak hükmündedir, şartları, parametleri, nizamı vs o dönemin şartlarına göre Şura ile oluşturulacak bir katılım ile,
ulul emr ile belirlenir, içtihad edilir dedik. Bunda kimin itirazı olabilir, Hz Ömer peygamber döneminde olan zekat uygulamasında şahsi içtihadı ile değişiklik yapıyorsa,
diğer ulul Emr de zaman ve ortamın şartlarına göre Kur'an sünnet bağlamında içtihad ve şura yaptırabilir.

Konuştuğunun tam olarak ne olduğunu tahkik etmeden yazıyorsun? Lütfen birşey yazacaksan da, bu konuştuklarımız üzerinden yaz, ordan oraya burdan buraya atlayıp, her biri sayfalarca yazı ile mütala edilmesi gerek hususları bir kelime ile ortaya atıp bırakma.
Var mı bunlara bir itirazın?

bi husben

Kıdemli Üye
Ne kadar yüzeysel Kur'an okuduğunu anladın mı şimdi?

2) Firavuna Git dedi, bu bağlayıcı değil mi?
Yine bağlam sıkıntısı çekiyorsun dostum, daha ilk yazdığım mesajda dedim, Hz Meryem gibi tebliğ edilmek üzere vazifelendirilmemiş bir şahsa bile, şuraya git, şunu yap şekilde direkt Allah bir takım yönlendirmeler yapmış, aynı şeyi tüm iletişime geçti elçi ve resullerine yapmış olabilir, benim sana söylediğim,
eğer bu yönlendirme ya da emir ümmetine de bağlayıcı bir olgu ise, Allah'ın haram/helal derecesinde bağlayıcı olmasını istediği bir hüküm ise,
o elçiye "Ümmetim şunlar şunlar size emredildi yahut yasakladı" diye Allah'ın ayeti ile bildirir diyoruz.
Tıpkı "İsrailoğullarına neler haram edilmiş sana Tevrat'ı gösterip okusundlar bakalım" dediği gibi değil mi?

senin Bu görüşüne göre kuranda muhkem ayetler dışında kalanlar ayetler ayet değildir

bence sen yanılgı içindesin

Allahtan inen elçilere indirilen tum haberler vahiydir ayettir

Allahın bi sözünün öenmi diğer sözünden daha az veya daha çok olamaz

adams77

Kanalizasyoncu
senin Bu görüşüne göre kuranda muhkem ayetler dışında kalanlar ayetler ayet değildir

bence sen yanılgı içindesin

Allahtan inen elçilere indirilen tum haberler vahiydir ayettir

Allahın bi sözünün öenmi diğer sözünden daha az veya daha çok olamaz

Peki Allah 'ın yarattığı varlık nedir?

Güneş?
ay?
yıldız?
ağaç,su,hınzır, vs vs bunlar nedir!!!