Banka promosyon paralarını ne alıyorsunuz.

erdemceerdem

Profesör
Belki bu forumda da dile getirmişimdir evvelki konular içerisinde...

'Afrika, yoksulluk, yoksul müslümanlar, açlık, susuzluk, yoksul olan gayri müslümler, vs'
konular gündeme geldiğinde çevremde şöyle bir öneride bulunurum hep.

Dünya zengin müslümanları;

her yıl 'Hac'ca gitmek için tonlarca hazırlık yaparlar, binlerce dolar para biriktirirler.
konforlu otellerde, konforlu tatil modunda hacca gitmek isteyen, umreye gitmek isteyen
ve hatta giden müslüman topluluğu mevcut...
diyorum ki;
bu müslümanlar; bu hac için ayırdıkları şaşalı dolarları toplasalar, bir araya getirseler
dünyanın dört bir yanında gerek müslüman olsun gerek müslüman olmasın
aç ve susuz insan kalır mı acaba?
çok değil bunu 2 bilemedin 3 yıl yapsalar....

Allah versin diye.... ağır bir sözümüz var....
Allah kuluna elini diğer bir kulu vasıtası ile ulaştırıyor...
Yada emrindeki doğa ile... 'taş, toprak, lav, erozyon, yağmur, dolu, deprem, hayvan, haşere... daha binlercesi....

Ben mi aykırı bakıyorum, insanlar mı çok serkeş...

Geldik günümüze.... geçen sene hac olmadı, umre yok hala... bu sene de olacak mı belli değil...
Bu mesajı bir tek ben mi aldım...
Sanki Rabbim de, Hac'dan önce diğer vazifelerinizi yerine getirin demiyor mu sanki bize!

adams77

Kanalizasyoncu
Herkes bir kuyu açma derdinde...

Bu su kuyusu konusu oldu mu (gerek burada, gerek çevremde) hep merak etmişimdir,
'Kuyu açmanın maliyeti ne olaki'
Ve şu an birçok oluşum su kuyusu işinde, hayrolsun inşaallah..

İnsanlar ezbere yaşıyorlar, düşünmek yok neden niçin niye diye bir dertleri yok.
Oysa verilen en büyük nimet AKIL dır fakat kullanmayarak aslında verilen nimete karşı gelindiği fark edilmiyor.

Ramazan gelir oruç tutulur fakat gel gör yine açın halinden kimse anlamıyor.
Hayat bir matematiktir aslında 2 + 2 = 4 bu kadar net aklını kullanmak zor iş
Hadi gittin hacca geldin hayatında ne değişti? hac turistik bir ziyaret haleni gelmiş. Hacca gidip kiminle tartışıyorsun ne kararlar alıyorsun hangi konuya çözüm bulacak önerilerin oluyor dünya gelenindeki sorunları çözebilecek kararlar nerde? kurban kesiyorsun neden kesiyorsun :) kurbanın etleri yani aldığın kararlar doğrultusunda kendinden giden bir emek varmı? varsa PARAn islamın şartınıda yerine getiriyorsun imanın şartınıda ne oldu PARA seni Allah 'a götürüyor dimi çünkü kimse ona tapmıyor :) bir yerden benzerlik var dimi :)

adams77

Kanalizasyoncu
Belki bu forumda da dile getirmişimdir evvelki konular içerisinde...

'Afrika, yoksulluk, yoksul müslümanlar, açlık, susuzluk, yoksul olan gayri müslümler, vs'
konular gündeme geldiğinde çevremde şöyle bir öneride bulunurum hep.

Dünya zengin müslümanları;

her yıl 'Hac'ca gitmek için tonlarca hazırlık yaparlar, binlerce dolar para biriktirirler.
konforlu otellerde, konforlu tatil modunda hacca gitmek isteyen, umreye gitmek isteyen
ve hatta giden müslüman topluluğu mevcut...
diyorum ki;
bu müslümanlar; bu hac için ayırdıkları şaşalı dolarları toplasalar, bir araya getirseler
dünyanın dört bir yanında gerek müslüman olsun gerek müslüman olmasın
aç ve susuz insan kalır mı acaba?
çok değil bunu 2 bilemedin 3 yıl yapsalar....

Allah versin diye.... ağır bir sözümüz var....
Allah kuluna elini diğer bir kulu vasıtası ile ulaştırıyor...
Yada emrindeki doğa ile... 'taş, toprak, lav, erozyon, yağmur, dolu, deprem, hayvan, haşere... daha binlercesi....

Ben mi aykırı bakıyorum, insanlar mı çok serkeş...

Geldik günümüze.... geçen sene hac olmadı, umre yok hala... bu sene de olacak mı belli değil...
Bu mesajı bir tek ben mi aldım...
Sanki Rabbim de, Hac'dan önce diğer vazifelerinizi yerine getirin demiyor mu sanki bize!

Neml suresi 82. ayet

Sofuoglu

Ordinaryus
Birinin parasını gasbettin,yarısını veya hepsini hayır yapayım diye sadaka verdin..!
Oldumu?olmadı değilmi..!
Niye "çalınan paranın,senin olmayan paranın hayrımı olur" diyorsunuz değilmi...!
Faizde öyle,faizden hayır hasenat olmaz..!
Fakire'de fukaraya'da,yakınına,uzağa, kuyuyada olmaz efendiler...!
Eğer faiz olduğuna kanaat getiriyorsanızki faizdir..!
Ya almayın..!mecbur kaldıysanızda yakın...ki
Zina yapıpta "cünüp gezmem" diyenin durumuna düşmeyin...!
Vesselam...!

kodoo

Asistan
Kafir rejimin işleri işte. "Faiz ye" veya "faiz yedir" arasında tercih yaptırıyor. Her neyse.
Bu durumda yapılacak en iyi iş, bankalar o parayı kimden almışlarsa onlara geri ödemektir; yani halka.
Böylece faiz sistemine aracı olunmamış olur.
YALNIZ BUNU YAPARKEN; parayı geri ödeyeceğiniz kişi veya kişilere bunun promosyon olduğunu söylememek lazımdır.
Çünkü eğer öğrenir(ler)se, on(lar)a da bu para haram olur.
Ben o tür paraları da İslam Dünyasından filmlerin tercümesi için kullanıyorum, (Örneğin Arapçadan 30 bölümlük bir Ramazan dizisinin tercümesi 4500 TL tutuyor. Farsçadan film tercümesi ise 250 TL https://bionluk.com ). Siz de benzer bir şeyde harcayabilirsiniz.
Tabi her ne güzel iş için harcarsanız harcayın, yaptığınız bu işten sevap ummayın. Sevabı yoktur. Kendi paranız değildir çünkü. Siz dahil milyonlarca gariban vatandaşın ekmeğinden alınmıştır bu. Kendinize harcarsanız bu düzene-sisteme onay vermiş, faizcilik sistemine razı olmuş olursunuz. Başkasına harcarsanız, lisan-ı hal ile "ben yapılan bu haksızlığı kabul etmem/etmiyorum" demiş ve parayı sahibine/halka geri vermiş oluyorsunuz. Hayır yapmış sayılmazsınız ama bankada bırakmaktan veya kendin için harcamaktan iyidir. Yalnız dediğim gibi, parayı vereceğiniz gariban(lar)a, bunun kaynağını söylerseniz, on(lar)a da kendi şahsı için kullanmak haram olur.

Son düzenleme:

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sana zararı varsa, İBAN göndereyim de bana o parayı gönder... Ben ne yapacağımı biliyorum...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bankadan 50.000 TL çektim, 2 sene sonra paralarını verecem, dediler 63.000 geri ödeyecen...

Aynı gün, altın aldım birisinden, haram olmaması için, bozdurdum 7000 TL tuttu... 1,5 sene sonra, altını ödeyecem, kuyumcuya gittim, 21.000 TL dedi...

Helal denilen parayı geri öderken, 3 katını ödedim...

Haram denilen parayı öderken de... Çektiğim paranın 5'te 1'ini fazlalık olarak ödeyecem, daha var... 6 ay daha... Altını 6 ay evvelden ödedim...

Nasıl..? İyi mi..?

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Birinin parasını gasbettin,yarısını veya hepsini hayır yapayım diye sadaka verdin..!
Oldumu?olmadı değilmi..!
Niye "çalınan paranın,senin olmayan paranın hayrımı olur" diyorsunuz değilmi...!
Faizde öyle,faizden hayır hasenat olmaz..!
Fakire'de fukaraya'da,yakınına,uzağa, kuyuyada olmaz efendiler...!
Eğer faiz olduğuna kanaat getiriyorsanızki faizdir..!
Ya almayın..!mecbur kaldıysanızda yakın...ki
Zina yapıpta "cünüp gezmem" diyenin durumuna düşmeyin...!
Vesselam...!

Bu cevap bana biraz garip geldi.

Promosyon alan kişi kimin parasını gasp etmiş oluyor.

Emeklilere bankalar hesaplarının o bankada durması için her sene promosyon veriyor.

Emekli zaten kıt kanaat geçiniyor. Para yatar yatmaz parayı çekiyor. Bu durumda banka emekliden nasıl istifade ediyor bunuda anlayabilmiş değilim.

Bu para bir şekilde ulaştı, bu parayı almamak yada alıp yakmak çözüm değil.

En kötü ihtimalle Ehven-i Şer bir yöntemle bu parayı uygun bir yere sarf etmek lazım.

Selam ve dua ile

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bu müslümanlar akıllarını ne zaman güzel kullanırlarsa adam olurlar. Kullanamazlarla:
1- Dünya müstekbirlerinin ıyuncağı olurlar
2- Kendi aralarında kavga etmekten başka da bir şey yapmazlar.

Banka promosyonunu alan, kendisi için falan hayır istemez zaten. O fazlalık para ümmetin fakirlerinin parası zaten, onların parasını fakirlere iade eder. Sevap falan akla gelmez.

Bir de şu vardır:

Allah müslümana emreder: Borç ver. Müslüman kardeşine sahip çık ve onun ihtiyacını karşılamak için ona yardımcı ol...

Yine borç verilenin menfeati düşünülür borç verirken, verenin değil. Yani borç veren Türk Lirasi ile borç vermeli...

Yine borç veren, borcunu ödeyemeyecek durumda olan borçluya der ki: Sıkılma, üzülme, sen üzerine düşen görevi yaptın ama borcunu da ödeyemiyorsun, istemiyorum borcumu, sana bağıişladım demelidir...

Bu 3 şıkta nakavt olan müslümanlar... Nasıl müslümanlarsa artık... Banka'ya cihat açar ve Allah yolunda cihat ettiğini sanır...

Hiç kusura kalmayın, müslümanlardan bir cacık olmaz, taki iyicene akledebilene kadar...

İstisna olanların karşısında saygı ile ram oluruz... Hürmetlerimiz onlaradır...

ihvanistanbul

AkhenAton
Bankadan 50.000 TL çektim, 2 sene sonra paralarını verecem, dediler 63.000 geri ödeyecen...

Aynı gün, altın aldım birisinden, haram olmaması için, bozdurdum 7000 TL tuttu... 1,5 sene sonra, altını ödeyecem, kuyumcuya gittim, 21.000 TL dedi...

Helal denilen parayı geri öderken, 3 katını ödedim...

Haram denilen parayı öderken de... Çektiğim paranın 5'te 1'ini fazlalık olarak ödeyecem, daha var... 6 ay daha... Altını 6 ay evvelden ödedim...

Nasıl..? İyi mi..?
Diyorsun ki 1 koyup 10 alacaksam iddiadan da gelse olur. Cebimden fazla para cikacagina biraz az cıksın varsin faiz olsun

Sofuoglu

Ordinaryus
Bu cevap bana biraz garip geldi.

Promosyon alan kişi kimin parasını gasp etmiş oluyor.

Emeklilere bankalar hesaplarının o bankada durması için her sene promosyon veriyor.

Emekli zaten kıt kanaat geçiniyor. Para yatar yatmaz parayı çekiyor. Bu durumda banka emekliden nasıl istifade ediyor bunuda anlayabilmiş değilim.

Bu para bir şekilde ulaştı, bu parayı almamak yada alıp yakmak çözüm değil.

En kötü ihtimalle Ehven-i Şer bir yöntemle bu parayı uygun bir yere sarf etmek lazım.

Selam ve dua ile

Promosyon alana başkasının parasını gasp etmiş demiyoruz.! Nasılki çalınan paradan hayır olmazssa,faizdendende hayır olmaz demek için o örneği verdik..!

Çakma(iyileri istisnai) diyanet imamlarına uyarsanız ,bırakın promosyonu bankadan alınan veya ödenen faizinde haram olmadığı fetvasını böyle alırsınız..!
Altın borç alınırsa üç katını ödüyormuşta,bankadan alınca az ödüyormuş..!
Şu mantığa bir bak..!
Çıkmış borç edebiyatı yapıyor birde..!
Şimdi ihtiyacı doğrultusunda borç isteyen kaç kişi var..!
Adam arabasının modelini yükseltecekmiş borç ister,balkonu darmış,geniş balkonlu eve geçecekmiş borç ister..! Oğluna,kızına çalgılı,çengili düğün yapacakmış borç ister..!
Sonrada bu borcu verecek kimse bulamayınca mecburen kredi çekip faize bulaşırmış,bunun müessibide ona Altın olarak borç vermek isteyen müslümanmış..!

Zavallı aklınca Faize kılıf uydurmak için ne cukkalar hazırlamış ama artık müslümanlar! bu teraneleri yutmuyor..!
Şeytanın yapmadığını imamlık, hocalık adı altında yapanlara tevessül ederseniz,hem dünyanızı hem ahiretinizi heba edersiniz bizden hatırlatması..!

Bakın...!

Allah öyle bir Allah’tır ki dilekler çoğaldıkça ihsan ve keremi de çoğalıyor, hâcetler artıkça inam ve ikramı da artıyor, iyilik ve güzellikleri bitmez ve tükenmez. Güzelden gelen güzelliklerin devam etmesi, kullarının dünya ve ukbada mutluluklarını temin için hükümler koyan, hudutlar çizen, niyaz ve dileklerini işitip muratlarını veren Zât-ı Ecell-ü Âl’a’dır. Üstün sıfatlarla mükerrem olarak yarattığı insanların dünya saâdetine, ahiret selâmetine kavuşabilmeleri için, hayatlarını tanzim edecek hükümler, emir ve yasaklar koyma hakkı yalnız Hazret-i Allah’a âittir. Bunun içindir ki ilk insanı ilk peygamber kılmış, insanların irade ve terbiyesini peygamberleri vasıtası ile gönderdiği ilâhi hükümlerle bizzat üzerine almıştır.

Âyet-i kerime’sinde:

“Yolun doğrusunu göstermek Allah’a âittir.” buyuruyor. (Nahl: 9)

Hazret-i Allah’ın bütün hükümlerinde, emir ve yasaklarında birer hikmet, insanlar için birer menfaat vardır. Bu hikmet ya bir zararı gidermek veya bir menfaat sağlamak içindir.

Bir diğer Âyet-i kerime’sinde:

“Bu hükümler Allah’ın hudutlarıdır, kim Allah’ın hudutlarını aşarsa, kendine yazık etmiş olur.” buyuruyor. (Talâk: 1)

Binaenaleyh neyi emretmişse seve seve yapmak, neleri yasaklamışsa onlardan uzak durmak üzerimize farzdır.

İslâm dini fâiz ile fâizin girdiği bütün kazanç yollarını kesin olarak haram kılmıştır. Haram oluşu hem Âyet-i kerime ile hem de Hadis-i şerif’ler ile sabittir. Cahiliye adetlerinden en yaygın olanlarından birisi de fâizdir. Cenâb-ı Fahr-i Kâinat -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz Vedâ Hacc’ında cahiliye adeti olan fâizi ayakları altına aldığını ve kaldırdığını beyan etmişti. Kaldırdığı ilk fâiz de amcası Hazret-i Abbas -radiyallahu anh-ın fâizi idi. İnsanlar arasındaki sevgi, saygı ve yardımlaşma duygusunu yok eden, mal hırsını artırıp Allah’a karşı kulluk ve infak vazifesini unutturan, fâiz ile fâizin girdiği bütün kazanç yollarıdır.

Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime’lerinde:

“Fâizi yemeyiniz.” (Âl-i imran: 130)

“Allah alışverişi helâl, fâizi haram kılmıştır.” buyurmuştur. (Bakara: 275)

Resul-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde:

“Allah fâizi yiyeni, yedireni, şahitlerini ve kâtibini lânetlemiştir.” (Tirmizi)

“Fâizde alan veren eşittir. (Günaha ortaklar)” buyurmaktadır. (Müslim)

Daha da ağırı Allah ve Resul’üne harp ilân etmektir ki Âyet-i kerime’de:

“Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve peygamberine açılmış bir savaş olduğunu bilin. Eğer fâiz almaktan tevbe ederseniz, ana paranız yine sizindir. Böylece ne kimseye haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.” buyuruyor. (Bakara: 279)

“Ben müslümanım, inandım, iman ettim” diyen bir insan fâizin zerresinden bile kaçar. Fâiz almak Hazret-i Allah’a ve peygamberine açılmış savaş sayılır.

Şu anda içinde bulunduğumuz ekonomik durum ortada. Ne kadar acıklı bir halimiz var bunun cezasını çok ağır bir şekilde ödüyoruz. Dünya yaratıldığından beri bütün yarattıklarını belli bir vakite kadar yaşatıp vadesi gelince takdir ettiği saniyede nice peygamberleri, kralları, padişahları, nice nice makam ve mevki sahibini, zenginini fakirini yerlere sermedi mi?Hani nerede onlar?

Ribâ (fâiz), cahiliye devri Arapları arasında bilinen bir şeydi. Hatta zenginlerinin genellikle yediği, içtiği hep ribâ idi. Biri öbürüne altın, gümüş veya belli bir para borç verirdi. Aralarında kararlaştırdıkları vâdeye göre, geçen süre için belli bir miktar da fazladan ödeme yapılacağını önceden şart koşarlardı. Bu fâiz Âyet-i kerime’si indiği zaman aralarında en yaygın ribâ bu idi. Herhangi bir borçta vade geldiği zaman borçlu borcunu ödeyemiyecekse alacaklısına, “veremeyeceğim, ribâ et.” yani artır derdi. Yine bir miktar ribâ eklenir ve böylece her vade yenilendikçe borcun miktarı da artardı ve arta arta ana paranın birkaç mislini bulurdu. Borcun aslına ana para anlamına gelen “Re’sü’l-mal” ve ona eklenen fazlalıklara da, “Ribâ” adı verilirdi.

Hazret-i Ömer -radiyallahu anh- Efendimiz şöyle buyurmaktadır:

“Bu Âyet Kur’an’ın en son nazil olan âyetlerindendir. Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-bunu bize bütün yönleriyle açıklamadan göçtü, bundan dolayı ribâyı ve rîbeyi bırakınız.” (İbn-i Mace)

Yani mevcut açıklamalara göre ribâ olduğu iyice bilinen şeyleri bıraktığınız gibi, ribâ şüphesi bulunanları da bırakınız. Bundan dolayıdır ki İslâm’da “Helâl olan şeyler apaçık, haram olan şeyler de apaçıktır ve ikisinin arasında birtakım şüpheli şeyler de vardır, iyice şüpheden kurtuluncaya kadar, sana şüpheli gelenleri de bırak.” (Buhari-Tirmizi-Ebu Davud)

Hadis-i şerif’i gereğince, genel olarak şüpheli şeylerden uzaklaşmak mendup olduğu ve takvâ sayıldığı halde, özellikle ribâ şüphesi bulunan şeylerden kaçınmak vacip cinsinden bir görev olmuştur. Bundan dolayı fıkıh ilminde “Ribâ şüphesi ribâdır. Zira ribâ konusunda şüphe geçerlidir.” diye bir kural vardır.

Ribâ ile ilgili hükümler peygamberlik yıllarının sonuna doğru ve Mekke’nin fethi sıralarında nâzil olmuştur ve hatta halka duyurulması ile ilk uygulaması da Vedâ Hacc’ına rastlamıştır. Nâzil olan Âyet-i kerime’ler fâiz yiyenlerin dünya ve ahiretteki zelil durumlarını Allah’a ve Resul’üne açılan savaşın sonucunu, hüsranını ve acıklı durumunu bize bildiriyor.

Âyet-i kerime’lerde:

“Fâiz yiyenler: “Fâiz ticaret gibidir.” dedikleri için kıyamet günü kabirlerinden şeytan çarpmış gibi (ihtiyaçlar içinde) kalkacaklardır. Oysa Allah alış-verişi helâl, fâizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir ve fâizcilikten vazgeçerse, geçmiş (günahları, daha önce aldığı) kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah’a âittir. Kim de tekrar fâize dönerse onlar cehennemliktirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır.

Allah fâizle kazanılanı eksiltir, bereketini tamamen giderir. Sadakası verilen malları ise artırır. Allah küfrân-ı nimette bulunan günahkâr hiç kimseyi sevmez.

İman edip sâlih amel işleyenlerin, namaz kılıp zekât verenlerin, Rableri katında mükâfatları vardır. Onlar için hiçbir korku yoktur ve onlar mahzun da olmayacaklar.

Ey iman edenler! Allah’tan korkun! Eğer imanınızda gerçek iseniz, fâizden arta kalanı bırakın almayın.

Yok eğer fâizi terketmezseniz, bunun Allah’a ve Peygamber’ine açılmış bir savaş olduğunu bilin. Eğer fâiz almaktan tevbe ederseniz, ana paranız yine sizindir. Böylece ne kimseye haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.

Eğer borçlu darlık içinde bulunuyorsa, eli genişleyinceye kadar ona mühlet verin. Eğer bilirseniz sadaka olarak bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır.

Öyle bir günden korkun ki, o günde hepiniz Allah’a döndürülürsünüz. Sonra herkese kazandıkları noksansız verilir ve hiç kimse haksızlığa uğratılmaz.”
buyuruluyor. (Bakara: 275-281)

Hüküm budur, dileyen buna uyar..!
Dileyen "ver ben yiyeyim" diyenin sapıklığına...!
Vesselam..!

Son düzenleme:

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @Sofuoglu

Güzel cevabınız için teşekkürler.

Peki hesabına promosyon yatan kişi bu parayı ne yapmalı.

Selam ve dua ile.

Sofuoglu

Ordinaryus
Sayın @Sofuoglu

Güzel cevabınız için teşekkürler.

Peki hesabına promosyon yatan kişi bu parayı ne yapmalı.

Selam ve dua ile.

Aleyküm selam..
Öncelikle şuna karar verelim! promosyon faizmi,değilmi?
Biz kesinlikle faiz olduğu kanaatindeyiz..!

Bu hususta iki görüş var..!

Bir taraf kesinlikle alınmaz,alındıysa atılır veya yakılır diyor.!
Takvayen yak..!

Bir görüşte herhangi bir ecir beklemeden ihtiyaç sahibine verilir diyor,fetvayen ...!(Yukarda birçok görüş bu yönde)

Allahın(C.C.) hükmü, Resullah efendimizin(S.A.V) beyanatlarını yukarda belirttik..!
Kalbinize sorun,nasıl mutmayin oluyorsa öyle karar verin..!
Senin görüşüyün, benim görüşümün dinde hiçbir hükmü yok..!
Hüküm Allah ve Resulüne ait...!

"Ey iman edenler! Allah’tan korkun! Eğer imanınızda gerçek iseniz, fâizden arta kalanı bırakın almayın."
Buyuruyor..!

Alında bir fakire verin demiyor..!

Biz,kendi yemediğinizi başkasına ikram etmeyin,
elinizi dahi sürmeyin deriz..!

Ve şüpheli şeylerden uzak durun ki dininizi(imanınızı) muafaza altına almış olun!,

Karar sizin...!

Vesselam...!

Son düzenleme:

cemaliii

Kıdemli Üye
İstanbula sefer var, fatihin askeriyim. Bir arkadaşım sudanda halk birbirine düşmüş, iç savaş var diyor. Fatinin huzuruna çıkıyorum. Yeaaa fatih abey. Sefere katılmak isterdim, ama sudanda iç savaş var bizden daha zor durumdalar, ben sudana gideyom. Diyorum. Fatih abi defol git diyor.

Buradaki fakirler dururken siz gidip su kuyusu açtırın. Gerçi artık promosyonla sevap point kazanamayacağınızı öğrenince vazgeçmişsinizdir. Nede olsa herşey sevap için. Gerçi siz yinede açtırın. Sevap kazanamasanızda, çok sevap kazandı derler ortamlarda.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @cemaliii

Promosyon parası ile kuyu açtırıp sevap kazanma gibi bir düşüncemiz olmadı.

Derdimiz susuz insanları suya kavuşturmak.

Selam ve dua ile

Sofuoglu

Ordinaryus
Paranın yakılmasının kime ne faydası var bunuda anlayabilmiş değilim.

Selam ve dua ile
Faizin size fayda sağlamayacağı kesin..!
Yakmanın size faydası var..!
bunu belki dünyada değilde ahirette görürsünüz..!
Gayet açık ama neyse..!
anlıyamadıysanız yapacak bir şeyimiz yok..!
Malesef para tatlı geliyor nefse..!
Selâmetle...

ihvanistanbul

AkhenAton
@Ebu Computer iş biraz nasreddin hoca hikayesine döndü. Eşeğe kim binerse binsin birileri hoşnut olmayacak. Cemaliinin teklifide güzel etrafınızda, semtinizde yahut komşu semtlerde muhakkak ihtiyacı olan birileri vardır. kimisi için su hayat kurtarır kimisinin hayatını oğluna alabildiği pantolon kurtarır. insanlar maddiyat yüzünden sarhoş gibiler bir garibana can suyu olur belki. Verin gitsin. Siz zaten parasında değilsiniz başından belli. Parayı yakmanız kimseye birşey kazandırmadığı gibi imanınızı da arttırmayacaktır. amacınızın faiz yemek olmadığı besbelli zaten yememek için direniyorsunuz.