BARIŞ TOPLANTILARININ PAPALIĞIN OYUNU OLARAK TANIMLAYAN ZAMAN GAZETESi

Muminaga

Yeni
Bismillahirrahmanirrahim

Mü'min kadınlara da söyle "Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar, mahrem yerlerini korusunlar.
Zîynetlerini/zîynet sayılan yerlerini göstermesinler. Ancak (kendiliğinden) görünen (el, yüz) bu emrin dışındadır. Başörtülerini, yakalarının üstüne kadar (boyunlarını örtecek şekilde) koysunlar. Zîynet (ve zîynet sayılan yer)lerini kendi kocalarından veya babalarından veya kocalarının babalarından veya kendi oğullarından veya kocalarının oğullarından veya kardeşlerinden veya kardeşlerinin oğullarından veya kız kardeşlerinin oğullarından veya (mü'min) kadınlarından veya ellerinin altındaki sahip oldukları (cariyeleri)nden veya kadına ihtiyaç duymayan (tamamen şehvetsiz) erkek hizmetçilerinden veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayacak çocuklardan başkasına aç(ıp göster)mesinler. Gizledikleri zîynetlerinin bilinmesi için ayaklarını (yere) vurmasınlar."
Ey mü'minler! Hepiniz Allah'a tövbe edin (ve emirlerini yerine getirin) ki kurtuluşa eresiniz.
[Nur Suresi-31]

Yukarıdaki Nur süresinin 31 ayeti mümin kadınların örtünmeleri hakkında Allah'ın emridir.
fethullan gülen açısından bu ayet bir teferruat.

F.G Mü'min kadınların örtünmenlerinin gerekliliği noktasında Allah'ın emri olduğunu kabul ediyor ama,

ama bu ayeti yok sayacak veya uyulmasının çok ta zorunlu olmadığı şeklinde örtünme TEFERRUATTIR açıklamasında da bulunuyor.

nasıl derler bilmiyorum.
Kur-anı kerim'de ayete rağmen Örtünmenin, Allah'ın emri olduğu gerçeğine rağmen örtünmenin TEFERRUAT olduğunu nasıl söyler?
sapkınlığın bu denli aşırısına da yeni rastladım.

Teferruat (ayrıntı) (nedir ne demek)

1. Bir bütünün önemce ikinci derecede olan ögelerinden her biri, teferruat, detay

önem ve değer bakımından Kur-anı Kerimdeki ayetlerin hepsi birdir. Allah'ın sözlerinin bir kısmı birinci derece,, diğerleri ikinci derece önem taşır. şeklinde ima yoluyla olsa bile telafuz edilemez.
sapkınlar hariç

Allah'ın sözlerine teferruat diyen Fethullah Gülen yukarıdaki resimde yer alanların en azılısı olmuştur.

ehlinimet

Asistan

Allah'ın sözlerine teferruat diyen Fethullah Gülen yukarıdaki resimde yer alanların en azılısı olmuştur.
http://tr.fgulen.com/content/view/7872/15

Yani kadınların başını örtmesi şart mıdır?
Kadının başını örtmesi meselesi bir iman meselesi ölçüsünde önemli değildir. Allah'a karşı kulluk, umumi manada kulluk meselesi ölçüsünde önem arz etmez bunlar. Teferuata ait meselelerdir. Nitekim, yani Allah'a iman meselesi ta Mekke'de efendimize tebliğ edilmiş. Namaz meselesi orada bize farz kılınmış, daha sonra zekat farz kılınmış. Ama tesettür meselesine gelince biraz farklı. Zannediyorum peygamberliğin 16'ncı, 17'ncı senesinde Müslüman kadınların başları açıktır.

Şimdi yukarıdaki paragraf muhterem fetulah gülenin beyanı.Tek tek ele alarak inceleyelim.
1-Kadının başını örtmesi meselesi bir iman meselesi ölçüsünde önemli değildir..
Arkadaşlar bunun delili nedir ?Şimdiye kadar 1400 küsür senedir hiç bir İslam alimi böyle birşey söyelememişken
KURAN -SÜNNET-İCMA-KIYAS ve tüm mücdehit imam larımız bu konuda böyle bir hükmü bulunmazken sizin deliliniz nedir?
2- Allah'a karşı kulluk, umumi manada kulluk meselesi ölçüsünde önem arz etmez bunlar
Kul Allahu tealaya itaat etmesi farz iken ve örtünme ayeti kerime ve hadisi şerifler ile sabit iken nasıl bir kulluk vazifesidir ki önem arz etmez????Şimdiye kadar 1400 küsür senedir hiç bir İslam alimi böyle birşey söyelememişken
KURAN -SÜNNET-İCMA-KIYAS ve tüm mücdehit imam larımız bu konuda böyle bir hükmü bulunmazken sizin deliliniz nedir?
3-Teferuata ait meselelerdir
Artık bu da ileri derecede zorlama bir yorum küfre göz kırpma sosyeteye çanak tutma İslamı yobazlık olarak gören azılı dinsizlere övünç kaynağı nefsine örtünmeyi kabul ettirememiş zayıf müslümanlara şeytandan daha tesirli bir dayanak olmamış mı???Sonuç ta beyan bir hocaya imama öndere ve lidere ait. Şimdiye kadar 1400 küsür senedir hiç bir İslam alimi böyle birşey söyelememişken
4-peygamberliğin 16'ncı, 17'ncı senesinde Müslüman kadınların başları açıktır.
Bu da artık son noktası.Yani demek isteniyor ki:Bazı hükümler önemlidir bazıları önemsizdir.Onuda şurdan anlarız önemli olan hükümler Peygamberliğin 16-17.senesine kadar gelenlerdir.Daha sonra gelen hükümler teferruat\furuat a ait hükümlerdir.Şimdiye kadar 1400 küsür senedir hiç bir İslam alimi böyle birşey söyelememişken
Başa dönelim soruyu soran ne demiş:
Yani kadınların başını örtmesi şart mıdır?
Bu soruya Bu Allahın emridir.Nass dır.Sabittir.Asla değiştirilemez değiştirilmesi teklif dahi edilemez.Deseydi biz şuan bu konuyu tartışmaz Muhterem hoca efendiyi eskisi gibi sever ve sayardık.

agbi

Yasaklı
Allah'ın emridir ama teferruattır.
Namaz kılın emride Allah'tandır. ne diyelim şimdi Allahın emridir ama teferruattır.
Allah'ın emirleri ikiye mi ayrılıyor? 1- Teferruat olanlar 2- Teferruat olmayanlar

Örtünmek Allah'ın emridir ama teferruattır diyen kişi hani şu hocaefendi dedikleri kişi mi?
böyle saçmalık hadsizlik olmaz. kimin ne haddine Allah'ın emrini teferruatlıkla nitelemek.

Bana göre Bu forum un ŞIMARTILMIŞ bir üyesisin @Mahabad

Önce git teferruat ve ayrıntıları nın TÜRKÇE karşılıklarını vede nerede kullanıldığını öğren karşıma sonra çık.

Başta dedim ya FORUM un şımartılmış br üyesisin sen mahabad @leyl!fer ikimizede ceza vermiş ÜÇER GÜN ama senin bana ceza dan önce yaptığın ve TAHRİK EDİCİ HAKARETLERİNİ nedense görmemiş GÖRMEDİNİZ değilmi leyl!fer

MAHABAD F.GÜLEN için söylediklerinden emin ve samimi isen hadi ozaman F.GÜLEN için MÜNAFIK de çünkü yaptığın tanımlamaların karşılığı MÜNAFIKLIK daha ileri gidersek KAFİR liğe kadar gider.

Evet YAPTIĞIN TANIMLAMALARIN KARŞILIĞI MÜNAFIKLIKTIR HADİ SÖYLE F.GÜLEN MÜNAFIKTIR DİYE

@SesS!zL!k... & @Çöl Aslanı & @Bîdâr & @ŞehbaL & @muallim08 & @Dut_agaci VE DİĞER YÖNETİM deki üyeler Sizlerin bir yaptırım kararı verirken Başlangıç , Gelişim , Sonuç larını analiz etmediğinize karar verdim BANA YAPILAN HAKARETLERDE NERDE İDİNİZ GÖRMEDİNİZMİ ? BANA YAPILAN TAHRİKLERİDE mi GÖRMEDİNİZ. Kendime BİR AY İHVAN FORUM u yasaklıyorum.

Evet mahabad isteğine kavuştu FORUM a ara veriyorum aslında istediği başka idi ama ona bu hazzı tattırmayacağım bundan dolayı ara veriyorum. devam etmem ONUN SEVİYESİNE inmem dir.

mahabad ATALARIMIZ NE DEMİŞ BAŞARI AYRINTILARDA GİZLİDİR.

F.GÜLEN İÇİN SÖYLEDİKLERİNDE SAMİMİ İSEN VE SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORSAN Örtünmek Allah'ın emridir ama teferruattır diyen kişi hani şu hocaefendi dedikleri kişi mi?
böyle saçmalık hadsizlik olmaz. kimin ne haddine Allah'ın emrini teferruatlıkla nitelemek.
Bana göre bu dediklerinin ana fikri haşa MÜNAFIKLIK hatta İSLAM ı değiştirmektir. SAMİMİSİN OZAMAN SÖYLE de yazdıklarındaki samimiliği görelim HADİ SÖYLE

Evet YAPTIĞIN TANIMLAMALARIN KARŞILIĞI MÜNAFIKLIKTIR HADİ SÖYLE F.GÜLEN MÜNAFIKTIR DİYE

@Erdem in bilgilerine tabi @aLi'ce ninde.

Bana yapılan hakaret ve Tanımları görmeyen ama ben karşılık verince ki verdiğim karşılık bana yapılanlara göre ne derler DEVEDE KULAK KALIR. gören YÖNETİM i protosto ediyorum BİR AY BOYUNCA.

agbi

Yasaklı
Bana göre Bu forum un ŞIMARTILMIŞ bir üyesisin @Mahabad

Önce git teferruat ve ayrıntıları nın TÜRKÇE karşılıklarını vede nerede kullanıldığını öğren karşıma sonra çık.

Başta dedim ya FORUM un şımartılmış br üyesisin sen mahabad @leyl!fer ikimizede ceza vermiş ÜÇER GÜN ama senin bana ceza dan önce yaptığın ve TAHRİK EDİCİ HAKARETLERİNİ nedense görmemiş GÖRMEDİNİZ değilmi leyl!fer

MAHABAD F.GÜLEN için söylediklerinden emin ve samimi isen hadi ozaman F.GÜLEN için MÜNAFIK de çünkü yaptığın tanımlamaların karşılığı MÜNAFIKLIK daha ileri gidersek KAFİR liğe kadar gider.

@SesS!zL!k... & @Çöl Aslanı & @Bîdâr & @ŞehbaL & @muallim08 & @Dut_agaci VE DİĞER YÖNETİM deki üyeler Sizlerin bir yaptırım kararı verirken Başlangıç , Gelişim , Sonuç larını analiz etmediğinize karar verdim BANA YAPILAN HAKARETLERDE NERDE İDİNİZ GÖRMEDİNİZMİ ? BANA YAPILAN TAHRİKLERİDE mi GÖRMEDİNİZ. Kendime BİR AY İHVAN FORUM u yasaklıyorum.

Evet mahabad isteğine kavuştu FORUM a ara veriyorum aslında istediği başka idi ama ona bu hazzı tattırmayacağım bundan dolayı ara veriyorum. devam etmem ONUN SEVİYESİNE inmem dir.

mahabad ATALARIMIZ NE DEMİŞ BAŞARI AYRINTILARDA GİZLİDİR.

F.GÜLEN İÇİN SÖYLEDİKLERİNDE SAMİMİ İSEN VE SÖYLEDİKLERİNE İNANIYORSAN Örtünmek Allah'ın emridir ama teferruattır diyen kişi hani şu hocaefendi dedikleri kişi mi?
Bana göre bu dediklerinin ana fikri haşa MÜNAFIKLIK hatta İSLAM ı değiştirmektir. SAMİMİSİN OZAMAN SÖYLE de yazdıklarındaki samimiliği görelim HADİ SÖYLE

@Erdem in bilgilerine tabi @aLi'ce ninde.

Bana yapılan hakaret ve Tanımları görmeyen ama ben karşılık verince ki verdiğim karşılık bana yapılanlara göre ne derler DEVEDE KULAK KALIR. gören YÖNETİM i protosto ediyorum BİR AY BOYUNCA.

TÜM FORUM ÜUYELERİNE

Kimseyi iman yönünden İslami açıdan değerlendirmeyin.

@Mahabad gibilerine bakmayın.

Evet mahabad mesajındaki ana fikir HAŞA F.GÜLEN MÜMAFIK İSLAM ı değiştiriyor vb.vb. tanımların var.

O ZAMAN HADİ SÖYLEDİKLERİNİN ARKASINDA OL CESARETLİ OL DÜRÜST OL

SENCE bu tanımlamalarınına göre F.Gülen MÜNAFIK mı ? İSLAM mımı değiştiriyor BUYRUN madem söylediklerinizden eminsiniz HADİ KORKMAYIN SÖYLEYİN F.GÜLEN KİMDİR ? Onu demedim Bunu demek istedim diye YAN ÇİZMEYİN.

Örtünmek Allah'ın emridir ama teferruattır diyen kişi hani şu hocaefendi dedikleri kişi mi?
BU DÜŞÜNCE SİZE AİT Ana fikir ne ÖNCE SEN HADDİNİ BİL SEN KİMSİN ki F.GÜLEN a HADSİZ DİYORSUN edebini bil uslubunu düzelt

Bak halk deyimle bir defa daha YUMURTLAMIŞSIN

F.G Mü'min kadınların örtünmenlerinin gerekliliği noktasında Allah'ın emri olduğunu kabul ediyor ama,

ama bu ayeti yok sayacak veya uyulmasının çok ta zorunlu olmadığı şeklinde örtünme TEFERRUATTIR açıklamasında da bulunuyor.

nasıl derler bilmiyorum.
Kur-anı kerim'de ayete rağmen Örtünmenin, Allah'ın emri olduğu gerçeğine rağmen örtünmenin TEFERRUAT olduğunu nasıl söyler?

KİMSİN YAAA SEN KİMSİN HADDİNİ, BİL ÇİZGİNİ BİL.

@SesS!zL!k... & @Çöl Aslanı & @Bîdâr & @ŞehbaL & @muallim08 & @Dut_agaci @@leyl!fer

FORUM KURALLARINA GÖRE
Onmilyonlarca kişi tarafından sayılan sevilen Dünyada da kabul gören bir kişiye bu şekilde tanımlama yapmak UYGUNMUDUR ?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Allah'ın emridir ama teferruattır.
Namaz kılın emride Allah'tandır. ne diyelim şimdi Allahın emridir ama teferruattır.
Allah'ın emirleri ikiye mi ayrılıyor? 1- Teferruat olanlar 2- Teferruat olmayanlar

http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/8144/tesettur-furuattir-sozu-ile-ne-kasdedilmistir.html

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1089667898828

Muminaga

Yeni
@muallim08 link vererek ne anlatmak istiyorsun?
sadede gelelim :
1- Mü'min kadınların örtünmesi Allah'ın emri değil midir?
2- Allah'ın emirlerinin şu kısmı farzdır, diğer bir kısmı teferruattır deme hakkını kim hangi cürette bulunabilir? (ki verdiğin linkte teferruat yumuşatılarak furuata çevrilmiş)

--------
şimdi orda ismi lazım değil biri kendini yerden vurup, hakaretler yağdırmış. vay sen kimsin milyonların bilmem nesinin söylediği laflar yanlıştır şudur budur dersin.

bana ne milyonlardan?
milyonlar milyarlar doğrunun yanlışın ölçüsü olabilir mi? eğer ölçü olabiliyorsa dünyada 3 buçuk milyar insanın inandığı budizm hak din olurdu.

nasıl bir mantıkla hareket tarzıdır bu.
hocada olsa bilmem kimde olursa yanlışına yanlıştır deriz ve ayrıca yaptığı yanlışın isimlendirmesi neye karşılık geliyor ise o ismi takarız
eyvallah

kebîkec

İhvan Forum Üye
@muallim08 link vererek ne anlatmak istiyorsun?
sadede gelelim :
1- Mü'min kadınların örtünmesi Allah'ın emri değil midir?
2- Allah'ın emirlerinin şu kısmı farzdır, diğer bir kısmı teferruattır deme hakkını kim hangi cürette bulunabilir? (ki verdiğin linkte teferruat yumuşatılarak furuata çevrilmiş)

--------
şimdi orda ismi lazım değil biri kendini yerden vurup hakaretler yağdırmış. vay sen kimsin milyonların bilmem nesinin söylediği laflar yanlıştır şudur budur dersin.

bana ne milyonlardan?
milyonlar milyarlar doğrunun yanlışın ölçüsü olabilir mi? eğer ölçü olabiliyorsa dünyada 3 buçuk milyar insanın inandığı budizm hak din olurdu.

nasıl bir mantıkla hareket tarzıdır bu.
hocada olsa bilmem kimde olursa yanlışına yanlışına deriz ve ayrıca yaptığı yanlışın isimlendirmesi neye karşılık ise o ismi takarız
eyvallah

Muhterem kardeşim,

Kime takacağını tabii ki sen bilirsin.

Beni vatandaş olarak ilgilendiren kısım takma gerekçen olur. gerekçen doğruysa bende takabilirim mesela...:) Sorularla İslamiyet adlı forumda ne aradığı tartışılabilecek cevapta usul ve furu' keliemelerinin tanımı var. Yani ikinci öncelikli anlamında kullanılmış olacağı mümkün görünüyor.

Yönetici olarak ilgilendiren; sözlerinin forum kurallarını ihlal eden bir tarafı olup olmadığı yönünde inckanaate varmaktır. Sözlerinde kastını aştığı şeklinde yorumlacak kelime olsa da ben hakaret kastı olmadığını düşünüyorum.

Muminaga

Yeni
MAHABAD F.GÜLEN için söylediklerinden emin ve samimi isen hadi ozaman F.GÜLEN için MÜNAFIK de
suça teşvik var :)
eğer samimi isen F.GÜLEN için MÜNAFIK de diyor.
henüz dememiş iken bir kaç gün sonra sen F.GÜLEN'e münafıktır dememiş miydin diyecek.
bana böyle pek çok defa iftiralar attı.
bana görev düşmez ama, bu şahsın süresiz forumdan uzaklaştırılması lazım. hem kendisine zararı var hem forum üyelerinin tümüne..

agbi

Yasaklı
TÜM FORUM ÜUYELERİNE

Kimseyi iman yönünden İslami açıdan değerlendirmeyin.

@Mahabad gibilerine bakmayın.

Evet mahabad mesajındaki ana fikir HAŞA F.GÜLEN MÜMAFIK İSLAM ı değiştiriyor vb.vb. tanımların var.

O ZAMAN HADİ SÖYLEDİKLERİNİN ARKASINDA OL CESARETLİ OL DÜRÜST OL

SENCE bu tanımlamalarınına göre F.Gülen MÜNAFIK mı ? İSLAM mımı değiştiriyor BUYRUN madem söylediklerinizden eminsiniz HADİ KORKMAYIN SÖYLEYİN F.GÜLEN KİMDİR ? Onu demedim Bunu demek istedim diye YAN ÇİZMEYİN.

BU DÜŞÜNCE SİZE AİT Ana fikir ne ÖNCE SEN HADDİNİ BİL SEN KİMSİN ki F.GÜLEN a HADSİZ DİYORSUN edebini bil uslubunu düzelt

Bak halk deyimle bir defa daha YUMURTLAMIŞSIN

nasıl derler bilmiyorum.

KİMSİN YAAA SEN KİMSİN HADDİNİ, BİL ÇİZGİNİ BİL.

@SesS!zL!k... & @Çöl Aslanı & @Bîdâr & @ŞehbaL & @muallim08 & @Dut_agaci @@leyl!fer

FORUM KURALLARINA GÖRE
Onmilyonlarca kişi tarafından sayılan sevilen Dünyada da kabul gören bir kişiye bu şekilde tanımlama yapmak UYGUNMUDUR ?

TEKRAR soruyorum

Lütfen cevap verin

FORUM KURALLARINA GÖRE Onmilyonlarca kişi tarafından sayılan sevilen Dünyada da kabul gören bir kişiye bu şekilde tanımlama yapmak UYGUNMUDUR ?

Muminaga

Yeni
çok dertlenmişsin
hani 1 ay foruma girmeyeceğim demiştin?
dayanamadın değil mi?
kendi sağlığın için terk et bu diyarı.
:)

agbi

Yasaklı
çok dertlenmişsin
hani 1 ay foruma girmeyeceğim demiştin?
dayanamadın değil mi?
kendi sağlığın için terk et bu diyarı.
:)

Sizin için özel giriyorum.

Girmem SIKINTI mı var etti size ÇOKMU RAHATSIZ OLDUNUZ ama doğru herneyse.EDEP SEVİYEMİ KORUYAYIM seviyenize düşmeyeyim.

kebîkec

İhvan Forum Üye
TEKRAR soruyorum

Lütfen cevap verin

FORUM KURALLARINA GÖRE Onmilyonlarca kişi tarafından sayılan sevilen Dünyada da kabul gören bir kişiye bu şekilde tanımlama yapmak UYGUNMUDUR ?

Tekrar cevap verelim. Konu ile ilgili gerekli yazışmalar yapılmıştır. Bize tevdi edilen konuları bizim karara bağlamamız uygun olur. Gerekli duyurular da yeri gelince yapılmaktadır zaten.

kebîkec

İhvan Forum Üye

Girmem SIKINTI mı var etti size ÇOKMU RAHATSIZ OLDUNUZ ama doğru herneyse.EDEP SEVİYEMİ KORUYAYIM seviyenize düşmeyeyim.

Muhterem abi,

Girer girmez esip gürleyerek gidiyorsunuz. Hayır olsun. Bir şeylere mi üzüldünüz.

Muminaga

Yeni
Benim için özel olarak 1 ay foruma girmeyeceğim dedin. şimdide benim için özel olarak foruma girdiğini söylüyorsun.
senin açından o kadar özelim yani :p
Yoo bende niye sıkıntı yaratsın?
ben seni düşünerek, sağlığını sıhhatini düşünerek söyledim.
seni az mı tanıyorum. sen sana her ceza verildiğinde kıyameti koparıyorsun.
üzme kendini o kadar canım benim :p

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Küffarın hoşuna giden yollarda müslümanın işi yoktur.Bunlardan birisi de laikliktir.Laiklik,Allah muhafaza buyursun, İslam kanunun reddidir.Biz İslami tebliğimizi yapıyoruz.Dileyen kendisine bir yol edinir.Allah, kendi yolunda olanlardan razı olur.Küffarı hoşnut etmeyin! .İslam'dan başka nizam yoktur.İzmlerle bir yere varılmaz.Bunların hepsi batıl ve şeytani yollardır.Batıl yollara düşmeyin.Zira Tağuti sistemleri ortaya çıkaran siyonist köpekleridir.Onlar ise İslam düşmanlarıdır.Öyleyse yolumuzu iyi seçelim! ...

VALLAHİ, BİLLAHİ, TELLAHİ KİM İSLAM DAN BAŞKA NİZAM ARIYORSA O TAĞUTİ YOLA DÜŞMÜŞ DEMEKTİR.TAĞUT İSE BATIL OLUP ŞEYTANİ YOLDUR BİZİM KÜFFARLA MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİRKEN MÜSLÜMANLARLA MÜCADELE EDİYORUZ.SUÇ BİZ DE Mİ YOKSA KİMDEDİR?VALLAHİ AZİMÜŞSAN, TAĞUTİ YOLLARI TERCİH EDEN MÜSLÜMANLARLA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ.ONLARA EN GÜZEL TEBLİĞİMİZİ DE YAPMAKTAYIZ.