Başka Şeyler

cemaliii

Kıdemli Üye
@nefahtü bizim internetimiz kotali ve bitmek üzere. rica etsek videodaki konusmalari ozetlermisin

nefahtü

Kıdemli Üye
selam @cemaliii,

bazen çok uzun yazılar olunca özetini koysalar diye düşünüyorum.video uzun ancak içinde haber bölümü de vardı onu geçtik zaten.Notlarım vardı size onları aktarıyorum sizin için kısa kısa baştan dakikalarına baktım ancak ikinci kere okuyunca biraz basit geldi.Dağınık işlemişler , konu başlığı çok..

Elimden geldiğince özetini yapıcam ve belli dakikaları da yazarak belki ilginizi çeken yere bakarsınız diye de onlarıda eklerim.

Hilyeyi anlattı tasvirin bize bırakılışının manasını ve Hristiyanların İsa as budur diye gösterildiği ve perde olduğu.Biz de suret olmadığından girdi konuya.Hatta suret siret konusu gibi suret kelime siret manasıdır .
'Sana herkesin içinde söyliycem ama dilsiz dudaksız şeyler söyliycem' mevlana
havası hamse 5 duyudan bahsetti ancak burası çok zayıftı...
Bir mana inmiştir yoğunlaşma içerisindedir sen onu aslına döndürücen, inmiş manaların aslına dönmesi.
Ait olduğun yeri bulmak.
**sözler kelam canlıdır. Vahiy yazılma süreci ile muhsaflaşmıştır.Mana mushafın içindedir.Mana bütündür.Okuyan da kalbinde meydana gelir.(burada tabi yazı ile devamlı okumak değil anladığım)
İnsandan geçer ,insanı tanımak marifet ilmi ve buradan O'nu tanımak.
Nefsini bilen rabbını bilir..33.dk rabbı hası ve madde alemini anlattı.
Stüdyo örneği basit ancak çok anlaşılır bir örnekti isterseniz o dakikaya bakın.

Allahın ilk yarattığı (tecelli) el akıl dır. ve devamı ..
Faydalı ilmi nasıl anlıycaz?
ilim amel 1.saat 8 dak da bulabilirsiniz.
Vahabilik..mutlak tenzih aman ha şirk koşulmasın kalkış iyi ama varılan sonuç....
Tasavvufa karşı olanlar 1saat 14 dk da..
Hakikati Muhammediye ile Hz. Muhammedin aynı olmaması.
İnsan ile Hz. ADEM in aynı olmadığı gibi.

1.25 dak siyasi anlatımlar..Şeyhlikten Şahlığa geçişler olmuştur örnekler vardır.Tarikat yapısı bozulmuştur.Şah İsmailnin politikleştirmesi.

1.30 dk. İBNİ Arabiden bir kesit tasavvuf ehline olan yaklaşım.

Ancak bu kadar yapabildim..

selam

rica: cemalinin ricası sonucu aldığım notları yazdım eğer bir cümle bir not birilerinin hoşuna gitmez ve karşı fikirde ise lütfen sessiz kalın..tartışma için konmamıştır.teşekkürler.

not: aslında her zaman bu yapılabilir video koyan notlar alarak koysa ne güzel olur.

cemaliii

Kıdemli Üye
Sağol nefahtü ben bu adamı şahsi kanaatim olarak çok sevmem fikirlerinede pek katilmam. video ile ilgili sormak istediğin yerler olursa sorabilirsin. Bunun dışında benim konuşma notlariyla ilgili söylemek istediğim, sözler canlıdır denilmis. bence sadece sözler değil, hersey canlı. sandalye bile.

nefahtü

Kıdemli Üye
Sağol nefahtü ben bu adamı şahsi kanaatim olarak çok sevmem fikirlerinede pek katilmam. video ile ilgili sormak istediğin yerler olursa sorabilirsin. Bunun dışında benim konuşma notlariyla ilgili söylemek istediğim, sözler canlıdır denilmis. bence sadece sözler değil, hersey canlı. sandalye bile.

Evet bazen sevmediğimizden de pazılı tamamlayan parçalar alabiliyoruz.
aslında ikici kere sizin için baktığımda çok sığ geldi demek tekrar iyi birşey ben de size teşekkür ederim vesile oldunuz.

cemaliii

Kıdemli Üye
ben teşekkür ederim. o kadar emek gayret sarfettiniz bizim için. Sığ olduğunu anlamaniza sevindim. siz daha derin sohbetleri hak ediyorsunuz.

nefahtü

Kıdemli Üye
hamd olsun o sohbetler de oluyor da ,arada insan ne yazık ki abur cubur da yemek istiyor..tabi fazla cips cildi bozar:)
hayırlı günler