Bâtınîlik, ezoterizm, sembolizm...

adams77

Kanalizasyoncu
gülmene sevindim ama ben "kadınsı ama erkek" demedim ki. :)

latin alfabesinin değiştirilmesini öneriyorum! :D

ayrıca ben "huri"nin sembolik ifade olduğunu da söylemedim!...

orta öğrenim kurumlarındaki mantık derslerinin de haftada 18 saate çıkarılmasını ısrarla talep ediyorum. :)

Bence sen önce kavramları ele al çok şey biliyorsun ama kırıntılar ile başlıyorsun?

mantığı boşver önce OKU 'mayı öğretsen çok iyi olur.

sana bir şey diyimde kimseye söyleme ama aramızda kalsın "insan 'ın cinsiyeti yoktur" bak aramızda kalacak ona göre

Mugalata

Kıdemli Üye
mantığı boşver önce OKU 'mayı öğretsen çok iyi olur.

mantık olmadan "oku"mayı öğrenebilir misin?

ben "huri semboldür" demedim ama sen öyle demişim gibi algıladın. bir düşün bakalım neden öyle sandın? ben biliyorum: mantık dersleri boş geçiyordu! :D

şaka tabii... ama mantık ve akıl yürütme konusu çok önemli. bu artık o kadar büyük bir vehamet hâlini aldı ki. böyle şeylere dikkat edecek kadar hassaslaşmışsan çok rahatsız ediyor.

huri sembol değildir belki ama mecazî anlatımdır. bakalım huri kelimesinin kökenine ve anlam değişimine..

adams77

Kanalizasyoncu
mantık olmadan "oku"mayı öğrenebilir misin?

ben "huri semboldür" demedim ama sen öyle demişim gibi algıladın. bir düşün bakalım neden öyle sandın? ben biliyorum: mantık dersleri boş geçiyordu! :D

şaka tabii... ama mantık ve akıl yürütme konusu çok önemli. bu artık o kadar büyük bir vehamet hâlini aldı ki. böyle şeylere dikkat edecek kadar hassaslaşmışsan çok rahatsız ediyor.

huri sembol değildir belki ama mecazî anlatımdır. bakalım huri kelimesinin kökenine ve anlam değişimine..

Neyin üzerinden mantık ve akıl yürüteceksin?

sembol değil belki mecaz oldumu şimdi? Neden burada mecaz kullanılsın ki?

adams77

Kanalizasyoncu
peki mesela kitapta cennette hurilerden söz ediliyor. düz anlamıyla ele alırsan bunu kabul edebilir misin? yoksa sembol veya mecaz olarak alırsan mı daha kabul edilebilir olur?

Sen demiyorsun zaten kelimelere dedirtiyorsun bende doğal olarak sana soracağım dimi..

Mugalata

Kıdemli Üye
Neyin üzerinden mantık ve akıl yürüteceksin?

sembol değil belki mecaz oldumu şimdi? Neden burada mecaz kullanılsın ki?

bilemem. kesin konuşmuyorum. bilmediğim konuda kesin konuşamam. ancak akıl yürütebilirim.

Sen demiyorsun zaten kelimelere dedirtiyorsun bende doğal olarak sana soracağım dimi..

kelimelere "kesin sembol" dedirtmemişim ama, "sembol veya mecaz" dedirtmişim.

adams77

Kanalizasyoncu
bilemem. kesin konuşmuyorum. bilmediğim konuda kesin konuşamam. ancak akıl yürütebilirim.

kelimelere "kesin sembol" dedirtmemişim ama, "sembol veya mecaz" dedirtmişim.

yahu yazdığın cümleden bir soru çıkardım çünkü cümle içinde huri için sembol veya mecaz olabilir mi dedin bende sana doğal olarak senin görüşün nedir ne görüyorsun demek istedim. Şimdi bunu farklı noktalara çekmenin ne anlamı var çözemiyorum bir cümle kullanıyorsun ondan ben mantık ve akıl yürüterek bir soru çıkarıyorum ama sen dalları tercih ediyorsun sonra beni günah keçisi yapıyorsun.

Abi senin okumaktan anladığın nedir?

Mugalata

Kıdemli Üye
yahu yazdığın cümleden bir soru çıkardım çünkü cümle içinde huri için sembol veya mecaz olabilir mi dedin bende sana doğal olarak senin görüşün nedir ne görüyorsun demek istedim. Şimdi bunu farklı noktalara çekmenin ne anlamı var çözemiyorum bir cümle kullanıyorsun ondan ben mantık ve akıl yürüterek bir soru çıkarıyorum ama sen dalları tercih ediyorsun sonra beni günah keçisi yapıyorsun.

Abi senin okumaktan anladığın nedir?

sen hâlâ bana "huri"den ne anladığını söylemedin ama... :)

adams77

Kanalizasyoncu
sen hâlâ bana "huri"den ne anladığını söylemedin ama... :)

okumuyorsun abi okumuyorsun bak yine dala zıpladın :)

nisa = üretkenlik diyorum zaten ben bu durumda huri ne ola ki? Bu beden bizim eşimiz değil mi? Mesleğimiz bize eş değilmi? Güzel davranışlar bize eş olmuyor mu? vs vs biz bu eşler ile ilişkiye girdiğimizde güzel çocuklarımız olur dimi :)

bak biz dışımızda olanları görür beğenir hoşlanırız sonra onları içimize alıp eyleme dökeriz. Sence bu doğurmak mı?

Mugalata

Kıdemli Üye
okumuyorsun abi okumuyorsun bak yine dala zıpladın :)

nisa = üretkenlik diyorum zaten ben bu durumda huri ne ola ki? Bu beden bizim eşimiz değil mi? Mesleğimiz bize eş değilmi? Güzel davranışlar bize eş olmuyor mu? vs vs biz bu eşler ile ilişkiye girdiğimizde güzel çocuklarımız olur dimi :)

bak biz dışımızda olanları görür beğenir hoşlanırız sonra onları içimize alıp eyleme dökeriz. Sence bu doğurmak mı?

yani sen de "huri"yi somut anlamda anlamıyorsun. sen de mecaz bir ifade olarak anlıyorsun. o halde neden beni uğraştırıyorsun? neden "sembol değil belki mecaz oldumu şimdi? Neden burada mecaz kullanılsın ki?" diyorsun?

adams77

Kanalizasyoncu
yani sen de "huri"yi somut anlamda anlamıyorsun. sen de mecaz bir ifade olarak anlıyorsun. o halde neden beni uğraştırıyorsun? neden "sembol değil belki mecaz oldumu şimdi? Neden burada mecaz kullanılsın ki?" diyorsun?

güzel abim somut anlamda anlamıyorsun ne demek :) mecaz ne demek :)

ben sevgiyi nasıl görüyorum. Sana sevgiyi nasıl göstereceğim bunu sana nasıl anlatacağım bu mecaz mı? sembol mü? Görünmeyen bir şeyi sana nasıl anlatacağım

Sen eylem ile ilişkiye gireceksin ortaya sonucu çıkaracaksın!! ama dilin kayması ile senin eşten anladığın kadın sonra burada mecaz kullanılmış diyorsun yani maddesel bakıyorsun.

Mugalata

Kıdemli Üye
güzel abim somut anlamda anlamıyorsun ne demek :) mecaz ne demek :)

ben sevgiyi nasıl görüyorum. Sana sevgiyi nasıl göstereceğim bunu sana nasıl anlatacağım bu mecaz mı? sembol mü? Görünmeyen bir şeyi sana nasıl anlatacağım

Sen eylem ile ilişkiye gireceksin ortaya sonucu çıkaracaksın!! ama dilin kayması ile senin eşten anladığın kadın sonra burada mecaz kullanılmış diyorsun yani maddesel bakıyorsun.

sevgi soyut bir kavram. ama huri denilince akla somut bir figür geliyor. cübbeli ahmet hoca da o somut anlamını kastederek ve "hanımlar duymasın, kızmasın" vb diyerek, ok salavat getirene çok huri verileceğini söylüyor.

sen buna bu şekilde yaklaşmıyorsun. o halde mecazî anlam yükleyerek ele alıyorsun.

adams77

Kanalizasyoncu
sevgi soyut bir kavram. ama huri denilince akla somut bir figür geliyor. cübbeli ahmet hoca da o somut anlamını kastederek ve "hanımlar duymasın, kızmasın" vb diyerek, ok salavat getirene çok huri verileceğini söylüyor.

sen buna bu şekilde yaklaşmıyorsun. o halde mecazî anlam yükleyerek ele alıyorsun.

baştan dediğim gibi algı operasyonu insan 'ı okuduğunda bunların aslında mecaz olmadığını fark ediyorsun. Ama görmediğin ve bilmediğin bir şeyi sana anlatmanın bir yolu mecaza başvurmaktır yada bilmediğin ve anlamadığın birşey anlatıldığında senin aklında bildiğin bir şey gelir çünkü anlatılanlar sana onun resmini gösterir. Sende tam anlamadan tamam anladım dersen cübbeli gibi çok selavat getirir kadınlar duymasın dersin oysa kadın 'a huri yok mu?

adams77

Kanalizasyoncu
44-51. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar ise güvenli bir yerdedirler.
44-52. Bahçelerde ve pınar başlarındadırlar.
44-53. İnce ipekten ve parlak atlastan elbiseler giyinerek karşılıklı otururlar.
44-54. İşte böyle. Ayrıca onları iri siyah gözlü hurilerle evlendirmişizdir.

Allah 'a karşı gelmekten sakınanlar kimler? sadece erkekler mi?

Mugalata

Kıdemli Üye
cübbeli ahmet de zeki ve bilgili bir adam. ama somut ve lafzî yaklaştığı için nerelere sapmış, değil mi?

demek ki lafzî almamak gerekiyor bütün ayetleri ve bütün metinleri. bâzıları lafzî olarak da doğrudur ama bâzılarında lafzî olmayan bir hakikat vardır.

adams77

Kanalizasyoncu
cübbeli ahmet de zeki ve bilgili bir adam. ama somut ve lafzî yaklaştığı için nerelere sapmış, değil mi?

demek ki lafzî almamak gerekiyor bütün ayetleri ve bütün metinleri. bâzıları lafzî olarak da doğrudur ama bâzılarında lafzî olmayan bir hakikat vardır.

tedebbür etmek gerek yoksa sonuç ortada

Parçaları tanımak gerekiyor nisa deyince hemen kadınlar anlaşılırsa sonuç ortada İnsan 'ı okumak fıtrat anlamak gerek

Mugalata

Kıdemli Üye
44-51. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar ise güvenli bir yerdedirler.
44-52. Bahçelerde ve pınar başlarındadırlar.
44-53. İnce ipekten ve parlak atlastan elbiseler giyinerek karşılıklı otururlar.
44-54. İşte böyle. Ayrıca onları iri siyah gözlü hurilerle evlendirmişizdir.

Allah 'a karşı gelmekten sakınanlar kimler? sadece erkekler mi?

kadınlara da nuri olacak mı demişti bir zamanlar birileri. :)

bir de şöyle bir durum var: mesela eski tevratik metinler batı dillerine çevrilirken, bazı kelimeler yanlış çevrilmiş. bu nedenle batı dünyası uzun süre musa'yı boynuzlu biri sanmış. michailangelo da ünlü musa heykelinde adamı boynuzlu olarak göstermiş. :)

bir de zenginlerin deveyle toplu iğnenin deliğinden geçmesiyle ilgili söz var. arapçadaki o söz deve değil de kalın bir ipin adıymış. sonradan anlaşılmış bu da.

adams77

Kanalizasyoncu
17,18. Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlar Rablerinin, kendilerine verdiği şeylerle zevk ve mutluluk duyarak cennetlerde ve nimetler içinde bulunurlar. Rableri onları cehennem azabından korumuştur.
19,20. Onlara, “Dünya’da yapmakta olduklarınızın karşılığında, sıra sıra dizilmiş koltuklara dayanarak afiyetle yiyin için” denir. Biz, onlara, iri gözlü güzel hurileri eş olarak vermişizdir.

işte ayetler Allah 'a karşı gelmekten sakınanlar sadece erkekler mi? nerede kadınların hurileri?

kavramların düzeltilmesi gerek kasabı kuyumcuya koyarsan ne olur?

adams77

Kanalizasyoncu
kadınlara da nuri olacak mı demişti bir zamanlar birileri. :)

bir de şöyle bir durum var: mesela eski tevratik metinler batı dillerine çevrilirken, bazı kelimeler yanlış çevrilmiş. bu nedenle batı dünyası uzun süre musa'yı boynuzlu biri sanmış. michailangelo da ünlü musa heykelinde adamı boynuzlu olarak göstermiş. :)

bir de zenginlerin deveyle toplu iğnenin deliğinden geçmesiyle ilgili söz var. arapçadaki o söz deve değil de kalın bir ipin adıymış. sonradan anlaşılmış bu da.

950 'yi anlarlar sonra Allah katında ayların sayısını daha saymakla bitmez tabi :)

Mugalata

Kıdemli Üye
idris... ahnok... hermes... thot...

bu dört kişi aslında aynı kişi mi? bununla ilgili iddialar var.

mevlana, ünlü mesnevî'sinde idris peygamber için "yıldızlar cinsindendi. zuhal'e (satürn gezegeni) yükseltildi. orada sekiz yıl kaldı. ilim sahibi oldu. orada öğrendiklerini bu dünyada başkalarına öğretti." diyor.

çok marifetli, bilgili, çeşitli ilimlere vâkıf birisiymiş. bilgileri arasında astronomi de varmış.

kuran'da idris peygamberle ilgili olarak "kitapta idris'i de an..." ve "onu yüce bir makama yükselttik" deniyor. (meryem 55-56)

kuran'da bmeryem suresinin ilgili ayetlerinde çeşitli peygamberlerden söz ederken ve hz. muhammed'e "kitapta an" derken kastettiği kitabın tevrat olduğu söyleniyor. (süleyman ateş meali.)

ancak tevrat'da ahton olarak geçiyormuş. oysa kuran'da idris deniyor.

idris'in asıl ismi değil, arapça ders kelimesinden "ders veren, vaaz veren, öğreten" anlamında bir tür lakap olarak verildiği düşüncesi var.

peki idris veya ahnok veya hermes veya thot, gerçekten satürn gezegenine yükseltildi ve orada kendisine bazı bilgiler öğretildi mi? böyle bir şey olabilir mi? mevlana'nın açıkça yazdığı bilgi gerçek mi? kuran ise örtülü biçimde de olsa bunu doğruluyor olabilir mi?

işte biraz ortalardan ve damdan düşer gibi olsa da, ezoterizme gerçek bir giriş yapmış olduk böylece... :)