Buhari,Müslim ve Hanbel'de uydurma hadisler....

Yahayy

Kıdemli Üye
peygmaberler haric her insan hatada yapar eleştrilirde!

hakaret başka !

eleştri başka!

hakaret ile eleştiriyi karıştırmayalım.....

edip yuksel'in bilidğin bir şeyi varsa koyarsın ortaya bizde görürürüz..

baksana sizinkiilerin elinden düşürmediği mektubatta, rabbani efendinin düştüğü sapıklığı görüyorsundur.
gelen bir rivayetle muvazeteyn sürelerini red etmiş!
olacak işmi bu?

İmam Rabbanî nin “Ben, İbn Mesud’dan, Muavvizeteyn’in Kur’ân’dan olmadığına dair rivayeti görünce, bu sûreleri farz namazlarımda okumamayı tercih ettim. Ne zaman ki, Efendimiz’den onların Kur’ân’dan olduğuna dair ihtar aldım, ancak o zaman bu sûreleri farz namazlarımda da okumaya başladım.”

sonra şiddetle uyarılmışda kurana dahil etmiş!!!!!

yani küfre girmiş ,iman tazelemiş!!

ibni mesudun kuranında bu sürelerin olmaması onun bu süreleri red ettği anlamına gelmez!

fakat rabbanin yaptığı tam bir densizliktir.
Aynı şeyi paylaşacaktım, yazımda atlamışım.
Şu gelmiş geçmiş en büyük velilerden, alimlerden biri denilen adama da bakın siz.
Rivayeti duyar duymaz sureleri okumayı terketmiş, miş. Babaannem senden daha alim o zaman.

Demekki abuk subuk rivayetler yüzünden Kuran âyetlerini terkedip, Kurânı yoksayan perestlerine şaşmamak lazım.

Bir şey diyesim geliyor ama çok kızıyorlar sonra bana neyse burada kalsın.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Aynı fiil değil diyorsunuz.
Bu kanıya yine sadece kendi kaynaklarınızı okuyarak varmışsınız,
Elhamdülillah Ehlisünnetteniz

Elbette kendi alimlerimize bakarız.

Edip Yüksel'e bakacak değiliz ya

Kusura bakmayın bu resmen, alenen, zahiren bir ikiyüzlülük.

İşte biz de bunu diyoruz

Bir kimsenin sözünü veya fiilini eğip bükerek kendi fikirlerinize uydurmak ikiyüzlülüktür diyoruz

Yahayy

Kıdemli Üye

İşte biz de bunu diyoruz

Bir kimsenin sözünü veya fiilini eğip bükerek kendi fikirlerinize uydurmak ikiyüzlülüktür diyoruz
yine aynı, yine aynı.
güzel kardeşim benim verdiğim örneklere baktın mı?
hepsi Ehli sünnet alimleri.
sen ehli sünnet alimlerden sadece işine geldiği gibi yorum, tevil yapan birinin görüşünü yukarıda yazmışsın.
taberi, ibn-i Hacer, suyuti, kurtubi bunlar ehli sünnet değiller mi sana göre?

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ashâbım hakkında Allâh’tan sakının Allâh’tan.!Benim ardımdan onları tenkit oklarınıza hedef yapmayın. Onları seven beni sevdiği için onları sevmiştir. Onları sevmeyen beni sevmediği için onları sevmemiştir. Onlara eziyet eden elbette bana eziyet etmiştir. Bana eziyet eden de muhakkak Allâh’a eziyet etmiştir. Allâh’a eziyet edeni ise Allâh’ın yakalaması yakındır” (Tirmizî, Menâkıb:59,

Emir açıktır dağılabilibilirsiniz Imam-I Rabbani Muceddid-I Elfi Sani Ahmet el Faruki Serhendi onu eleştirecek 1gram bilginizyok olsa zaten bu küstahlığı yapmazsınız işinize bakın.

Yahayy

Kıdemli Üye
Ashâbım hakkında Allâh’tan sakının Allâh’tan.!Benim ardımdan onları tenkit oklarınıza hedef yapmayın. Onları seven beni sevdiği için onları sevmiştir. Onları sevmeyen beni sevmediği için onları sevmemiştir. Onlara eziyet eden elbette bana eziyet etmiştir. Bana eziyet eden de muhakkak Allâh’a eziyet etmiştir. Allâh’a eziyet edeni ise Allâh’ın yakalaması yakındır” (Tirmizî, Menâkıb:59,

Emir açıktır dağılabilibilirsiniz Imam-I Rabbani Muceddid-I Elfi Sani Ahmet el Faruki Serhendi onu eleştirecek 1gram bilginizyok olsa zaten bu küstahlığı yapmazsınız işinize bakın.

sen konuşulanı zerre anlamıyorsun kardeşim onun için alakasız şeyler yazıp duruyorsun.
sende bildiğin hayran kitlesi ve övücülük hastalarındansın,
adamın ismi ne kadar uzun olursa o kadar Allah'a yakın mı oluyor?
öve öve yazmış bir de marifet gibi , müceddidi elfi sani, el şu el bu...
Allah akıl fikir versin

çelebiler

Kıdemli Üye

İşte biz de bunu diyoruz

Rum 32
32. Dinlerini parçalayan ve bölük bölük olanlardan (olmayın. Bunlardan) her fırka, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir.

Bu ayetleri ne zaman görecek mezhep ve mezhepçiliğin Allah'ın istediği birşey olmadığını anlayıp sadece müslüman olduğunuzu söyleyebileceksiniz?

çelebiler

Kıdemli Üye
hala diyorsunki edip yüksele iki yüzlülük yapılıyor edip yükselin ne olduğu belli ne iş yaptığı belli ona yapılan reddiyeleri okuyabilirsin sen savunmaya devam Hala ısrarla söylüyorum Peygamberimizin Ashabını eleşirip bozuk fikirli bir adamı aklamaya çalışma burda herkezin tarafı belli.

Sen de reddiye okuyacağına Edip'in kendisini dinleyerek karar verebilirsin.Kendi aklına neden güvenmiyorsun.Neden sürekli başkalarının yönlendirmelerine göre kararlar veriyorsun?

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
yine aynı, yine aynı.
güzel kardeşim benim verdiğim örneklere baktın mı?
hepsi Ehli sünnet alimleri.
sen ehli sünnet alimlerden sadece işine geldiği gibi yorum, tevil yapan birinin görüşünü yukarıda yazmışsın.
taberi, ibn-i Hacer, suyuti, kurtubi bunlar ehli sünnet değiller mi sana göre?

Bu kaynakları nereden aldın?

Sen o ehli sünnet alimlerinin yazdı dediğin kitapları taratıp buraya atar mısın o sayfaları??

Yahayy

Kıdemli Üye
tabiki

Yahayy

Kıdemli Üye
konumuzda ilgili olanları ekledim tüm makaleyi mi yapıştırayım lafons gibi.
genel kanı olarak ne diyor, kurandan olduğunda ittifak edilmiş ama Ibni Mes'ud un bu iddiası bir çok alim tarafından dile getirilmiş asıl konu bu.
biz Kur'an üzerinde tartışmıyoruz, mesele iddia sahibine yaklaşım hakkındaydı.

Son.Fedai

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.elibolyazilim.com
Aynı linkteki yazıların devamı

İbn Mesûd' a atfedilen bu rivayetlerden anlaşılıyor ki o , Muavvizeteynm Kur'an'dan olduğunu kabul etmemektedir .

Ne var ki , bu rivayetler konusunda bazı tereddütlerimizin olduğunu belirtmeliyiz .

Öncelikle şuna işaret edelim ki , rivayetler aynı lafızlarla ve birbiriyle Örtüşecek şekilde zikredilmemiştir ve aralarında ciddi farklar vardır.

Bir kısım rivayetlerde onun mushafına bu iki sureyi yazmadığı zikredilirken, bazılarında ise mushafından sildiği kaydedilmektedir.

Bu, dikkat çekilmesi gereken önemli bir noktadır ki başka alimler de buna işaret etmişlerdir.

Öte yandan , İbn Mesud'dan başka hiç bir sahabiden bu konuda herhangi bir rivayet gelmemiştir .

Kur'anin cemi ve istinsahı esnasında bazı âyetler hakkında bir takım tereddütler yaşandığı halde, Muavvizeteynm Kur'an'dan olup olmadığı yönünde tereddüdün yaşandığına dair herhangi bir rivayete rastlamadık .

Bu bize gösteriyor ki , ashap Muavvizeteynm Kur'an'dan olduğ u konusunda icma üzeredirler.

Esasen, daha önce de pek çok âlim bu hususu dile getirmiştir . Bütün ashabın , söz konusu surelerin Kur'andan olduğu hususunda icma ettikleri bir konuda,
Abdullah b . Mesûd gibi bir zatın muhalefet edeceğini zannetmiyoruz. Şayet İbn Mesûd böyle bir iddiada bulunsaydı , sadece Ubeyy değil , daha birçok kişi ona bu konuda tepki gösterirdi . Oysa bu konuda Ubeyy dışında bir sahabiden gelen herhangi bir tepkiye rastlamadık .

Abdullah b . Mesûd'un , Muavvizeteyn gibi önemli iki sureyi Kuran'dan addetmemesini ve sahabeninde buna sessiz kalmasını muhal görüyoruz

http://dergipark.ulakbim.gov.tr/iuilah/article/viewFile/1023015895/1023015067