Düşünce Parkı

ALI25

Kıdemli Üye
edeb-ya-hu.jpg

ALI25

Kıdemli Üye
Herkes okuyup ögrendigi kadar konussa ve yazsa ne ala olur idi ve bunuda malesef diyorum.

ALI25

Kıdemli Üye
En güzel ve kuvvetli bir yazi o kafaya kayit edilip orda kaldir.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir seyler bilmek icin ve cok seyleri ögrenmek icin de insan ister istemez soru sormasini bilmeli ve okuyup arastirmada yapmasini da ve cok kere de sukut edip birilerini dinlemesini de bilmelidir.

ALI25

Kıdemli Üye
Insan var herhangi birisini bir kac kez görüp konusmakla ve onun notunu verecek sekilde beyne sahib biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Insan bir sey derken ve yazarken ilkönce düsünür ve öyle söyler veya o soracagi seyi de sorar.

ALI25

Kıdemli Üye
ilim mi akil mi veya bunlarin hangisi üsün diyecek olsan bizim ehli akilcilar ister istemez akil derler ve bilgi mi mantik mi diye sorsan bunlar icin güne mantik da bir agir basar.

ALI25

Kıdemli Üye
Benim anlamadigim ve misal olarak bugünkü sevmedigin ve karsi oldugun birisine adam dedin mi veya herif dedin mi ve bu kisi diye ne var bunda o insan degil mi ve onda erkeklik yok mu bir cins olarak ve bunlari bir yere birakalim da adam geciyor ömer,osman,ebubekir,muaviye gibi böyle hitab ediyor ve burasi dini site ise bunlara kim olursa olsun hz yada imam artik ne makul olarak söz demeden hitab edemez ve bu kisiler kendinin de arkadas ve asirdasi ve öyle siradan kisilerde degil falan filan gibi de ve bir kisi bunlara karsi saygi ve sevgiden yoksun ise bizlerden anlayis ve saygi beklemesin.

ALI25

Kıdemli Üye
Kimi insana bir sey söylemissin ve söylememissin o kimseyi icin durum ayni olur ve eski tas eski hamam misali.

ALI25

Kıdemli Üye
Bak arkadas senin sevdigin veya begendigin o sahsiyet hakkinda bilgin var mi ve onun nasil birisi oldugunu biliyormusun ve tek suna göre hareket et o kisi ehli iman mi yoksa ehli küfür mü ve itikad konusunda yapisi nasil buna göre davran.

ALI25

Kıdemli Üye
ilim okudugunu ve ögrendigini bilmek olur kisi okuduklarini ve o ögrenmis olduklarini bilmiyorsa onda ilim denilen sey yok demek olur.

ALI25

Kıdemli Üye
Mantiga bak adam profösörü alim saniyor ve kimiside onu alim kabul ediyor ve bu o vakia degil bunun icin de abes ile istigal olur.

ALI25

Kıdemli Üye
insanin o sözleri onu ortaya koyar ve böyle iken onun yazmis olduklarida onu ister istemez bir temsil eder ve ayni zamanda onu da bize bir de yansitmis olur ve bu kisiyi olarak nasil birisi ve seviye olarak da hangi yapida oldugunu.

ALI25

Kıdemli Üye
Sitede böyle birkac kisi de olsa insani cedel e cekmep isteyip duruyorlar ve bunda bir hayir denil sey yok ve onun icin de böyle bir seye dahil olmak dan uzak olmaya calismaktayim biiznillah.

ALI25

Kıdemli Üye
Hak diyeceksin ve ister istemez de herkese o hakkini vereceksin ve bu kim olursa olsun biiznillah.

Yüzde bir

Doçent
A%C3%A2raf_Coran.jpg

Allah-u Teala A'raf Suresi 198. ayette " Ve onları hidayete davet edecek/çağıracak olsanız işitmezler. Ve onları sana bakar görürsün, halbuki onlar göremezler." buyurur.

Kur'an-ı Kerim'in derinliğine nihayet yok. Şöyle ki söz konusu ayette bakmak, görme fiili rea, nazar ve basar kalıplarında üç ayrı şekilde vurgulanmış. Mümkin değil ki bu derinliği iki satır kelama sığdırmak.

Mevlana efendimizin buyurduğu "Herkesin hareketi, görüşü, bulunduğu makama göredir. Herkes, âleme kendi görüş dairesinden bakar. Mavi cam, güneşi mavi gösterir; kızıl cam kızıl. Camların rengi olmazsa beyaz olurlar. Beyaz cam, öbür camların hepsinden daha doğru gösterir, hepsinin de başı, imamı odur." kelamı bu manada öyle bir güzel göründü ki.

Hususen beyazın özelliği; tüm bu renkleri bünyesinde barındırmasıdır. Beyazın belki de bu özelliği, onun hepsinden daha doğru göstermesine sebep değil mi?

Hepsinin başı tamam beyaz cam, beyaz cam da; beyaz camdan daha makbul bir cam daha olur mu ki ?

Verda

Gales
"Herkesin hareketi, görüşü, bulunduğu makama göredir. Herkes, âleme kendi görüş dairesinden bakar.

Son zamanlarda üzerinde fazlaca durduğum bir hakikat, böyle güzel destekleyici tevafuklar da ayrı bir sevinç oluşturuyor, teşekkürler efem:flw

Yüzde bir

Doçent
Sayın @Verda, anlayışınızdan ötürü müteşekkiriz efendim.

Aceb diyorum arıya vahyeden rabbim insana vahyetmez mi. İyi de rabbim neden arıya vahyediyor. Arı cümle çiçeğe ağaca ve yere konuyor. Ama hiçbir yere gönül vermiyor, konduğu hiçbir çiçekte veyahut yerde kalmıyor. Emredildiği gibi kovanına evine dönüyor ve gözlerden uzak, gizli karanlık bir yerde balını yapıyor. Ve yaptığı bu bal şifa sebebi oluyor. O kadar güzelliklere takılmayan arı konduğu güzelliklerde kalmayıp kovanına göçerken vahye mazhar oluyor da şifa olan balını yapmaya muktedir oluyor.

Vay beni beni diyorum, konduk göçemiyoruz. Gönül kovanımız tarumar oldu, konduğumuz güllerde hep soldu. Bal mı, nerdee hak getire. Kim kazana kim yiye, ahmak O dur ki dünya için gam yiye. Dünya için yenilen gamdan da bal yapılmıyor ki. Oysa ki su kenarına, otlağa bütün hayvan gelir de dışkılarına bakılmaz. Aynı sudan otlaktan istifade ederler ama ceylandan misk zuhur eder. Her neyse söz orada değil
:)

Zamanın bahrında bir güzel gene burada“karşıtlık üzre kendisine varlık ithaf edenler karşıtlarıyla mevcut olurlar” diyerek nasıl da güzel ifade etmişti. Kimimiz mavi görmüş güneşi, kimimiz kırmızı, kimimizde sarı aceb diyorum hepimiz de haklı değil miyiz ? Öyle ya baktığımız camların rengi farklı ama güneşin ışığında tüm bu renkler zaten mevcut değil mi ?

Ben gelmedim dava için, benim işim sevi için
Dost'un evi gönüllerdir, gönüller yapmağa geldim

[Yunus Emre]