Hatem-İ velİ

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Veli kısmı kısmı anlaşılabiliyor da hatem kısmını anlayamadım. Şimdi kıyamete kadar kimse Allah'ın veli kulu olamayacak mı ? :(

Yoksa '' YÜZÜK'' manasına mı kullanılıyor ''Hatem'' kelimesi... :)

Evet konuyu hiç bilmediğiniz için bilgilendiriyoruz fakat sizler alaya alıyorsunuz herşeyin bir hesabı var.

54 evliya hatemi veliden bahsetmiştir.
http://hatemiveli.blogspot.com.tr/

Kurtuluş26

Profesör
Web sitesi
islamikonular.weebly.com
Elmadan çık kurt dünya sizin içinde bulunduğunuz elmadan ibaret değil

Herkes içinde bulunduğu elmadan memnun neden çıksın?

Dünya büyük olsa ne olur kurtçuk küçük.

Kurtçuk tekamül etmek istemiyor ki kelebek olsun.

Bu kardeşimiz elmadan çıkmaya korktuğu için,elmadan çıkması gerektiğini söyleyenin sözünü hakaret sayıyor.

Böylece kendini koruduğunu zannediyor.
Ee gün gelecek elma çürüyecek ye ye nereye kadar mecbur kalacakları gün yaklaşıyor
Elma çürüyünce kafa yapıyor.Nasıl terk etmek gerektiğini anlayacaklar?

Şarap olmuş elma.

@çelebiler imzası...
HAKARET,AKLI KIT OLAN ZAVALLILARIN,SÖZ BULAMADIKLARINDA KULLANDIKLARI SON ÇAREDİR...

İlminiz hiç mi yok ancak böyle saçmalıyorsunuz?

Sofuoglu

Ordinaryus
Elma çürüyünce kafa yapıyor.Nasıl terk etmek gerektiğini anlayacaklar?

Şarap olmuş elma.

Kaç promil aceba!
Bu aralar Lafontaine yok,herhalde çatacak yer arıyorsunuz galiba!
Bu konuyu sizin anlamanızı,idrak edip kavramanızı beklemiyoruz elbet!
Ama konuyla ilgili ilmi hiçbir cevap vermeyip sadece sataşmanız ne derece doğru aceba?
Birbirinizle paslaşıp,Bir Allah dostunu(size çok uzak bir kavram olsada)tiye Alıp ,alay edip küçümsemeniz hakaretten daha beter değilmi?

çelebiler

Kıdemli Üye
@çelebiler imzası...
HAKARET,AKLI KIT OLAN ZAVALLILARIN,SÖZ BULAMADIKLARINDA KULLANDIKLARI SON ÇAREDİR...

İlminiz hiç mi yok ancak böyle saçmalıyorsunuz?
Öyle sarhoş etmiş ki sizleri bu çürük elma ne durumda olduğunuzu göremiyorsunuz.

Hakaret etmiyoruz halinizi tasvir ediyoruz.Bunu hakaret kabul ediyorsanız halinizin ne derece düşük olduğunu anlamalısınız desek ne fayda?

Uyanmak istemiyorsunuz ki.
Kaç promil aceba!
Bu aralar Lafontaine yok,herhalde çatacak yer arıyorsunuz galiba!
Bu konuyu sizin anlamanızı,idrak edip kavramanızı beklemiyoruz elbet!
Ama konuyla ilgili ilmi hiçbir cevap vermeyip sadece sataşmanız ne derece doğru aceba?
Birbirinizle paslaşıp,Bir Allah dostunu(size çok uzak bir kavram olsada)tiye Alıp ,alay edip küçümsemeniz hakaretten daha beter değilmi?

kebîkec

İhvan Forum Üye
Evet konuyu hiç bilmediğiniz için bilgilendiriyoruz fakat sizler alaya alıyorsunuz herşeyin bir hesabı var.

54 evliya hatemi veliden bahsetmiştir.
http://hatemiveli.blogspot.com.tr/

İlginç geliyor bana..

Şimdi birisinin veli bir kul olması için 54 kişinin onaylaması mı gerekiyor. Örneğin ben Allah'ın veli bir kulu olmak istesem olamam mı. Yani benim bildiğim imanın prensiplerini yerine getiren herkes Allahın velisidir. Öyle bahs etmeye tasdiğe mühüre gerek yoktur.

Ayrıca adı geçen 54 kişinin sizin şeyhten haberi bile yoktur. Arada kaç yüzyıl zaman var. Tirmizinden Muhyiddin-i Arabiye kaç insan ve kaç yüzyıl var. Aklıma bir şey geldi;

Bizim proflardan biri Erzurumluydu. Mahalledeki caminin hocasına büyük saygı duyduğu ve onu büyük alim gördüğü yıllarda bir gün hoca demişki cemaat bol bol tere yeyin. Cemaat neden diye sormuş. Demişki Kuranda geçiyor faydalıdır. Bizim hoca sormuş hocam Kuranın neresinde geçiyor. Cevap Fil suresinde geçiyor. -elem tere-....

Hocamız dediki o gün hoca gözümde küçüldü çünkü orada geçen tere değil tera dır ve isim değil fiildir.

Gelelim size, benim birisine Allah dostu diyebilmem için tek ölçü iman etmiş olması ve imanının gereğini yaşamaya çalışıyor olmasıdır. Sizin efendi için söylemiyorum ama tersi durumlarda değil 54 bin 54 isim referans olsa kıymeti harbiyesi yoktur.

Sofuoglu

Ordinaryus
Öyle sarhoş etmiş ki sizleri bu çürük elma ne durumda olduğunuzu göremiyorsunuz.

Hakaret etmiyoruz halinizi tasvir ediyoruz.Bunu hakaret kabul ediyorsanız halinizin ne derece düşük olduğunu anlamalısınız desek ne fayda?

Uyanmak istemiyorsunuz ki.
Yav uyanık kerata,
laf ebeliği yapıp boş boş konuşma!
Bana göre sen!sana göre ben!
Hal böyleyken ne uykusundan bahsediyorsun sen!
Seni ve avanelerini takip ediyorum!
Karşılıklı birbirinizi Alıntı yaparak,böbürlenip ,muhattabınızı ti ye Alıp dalga geçiyorsunuz!
Sizin Doğruyu anlatma yönteminiz bumu yani?
Kim size itibar eder la!
Karşınızda muhattap bulamayıp birbirinize sarıyorsunuz!
Ha burdan bize bir nevale çıkarmı diyorsanız!
Mümkünse başka Kapıya....!!

Sofuoglu

Ordinaryus
İlginç geliyor bana..

Şimdi birisinin veli bir kul olması için 54 kişinin onaylaması mı gerekiyor. Örneğin ben Allah'ın veli bir kulu olmak istesem olamam mı. Yani benim bildiğim imanın prensiplerini yerine getiren herkes Allahın velisidir. Öyle bahs etmeye tasdiğe mühüre gerek yoktur.

Ayrıca adı geçen 54 kişinin sizin şeyhten haberi bile yoktur. Arada kaç yüzyıl zaman var. Tirmizinden Muhyiddin-i Arabiye kaç insan ve kaç yüzyıl var. Aklıma bir şey geldi;

Bizim proflardan biri Erzurumluydu. Mahalledeki caminin hocasına büyük saygı duyduğu ve onu büyük alim gördüğü yıllarda bir gün hoca demişki cemaat bol bol tere yeyin. Cemaat neden diye sormuş. Demişki Kuranda geçiyor faydalıdır. Bizim hoca sormuş hocam Kuranın neresinde geçiyor. Cevap Fil suresinde geçiyor. -elem tere-....

Hocamız dediki o gün hoca gözümde küçüldü çünkü orada geçen tere değil tera dır ve isim değil fiildir.

Gelelim size, benim birisine Allah dostu diyebilmem için tek ölçü iman etmiş olması ve imanının gereğini yaşamaya çalışıyor olmasıdır. Sizin efendi için söylemiyorum ama tersi durumlarda değil 54 bin 54 isim referans olsa kıymeti harbiyesi yoktur.
Muallim hocam sorun şurda!
Senin veya sizlerin birine Allah dostu demeniz kimseyi bağlamıyorki!
Sen sevdiğin bir hocaefendiye Allah dostu dersin,bende bir Başkasına!
Buraya kadar sorun yok sanırım!
Peki Ölçü ne?
İşte burda ipler kopuyor!
Kimileri bize Ölçüyü aşdınız diyor?
Kimilerinede biz!
Peki burda kaynak ne?
Kuran ve Sünnet!
Çıksın ilmi ile amel eden biride Ömer efendi hakkında kuran ve Sünnet'e muhalif bir irşadını söylesin!
Aklınca eleştirip saldıranlar kim?
Burdaki üç beş klavye mücahidi!
Bu neyi kimi bağlar!
Hani siz diyorsunuzya bende Allah'ın Veli bir kulu olsam olamammı diye!
E işte Mübarekler demişler!
Bu diyende öyle işkembeyi kübradan sallayan biri değil ha!
Ciltler dolusu neşriyatları olan biri!
Bilmem belki yine anlatamadım ama!
Allah'ın Veli kulu olduğuna yüZlerce şahiti olan birini çıkıp avamın çok basitce eleştirip hafife Alıp birde dalga geçip alay etmesi(kastım siz değilsiniz)ne derece doğru!
Varsa vay onların haline....

kebîkec

İhvan Forum Üye
@Sofuoglu

Adı geçen 54 kişinin görmedikleri biri hakkında söz söylemesi mümkün değil. Kendi asırlarında birileri hakkında söyledikleri hüccet olsa da kendilerinden yüzyıllar sonra gelen biri hakkında söylemedikleri sözzleri huccet kabul edilemez. Birinin veli olması başkasının tekelinde olmadığı gibi sonlandırmaya kalkmak da aşar insanların boyunu...

çelebiler

Kıdemli Üye
Muallim hocam sorun şurda!
Senin veya sizlerin birine Allah dostu demeniz kimseyi bağlamıyorki!
Sen sevdiğin bir hocaefendiye Allah dostu dersin,bende bir Başkasına!
Buraya kadar sorun yok sanırım!
Peki Ölçü ne?
İşte burda ipler kopuyor!
Kimileri bize Ölçüyü aşdınız diyor?
Kimilerinede biz!
Peki burda kaynak ne?
Kuran ve Sünnet!
Çıksın ilmi ile amel eden biride Ömer efendi hakkında kuran ve Sünnet'e muhalif bir irşadını söylesin!
Aklınca eleştirip saldıranlar kim?
Burdaki üç beş klavye mücahidi!
Bu neyi kimi bağlar!
Hani siz diyorsunuzya bende Allah'ın Veli bir kulu olsam olamammı diye!
E işte Mübarekler demişler!
Bu diyende öyle işkembeyi kübradan sallayan biri değil ha!
Ciltler dolusu neşriyatları olan biri!
Bilmem belki yine anlatamadım ama!
Allah'ın Veli kulu olduğuna yüZlerce şahiti olan birini çıkıp avamın çok basitce eleştirip hafife Alıp birde dalga geçip alay etmesi(kastım siz değilsiniz)ne derece doğru!
Varsa vay onların haline....
@muallim08 gördün mü Kardeşim? Sen birine "veli" derken Kuran ve sünneti delil almadın mı aldın ama bu kardeşimiz de Kuran ve sünneti delil aldığını söylüyor.

Ancak yine de senin söylediğini kabul etmiyor değil mi?

Öyleyse aslında senin Kuran ve sünnetten konuşman önemli değil.

Çünkü asıl delil Kuran ve sünnet değil bu kardeşler için.

Asıl delil ataları.Ataları ne demiş ona bakıyorlar.

Bu söylediklerinin yanlış olduğunu,yanlış inançlarının kendilerini Kuran'dan uzaklaştırdığı için sarhoş gibi ne dediklerini bilmediklerini söylediğimizde hakaret ettik zannediyorlar.

Uydurmalara inanıp Kitabı terk etmek böyle oluyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
@Sofuoglu

Adı geçen 54 kişinin görmedikleri biri hakkında söz söylemesi mümkün değil. Kendi asırlarında birileri hakkında söyledikleri hüccet olsa da kendilerinden yüzyıllar sonra gelen biri hakkında söylemedikleri sözzleri huccet kabul edilemez. Birinin veli olması başkasının tekelinde olmadığı gibi sonlandırmaya kalkmak da aşar insanların boyunu...
Doğruyu izah etmen ne kadar güzel ama işe yaramaz çünkü sen bir kişisin oysa onları uydukları yüzlerce yıldır ululadıkları ataları var.

kebîkec

İhvan Forum Üye
@muallim08 gördün mü Kardeşim? Sen birine "veli" derken Kuran ve sünneti delil almadın mı aldın ama bu kardeşimiz de Kuran ve sünneti delil aldığını söylüyor.

Ancak yine de senin söylediğini kabul etmiyor değil mi?

Öyleyse aslında senin Kuran ve sünnetten konuşman önemli değil.

Çünkü asıl delil Kuran ve sünnet değil bu kardeşler için.

Asıl delil ataları.Ataları ne demiş ona bakıyorlar.

Bu söylediklerinin yanlış olduğunu,yanlış inançlarının kendilerini Kuran'dan uzaklaştırdığı için sarhoş gibi ne dediklerini bilmediklerini söylediğimizde hakaret ettik zannediyorlar.

Uydurmalara inanıp Kitabı terk etmek böyle oluyor.

İnsanları kafamızdaki şablonlara sokmaya çalışmayalım çelebiler. :gl

Sofuoglu

Ordinaryus
@Sofuoglu

Sonlandırma diye birşey yokki agbey!
Elbetde çıkıp birileri bende Varım,bizimkide var diyecek!
Bunu kimse engelleyemez!
Biz burda makamdan bahsediyoruz!
Bi gün zaman ayırıp hatemül Veli hakkında bi araştırma yapın abi!
Görevi nedir ne değildir!
Son Veli nasıl olur deyip,önyargı ile bakmayın!
Başka kaynaklardan samimiyet ile araştırın ordaki son Veli kavramının be demek olduğunu ve herkesin düşündüğü manada olmadığını anlayacaksınız diye düşünüyorum(ümit ediyorum)

alitufan2003

Profesör
Şimdi bazen vakit ayırıp yazıp-yazmama konusunda çok tereddüde düşüyorum.
Bir insan bir kimse hakkında kelam etmeden önce araştırır...
Ne demiş, hangi neşriyatları çıkarmış, neler yazmış...
Okur, ters veya yanlış bulduğu şeyleri yazar...
Der ki, siz savunuyorsunuz amma, bakın neşriyatlarda böyle bir beyan (lar) var, bunlar şu gerekçelerle islam'a ters'tir.
İşte o zaman karşılıklı verim alınabilecek, fikir telakkisi yapılacak, faydalı bir hasbihal olur..

Lakin sofuoğlu ve kurtuluş kardeşler, Şimdi bunların (adams, çelebiler, vb..) nesine cevap yazacaksın ki?Bunların velilere düşmanlığı yeni değil ki hatem-i veli'ye olmasınlar...
Sorsan 27.000 küsur saife olan külliyatın tek bir saifesini okumamışlardır...Bunlar kendilerini çok bilen sanan tipler...Allah'ın ilim ihsan ettiği veli kullarını kendi kıt akıllarıyla tahkir ediyorlar bilgiçlik taslayarak.
Bunlara cevabı Niyazi Mısrî -kuddise sırruh- Hazretleri bir beyiti ile vermiş;

Ey Cahil! Merkeb izinde su gördün de,
Kendini deryada mı sandın?
Derya odur ki; derinliğini
Semek dahi bilmez ola.

Ayrıca Allah'tan gafil insanların bu ilmi zaten anlamayacağını Peygamber efendimiz de bizlere bildirmiş...
Resulullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz Hadis-i şerif’lerinde şöyle buyururlar:“Öyle ilim var ki, gizlenmiş mücevherat gibidir. Onu ancak Ârif billâh olanlar bilirler. Bu ilimden konuştukları vakit, Allah’tan gafil olan kimseler anlamazlar.Binâenaleyh Allah-u Teâlâ’nın kendi fazlından ilim ihsan ettiği âlimleri sakın tahkir edip küçük görmeyin. Çünkü Cenâb-ı Hakk onlara o ilmi verirken tahkir etmemişti.” (Erbâin, Ebû Hüreyre -radiyallahu anh-den.)

Bunlara karşı yapılacak hareket bu ilmi ümmet-i muhammede duyurmaya gayrete devam etmek, lakin bunların art niyetli hakaret ve sataşmalarına ise “Rahman’ın kulları onlardır ki, yeryüzünde tevâzu ve vakar ile yürürler. Cahiller kendilerine lâf attıklarında ‘Selâm!’ derler." Furkan(63)
Selam deyip geçmek...

Sofuoglu

Ordinaryus
Doğruyu izah etmen ne kadar güzel am işe yaramaz çünkü sen bir kişisin oysa onları uydukları yüzlerce yıldır ululadıkları ataları var.

Hala aynı minvalde yazıyorsun!
Yahu ben velevki yanlış Yoldayım! Sen doğrusun!
Şu kibir ve benlik atından bir in yahu!
Bu senin şuandaki uyguladığın bu Yöntem kime ne fayda sağladı!
Bizim sana yanlışsın doğrusu budur dememiz birşey ifade etmiyorsa!
Seninde bize karşı sinek vızırtıların emin olki hiçbirşey ifade etmiyor!
Çünkü sen Kur'an'dan hüküm çıkartıp fetva verecek kadar allame birisin!
Bilmem Anlatabildimmi!

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sonlandırma diye birşey yokki agbey!
Elbetde çıkıp birileri bende Varım,bizimkide var diyecek!
Bunu kimse engelleyemez!
Biz burda makamdan bahsediyoruz!
Bi gün zaman ayırıp hatemül Veli hakkında bi araştırma yapın abi!
Görevi nedir ne değildir!
Son Veli nasıl olur deyip,önyargı ile bakmayın!
Başka kaynaklardan samimiyet ile araştırın ordaki son Veli kavramının be demek olduğunu ve herkesin düşündüğü manada olmadığını anlayacaksınız diye düşünüyorum(ümit ediyorum)

Bizim mahallede bir tane temsilciniz var :)

Tanıdığımı sanıyorum. :)

kebîkec

İhvan Forum Üye
İddialarının yanlış veya eksik olduğunu düşünüyorum. O yüzden itiraz ediyorum. İlla da atalar dini şablonundan hareketle Cehenneme göndermeme gerek yok. Dinin gayesi insanları kazanmak, hatadan arındırmaktır. Cennet geniş bir yer ve hepimiz sığarız. :gl